Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam, mam pytanie czy zostawić ogrzewanie włączone non sto jak nie przebywam na budowie przez tydzień, pompa ciepła TCAP9 panasonic do ogrzewania 90m2 wszystko w podłogówce, dom ociepleny 15 cm styro i siatka z klejem ściany 24 cm poroterm.

 

witam

 

czy masz zamontowane sprzęgło, bufor?

 

jaką temperaturę chcesz utrzymywać w budynku?

 

kiedy się będziesz wprowadzał?

 

docelowo będziesz grzał tylko 90m2?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zamontowane sprzęgło, zbiornik na wodę mam 250 l, chce utrzymać 21 stopni, chce się wprowadzić jak najszybciej za jakieś 2 miesiące, tak będę grzał tylko 90m2 domu parterowego, bo wraz z garażem i nie ocieplona kotłownią w garażu to 107 m2.

 

witam

 

proponuję grzać w domu

jeżeli wyłaczasz pompę to po włączeniu załaczają się grzałki i one windują zużycie

 

pompa zaczyna grzać - 40 minut - jak nie osiągnie temperatury wody na powrocie: 18'C to załączają się grzałki

po osiągniu 19'C załącza się pompa i pracuje razem z grzałką

po osiągnięciu 25'C pracuje już sama pompa

 

poza tym większe zużycie związane jest z wygrzewaniem domu

jeżeli masz wentylację mechaniczną uruchom ją, powoli zaczniesz pozbywać się wilgoci z murów

 

trochę dużą pompę dobrał ktoś do Twojego małego domku - jakie masz zapotrzebowanie na ciepło?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to mam dać 18cm pomiędzy krokwie (grubszej nie można), drugą warstwę min 12cm? Znalazłem ursa - http://www.ursa.pl/pl-pl/produkty/welna-mineralna-ursa-glasswool/mata-izolacyjna-ursa-df-32-platinum/Strony/informacje.aspx

 

Rockwool zalec 3-6 cm szczeliny pomiędzy wełną, a deskowaniem. Z innych źrodeł wiem że 3 cm to faktycznie minimum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CO MAM ZROBIĆ ŻEBY podgrzewanie cwu nigdy się nie włączało w drogim prądzie

300 litr zasob 3 osob rodzina

komfortiwa 46 stop

obniz 27 stop

wieczorem troche dogrzewa do tych 27

choć woda i tak jest cieplejsza

umiejscowienie czujników w bojlerze do dup....?

aha pompa ma pompkę willo dość mocnA- 1 bieg 84 w 2- 110w

mam ustawioną na 1 żeby w domu było cicho

[pompa za działówką]

czy te energooszczedne willo będą cichsze

2 bieg przydałby się żeby pompa nie taktowała i łatwiej możnaby ystawić przepływy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w ktorym miejscu masz czujnik? Jesli masz ustawione 27*C to wnioskuje, ze gdzies na dole zasobnika. Jesli masz miejsce to przenies go na gore. To bardziej miarodajne, bo temperatura tam jest blizsza tej, ktora jest faktycznie pobierana z zasobnika. Moze wtedy nie bedzie zalaczania w taniej.

Oczywiscie temperatury CWU do ustawienia od nowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja grzeję od 0300 do 0400 do 45st - żona bierze prysznic ok 0700 - mówi, że woda jest gorąca. Potem drugi raz od 1400 do 1500 do 50 st. I np teraz po kąpieli małego dziecka i prysznicu 9 letniej córki woda ma 38st (godz 2055) więc jeszcze dla mnie starczy bo u góry zbiornika jest znacznie cieplejsza. Dodatkowo od godz 0630 do 2300 pracuje cały czas cyrkulacja cwu w cyklu 15min on/15min off. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, chocbym nie wiem jak chcial to 643 stron nie przeczytam... :) Szkoda wzroku, tym bardziej ze tylko 1 oko sie zdrowe ostalo... ;)

 

Zatem do rzeczy.

Zastanawiamy sie intensywnie czy zamiast podlaczac gaz i kupowac kociol nie zrezygnowac z gazu na rzecz powietrznej pompy ciepla. Jesli podliczyc koszty (wszytskie) zwiazane z gazem to pewnie wyjdzie podobnie biorac pod uwage ze pompe moge podlaczyc sam a za gaz bede musial placic...

 

Koszty robocizny na chwile jednak pominmy.

 

Nasz dom to 156 m2 powierzchni calkowitej i 395 m3 kubatury. Podlogowka wyliczona i zaprojektowana przez ASOLTa w calym domu. Obciazenie cieplne budynku 5308W, calkowity bilans mocy na potrzeby CWU i CO 5,9kW, dom w II strefie klimatycznej (powiat Poznanski).

 

Na obecna chwile nie mamy PnB przylacza gazowego ani zadnych innych formalnosci z tym zwiazanych wiec kazda droga jest otwarta.

 

PC z wymiennikiem gruntowym niestety odpada. Na wymiennik poziomy nasza dzialka byla zbyt mala, a wymienniki pionowe u nas beda bardzo kosztowne z uwagi na koszmarne odwodnienie okolicy spowodowane drenazem pobliskiej autostrady. Generalnie mamy dzialke sucha jak pieprz a grunt jest piaszczysty.

 

Jedyna mozliwosc to pompa powietrzna.

 

Zupelnie nie odstreczaja mnie produkty dalekowschodnie... co wiecej zacheca ich cena. Wiem ze to nie to samo co chinski skuter, quad, czy sprzet RTV ale jednak z tych jestem zadowolony, wiec moze i pompa... :)

 

Na co nalezy bezwglednie zrwocic uwage wybierajac pompe? Lepiej zdecydowac sie na jakis split czy moze na pompe zewnetrzna? Zewnetrza kusi bo nie zajmie miejsca w kotlowni...

 

Wlasnie, kotlownia jest odzielnym pomieszczeniem technicznym, wiec PC nie musi piekna...

 

Zasobnik do CWU mysle ze na poziomie 200-250 litrow (rodzina 3 osobowa na ta chwile).

 

Moze ktos uzywajacy "chinczyka" mialby jakas ciekawa wiedze do przekazania?

 

Jak aktualnie wyglada kwestia dofinasowac organizacji ekologicznych kotlowni? Nie mam na mysli doplat do kredytow a raczej zwrot czesci poniesionych za gotowke kosztow.

 

Pozdrawiam serdecznie i dziekuje za uwage ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...