Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam,

 

dom mam w budowie, drzwi zewn. prowizorka, bez parapetów, ocieplony do połowy etc..

 

użytkuję t-cap'a 9kw od ok. 1,5 mca. Chodziła ok. aż do minionego weekendu, gdy ktoś przypadkowo odłączył sterownik pokojowy Auraton z prądu i PC nie pracowała przez ok 4 dni. W tym czasie podłoga zdążyła się wychłodzić (dom się dopiero wygrzewa) i PC nie chce teraz wejść w tryb ciągły:

 

startuje z zasilaniem podłogi o temp. wnętrza (czyli ok. 13stopni), podbija temperaturę do ok 18-20 (zadana 35) dość szybko (parę minut), następnie tak pracuje ok. pól godziny, po czym wyłącza się agregat na zewnątrz, na sterowniku zapala się lampka Heater (grzałka), temperatura zasilania spada znów do tych 13-14 i tak sobie stoi - wie ktoś czemu spada a nie pozostaje na tym samym poziomie próbując podciągnąć do góry grzałką ?(a grzałka prąd ciągnie, co widzę na liczniku..), więc wyłączyłem to dziś w diabły

 

na weekend wstawię 2 kozy - rozpalę celem podbicia temperatury (mam nadzieję) posadzki, i po paru godzinach spróbuję zastartować PC (może pomoże?)

 

witam

 

zrób tak jak pisze VLD

jak nie chcesz by pracowały grzałki

uruchamiaj wszystko stopniowo

 

klika stron wczesniej już podawałem algorytm pracy tej pompy:

 

pompa zaczyna grzać - 40 minut - jak nie osiągnie temperatury wody na powrocie: 18'C to załączają się grzałki

po osiągniu 19'C załącza się pompa i pracuje razem z grzałką

po osiągnięciu 25'C pracuje już sama pompa

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vld, Mar, dzięki za podpowiedzi - tak też jutro zrobię z obwodami

 

Mar - jeśli chodzi o algorytm pracy PC to już się podpierałem wczoraj Twoimi wpisami i rozumiem, że PC nie chce "zaskoczyć", bo podłoga za zimna, tylko dziwi mnie dlaczego, gdy zasilanie ma tą temperaturę ca.20 C i po około pół godzinie wyłączy się sprężarka (bo powrót <18C) i włączy się Heater to temp zasilania spada sobie aż do temp pomieszczenia.

 

Nie powinno być tak, że ok wyłączy się sprężarka ale temp. poozostaje 20C i dalej w górę próbuje ją ciągnąć grzałka ?

 

Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vld, Mar, dzięki za podpowiedzi - tak też jutro zrobię z obwodami

 

Mar - jeśli chodzi o algorytm pracy PC to już się podpierałem wczoraj Twoimi wpisami i rozumiem, że PC nie chce "zaskoczyć", bo podłoga za zimna, tylko dziwi mnie dlaczego, gdy zasilanie ma tą temperaturę ca.20 C i po około pół godzinie wyłączy się sprężarka (bo powrót <18C) i włączy się Heater to temp zasilania spada sobie aż do temp pomieszczenia.

 

Nie powinno być tak, że ok wyłączy się sprężarka ale temp. poozostaje 20C i dalej w górę próbuje ją ciągnąć grzałka ?

 

Artur

 

Hej, standardowo w T-cap'ie jest grzałka 3kW, a w Twoim przypadku (dom w budowie, duża powierzchnia) ta grzałka nie daje rady i temp spada. Możesz albo wymienić grzałkę (max chyba 9kW) albo tak jak koledzy wcześniej pisali pozakręcać pętle i wygrzewać je po kolei.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok koledzy, tak zrobię i będę informował o postępach (mam nadzieję, że będą :))

 

jak nie da rady to jest jeszcze opcja kominka z płaszczem celem wygrzania podłogi (wszelkie wyprowadzenia są zrobione), tyle że moją ostatnią decyzją był jednak kominek dekoracyjny, bo oferta na kominek z PW z montażem zbiła mnie z nóg (ale o tym napiszę w innym wątku), tym bardziej że będzie używany raczej okazjonalnie

 

pozdrawiam

Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to wszystkie panasonici maja taki sam algorytm?

 

witam

 

czy wszystkie nie wiem

ale wiem, że Daikiny mają podobnie, i inne pompy też

 

w gruntowych jest podobnie - jak ktoś ma grzałki załączone - tak samo to się odbywa

to wynika z niskiej temperarury skraplania - z paramtrów gazu, który uzyty jest w pompach ciepła

 

po prostu fizyka

 

wczesniej już o tym pisaliśmy m.in. VLD w poście 12646:

To, że ich (grzałek w pompach gruntowych) nie ma nie znaczy, że będzie właściwie działać z t skraplania poniżej np 20C. Tu grzałki nie są wadą, tylko zaletą, bo poszerzaja zakres pracy pompy.

