Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

witam

 

powietrzne pompy ciepła dzielą się na: splity (składające się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej) oraz monobloki

monobloki montuje się na zewnątrz budynku - te pompy nie są polpularne w Polsce, np. Panasonic sprzeadł w Polsce podobno dopiero 2 szt. (dane z lipca br.), te pompy popularne są na południu Europy, Wielkiej Brytani (Anglia) gdzie temperatury poniżej 0*C zdarzają się b. żadko

 

pozdrawiam

 

Chodzi mi np. o typową powietrzną pompę ciepła do CO typu split. Czy możliwe jest takie rozmieszczenie elementów układu jak na rysunku poniżej? Zakładam solidne ocieplenie wszelkich rurek pomiędzy elementami.

 

pompa.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi np. o typową powietrzną pompę ciepła do CO typu split. Czy możliwe jest takie rozmieszczenie elementów układu jak na rysunku poniżej? Zakładam solidne ocieplenie wszelkich rurek pomiędzy elementami.

 

[ATTACH=CONFIG]207226[/ATTACH]

 

Pomieszczenie nieogrzewane i woda w jednostce wewnętrznej to zły pomysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi np. o typową powietrzną pompę ciepła do CO typu split. Czy możliwe jest takie rozmieszczenie elementów układu jak na rysunku poniżej? Zakładam solidne ocieplenie wszelkich rurek pomiędzy elementami.

 

[ATTACH=CONFIG]207226[/ATTACH]

 

witam

 

tutaj zgadzam się z HYDRAULIKIEM

popatrz na taką systuację (zaznaczam, ze nie wiem jakie temperatury utrzymują ci się w zimie w tym pomieszczeniu nieogrzewanym)

wystąpi brak zasilania - w jednostce wewnętrznej znajduje się woda, w rurach prowadzących do instalacji grzewczej i zasobnika znajduje się woda - co może nastapić jak temperatura tej "wody" spadnie poniżej 0*C

katastrofa:(

 

poza tym nawet solidne ocieplenie rur będzie oraz sama jednostka wewnetrzna będą generować (spore?) straty

 

gdy temperatury w pomieszczeniu nieogrzewanym spadają poniżej 0*C ja takiej pompy bym nie zamontował, przez 5 lat będzie wszystko działać a w roku...

przezorny zawsze ubezpieczony

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi np. o typową powietrzną pompę ciepła do CO typu split. Czy możliwe jest takie rozmieszczenie elementów układu jak na rysunku poniżej? Zakładam solidne ocieplenie wszelkich rurek pomiędzy elementami.

 

[ATTACH=CONFIG]207226[/ATTACH]

 

witam

 

o jakiej pompie myślisz?

 

może uda ci się zmieścić jednostkę wewnętrzną np. nad zasobnikiem

jeżeli boisz się hałasu - jednostki wewnetrzne pracują b. cicho

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po raz kolejny .Powiem wprost ,zeby pózniej nie było juz zbednej dyskusji czy mam pojecie czy się znam cokolwiek na piecach pompach itp..:Otóz nie mam nawet bladej wyobrazni w tej kwestii ,gdyby było inaczej nie wcinałabym sie tu w temat i w tak ożywiona dyskusje.Jest duzo miejsc w internecie gdzie jest poruszany temat pomp ciepła ,ale akurat zatrzymałam sie tu licząc na dobrą rade i juz prawie sie zdecydowalismy ,gdy tymczasem znajomy jak nic poleca jednak solary !! I tu potrzebowałabym konkretnych porad << za i przeciw>>Jezeli ktos mógłby cos doradzic to bardzo proszę.

Zeby nie wracac do początku rozmowy przypomnę .2 osoby sporadycznie 4-5 .Kociol weglowy boiler z węzownicami 300L.Potrzebuje grzac wode w miare mozliwosci dogrzac co .Dziekuje -pozdrtawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi np. o typową powietrzną pompę ciepła do CO typu split. Czy możliwe jest takie rozmieszczenie elementów układu jak na rysunku poniżej? Zakładam solidne ocieplenie wszelkich rurek pomiędzy elementami.

