Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

Mam pomieszczenie 1 x 2 m, może faktycznie dałoby się tam umieścić pompę. Generalnie to w przyszłym roku będę robił wylewki i podłogówkę, na zimę 2014/2015 trzeba by już zacząć domek ogrzewać. Z OZC liczonego przez Asolta wynika mi obciążenie cieplne 3,5 kW, zapotrzebowanie na ciepło to niecałe 5000 kWh + CWU szacuję na max 3000 kWh.

 

I nie wiem co z tym zrobić. Grzać prądem? Będzie drożał. Może pompa gruntowa? Spora inwestycja, czas zwrotu dłuuuuugi. Myślałem też o pompie do CWU, która latem grzałaby wodę, w okresach przejściowych i w zimie wspomagałaby CO (lepszy COP niż dla CWU), ciągnęłaby powietrze z rekuperatora. Pompy do CWU wymagają niewielkiego przepływu powietrza, więc może by zadziałało, ale żeby poskładać takie coś trzeba mieć czas, a mi go trochę brakuje. Kolejną opcją jest właśnie pompa powietrzna, inwestycja powinna być mniejsza niż przy gruntowej. Sam już nie wiem, szczególnie jak w sąsiednim wątku wyczytałem o SCOP = 2.

 

A jaka pompa by mnie interesowała? Tania, ale dobra ;). Coś koło 6-7 kW powinno wystarczyć, żeby mieścić się głównie w taniej taryfie przez większość sezonu.

 

Gdybys grzał czystym pradem tylko w II taryfie (niewielki bufor plus podłogówka wodna, zasobnik cwu 300 l) to koszt roczny ok 2500 zł. Niech przy pompie PPC bedzie to optymistycznie 1200 zł ( nie da sie wykorzystać 100 % II taryfy). Róznica nakładów inwestycyjnych to co najmniej 13000 zł, zasobnika cwu nie liczę i tak byc musi. Czyli teoretycznie po 10 latach mamy zwrot, ale pod warunkiem ze nie bedzie dodatkowych kosztów zwiazanych z pompą przez 10 lat. Jakiekolwiek dodatkowe koszty czy związane z konserwacją czy tez z naprawą zwrót ten wydłużają. Wybor trudny w przypadku takich zużyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gdybys grzał czystym pradem tylko w II taryfie (niewielki bufor plus podłogówka wodna, zasobnik cwu 300 l) to koszt roczny ok 2500 zł. Niech przy pompie PPC bedzie to optymistycznie 1200 zł ( nie da sie wykorzystać 100 % II taryfy). Róznica nakładów inwestycyjnych to co najmniej 13000 zł, zasobnika cwu nie liczę i tak byc musi. Czyli teoretycznie po 10 latach mamy zwrot, ale pod warunkiem ze nie bedzie dodatkowych kosztów zwiazanych z pompą przez 10 lat. Jakiekolwiek dodatkowe koszty czy związane z konserwacją czy tez z naprawą zwrót ten wydłużają. Wybor trudny w przypadku takich zużyć.

 

Można jeszcze 13000 zł wpłacić na konto 3- 4 %

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panowie takie obliczenia to tylko jedna strona medalu a druga jest taka, że dzisiaj ktoś zarabia jakieś pieniądze i widzi, że go stać na płacenie za ogrzewanie 2500 rocznie a za 20 lat może zostać sam w tym domu z emeryturą z ZUSu w dłoni i wtedy różnica 2500 a 1200 rocznie nabierze znaczenia...

 

poza tym takie liczenie to wielkie uproszczenie bo ceny paliw cały czas się zmieniają i w zależności od ruchu tych cen zwrot może nastąpić dużo wcześniej (może też później, ale dzisiaj nie jesteśmy w stanie dokładnie tego oszacować)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
panowie takie obliczenia to tylko jedna strona medalu a druga jest taka, że dzisiaj ktoś zarabia jakieś pieniądze i widzi, że go stać na płacenie za ogrzewanie 2500 rocznie a za 20 lat może zostać sam w tym domu z emeryturą z ZUSu w dłoni i wtedy różnica 2500 a 1200 rocznie nabierze znaczenia...

Dlatego jestem takim przeciwnikiem kabli grzewczych,do wodnej podłogówki można podpiąć cokolwiek w dowolnej chwili.Na początku można wypróbować piecyk elektryczny,którego koszt jest w granicach 2-3tys.zł a jak rachunki okażą się za wysokie to można pomyśleć o powietrznej,w takim wypadku nie koniecznie mocnej=droższej gdyż może służyć jedynie do grzania w niezbyt mroźne dni,które stanowią praktycznie większość sezonu grzewczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panowie takie obliczenia to tylko jedna strona medalu a druga jest taka, że dzisiaj ktoś zarabia jakieś pieniądze i widzi, że go stać na płacenie za ogrzewanie 2500 rocznie a za 20 lat może zostać sam w tym domu z emeryturą z ZUSu w dłoni i wtedy różnica 2500 a 1200 rocznie nabierze znaczenia...