 

jak uruchamiam pompy powietrzne i gruntowe w takich temperaturach jak obecnie, czy jeszcze "gorzej" w zimie, gdy temperatury wody w instalacji mają klika stopni, grzałki niestety pracują

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no niestety nie można od tej strony, mogę zadać na zasilaniu 50, 60C, to nie ma znaczenia, po około 30-40 min pracy PC sprawdza temp. powrotu i gdy jest <18C wyłącza sprężarkę i włącza grzałkę...

 

sposobem na to jest: siedzieć na budowie 24h i przy każdym wyłączeniu sprężarki wyłączyć PC i po chwili włączyć znów (ponownie wystartuje sprężarka, grzałka się nie załączy), no ale nie mieszkam na budowie :)

 

jutro przetestuję wyłączenie obwodów

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm... nie znam sie nie wiem... PC nie sprzedaje ani nie instaluje... grzalek nie mam...

Ale gdyby tak zadac wyzsza temp na zasilaniu to nie "ominie" sie problemu w miare szybko za niskich temp i grzania grzalkami...

Gorszy COP to chyba i tak lepiej niz czysta grzalka.

Teraz mam 2*C na zewnatrz... 46*C na zasilaniu 38*C powrot... ( LT powinno miec mniejsza dT )

Bo tu mowa o "wygrzaniu" domu... tak?

LT bez problemu odda np. 35-40*... to powrot chyba nie bedzie na tyle niski aby grzalki sie zalanczaly?

Nie mozna tego wyregulowac od tej strony?

 

No nie chciałem tego pisać, ale u mnie instalator dokładnie tak zrobił, że ustawił temp na maxa i kazał tak grzać przez całą dobę żeby się "wygrzało" a dopiero potem regulować. Tylko, że ja mam ogrzewanie mieszane i na rurze od podłogówki jest zawór dławiący, który nie wpuści więcej niż 42st, a u kolegi jak ma 100% podłogówki może takiego zabezpieczenia nie być i te 55st poszłoby w podłogę. Ale jakie byłyby tego skutki uboczne to już nie wiem:D bo popękana posadzka to na pewno.:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ale nowy dom i niewygrzana posadzka. Ciepło "znika" :-) w betonie. Widzę po tym jak grzejemy i czasami pompa stwierdzi, że brak zapotrzebowania i się wyłącza, temperatura szybko spada. Dom jest jeszcze mokry. A taki w budowie to w ogóle. Trzeba ciągle grzać. Ale kolega musi pokonać tą temperaturę graniczną... potem będzie ok. Trzymam kciuki. :yes:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie chciałem tego pisać, ale u mnie instalator dokładnie tak zrobił, że ustawił temp na maxa i kazał tak grzać przez całą dobę żeby się "wygrzało" a dopiero potem regulować. Tylko, że ja mam ogrzewanie mieszane i na rurze od podłogówki jest zawór dławiący, który nie wpuści więcej niż 42st, a u kolegi jak ma 100% podłogówki może takiego zabezpieczenia nie być i te 55st poszłoby w podłogę. Ale jakie byłyby tego skutki uboczne to już nie wiem:D bo popękana posadzka to na pewno.:yes:

 

A to dziwne - w moim projekcie Asolt w dziale wygrzewania wrecz nakazał w 4,5 i 6 dniu wygrzewania utrzymywać maksymalną temperaturę 55st C. To można dać takie zasilanie czy nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

czy wszystkie nie wiem

ale wiem, że Daikiny mają podobnie, i inne pompy też

 

w gruntowych jest podobnie - jak ktoś ma grzałki załączone - tak samo to się odbywa

to wynika z niskiej temperarury skraplania - z paramtrów gazu, który uzyty jest w pompach ciepła

 

po prostu fizyka

 

wczesniej już o tym pisaliśmy m.in. VLD w poście 12646:

 

 

jak uruchamiam pompy powietrzne i gruntowe w takich temperaturach jak obecnie, czy jeszcze "gorzej" w zimie, gdy temperatury wody w instalacji mają klika stopni, grzałki niestety pracują

 

pozdrawiam

 

 

To nie rozumiem - nie masz pewności że wszystkie panasy tak mają ale każdemu dajesz ten sam algorytm - tu koledze co ma TCapa a parę postów wyżej mnie chociaż ja mam zwykłego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie rozumiem - nie masz pewności że wszystkie panasy tak mają ale każdemu dajesz ten sam algorytm - tu koledze co ma TCapa a parę postów wyżej mnie chociaż ja mam zwykłego.

 

witam

 

z informacji, które uzyskałem w Panasonicu pompy T-cup i F tak mają

nie wiem czy np. HT taki algorytm mają, bo ich nie montuję, nie znam

 

panasonic ma b. wiele pomp, czy wczesniejsze pompy miały-mają podobny algorytm pracy nie wiem

 

poza tym Panasonic ma pewnie (?) na świecie ma większe portfolio, nie wiem nie znam, a ty znasz?

 

rozumiem, że Twoja pompa pracuje inaczej - grzałka załączała-załącza się inaczej?

podziel się informacjami, będę mądrzejszy

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rano wyłączyłem całą górę podłogówki, a na dole zostawiłem kilka obwodów włączonych i zobaczymy...

