Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witajcie, jakiś czas temu pomagaliście mi dobrać pompę powietrzna - po zrobieniu Ozc u Asolta (dzięki), wybrałem Panasa 9kW, nie TCap, jednofazowy. Ozc wyszło na 5,2kW wraz z CWU. Podpisałem umowe i mam wpłaconą zaliczkę. Dziś przejeżdzałem w okolicy mojego miejsca zamieszkania i zobaczyłem u gościa Panasa 9kW Tcap trójfazowy więc zatrzymałem się aby zasięgnąć jęzora. I tu moje zdziwienie.

Otóż gość powiedział mi że bez bufora na podłogówkę to żebym nawet nie zakładał, że on ma 200m2 bufor 300l i to jest za mało, że ta pompa nie ma żadnej automatyki, że jej priorytetem zawsze jest CWU, i jak wieczorem temperatura w bojlerze CWU spadnie bo ktoś bedzie brał prysznic to pompa odłaczy podłogówkę i zacznie grzac bojler, że tego nie można nastawić, pompe zakupił gdzies w Gdańsku, było u niego 3 serwisantów i żaden tego nie umiał wytłumaczyć, powiedział też ze jest zaje...e głośna, on się przyzwyczaił ale generalnie spac nie można. Myślałem, że to wszystko moozna ustawić na regulatorach, krzywych grzewczych i takie tam. Zadzwoniłem do firmy z którą się dogadałem - tam uzyskałem odwrotne informacje - że wsystko można ustawić, ze pompa jest cicha (chodzi o jednostkę zewnętrzną) i że w ogóle na pewno u goscia jest skopana instalacja. O dziwo facet podał że 200m2 przez 10mcy ogrzewanie plus prąd wyszło go 2400 ( ma dwie taryfy) - moż ektoś powiedzieć jak to jest z tym naprawdę - czy potrzebuję bufor czy nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Witajcie, jakiś czas temu pomagaliście mi dobrać pompę powietrzna - po zrobieniu Ozc u Asolta (dzięki), wybrałem Panasa 9kW, nie TCap, jednofazowy. Ozc wyszło na 5,2kW wraz z CWU. Podpisałem umowe i mam wpłaconą zaliczkę. Dziś przejeżdzałem w okolicy mojego miejsca zamieszkania i zobaczyłem u gościa Panasa 9kW Tcap trójfazowy więc zatrzymałem się aby zasięgnąć jęzora. I tu moje zdziwienie.

Otóż gość powiedział mi że bez bufora na podłogówkę to żebym nawet nie zakładał, że on ma 200m2 bufor 300l i to jest za mało, że ta pompa nie ma żadnej automatyki, że jej priorytetem zawsze jest CWU, i jak wieczorem temperatura w bojlerze CWU spadnie bo ktoś bedzie brał prysznic to pompa odłaczy podłogówkę i zacznie grzac bojler, że tego nie można nastawić, pompe zakupił gdzies w Gdańsku, było u niego 3 serwisantów i żaden tego nie umiał wytłumaczyć, powiedział też ze jest zaje...e głośna, on się przyzwyczaił ale generalnie spac nie można. Myślałem, że to wszystko moozna ustawić na regulatorach, krzywych grzewczych i takie tam. Zadzwoniłem do firmy z którą się dogadałem - tam uzyskałem odwrotne informacje - że wsystko można ustawić, ze pompa jest cicha (chodzi o jednostkę zewnętrzną) i że w ogóle na pewno u goscia jest skopana instalacja. O dziwo facet podał że 200m2 przez 10mcy ogrzewanie plus prąd wyszło go 2400 ( ma dwie taryfy) - moż ektoś powiedzieć jak to jest z tym naprawdę - czy potrzebuję bufor czy nie?

Gość gada głupoty lub nie zna się lub ma spieprzoną instalację i przez tyle czasu nie rozkminił sterownika...serwisantów,którzy nie umieli przełączyć priorytetu na sterowniku miał chyba z przypadku ;)

Mi T-CAP 9kW bangla bez problemu bez bufora,na całej powierzchni podłogówka,na sterowniku jest możliwość ustawienia priorytetu c.o lub cwu oraz jest możliwość ustawienia czasu grzania c.o lub cwu,to ile zużyje się prądu na ogrzewanie nie zależy od pompy a od domu.U mnie przy -10 do -16st.C pompa pobierała 2,2-2,4kWh/h a żeby utrzymać 22st.C pracowała w takich warunkach 5-7h.

Poniżej wycinek z instrukcji na temat opcji sterownika.

Podaj maila to prześlę Ci pełną instrukcję.

t-cap.jpg

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość gada głupoty lub nie zna się lub ma spieprzoną instalację i przez tyle czasu nie rozkminił sterownika...serwisantów,którzy nie umieli przełączyć priorytetu na sterowniku miał chyba z przypadku ;)

 

A tak przy okazji: Jaka to moze byc sytuacja, ze chcemy miec na pompie ustawiony priorytet CO zamiast CWU?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
No to jedno mam wyjaśnione, dzięki. Arturo a jak to jest z tą głośnością jednostki zewnetrznej?

