Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Warto / nie warto

Na pewno rzecz wiele bardziej przydatna w powietrznych pc niż gruntowych.

Po stronie kosztów dodatkowy, lub poprostu inny zmodyfikowany skraplacz kosztował by 500-1000 zł więcej, dodatkowa pompa i zawór z siłownikiem do regulacji przepływu drugi 1000zł, plus czujnik przekaźnik i kilka linijek w opogramowaniu. Przy pompie za 16tys może to i dużo, ale pompa za 30-40 tys już mogla by mieć taki bajer. Nie ma bo, tak samo jak producenci ekogroszków nie muszą chwalić się swoimi KOPami na minimalnych mocach, tak producenci pomp nie muszą uwględniać 3-4tyś kWh rocznie na CWU. U niektórych CWU to 50% rocznego zużycia. Jak nie muszą, to wolą nie podnosić kosztów produkcji, a CWU "cyk" i dogrzać grzałeczką.

Tyle o tym sądzę kończąc oczywiście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pyksi, jak będziesz w Toruniu następnym razem z dziękczynną wizytą u Twojego ulubionego ojca dyrektora to zadzwoń do mnie, pokażę Ci i nawet podotykasz sobie rurek (!!!) w takiej pompie z dwoma skraplaczami, to żadne łamanie praw fizyki. Nawet matematycznie, fizycznie i praktycznie wszystko się zamyka!

Pytanie tylko: ile wyda się za ten dodatkowy "element" i czy to się ostatecznie kalkuluje (raczej słabo, bo ciepła przegrzania jest dość mało)...

 

Wiesz jak ch...o zwiedza sie na kolanach? ;)

 

Sie zle z kolega Vld zrozumialem. Jemu chodzilo tylko o wyzsza temprature, a mi o uzyskanie dodatkowej energii, bo tak zrozumialem zwrot "bez dodatkowego obciazania sprezarki i licznika" (w kolejnym poscie juz o tym pisalem).

 

Czy nie jest tak, ze jesli sprezarka pracuje z COP=5, to tego ciepla przegrzania jest wlasnie max do 20%?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie pozostał bez odpowiedzi więc zapytam ponownie: "chciałbym w trzech pokojach zainstalować sterowanie elektroniczne podłogówką tzn na rozdzielaczach jakies elektrozawory , sterownik w pokoju - po to aby mozna było do spania zmniejszyc albo zwiekszyc temperaturę. Czy przy takim rozwiązaniu bez bufora dam radę zrobić takie sterowanie?"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy ostrym mrozie. Jeśli nie chcemy marznąć w domu w czasie gdy PC grzeje wodę, wówczas dajemy priorytet na CO a CWU grzeje grzałką.

 

Ja mam ustawianie proirytetu CO lub CWU, ale nie uswiadczysz u mnie grzalek. :)

Dla mnie priorytet, to ten cykl, ktory ma byc obsluzony w pierwszej kolejnosci - priorytetowo. Grzanie CWU grzala, to raczej chyba nie to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ty masz gruntową, ale przy powietrznej przy - 15 to już nie tak różowo.

Jak źle dobierzesz to nie bezie różowo.

Co do tego ma -15 C ,a co jak będzie -30 C.

Najstarsze pompy jakie znam pracowały przy -27 C +grzałki .

teraz -25 C nie jest problemem np ZUbadan .Obejrzyj wykresy.

Ciekawe jak gruntówka sobie radzi przy -25C jak jest dobrana na -20C:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie pozostał bez odpowiedzi więc zapytam ponownie: "chciałbym w trzech pokojach zainstalować sterowanie elektroniczne podłogówką tzn na rozdzielaczach jakies elektrozawory , sterownik w pokoju - po to aby mozna było do spania zmniejszyc albo zwiekszyc temperaturę. Czy przy takim rozwiązaniu bez bufora dam radę zrobić takie sterowanie?"

