Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

witam

 

ale nic nie stoi na przeszkodzie żeby grzałkę wyłączyć-odpiąc, bedzie tak samo grzać jak Altherma

granicą jest 18'C dla Althermy i Daikina

 

u kilku klientów dla ich "spokojnego snu" - grzałka to największe zło:) - grzałka jest wyłączona, jeżeli się w domu mieszka, utrzymuje temperaturę powyżej 20'C to grzałka nieużyteczna

 

potrzebna jest w przypadku rozrochu w "niskich" temperaturach - początki zawsze najbardziej denerwujące, licznik gazu, czy prądu kręci się b. szybko

 

każdemu klientowi z "nowym" domem mówię o czajniku z 1 literm wody i grzaniu jej, aż się zagotuje - to trwa powiedzmy 5minut, a później pytam ile trzeba czekać, żeby cała woda wyparowała

wg mnie wtedy klienci sobie uświadamiają ile energii trzeba wpompować do nowego "świerzego" domu

 

pozdrawiam

 

brak zasilania grzałki = błąd H70 (chyba)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

czy już podczas pierwszej zimy PC pracowała ze sterownikiem pokojowym/pogodowym, czy też na manualnych ustawieniach PC

 

pozdrawiam

 

Podczas pierwszej zimy moja PC w zasadzie pracowała bez regulator pokojowego i bez pogodówki.

Po prostu ustawiłem temp. wody na zasilaniu 26°C i PC chodziła cały czas (oczywiście nie na max bo ma inwerter).

W drugiej połowie zimy podłączyłem regulator pokojowy na którym dodatkowo ustawiałem godziny pracy PC.

Testowałem różne ustawienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś pomny rad z tego wątku postanowiłem poeksperymentować - zakręciłe wszystkie 15 z 17 obwodów - zostawiłem tylko kuchnię na parterze i jedną pętlę w łazience na poddaszu. Mniej więcej po godzinie temp. osiagnęła 47 na zasilaniun i 38n na powrocie. Dorzuciłem więc obwód w wc na parterze. Pół godziny i znów 47/38. Odkęciłem więc jeden obwód z salonu (ok 90m rury). Tu pompa musiała troche popracować ale doszła do 43/34.Zarzuciłem więc drugi obwód z salonu - maks co wyciągnąłem to 36/27. Tak zostawiłem teraz na noc - myślę że beton w salonie musioddac jeszcze troche wilgoci - na noc zostawiłem też osuszacz. Ani razu nie właczyła się grzałka - nie wywaliło też zadnego błeu. Ale min trzy razy widziałem jak uruchamiał się defrost pomimo ze temp na dworzu 3-5 st. Czy to nie za czesto - ten defrost - to normalne?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś pomny rad z tego wątku postanowiłem poeksperymentować - zakręciłe wszystkie 15 z 17 obwodów - zostawiłem tylko kuchnię na parterze i jedną pętlę w łazience na poddaszu. Mniej więcej po godzinie temp. osiagnęła 47 na zasilaniun i 38n na powrocie. Dorzuciłem więc obwód w wc na parterze. Pół godziny i znów 47/38. Odkęciłem więc jeden obwód z salonu (ok 90m rury). Tu pompa musiała troche popracować ale doszła do 43/34.Zarzuciłem więc drugi obwód z salonu - maks co wyciągnąłem to 36/27. Tak zostawiłem teraz na noc - myślę że beton w salonie musioddac jeszcze troche wilgoci - na noc zostawiłem też osuszacz. Ani razu nie właczyła się grzałka - nie wywaliło też zadnego błeu. Ale min trzy razy widziałem jak uruchamiał się defrost pomimo ze temp na dworzu 3-5 st. Czy to nie za czesto - ten defrost - to normalne?

 

witam

 

te "nieszczęsne" defrosty najczęściej uruchamiają się przy temperaturach przejściowych i dużej wilgotności - czyli jak teraz

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś pomny rad z tego wątku postanowiłem poeksperymentować - zakręciłe wszystkie 15 z 17 obwodów...nie wywaliło też zadnego błędu.

 

A) ciekawi mnie, że u Ciebie przy otwartych 2-óch obwodach z 17-tu nie ma błędu przepływu a u mnie jest (mam identyczne przekroje podłączeń co u Ciebie z tego co czytałem z wcześniejszych postów), u Arturo też wyskoczył błąd przepływu gdy zostawił jedną pętlę

 

jest ktoś na tyle obeznany aby wiedzieć jak PC liczy min. przepływ ?

 

B) jak sprawdzasz temp. powrotu, tak jak Arturo włączając check na sterowniku czy termometrem przylgowym

 

C) skąd wiadomo kiedy uruchamia się defrost ?

 

ps. fajnie, że pomimo początkowych problemów idziesz do przodu i z tego co piszesz PC pracuje już w trybie o jakim ja mogę sobie pomarzyć :)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Zaciekawiliście mnie tym zakręcaniem pętli i dzisiejszy wieczór również spędziłem na eksperymentach. Zakręciłem wszystkie pętle prócz jednej i co pół godziny odkręcałem kolejną (na szczęście mam tylko 6:)) i żaden błąd mi nie wyskoczył, więc to na pewno nie reguła.