 

[ATTACH=CONFIG]207226[/ATTACH]

 

Tez obstawiam opcje z jednostka wew. tylko i wylacznie w pom. ogrzewanym, wez pod uwage ze elektronika w PC z temp. w okolicach 0*C to nic dobrego, a wedlug mnie te 15*C trzeba takiemu dobrodziejstwu zapewnic:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po raz kolejny .Powiem wprost ,zeby pózniej nie było juz zbednej dyskusji czy mam pojecie czy się znam cokolwiek na piecach pompach itp..:Otóz nie mam nawet bladej wyobrazni w tej kwestii ,gdyby było inaczej nie wcinałabym sie tu w temat i w tak ożywiona dyskusje.Jest duzo miejsc w internecie gdzie jest poruszany temat pomp ciepła ,ale akurat zatrzymałam sie tu licząc na dobrą rade i juz prawie sie zdecydowalismy ,gdy tymczasem znajomy jak nic poleca jednak solary !! I tu potrzebowałabym konkretnych porad << za i przeciw>>Jezeli ktos mógłby cos doradzic to bardzo proszę.

Zeby nie wracac do początku rozmowy przypomnę .2 osoby sporadycznie 4-5 .Kociol weglowy boiler z węzownicami 300L.Potrzebuje grzac wode w miare mozliwosci dogrzac co .Dziekuje -pozdrtawiam.

 

Bardzo pobieznie to zapotrzebowanie przedstawiasz, bo jesli priorytet tylko CWU to obstawial bym Pc powietrzna , a solary bym odpuscil- one od Pazdziernika do Kwietnia slabo sobie radza , i ekonomicznie nawet przy zimnym powietrzu (Zima) Pc powietrzna jest na +

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po raz kolejny .Powiem wprost ,zeby pózniej nie było juz zbednej dyskusji czy mam pojecie czy się znam cokolwiek na piecach pompach itp..:Otóz nie mam nawet bladej wyobrazni w tej kwestii ,gdyby było inaczej nie wcinałabym sie tu w temat i w tak ożywiona dyskusje.Jest duzo miejsc w internecie gdzie jest poruszany temat pomp ciepła ,ale akurat zatrzymałam sie tu licząc na dobrą rade i juz prawie sie zdecydowalismy ,gdy tymczasem znajomy jak nic poleca jednak solary !! I tu potrzebowałabym konkretnych porad << za i przeciw>>Jezeli ktos mógłby cos doradzic to bardzo proszę.

Zeby nie wracac do początku rozmowy przypomnę .2 osoby sporadycznie 4-5 .Kociol weglowy boiler z węzownicami 300L.Potrzebuje grzac wode w miare mozliwosci dogrzac co .Dziekuje -pozdrtawiam.

 

W kwestii solarów napisz do użytkownika o nicku Piotrek42 - on ma takie oprócz kotła na ekogroszek od kilku lat i wyjaśni Ci najlepiej dlaczego nie warto w nie inwestować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Papier wszystko przyjmie ;)

Na forum masz masę przypadków inwestorów,gdzie w domach z niskim obciążeniem pracuje kocioł 10kW a efekty można poczytać.

 

Niestety przyjmie tez pisanie bez żadnych podstaw i doświadczeń własnych, a opieranie się na opiniach osób, które nie mierzą podstawowych danych nie ma sensu bo co z nich wynika ?

 

Dlatego wpis: "Na dzień dzisiejszy nie ma kotła na ekogroszek,który grzejąc z optymalną sprawnością czyt.najbardziej ekonomicznie zejdzie poniżej 8kW mocy grzewczej" to bzdura - dlaczego akurat 8 kW a nie 5,6,7,9,10 kW ? Na jakiej podstawie to oszacowałeś ?

 

Obawiam się, że tylko Ci się to wydaje a to bywa bardzo złudne i kolejny raz się mylisz szacując coś "pi razy drzwi" a pisząc o tym z taką pewnością zmylasz użytkowników obecnych i potencjalnych.

 

Jeśli więc nie masz konkretnych podstaw do pisania o czymś pisz "wydaje mi się", "może tak jest" itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mi to tak wygląda, więc może jednak jak się ich przyciśnie to dopuszczą też pompy innych producentów ;)

 

A moze by tak poczytac regulamin:

http://www.tauron-pe.pl/SiteCollectionDocuments/Regulamin_pompa_ciepla.pdf

 

"2. Aby dokonać zakupu produktu Pompa Ciepła w promocji należy:

a. Posiadać i użytkować do ogrzewania pomieszczeń urządzenie grzewcze - pompa ciepła dowolnego producenta."