Najpierw dopowiedz sobie na pytanie o ile st.C chciałbyś regulować temperaturę w pomieszczeniu? Czy ten system - podłogówka - da radę? U siebie różnicuję temp w sypialni nawet o 4-5 st.C w krótkim czasie, ale niestety korzystam z dodatkowego (oprócz podłogówki) źródła ciepła - tj klimatyzator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy źle zaprojektowanej PC (za mała wydajność) wolę grzałką grzać CWU a PC puścić tylko na CO (podłogówkę). Większy będzie pożytek, ponieważ CO pracuje na niższych temperaturach. Nie wiem czy będzie to przerwa na godzinę, ale chyba na dłużej, bo PC P-W przy niższych temperaturach potrzebuje znacznie więcej czasu na grznie CWU niż przy 0oC.

 

Co do priorytetowania, to musiałoby współpracować jeszcze z jakimś mechanizmem, który wiedziałby, że musi być grzane CO. Może pomiar temp. na zewnątrz i wtedy zmiana priorytetu grzania na CO i załączanie grzałki w CWU ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym dobieraniem rózne są opinie. Jedni radzą w pełni pokryć sztytowe obciążenie, inni tylko w 80%. Problem w tym, że wszelkie KOPy podawane są dla pełnego obciążenia, a nie częściowego. Wiadomo, że sama elektronika inwertera i sprawność sprężarki przy zredukowanej wydajności jest niższa, za to zyskuje się na mniejszej różnicy temp parowania do powietrza na zredukowanej mocy chłodniczej. Jaki tego jest bilans? Sądzę, że jednak ujemny, ale nie wiem jak bardzo. Ma ktoś pod ręką jakieś badania, jak się zmienia KOP gdy obciążenie maleje do 20-30% nominalnego?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie nie wiesz... Zgadujesz:)

Grzejac wode od 35*C do zaluzmy 50*C... Przy 0*C PC oddaje max 12kW przy - 20*C oddaje 10kW...

Ile dluzej bedzie grzala 260L? ;)

 

Czy krorys z waszych nowych domow w styropianie sie wychlodzi w nawet 5h? 22*C zrobi sie ile?

Dlaczego PC mialaby byc zle dobrana...

Zwlaszcza Inwerterowa P/W?

Nie rozumiem moze do konca jaki scenariusz chcesz przedstawic.

:)

 

Nie rozumiem co Ty chcesz udowodnić. Mówię chyba jasno. Jeśli brakuje mocy PC P-W w skrajnie niskich temp. (w szczególności wtedy gdy grzejesz w drugiej taryfie) wówczas lepiej ustawić priorytet grzania CO a w zasobnik CWU niech włączą się grzałki. Czego w tym nie rozumiesz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym dobieraniem rózne są opinie. Jedni radzą w pełni pokryć sztytowe obciążenie, inni tylko w 80%.

 

Dla gruntowej on/off chyba ladnie widac, ze to co sobie przemyslalem i nie szedlem za takimi radami jakich tu na forum cala masa (pompana styk z OZC) oplaca sie mocno finansowo przy rachunkach za prad. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jakie są orientacyjne straty w % (być może pomijalnie małe) dla pompy ciepła PW - monobloku (czyli nie splitu) dla ucieczki ciepła z pompy (chodzi o rurki, jakiś zbiorniczek ?). W szczególności interesuje mnie dla temp. zewn. około -7, dla podgrzanej wody (idącej do instalacji w domu) - 40-60 stopni. Tak się zastanawiam, gdybym chciał, aby pompa pw pracowała non stop w ciągu doby 3 razy: od 13:00 do 15:00, od 20:00 do 23:00 i od 8:00 do 10:00 (przykładowo), to czy wychłodzenie "płynów w pompie", potem nagrzanie do odp. temperatury to są spore straty.

Mogę sobie wyobrazić, że jeżeli w pompie i przewodach jest 2litry wody/glikolu, to nagrzanie i straty są pomjalnie małe, jeszcze dodatkowo jeżeli jest to jakoś zaizolowane.

pzdr

Bogdan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...