Co do wspomagania powrotu wodą z zasobnika CWU to może i warto spróbować, ale możesz to zrobić w dużo prostszy sposób, niż opisany przez kolegę wcześniej. Nagrzej zbiornik CWU, zmień moda na Heat+Tank i użyj funkcji wyłączenia priorytetu CO. Wtedy będziesz mógł ustawić czas jaki ma grzać CWU a jaki CO. Ustaw czas CO na minimum czyli 30min a CWU np na 20min i powinno dać radę. Oczywiście to tylko teoria, ale może się udać;) No i nie zapomnij o odpowietrzeniu i czyszczeniu filtra. Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

map78 dzięki, spróbuję najpierw Twojego pomysłu, jeśli się nie sprawdzi przejdę do opisu mcyper

 

jeśli chodzi o obwody to ja mam w sumie 17, 10 parter (130m2 podłóg), 7 piętro (100m2 podłóg)

 

dzięki za wszelkie podpowiedzi, jesteście Wielcy!

 

ps. na forum jestem gdzieś od stycznia bż. roku (jako bierny czytelnik podejmowałem decyzję jaką PC kupić), przewertowałem tysiące stron i w końcu podjąlem decyzję

 

choć pod koniec czytania od forum odepchnęła mnie agresja forumowiczów wobec siebie i natarczywość handlowców/instalatorów oraz przekonywanie o wyższości gruntówek nad powietrznymi i na odwrót (coś jak kiedyś co jest lepsze PC czy Amiga, a dziś słuchając młodzieży Playstation czy Xbox:), postanowiłem się zalogować w chwili problemów i poprosić o pomoc.. i się nie zawiodłem.. dzięki

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A) ciekawi mnie, że u Ciebie przy otwartych 2-óch obwodach z 17-tu nie ma błędu przepływu a u mnie jest (mam identyczne przekroje podłączeń co u Ciebie z tego co czytałem z wcześniejszych postów), u Arturo też wyskoczył błąd przepływu gdy zostawił jedną pętlę

 

jest ktoś na tyle obeznany aby wiedzieć jak PC liczy min. przepływ ?

 

B) jak sprawdzasz temp. powrotu, tak jak Arturo włączając check na sterowniku czy termometrem przylgowym

 

C) skąd wiadomo kiedy uruchamia się defrost ?

 

ps. fajnie, że pomimo początkowych problemów idziesz do przodu i z tego co piszesz PC pracuje już w trybie o jakim ja mogę sobie pomarzyć :)

 

pozdrawiam

 

Tak dwa obwody ale nie krótkie bo łacznie okołol160m rurki, temp p[owrotu sprawdzam przyciskiem check - wyskakuje zawsze jako pierwsza, defrost - pokazuje przy napisie defrost na liczniku taka kropka, poza tym widać to na jednostce zewnętrznej.

Dziś w domu było 17st!!! - a przypominam ze nie mam styro, miesiac temu lane podłogi - wełna 70% położona, wentylacja mechaniczna jeszcze nie działa. A załaczone tylko było9 pętlia na nich 40/32.

 

Defrost załaczył się trzy razy w ciągu kilku godzin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki Wszystkim za odpowiedzi na posty

 

dziś rano odpaliłem kozę w domu (tak raczej dla sportu :)), a następnie:

 

- przełączyłem PC w tryb zasilania zasobnika wody, PC poszła jak burza (krótki obieg), temperatura zasilania rosła w oczach i zasobnika 300l z 20C to 45C podbiło w chyba ok. godzinę

 

- następnie wyczyściłem filtr stożkowy (troszkę brudu było), odpowietrzyłem układ (ale było ok, jakieś śladowe bąbelki zeszły)

 

- zdjąłem zawór trójdrożny, ściskiem stolarskim ustawiłem zawór w pozycji środkowej i odpaliłem heat

 

- po ok. 2 godz miałem na zasilaniu 28C i wtedy załączyła się grzałka, ale sprężarka nie stanęła, więc jedynie wspomagała się grzałką

 

jutro rano sprawdzę i jeśli będzie lipa, czyli jednak sprężarka stanęła i przejęła wszystko grzałka, wtedy ustawię sterownik na HEAT + TANK z priorytetem CWU i wtedy już powinno brykać

 

jestem dobrej myśli i dzięki za rady (każda była cenna)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki masz zasobnik do cwu, dedykowany Panasonica, czy jakiejś innej firmy?

Czy wiesz jak dużą pow. wymiany ma wężownica?

 

Zasobnik 300 L KOSPEL SW TERMOMAX

Wymiennik stojący srebrny z wężownicą spiralną, czujnikiem temperatury Tewa.

 

jeśli chodzi o wężownicę to trzeba by wygooglać

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...