Ja nie mam z hałasem problemu,dźwięk wydobywający się z pompy a praktyczie tylko ze sprężarki ,przy maksymalnym obciążeniu porównałbym do pracy starej lodówki,jednostkę zewnetrzną mam za garażem i dźwięki nie dochodzą do wnętrza domu :) Wiatraki są ciche,praktycznie nie słyszalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile sie "wychlodzi" dom gdy PC przejdzie na grzanie CWU... Nawet te 50min...

A potrm piwroci do grzania CO

 

Prawie wcale ale ten facet powiedział że pompa załacza się co chwilę - wystarczy że trochę ciepłej wody zleci, temp wody spadnie i zalacza sie pompa - jest to dla mnie dziwne bo ile trzeba spuscic wody z cwu 300l aby spadła temp. - raczej zwykłe odkrecenie kranu na 30sek tego nie załatwi. Poza tym Pyxis - sorki, nie znam się ale to jakas dziwna sytuacja kiedy priorytet jest na CO a nie na CWU?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się zastanawiam, która firma i za ile lat postanowi zbudowac pompę na podwójnym skraplaczu. Tak by zimą cwu grzać na samym przegrzaniu powoli i w dłuższym czasie bez przeciążania sprężarki i równolegle z CO, a latem na pełnym przepływie i zredukowanej mocy spręzarki. Wystarczylo by zwykłą płytówke wydłużyć o 1/3 - 1/4 wysokości i dać dodatkowe wyjście wody na CWU, powrót byłby wpiety w powrót CO.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
A ja się zastanawiam, która firma i za ile lat postanowi zbudowac pompę na podwójnym skraplaczu. Tak by zimą cwu grzać na samym przegrzaniu powoli i w dłuższym czasie bez przeciążania sprężarki i równolegle z CO, a latem na pełnym przepływie i zredukowanej mocy spręzarki. Wystarczylo by zwykłą płytówke wydłużyć o 1/3 - 1/4 wysokości i dać dodatkowe wyjście wody na CWU, powrót byłby wpiety w powrót CO.

Dla mnie za skomplikowanie piszesz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym Pyxis - sorki, nie znam się ale to jakas dziwna sytuacja kiedy priorytet jest na CO a nie na CWU?

 

Wybraz sobie, ze wracasz z nart, z tygodniowego wyjazdu z jedna para bielizny. Wchodzisz pod prysznic a tam zimna woda, bo Twoja pompa postanowila (wg Twoich zalecen) najpierw zagrzac Ci chalupe, a o 5 rano jak skonczy zabierze sie za CWU. Ile w tym logiki? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak by zimą cwu grzać na samym przegrzaniu powoli i w dłuższym czasie bez przeciążania sprężarki i równolegle z CO

 

Moja 12,6kW jak lalem w lecie wode do basenu, to grzala ja praktycznie przeplywowo. Tzn temperatura w zasobniku sie ustabilizowala w pewnym momencie. Tak samo w domu jak bedziesz mial odpowiednio duzy rozbior CWU, to moze sie okazac, ze masz za mala moc pompy. Do CO starcza a na chwilowe duze zapotrzebowania na CWU brakuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybraz sobie, ze wracasz z nart, z tygodniowego wyjazdu z jedna para bielizny. Wchodzisz pod prysznic a tam zimna woda, bo Twoja pompa postanowila (wg Twoich zalecen) najpierw zagrzac Ci chalupe, a o 5 rano jak skonczy zabierze sie za CWU. Ile w tym logiki? ;)

 

Zawsze myślałem, że mogę pompę ustawić np aby CWU grzała między 13-15 w drugiej taryfie, pozostały czas priorytet na CO ale jesli zbraknie CWU to po prostu dogrzewa i znów zmienia priorytet - ale chyba się myliłem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Prawie wcale ale ten facet powiedział że pompa załacza się co chwilę - wystarczy że trochę ciepłej wody zleci, temp wody spadnie i zalacza sie pompa - jest to dla mnie dziwne bo ile trzeba spuscic wody z cwu 300l aby spadła temp. - raczej zwykłe odkrecenie kranu na 30sek tego nie załatwi.

Nie zaobserwowałem u siebie czegoś takiego.Ja mam narazie grzanie 300l cwu ustawione na timerze na sterowniku w sumie 2,5h/dobę,6-6,30 13-14 i 19-20,wody ciepłej jak dotąd nie zabrakło a zużywamy sporo,narazie dobowe zużycie to 2,5-2,7kWh

 

P.S

Dzisiaj minął równy miesiąc od przeprowadzki i zużycie na cwu od 03.08-03.09 to 76kWh

 

Instalator podał mi dziś ze wczoraj miał rozruch Tcapa 9KW i zbiornik 300l wody od 5st do 50 st C nagrzała w 1h20min - możliwe to?

Możliwe,mi od 19st.C do 48st.C nagrzewało w niecałą godzinę przy 20st.C na zewnątrz.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...