Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

 

dodatkowe pytanie do Pyxis'a: widziałem na screenach, że fajnie opomiarowałeś pobór energii PC, możesz podpowiedzieć jak się do tego zabrać ?

 

Jesli chodzi Ci o ten programik, to go napisalem w wolnej chiwli i na podstawie monitorowania czasu pracy pomp obiegowych i pomierzonych mocy przy danych cyklach pracy wylicza to automatycznie. Troszke zabawy z tym bylo, ale sprawdza sie bardzo fajnie. Mozna sobie robic statystyczne porownania za dowolny okres czasu.

Ja zrobilem jak umialem. Sa na to tez pewnie lepsze sposoby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Sam rozwazam Landis+Gyr ultraheat T230 lub model T350.

T350 to to samo co Siemens 2WR6.

 

2.5m3/h

 

Zastanawiam sie jednsk jak to zrobic gdyz podlicznik kWh liczy CO i CWU..

Gdy PC pracuje.

A na jednym cieplomierzu nie opomiaruje CO i CWU....

Ale zawsze jakas indykacja CO dla domu.

 

Są takie co mierzą dwa obiegi grzewcze przy wspólnym zasilaniu lub powrocie, mają dodatkowa parę czujników. Zanim kupisz porozmawiaj z kimś kto się na tym zna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

splitowa PC woda/powietrze z piecem gazowym - czy ktoś mógłby mi doradzić czy w takim układzie lepszy jest piec kondensacyjny jedno- czy dwufunkcyjny?

Dom ma ok. 180m2 pow. użytkowej, pełna cegła (1967r.) ocieplona Swissporem, wymienione okna, docieplony dach, ogrzewanie grzejnikami (wymienione na nowe).

Z góry dzięki za wszelkie sugestie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

splitowa PC woda/powietrze z piecem gazowym - czy ktoś mógłby mi doradzić czy w takim układzie lepszy jest piec kondensacyjny jedno- czy dwufunkcyjny?

Dom ma ok. 180m2 pow. użytkowej, pełna cegła (1967r.) ocieplona Swissporem, wymienione okna, docieplony dach, ogrzewanie grzejnikami (wymienione na nowe).

Z góry dzięki za wszelkie sugestie

Jeżeli masz gaz ziemny ,to PC pW jest nieuzasadniona ekonomiczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

facman19 - dlaczego? i jesli faktycznie to zostać na samym piecu gazowym? Bo na sama splitówka nie uciągnie zarówno grzania co jak i cwu, a na żadną inną pompę nie mam szans - dom stoi ponad 40 lat, ogród jest piękny - zero możliwosci nawiertów. A solary wykluczyłam ze względów ekonomicznych (poza tym mam prawie płaski dach - niby to nie przeszkoda, ale wolałabym go dodatkowo nie obciążać, ani nie ustawiać żadnych dodatkowych konstrukcji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlaczego? i jesli faktycznie to zostać na samym piecu gazowym? Bo na sama splitówka nie uciągnie zarówno grzania co jak i cwu, a na żadną inną pompę nie mam szans

Koszt ogrzewania domu gazowym (na gaz ziemny, nie z butli) kotłem kondensacyjnym i pompą p-w może być bardzo podobny, zwłaszcza gdy pompa będzie nie za duża i nie uciągnie domu w taniej taryfie. Kolejna kwestia, jaką masz instalację, jeśli grzejniki, to rzeczywiście zostań z gazem (ziemnym), a odpuść pompę ciepła, przy 100% podłogówce też bym bardziej stawiał na gaz ziemny niż na pc p-w. Chyba że masz gaz z butli, to wtedy pc wyjdzie taniej w eksploatacji, ale warto by to dokładniej przeanalizować przed inwestycją, a my nie mamy żadnych danych żeby to zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

facman19 - dlaczego? i jesli faktycznie to zostać na samym piecu gazowym? Bo na sama splitówka nie uciągnie zarówno grzania co jak i cwu,

Tu nie chodzi o to czy pc da radę , czy nie, ale o koszt kWh. W swojej decyzji musisz zacząć od zapotrzebowania na ciepło - ile gazu rocznie szło do tej pory, następnie to zapotrzebowanie przeliczyć na prąd do pc i gaz, wtedy różnica pozwoli Ci podjąć decyzję. Osobiście uważam, że dołączenie do układu małej, taniej pc pw ma sens, bo mogłaby pracować tylko w taniej taryfie z nominalną mocą wspomagając układ grzewczy domu, ale w takim układzie zastosowałbym nie standardowe grzejniki tylko niskotemperaturowe klimakonwektory. Może lepszym rozwiązaniem byłoby dodać klimatyzację, też grzeje dość tanio?