 

historia u mnie wyglądała tak, aby co nieco rozjaśnić nt. wygrzewania posadzki:

 

PC została włączona na początku października (było dość ciepło, mam duże przeszklenia i podłogi od słońca szybko łapały ciepło) bez współpracy ze sterownikiem pokojowym i cały czas miała dążyć do temp. zasilania 35C i tak przez tydzień

 

następnie włączyłem sterownik pokojowy, zadałem 20C i sobie chodziła bez problemu przez miesiąc, aż przed długim weekendem ktoś (jakiś pracownik? nie wiem), wyłączył sterownik pokojowy (może potrzebne mu gniazdko) i nie załączył z powrotem

 

4 dni PC nie chodziła, na zewnątrz już dość chłodno, podłogi szybko się wyziębiły i teraz jest jak jest, PC nie chce wejść w tryb automatu (bez grzałki)

 

Zasilanie po ok. 30 minutach osiąga 20C, PC sprawdza, że powrót jest za niski i wyłącza sprężarkę a włącza grzałkę 3KW, która nie uciągnie 230m2 zimnych podłóg

 

tak jak pisałem wcześniej (za poradą kolegów z forum), wyłączyłem kilka obwodów podłogówki i będę czekał

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

czy wszystkie nie wiem

ale wiem, że Daikiny mają podobnie.............

 

 

Tak się składa, że Altherma Daikina ma zupełnie niepodobnie. (Oczywiście można powiedzieć, że wszystkie pompy ciepła są do siebie podobne)

Altherma wejdzie w tryb PC (bez żadnych grzałek) jeśli na powrocie temp. przekroczy 18 stopni, a nastawa jest od 25 wzwyż. Tak więc do 25 na powrocie jest jeszcze bardzo daleko.

I to ją odróżnia od konkurencji. Jest to szczególnie ważne w ciepłych domach, z małym zapotrzebowaniem, gdzie praca 25/20 czy 28/23 (powrót poniżej 25) jest wystarczająca. Przy takich temperaturach mamy wtedy wysokie sprawności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

następnie włączyłem sterownik pokojowy, zadałem 20C i sobie chodziła bez problemu przez miesiąc, aż przed długim weekendem ktoś (jakiś pracownik? nie wiem), wyłączył sterownik pokojowy (może potrzebne mu gniazdko) i nie załączył z powrotem

 

4 dni PC nie chodziła, na zewnątrz już dość chłodno, podłogi szybko się wyziębiły i teraz jest jak jest, PC nie chce wejść w tryb automatu (bez grzałki)

 

pozdrawiam

 

Hej,

Napisz jeszcze co zrobiłeś z tym sterownikiem pokojowym? Odłączony, załączony z powrotem? Bo jak na wyświetlaczu hydroboxu masz napis REMOTE i próbujesz sterować ręcznie to raczej nie pójdzie:) Spróbuj zresetować pompę do ustawień fabrycznych, ustaw temp 40-45st i spróbuj wtedy, bo skoro działało to przez dwa miesiące to i teraz powinno. W październiku też nie było zbyt ciepło. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

włączyłem sterownik do gniazdka i PC współpracuje ze sterownikiem (czyli ma osiągnąć 20C w pomieszczeniu), nie steruję teraz ręcznie

 

jutro będzie hydraulik i posprawdza przepływy w podłogówce (może w czasie tego przestoju coś się zadziało?)

 

mam jeszcze pomysł (jak nie zadziała z wyłączaniem obiegów podłogówki), aby przełączyć PC z trybu HEAT na tryb TANK i spróbować nagrzać zasobnik wody, jeśli to pójdzie, znaczy że PC ok. i problem leży po stronie zimnej podłogi lub rozregulowanych lub zapowietrzonych (choć nie wyskoczył błąd na sterowniku, więc raczej odpada) obwodów

 

pozdrawiam

 

ps. dziś przywiozłem na budowę 2 kozy (piecyki), jakby co, będę przez weekend wygrzewał dom :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się składa, że Altherma Daikina ma zupełnie niepodobnie. (Oczywiście można powiedzieć, że wszystkie pompy ciepła są do siebie podobne)

Altherma wejdzie w tryb PC (bez żadnych grzałek) jeśli na powrocie temp. przekroczy 18 stopni, a nastawa jest od 25 wzwyż. Tak więc do 25 na powrocie jest jeszcze bardzo daleko.

I to ją odróżnia od konkurencji. Jest to szczególnie ważne w ciepłych domach, z małym zapotrzebowaniem, gdzie praca 25/20 czy 28/23 (powrót poniżej 25) jest wystarczająca. Przy takich temperaturach mamy wtedy wysokie sprawności.

 

witam

 

masz całkowitą rację

podobieństwo tyczy się załączania grzałek przy temepraturach powrotu poniżej 18'C- o tym myślałem i pisałem

 

gdyby tylko ceny pomp Daikina było "trochę" niższe ...

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...