Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

To jeszcze pytanie - chciałbym w trzech pokojach zainstalować sterowanie elektroniczne podłogówką tzn na rozdzielaczach jakies elektrozawory , sterownik w pokoju - po to aby mozna było do spania zmniejszyc albo zwiekszyc temperaturę. Czy przy takim rozwiązaniu bez bufora dam radę zrobić takie sterowanie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Moja 12,6kW jak lalem w lecie wode do basenu, to grzala ja praktycznie przeplywowo. Tzn temperatura w zasobniku sie ustabilizowala w pewnym momencie. Tak samo w domu jak bedziesz mial odpowiednio duzy rozbior CWU, to moze sie okazac, ze masz za mala moc pompy. Do CO starcza a na chwilowe duze zapotrzebowania na CWU brakuje.

 

Na chwilowe duże zapotrzebowanie jest większa pojemność zasobnika, a dłuższe niż chwilowe też nie ma problemu, bo wtedy można łatwo przełączyć na prioryter CWU. Pompa CO stop, a pompa CWU na wyższy bieg i przepływ z 100-150l/min zwiększyć do 1000-1500l/min. Fajnie by przy tym sprawdził się siłownik na zaworze regulującym przepływ w zal od potrzeb i temperatury zasilającej wężownice.

Caly pic tego rozwiąza ia polega na tym, że można uzyskać wodę o temp np 60-70C nie obciażając sprężarki i licznika prądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się zastanawiam, która firma i za ile lat postanowi zbudowac pompę na podwójnym skraplaczu. Tak by zimą cwu grzać na samym przegrzaniu powoli i w dłuższym czasie bez przeciążania sprężarki i równolegle z CO, a latem na pełnym przepływie i zredukowanej mocy spręzarki. Wystarczylo by zwykłą płytówke wydłużyć o 1/3 - 1/4 wysokości i dać dodatkowe wyjście wody na CWU, powrót byłby wpiety w powrót CO.

Danffos ma chyba takie coś .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, na sliski grunt lamania praw fizyki wkraczasz. To sie nie zamyka "matematycznie" jakos. :)

 

Ja ? W życiu!

Prędzej szanowny kolega negując, lub nie rozumiejąc zjawiska.

Zobacz zakres pracy spręzarki na wykresie i przyjrzyj się jego prawej stronie. W każdej sprężace prócz sprężania dochodzi do przegrzewania czynnika ciepłej samej spreżarki. Tego ciepła jest bagatela 20-30% całosci mocy grzewczej. W skrajnych warunkach -15 / 50 pewnie i 50%.

Tym ciepłem, można by nawet zagotować wodę, jak doprowadzimy temperaturę końca sprężania do 110-120C.

Ja tu nic nie wymyślam, wszyscy w branży o tym doskonale wiedzą, ale nie wszyscy wykorzystuja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ? W życiu!

Prędzej szanowny kolega negując, lub nie rozumiejąc zjawiska.

Zobacz zakres pracy spręzarki na wykresie i przyjrzyj się jego prawej stronie. W każdej sprężace prócz sprężania dochodzi do przegrzewania czynnika ciepłej samej spreżarki. Tego ciepła jest bagatela 20-30% całosci mocy grzewczej. W skrajnych warunkach -15 / 50 pewnie i 50%.

Tym ciepłem, można by nawet zagotować wodę, jak doprowadzimy temperaturę końca sprężania do 110-120C.

Ja tu nic nie wymyślam, wszyscy w branży o tym doskonale wiedzą, ale nie wszyscy wykorzystuja.

 

Czy to jednak nie jest "żyłowanie" sprężarki i nie skróci jej żywota ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gotowanie wody, czy rozsądne wykorzystywanie przegrzania na 50-60C?