 

poza tym takie liczenie to wielkie uproszczenie bo ceny paliw cały czas się zmieniają i w zależności od ruchu tych cen zwrot może nastąpić dużo wcześniej (może też później, ale dzisiaj nie jesteśmy w stanie dokładnie tego oszacować)

 

Az takie uproszczenie to nie jest bo w jednym i drugim przypadku chodzi o energię elektryczną, róznica procentowa bedzie taka sama, a zmieni sie w wartosciach bezwzglednych. Ile sie zmieni nikt nie jest tego w stanie przewidzieć, oczywiscie trzeba brac pod uwagę w takich obliczeniach inne czynniki takie jak czas do emerytury, jej wysokośc, mozliwość utraty pracy itp. Kazdy przypadek jest inny i nie ma jednego uniwersalnego wzoru na obliczenie opłacalnosci danego rodzaju ogrzewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

asolt m/i pisze : ..... oczywiscie trzeba brac pod uwagę w takich obliczeniach inne czynniki takie jak czas do emerytury, jej wysokośc........

 

a jak sie juz jest na tej emeryturze i jej wysokosc ( a raczej niskosc) przerazająca !!!???? To co wtedy -zostaną może jeszcze jakie stare trzewiki do spalenia i bedzie ciepło :confused:-wciąz rozmyslamy ,ale cos mi się zdaje ze zostaniemy przy decyzji,, solary,,(mamy jeszcze pare dni do przemyslenia)-pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
a jak sie juz jest na tej emeryturze i jej wysokosc ( a raczej niskosc) przerazająca !!!???? To co wtedy -zostaną może jeszcze jakie stare trzewiki do spalenia i bedzie ciepło :confused:-.

O tym to trzeba było myśleć przed lub na etapie budowy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Az takie uproszczenie to nie jest bo w jednym i drugim przypadku chodzi o energię elektryczną, róznica procentowa bedzie taka sama, a zmieni sie w wartosciach bezwzglednych.

 

no i tu jest pies pogrzebany ;)

co z tego, że różnica będzie nadal 50 % skoro może okazać się, że dzisiaj jest to stosunek 2500 do 1250 a kiedyś może to być 5000 do 2500

niby te same 50 % a z kieszeni trzeba wydać o kolejne 1250 więcej niż dzisiaj a przy prognozach co do wysokości emerytur to może być jedna emerytura więcej do wydania (o ile nie 1,5 lub dwie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i tu jest pies pogrzebany ;)

co z tego, że różnica będzie nadal 50 % skoro może okazać się, że dzisiaj jest to stosunek 2500 do 1250 a kiedyś może to być 5000 do 2500

niby te same 50 % a z kieszeni trzeba wydać o kolejne 1250 więcej niż dzisiaj a przy prognozach co do wysokości emerytur to może być jedna emerytura więcej do wydania (o ile nie 1,5 lub dwie)

 

Ano jest pogrzebany, ale ze wszystkich prognoz to jedynie prognoza dotycząca obnizenia emerytur jest w pełni wiarygodna, prognoza wzrostu cen nosników energii jest wielką niewiadomą, ze wskazaniem ze jednak bedzie wzrost.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można jeszcze 13000 zł wpłacić na konto 3- 4 %

 

I być tylko na lekkim minusie na inflacji ;)

 

Można też nie brać kredytu na te 13 000 [gdy buduje się na kredyt] a to już będzie czysty zysk :)

 

Przy tak małym zapotrzebowaniu na ciepło może warto byłoby grzać/chłodzić dom 2 klimakonwektorami a CWU prądem w 2 taryfie ?

 

Koszt inwestycji niewielki, a pełen komfort.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://forum.muratordom.pl/images/mdom_misc/quote_icon.png Napisał Arturo72 http://forum.muratordom.pl/images/mdom_buttons/viewpost-right.png

Papier wszystko przyjmie ;)

Na forum masz masę przypadków inwestorów,gdzie w domach z niskim obciążeniem pracuje kocioł 10kW a efekty można poczytać."

 

 

 

Niestety przyjmie tez pisanie bez żadnych podstaw i doświadczeń własnych, a opieranie się na opiniach osób, które nie mierzą podstawowych danych nie ma sensu bo co z nich wynika ?

 

Dlatego Twój wpis: "Na dzień dzisiejszy nie ma kotła na ekogroszek,który grzejąc z optymalną sprawnością czyt.najbardziej ekonomicznie zejdzie poniżej 8kW mocy grzewczej" to bzdura - dlaczego akurat 8 kW a nie 5,6,7,9,10 kW ? Na jakiej podstawie to oszacowałeś ?