 

I wszystko jasne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moze by tak poczytac regulamin:

http://www.tauron-pe.pl/SiteCollectionDocuments/Regulamin_pompa_ciepla.pdf

 

"2. Aby dokonać zakupu produktu Pompa Ciepła w promocji należy:

a. Posiadać i użytkować do ogrzewania pomieszczeń urządzenie grzewcze - pompa ciepła dowolnego producenta."

 

I wszystko jasne.

 

witam

 

dowiadywałem się dzisiaj w Tauronie na temat: taryfy Pompy Ciepła

 

koszt 1 kWh w taryfie Pompa Ciepła to: 58,45 groszy za 1kWh

koszt 1 kWh w taryfie G11 (Całodobowej) to: 59,99 groszy za 1kWh

 

czyli to tylko: 1,54 grosza taniej

 

dla mnie to żadna promocja

 

w taryfie G12w - jakby nawet w szczycie i pozaszczytem po równo zużywać prąd - to wychodzi dużo taniej: 53,35 groszy

a pewnie zużycie będzie znacznie na korzyść "pozaszczytu"

 

to chyba wszystko wyjaśnia

tak, że o "tylko Viessmanna" nawet nie pytałem

 

poza tym pani w okenku powiedziała mi, że u nich jeszcze nikt takiej "Promocji" nie wybrał

nie dziwię się

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moze by tak poczytac regulamin:

http://www.tauron-pe.pl/SiteCollectionDocuments/Regulamin_pompa_ciepla.pdf

 

"2. Aby dokonać zakupu produktu Pompa Ciepła w promocji należy:

a. Posiadać i użytkować do ogrzewania pomieszczeń urządzenie grzewcze - pompa ciepła dowolnego producenta."

 

I wszystko jasne.

 

"zgadza się w cenniku jest zapis dotyczący Viessmanna - mimo, że w regulaminie piszą o pompie dowolnego producenta" wpis #12221 na górze strony

 

Ciekaw więc jestem jak to wygląda w praktyce - czy "przypadkiem" użytkownicy pomp innych producentów nie będą nie spełniać jakiegoś warunku.

 

Przekonamy się gdy ktoś to sprawdzi i się tym pochwali - swoją PPC do CWU ich nie przekonam, więc nie pomogę tym razem ;)

 

Po tym co mar1973 napisał to chyba jednak nikt nie sprawdzi bo taki rabat dali, że szkoda gadać.

Edytowane przez SUSPENSER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

o jakiej pompie myślisz?

 

może uda ci się zmieścić jednostkę wewnętrzną np. nad zasobnikiem

jeżeli boisz się hałasu - jednostki wewnetrzne pracują b. cicho

 

pozdrawiam

 

Mam pomieszczenie 1 x 2 m, może faktycznie dałoby się tam umieścić pompę. Generalnie to w przyszłym roku będę robił wylewki i podłogówkę, na zimę 2014/2015 trzeba by już zacząć domek ogrzewać. Z OZC liczonego przez Asolta wynika mi obciążenie cieplne 3,5 kW, zapotrzebowanie na ciepło to niecałe 5000 kWh + CWU szacuję na max 3000 kWh.

 

I nie wiem co z tym zrobić. Grzać prądem? Będzie drożał. Może pompa gruntowa? Spora inwestycja, czas zwrotu dłuuuuugi. Myślałem też o pompie do CWU, która latem grzałaby wodę, w okresach przejściowych i w zimie wspomagałaby CO (lepszy COP niż dla CWU), ciągnęłaby powietrze z rekuperatora. Pompy do CWU wymagają niewielkiego przepływu powietrza, więc może by zadziałało, ale żeby poskładać takie coś trzeba mieć czas, a mi go trochę brakuje. Kolejną opcją jest właśnie pompa powietrzna, inwestycja powinna być mniejsza niż przy gruntowej. Sam już nie wiem, szczególnie jak w sąsiednim wątku wyczytałem o SCOP = 2.

 

A jaka pompa by mnie interesowała? Tania, ale dobra ;). Coś koło 6-7 kW powinno wystarczyć, żeby mieścić się głównie w taniej taryfie przez większość sezonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...