Generalnie producenci zakładają i projektują urządzenia tak, by temperatura końca sprężania nie przekraczała 100C. Na 110-115C już sprężarka jest wylączana z alarmem. Nie są takie temperatury dla niej zdrowe, tak że olej i czynik może ulegać degradacji. Dlatego wymyślają wtryski czynnika i inne bajery, by dodatkowo schłodzić głowice sprężrki i poszerzyć zakres pracy. Sporo też zależy od czynnika r-410 i r-407 mają duże przegrzanie i oranicza ono maksymalną możliwą do uzyskania temperaturę skraplania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się zastanawiam, która firma i za ile lat postanowi zbudowac pompę na podwójnym skraplaczu. (...)

Już ładnych parę lat temu widziałem w większych Hibernatusach (ale zdanie o ich pompach mam mierne) taki układ z dwoma skraplaczami, żeby tylko instalatorzy byli bardziej oświeceni i to wykorzystywali.

A właściwie, przepraszam instalatorów, żeby to inżynierowie-projektanci instalacji z pompami ciepła umieli i chcieli to wykorzystać!!!!!!

Nie będę się rozpisywać, bo za dużo powiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mormalnie to ciepło jest odbierane w skraplaczu i przekazywane wodzie. Tak chodzi tylko o cwu, choć może też chodzić o grzejniki np na poddaszu, czy drabinki w łazienkach.

Zrobiłem kilka takich pomp z dodatkowym skraplaczem, ale niestety tego ciepła przegrzania jest na tyle mało że rozumiem dlaczego nikt się tym poważniej nie interesuje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, na sliski grunt lamania praw fizyki wkraczasz. To sie nie zamyka "matematycznie" jakos. :)

Pyksi, jak będziesz w Toruniu następnym razem z dziękczynną wizytą u Twojego ulubionego ojca dyrektora to zadzwoń do mnie, pokażę Ci i nawet podotykasz sobie rurek (!!!) w takiej pompie z dwoma skraplaczami, to żadne łamanie praw fizyki. Nawet matematycznie, fizycznie i praktycznie wszystko się zamyka!

Pytanie tylko: ile wyda się za ten dodatkowy "element" i czy to się ostatecznie kalkuluje (raczej słabo, bo ciepła przegrzania jest dość mało)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie tylko: ile wyda się za ten dodatkowy "element" i czy to się ostatecznie kalkuluje (raczej słabo, bo ciepła przegrzania jest dość mało)...

 

Zależy jak dla kogo, dla nie np 1,5-2 kW z mojej pompy jest ilością wystarczająca, aż na to by pokryć swoje dobowe zapotrzebowanie na CWU w ilości 8,5 kWh - to jedna kwestia.

Druga, to taka, że nikt nie każe zdejmować tylko przegrzania. W razie potrzeb spokojnie można zachaczyć 20-30-50% skraplania, ale niestety już za to trzeba będzie zapłacić więcej. Regulując płynnie przepływ w nadskraplaczu, uzyska się tyle mocy ile potrzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)A czy żyłowanie 12kW pompy z wężownicą 0,6m² na temperaturach 55-60C ma sens?

Donranoc

Moja uwaga dotyczyła ewentualnych zalet w stosunku do kosztów takiego układu o którym piszesz. Zrobiłem kilka takich więc coś już poznałem z tej strony.

 

Co do tego zacytowanego powyżej zdania to co to miało być, jakaś prowokacja? Nie przesadzaj.

Powiedz mi: jaki NORMALNY instalator daje wymiennik z wężownicą 0,6m2 do jakiejkolwiek "normalnej" pompy ciepła (takiej od 6kW włącznie)?????????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja uwaga dotyczyła ewentualnych zalet w stosunku do kosztów takiego układu o którym piszesz. Zrobiłem kilka takich więc coś już poznałem z tej strony.

 

Co do tego zacytowanego powyżej zdania to co to miało być, jakaś prowokacja? Nie przesadzaj.

Powiedz mi: jaki NORMALNY instalator daje wymiennik z wężownicą 0,6m2 do jakiejkolwiek "normalnej" pompy ciepła (takiej od 6kW włącznie)?????????

 

Być może się pomyliłem co do m², ale zdaje się kol chciałbympompę i jego instalator

 

Wiem, nie łapie się do twojego powiększonego warunku ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...