Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

Wierz mi Beato .Solary i PC nie mają sensu ekonomicznego jeżeli masz gaz ziemny

Dla przykładu koszt 1 kWh z gazu to 23gr a z pompy powietrzne 20 g.I to w przypadku ogrzewania podłogowego.

Zamontuj kocioł kondensacyjny . Za około 10 000 zł będziesz miała optymalny system ogrzewania.

Wymiana grzejników też nie jest uzasadniona ekonomicznie .

Zmiana grzejników na niskoparametrowe spowoduje oszczędność max 5 %(podniesienie sprawności kotła kondensacyjnego.

 

witam

 

te 23 grosze to chyba nie możliwe:no:

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dlaczego? m3 kosztuje około 3 zet z opłatami a bez około 2,3. 1 m3 to średnio 12kW.

No chyba że mi się coś popierniczyło.

 

witam

 

troszeczkę:p

http://www.instalator.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=5167%3Azapotrzebowanie-na-paliwo-ile-gazu-spali-kociol&catid=67%3Abiezacy-numer-ogrzewanie&Itemid=134&lang=pl

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj swoją wartość , ja oszacowałem na tyle.

 

Bardzo zbłądziłem ??????

 

witam

 

troszeczkę:)

 

jeżeli do "oszacowania" kosztu 1 kWh z gazu ziemnego przyjąć dla domu "Beata_Sik":

- powierzchnia użytkowa - 180 m2

- roczne zapotrzebowanie na ciepło - 60 kWh/m2

- dzienne zużycie c.w.u. na poziomie 150l o temperaturze 55'C (podgrzewanej o od 10'C, czyli delta = 45'C)

- sprawność kotła na poziomie: 95%

 

czyli:

- roczne zużycie energii na c.o. to: 10.800 kWh

- roczne zużycie energii na c.w.u. to: 2.858 kWh

- razem c.o. + c.w.u.: 13.658 kWh

 

jak przeliczyć: 13.698 kWh i 95% sprawność kotła to wyjdzie - 1.523 m3 gazu

 

a tu wyjdzie, z taryfa W3

i cena 1 kWh dla taryfy W3.12T - 27groszy (obliczyłem dla cen 2013 roku, w tym może o grosz więcej)

"co mniej więcej" się zgadza kwotami podanymi przez "Beata_Sik" 6 miesięcy grzania c.o. i c.w.u. po 600zł + 6 miesięcy grzania c.w.u. po 120zł - razem: 4.320 zł

dla moich wyliczeń to: 3.715zł

 

nie zmienia to tego, że pompy ciepła dla tego budynku bym nie proponował - brak podłogówki - grzejniki

nawet jakby przyjąć grzanie w w 2 taryfach po równo 50% w taniej i drogiej - to wyjdzie k. 50 groszy za 1 kWh

poza tym gaz już jest - a koszt kotła gazowego będzie znacznie niższy

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja mam takie pytanko. Potrzebowałem do analizy zagadnienia odnośnie opłacalności ekonomicznej stosowania pomp ciepła P/W tylko i wyłącznie do cwu. Znalazłem taką : http://www.stiebel-eltron.pl/produkty/pompy_ciepla_powietrze_woda/wpl_10_ac_acs

Wybrałem ją , ponieważ mają bardzo dobrze pokazany wykres mocy, dla temp zew. i temp zasilania i odrazu COP dla każdej temp.

Jak myślicie, ile taka pompa może kosztować? Czy za nią można dostać jakąś dotację? Bardzo proszę o pomoc.

Pozdrawiam

Edytowane przez R90
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieźle ich pogięło, za tę cene to można mieć dobrą gruntówkę praktycznie.

Trochę mi to plany komplikuję, gdyż jest to typowa pompa do analizy, do pracy dyplomowej, a nigdzie za bardzo nie mogłem znaleźć u innych producentów szczegółowych wykresów zależności mocy od temp. zew, dla minimalnego zakresu 1 stopień i przy tym zużycie prądu. A dawanie , nawet wp racy pompy do cwu za przeszło 20 tys zł to szaleństwo. Może ktoś z Was ma dobry katalog techniczny pompy typowo do CWU?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zigobar

No właśnie, tu się niestety o cenę rozchodzi. I też moce są za duże jak do samego cwu.

http://www.hewalex.pl/oferta/pompy-ciepla/powietrzna-pompa-ciepla-pcwu38.html , taka byłaby najlepsza, cena niska, moc koło 3 - 4 kW. Ale ma ubogą kartę katalogową.

 

To jest słaba pompa z KOPem 2,4- 2,7 po uwzględnieniu obiegówki.

Jak szukasz czegoś tylko do cwu, to tylko typu split z bezpośrednim skraplaniem w wewnętrznej wężownicy zasobnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha. No w sumie COP tego Hewalexa na poziomie koło 2,5 nie rzutuję pozytywnie na wynik ekonomiczny takiej inwestycji, jeśli mamy zainstalowany kocioł na gaz ziemny.

 

Główną wadą, jest to, że urządzenie jest na maxa zintegrowane. Przez to ma mniejszą chłodnice, mocniejszy wiatrak,, konieczność doprowadzenia i odprowadzenia powietrza rurami, przez co mniejsze przepływy powietrza i gorsza wydajność. Podobnie po drugiej stronie, zamiast skraplać bezpośrednio w zasobniku, ma skraplacz przepływowy rurowy i 80W pompę obiegową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) jak do pracy to hawalex bardziej się nadaje. Wepniesz na wyjściu ciepłomierz i opiszesz po kolei którędy ucieka KOP i pieniądze :)

Z klimatyzatorem też dobry pomysł, ale już wymaga własnego wkładu pracy i narzędzi. Wymiennik za 200zł kupisz pompkę za 100, troche rur, no i TZR by się przydał.

chyba lepiej hawalex, po eksperymentach niewiele taniej odsprzedasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...