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w tej chwili płacę srednio 600 zł/miesiąc za gaz grzejąc starym piecem gazowym (ziemny) bez żadnego sterowania. Dodatkowo woda w łazience ogrzewana przepływową terma gazową Junkers + gotowanie. Ciepła woda w kuchni grzana w 10l bojlerze elektrycznym. Po remoncie domu wewnątrz będą 2 łazienki i 2 kuchnie. Klimakonwektory - raczej nie, podłogówka też nie - dom ma ponad 40 lat i nie wchodzi w grę rujnacja wszystkiego - my tu mieszkamy... Grzejniki mam zmienione na nowoczesne aluminiowe z termozaworami. Dom dobrze ocieplony na scianach i dachu, okna wymienione. Cały dom chodzi na jednej taryfie prądowej. Analiza jaka do tej pory przeprowadziłam daje różnicę na koszcie kWh rzędu 0,02zł na korzysć splitówki, ale ona sama nie uciągnie cwu i co stąd piec gazowy. Myslicie, że to nie ma sensu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klimakonwektory - raczej nie, podłogówka też nie - dom ma ponad 40 lat i nie wchodzi w grę rujnacja wszystkiego - my tu mieszkamy... Grzejniki mam zmienione na nowoczesne aluminiowe z termozaworami.

 

Ja zmieniałem grzejniki na klimakonwektory w zamieszkałym domu. Nie wiąże się to z żadnym remontem:no: Instalator zdejmuje grzejnik i w tym samym miejscu wpina klimakonwektor. Pozostaje kwestia doprowadzenia prądu - ja pociągnąłem po prostu w listwach przypodłogowych. Cała "operacja" to zaledwie kilka godzin:) Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a, zapomniałam, w moemncie kiedy wyłączam piec co, rachunki za gaz to ok. 120zł/m-c

Niewiele można powiedzieć o zapotrzebowaniu z takich danych - podaj w m3/rok - raczej z faktur podawaj m3 - to one decydują o kWh.

w tej chwili płacę srednio 600 zł/miesiąc za gaz

Po remoncie domu wewnątrz będą 2 łazienki i 2 kuchnie.

Czy będą dwa osobne liczniki gazu? Wtedy może warto policzyć w tar W-2.1?

Jaką masz aktualnie taryfę?

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

map78 - brzmi zachęcająco, powierzchnie mamy podobne, jakiego rzędu koszty to były w twoim przypadku?

 

Duże:D

Swoim postem chciałem tylko zwrócić uwagę, że jest to wykonalne bez remontowania domu. W Twoim wypadku ekonomicznie raczej nieuzasadnione, bo musiałabyś wymienić wszystkie grzejniki na klimakonwektory. Ja mam na całym dole podłogówkę i musiałem wymienić tylko w 3 sypialniach na górze - koszt ok 7tys zł. Klimakonwektory w zależności od wielkości kosztują od 1500zł do 3000zł (+ instalacja) za sztukę, także musiałabyś policzyć jaki koszt byłby w Twoim przypadku, ale moim zdaniem taniej wyjdzie pompa HT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

facman19 - dlaczego? i jesli faktycznie to zostać na samym piecu gazowym?)

 

Wierz mi Beato .Solary i PC nie mają sensu ekonomicznego jeżeli masz gaz ziemny

Dla przykładu koszt 1 kWh z gazu to 23gr a z pompy powietrzne 20 g.I to w przypadku ogrzewania podłogowego.

Zamontuj kocioł kondensacyjny . Za około 10 000 zł będziesz miała optymalny system ogrzewania.

Wymiana grzejników też nie jest uzasadniona ekonomicznie .

Zmiana grzejników na niskoparametrowe spowoduje oszczędność max 5 %(podniesienie sprawności kotła kondensacyjnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ciekawe przy moim termecie grzanie czynnika na 45ºC powoduje większe zużycie gazu jak grzanie do 49ºC , może dlatego że kcioł przy wyższej temperaturze rzadziej się załącza.

Każde włączenie i wyłączenie palnika związane jest tzw. wybiegiem wentylatora.Ma to spory wpływ na sprawność kotłą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może dlatego że kcioł przy wyższej temperaturze rzadziej się załącza.

Jeśli to kondensat to powinien pracować w miarę ciągle z odpowiednią modulacją mocy. Jeśli masz kondensata i da się, to spróbuj zmniejszyć w ustawieniach maksymalną moc kotła, żeby nie grzał pełną parą, tylko pykał sobie np. 6-8kW i wtedy sprawdź jak będzie to działać. Jeśli masz kocioł 24kW i grzejesz 70% mocy, to kocioł będzie mocno taktował i jak napisał fachman19 część energii pójdzie na straty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...