Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

to się tyczy tylko podłączenia do PC czy każdego źródła

 

btw. czy ktoś orientuje się jak powinno działać naczynie przeponowe, czy podczas podgrzewania wody ciśnienie powinno wzrastać, czy też naczynie przeponowe powinno wyrównywać je tak aby nie przekroczyć ciśnienia max ?

 

PC to specyficzne zrodlo ciepla, bo wraz ze wzrostem temperatury zasilania maleje mocno jego sprawnosc.

 

Ja mam w nim ustawione cisnienie nieco powyzej max cisnienia wody w instalacji = 3,5bar (przy normalnym uzytkowaniu naczynie nie pracuje w zasadzie). Jak nie ma rozbioru CWU podczas grzania, to nieraz dochodzi do sytuacji, ze naczynie kompensuje cisnienie (np podczas przgrzewania zasobnika przy dezynfekcji termicznej). Jeszcze nie mialem sytuacji, zeby doszlo do 4 barow przy grzaniu zasobnika 300l o 30K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To może Koledzy doradzicie jakiś konkretny model dla 4 osobowej rodziny i pompy HEWALEX PCWU 3,8. H-A3

 

Kup Galmet Maxi 300l za 3000zł i zapewniam Cię, że będziesz zadowolony. Nie ma co kombinować jeżeli na rynku jest pewne i sprawdzone rozwiązanie to po co sobie komplikować:confused: pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może Koledzy doradzicie jakiś konkretny model dla 4 osobowej rodziny i pompy HEWALEX PCWU 3,8. H-A3

 

witam

 

pompę ciepła do c.w.u. HEWALEX PCWU-3,8.H-A3 nie podłącza sie do wężownicy!!!

podłącza się ją bezpośrednio do "zładu wody - do c.w.u." w zasobniku!!!

 

wszyscy piszą o wężownicach:lol2: - pewnie nigdy tej pompy nie widzieli, ani nawet o niej nie czytali:lol2:

 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

pompę ciepła do c.w.u. HEWALEX PCWU-3,8.H-A3 nie podłącza sie do wężownicy!!!

podłącza się ją bezpośrednio do "zładu wody - do c.w.u." w zasobniku!!!

 

wszyscy piszą o wężownicach:lol2: - pewnie nigdy tej pompy nie widzieli, ani nawet o niej nie czytali:lol2:

 

A zauwazyles "cwaniaku", ze facet model pompy podal dopiero w ostatnim z postow? Co ja koorwa wrozka jestem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wodę chcę ogrzewać w sezonie niegrzewczym z pompy, natomiast w sezonie grzewczym piec na ekogroszek

 

witam

 

to wszystko wyjaśnia

musisz zamontować zasobnik z 1 wężownicą lub 2-płaszczowy

do wężownicy lub płaszcza podepniesz kocioł na ekogroszek

a do króćca wlotu zimnej wody poprzez trójnik i króćca cyrkulacji podepniesz pompę ciepła

 

Praktyczne uwagi instalacyjne PCWU-3,8H-A3

1. Instalacja wodna pompy ciepła powinna zostad podpięta do możliwie najniższych wolnych kródców zbiornika, najlepiej poniżej połowy wysokości zbiornika.

 

przykładowy schemat podpięcia znajdziesz w INSTRUKCJA OBSŁUGI

 

http://www.hewalex.pl/oferta/pompy-ciepla/powietrzna-pompa-ciepla-pcwu38.html

 

pozdrawiam

Edytowane przez mar1973
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wodę chcę ogrzewać w sezonie niegrzewczym z pompy, natomiast w sezonie grzewczym piec na ekogroszek

 

U mnie tak jest i Hewalex jest podłączony do Galmeta pionowego 120 litrów z wężownicą podłączoną do kotła na ekogroszek.

 

Działa przy nim podpięty w obieg cyrkulacji, ale COP maksymalny jaki uzyskałem to 2,7 [mam ciepłomierz i licznik en. el. jakby ktoś pytał], więc pewnie większy będzie lepszy, ale nie przepłacałbym za większy niż 140 litrów bo różnica w cenie będzie spora i ekonomicznie się to nigdy nie zwróci.

 

Moja rada 140 litrów z wężownicą i tyle.

 

Proszę mnie przekonać jeśli nie mam racji.

 

PS podobno Elektromet ma galwanicznie odizolowaną grzałkę elektryczną, na pewno łatwiej w nim wymienić anodę magnezową, i zasobniki są spawane przez roboty [spawy wysokiej jakości], więc jeśli chcesz wersję z grzałką elektr. wtedy wybierz Elektromet 140 litrów, jeśli nie to porównaj ceny i jeśli różnica będzie niewielka to wybrałbym Elektromet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie tak jest i Hewalex jest podłączony do Galmeta pionowego 120 litrów z wężownicą podłączoną do kotła na ekogroszek.