 

Arturo72 - czekam na odpowiedzi bo nie zdementowałeś głupot, które wypisałeś [zaznaczyłem je tłustym drukiem] ani nie podparłeś ich żadnymi konkretami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

arturo72 pisze :O tym to trzeba było myśleć przed lub na etapie budowy ;)

Jestem pewna ,ze podchodzisz do tego z przymrózeniem oka ,bo sam nie wierzysz ze to możliwe ,chyba że budujesz dom po raz 3-ci :)

 

. Szczerze mówiąc nie lubie rozmów nie dot.tematu i myslałam ze moderator to wyrzuci ,skoro sie tak nie stało to powiem jeszcze

 

jedno .Jezeli myslisz ,ze wszystko przewidzisz wczesniej np zaczynając budowę (w to wchodzi równiez ZYCIE -niestety ) to muszę Cie okrutnie rozczarowac . Ale taki temat dot.rozmów ,,róznych,, pewnie gdzies tu jest nie koniecznie musimy zasmiecac temat pomp ,bo jak sam widzisz jest tu 613 stron !!!!! a połowe z tego powinien moderator wywalic ,bo szukając czegos sensownego znajduje sie takie własnie głupie rozmowy jak np ta !:)Jeszcze raz pozdrawiam budowniczych czy budujących -ana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Jestem pewna ,ze podchodzisz do tego z przymrózeniem oka ,bo sam nie wierzysz ze to możliwe ,chyba że budujesz dom po raz 3-ci :)

Podchodzę do tego jak najbardziej poważnie a wybudowałem pierwszy i ostatni dom :)

Z tym,że słowo dom jest użyte w dosłownym tego słowa znaczeniu a nie jako jedynie dach nad głową.

Na dwa lata przed wbiciem pierszej łopaty w 2011r zastanawiałem się i pochłaniałem wiedzę na temat budowy,na temat ogrzewania,czemu tak a nie inaczej i radzę nowym inwestorom podobnie postępować jeśli ma to być faktycznie piwrwszy i ostatni dom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zysk z lokaty tych 13000 kompensuje wzrost cen energii...

 

Dodatkowym plusem na rzecz PC, o którym mało się mówi jest to, że można ją zasilać z instalacji fotowoltaicznej (mniejszy pobór prądu względem piecyka elektrycznego). No i PC potrafi chłodzić ;)

 

Czy możesz podać co to za lokata ?

 

Tak, chłodzenie to prawda, tylko jak z niego skorzystać skoro zimne powietrze jest wydmuchiwane na zewnątrz przez jednostkę zewnętrzną - chcesz ją wnosić na lato do domu ;-)

 

Da się to zrobić inaczej, ale to nie takie łatwe jak się wydaje ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Tak, chłodzenie to prawda, tylko jak z niego skorzystać skoro zimne powietrze jest wydmuchiwane na zewnątrz przez jednostkę zewnętrzną - chcesz ją wnosić na lato do domu ;-)

Da się to zrobić inaczej, ale to nie takie łatwe jak się wydaje ...

Są pompy ktore mają możliwość chłodzenia ale nie przez wiatraki o jakim myślisz ale przez schłodzenie wody w układzie i chłodzenie aktywne przez klimakonwektory lub pasywne przez podłogówkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturo72 Nie tak sztywno !!! Daj na luz :) DOM to jest pojęcie jak najbardziej względne !! Jeden ma lepianke i tyle w niej duszy ,ciepła i miłosci (bez pomp i solarów) ze niejeden najbardziej luksusowy dom moze jej nie dorównac ! A tymczasem zeby nawiązac do tematu podpowiedz jakie jest Twoje zdanie n/t ogrzewania .Co w/g Ciebie lepiej opłacalne solary-pompa ?:)-pzdr.

 

A poza tym jak piszesz ,ze budujesz raz na całe zycie to pomyśl jak technologia sie zmieni w ciągu Twojego zycia ,jakie to bedzie nieaktualne za 5 lat !!

(niestety wiem to z autopsii :))))

Edytowane przez anaszo
dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Co w/g Ciebie lepiej opłacalne solary-pompa ?:)-pzdr.

Bojler jeśli zużycie na cwu jest powiedzmy standartowe i większość użytkowników używa prysznica.

W naszym przypadku gdzie w domu do kąpania jest tylko wanna w łazience to zużycie na cwu prawdopodobnie będzie większe niż na c.o i to spowodowało,że do c.o i do cwu będzie od początku powietrzna pompa ciepła,no i cena także tutaj grała odpowiednią rolę ale od tego czasu ceny powietrznych niektórych producentów spadły.

Wg mnie ani osobna pompa ciepła do cwu ani tym bardziej solar nie są uzasadnione ekonomicznie jeśli cwu grzane prądem jest w normie tzn do 100zł miesięcznie.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są pompy ktore mają możliwość chłodzenia ale nie przez wiatraki o jakim myślisz ale przez schłodzenie wody w układzie i chłodzenie aktywne przez klimakonwektory lub pasywne przez podłogówkę.

 

No pewnie, ale jakie to dodatkowe koszty.

 

W tym konkretnym przypadku to chyba nie ma sensu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...