 

Działa przy nim podpięty w obieg cyrkulacji, ale COP maksymalny jaki uzyskałem to 2,7 [mam ciepłomierz i licznik en. el. jakby ktoś pytał], więc pewnie większy będzie lepszy, ale nie przepłacałbym za większy niż 140 litrów bo różnica w cenie będzie spora i ekonomicznie się to nigdy nie zwróci.

 

Moja rada 140 litrów z wężownicą i tyle.

 

Proszę mnie przekonać jeśli nie mam racji.

 

PS podobno Elektromet ma galwanicznie odizolowaną grzałkę elektryczną, na pewno łatwiej w nim wymienić anodę magnezową, i zasobniki są spawane przez roboty [spawy wysokiej jakości], więc jeśli chcesz wersję z grzałką elektr. wtedy wybierz Elektromet 140 litrów, jeśli nie to porównaj ceny i jeśli różnica będzie niewielka to wybrałbym Elektromet.

 

witam

 

jaki średni COP uzyskałeś w czasie grzania c.w.u. pompą ciepła?

kiedy zacząłeś i zakończyłeś grzanie?

 

największym "problemem" w zbiornikach Galmetu, czy Elektrometu jest jakość wykonania i położenie emalii - w czasie płukania wężownic lub płaszczów wypływa zupa - no ale to "ekonomiczny zakup:-)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

jaki średni COP uzyskałeś w czasie grzania c.w.u. pompą ciepła?

kiedy zacząłeś i zakończyłeś grzanie?

 

największym "problemem" w zbiornikach Galmetu, czy Elektrometu jest jakość wykonania i położenie emalii - w czasie płukania wężownic lub płaszczów wypływa zupa - no ale to "ekonomiczny zakup:-)

 

pozdrawiam

Wężownica od środka nie jest emaliowana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mam pytanie trochę z innej beczki. Otóż zastanawiam się czy montaż pompy ciepła, a dokładniej jednostki zewnętrznej na ścianie północnej może znacznie obniżyć jej osiągi w stosunku do montażu na innej ścianie? Akurat garaż mam od północnej i chciałem na jego ścianie to zamontować. Z tego co gdzieś tam wyczytałem to zalecany jest montaż na innych ścianach. Czy różnica w osiągach jest znaczna, czy też są to wielkości pomijalne?

Z góry dzięki za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Witam,

mam pytanie trochę z innej beczki. Otóż zastanawiam się czy montaż pompy ciepła, a dokładniej jednostki zewnętrznej na ścianie północnej może znacznie obniżyć jej osiągi w stosunku do montażu na innej ścianie? Akurat garaż mam od północnej i chciałem na jego ścianie to zamontować. Z tego co gdzieś tam wyczytałem to zalecany jest montaż na innych ścianach. Czy różnica w osiągach jest znaczna, czy też są to wielkości pomijalne?

Z góry dzięki za odpowiedź.

Nie montuj jednostki zewnętrznej na ścianie bo będziesz przeklinał na czym świat stoi ;)

Postaw ją na stelażu a czy będzie od północy czy od południa nie ma znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie montuj jednostki zewnętrznej na ścianie bo będziesz przeklinał na czym świat stoi ;)

Postaw ją na stelażu a czy będzie od północy czy od południa nie ma znaczenia.

 

Nieeee, bedzie na ziemi, jedynie chodzilo mi o kierunek :p od razu zakladalem montaz na jakims fundamencie, nie stykajacym sie z domem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mam pytanie trochę z innej beczki. Otóż zastanawiam się czy montaż pompy ciepła, a dokładniej jednostki zewnętrznej na ścianie północnej może znacznie obniżyć jej osiągi w stosunku do montażu na innej ścianie? Akurat garaż mam od północnej i chciałem na jego ścianie to zamontować. Z tego co gdzieś tam wyczytałem to zalecany jest montaż na innych ścianach. Czy różnica w osiągach jest znaczna, czy też są to wielkości pomijalne?

Z góry dzięki za odpowiedź.

 

Jaka jest odległość pomiędzy ścianą północną a południową .

Jeżeli są w tej samej strefie klimatycznej to jest bez znaczenia

 

Może się zdarzyć w lecie ,że jednostka podgrzeję się na słońcu powyżej 43 C i nie ruszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie montuj jednostki zewnętrznej na ścianie bo będziesz przeklinał na czym świat stoi ;)

Postaw ją na stelażu a czy będzie od północy czy od południa nie ma znaczenia.

 

Ja mam na ścianie i jestem bardzo zadowolony. Za to te na fundamencie, czy stelażu nie wyglądają za ciekawie. Ale to moja opinia:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...