Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość Arturo72
dziś przy minus 10 pompa zżarła na cwu 4,2 kwh

grzeje tylko raz dziennie

Wczoraj czekając na Szpilę przy -13st.C włączyłem ręcznie cwu i po wieczornym opróżnieniu zasobnika zżarła prawie 5kWh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oszczędzają i to bardzo:yes: Ja na samą bytówkę zużywam ok 400-450kWh miesięcznie, ale zdaje sobie sprawę, że prowadzę bardzo konsumpcyjny tryb życia i wiem, że przy odrobinie chęci można by było sporo zjechać. Niestety lenistwo i wygodnictwo biorą u mnie górę nad zdrowym rozsądkiem:rolleyes:

 

Ja na bytowy zużywam średnio 215kWh miesięcznie czyli ok 7 dziennie i wychodzi to mniej więcej tak:

Lodòwki 2 szt ok.1,5

Zmywarka ok 1

Pralka ok 1

Tv 0,085x3=0,255

2 laptopyx0,06=0,12tyle biorą przy ładowaniu x 2h ładowania/dzień=0,25

Co daje ok 4 pozostałe 3 idzie na gotowanie, światło, inne

 

 

Pralka w zasadzie chodzi nie częściej jak co drugi dzień. Jeśli ktoś zużywa 2 lub 3 razy więcej to raczej powinien wiedzieć na co a nie tylko ,, zużywam bo zużywam i mniej się nie da"

Edytowane przez mar1173
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś zużywa 2 lub 3 razy więcej to raczej powinien wiedzieć na co a nie tylko ,, zużywam bo zużywam i mniej się nie da"

 

Zuzywam prawie 400kWh/mc na bytowy i tyle zuzywam. Robilem nawet proby delikatnych oszczednosci i to co urwalem to 30kWh/mc. Wiecej sie nie da bez pogorszenia komfortu. Teraz od 3 miesiecy mam rachunki w granicach 375kWh. Mam swoje oswietlenie domu i ogrodu, mam hydrofor, mam indukcje, mam sprzet do neta radiowego, mam AP do internetu po domu i NAS, komputer stacjonarny dziala czesto i dlugo, do tego 2 szt lapkow. Tuner nc+ jeden caly czas dziala a mooltirom wylaczam na listwie teraz. Zmywarka oraz pralka i suszarka do szmat robi tez swoje.

Wat do wata i robi sie kasa. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na bytowy zużywam średnio 215kWh miesięcznie czyli ok 7 dziennie i wychodzi to mniej więcej tak:

Lodòwki 2 szt ok.1,5

Zmywarka ok 1

Pralka ok 1

Tv 0,085x3=0,255

2 laptopyx0,06=0,12tyle biorą przy ładowaniu x 2h ładowania/dzień=0,25

Co daje ok 4 pozostałe 3 idzie na gotowanie, światło, inne

 

 

Pralka w zasadzie chodzi nie częściej jak co drugi dzień. Jeśli ktoś zużywa 2 lub 3 razy więcej to raczej powinien wiedzieć na co a nie tylko ,, zużywam bo zużywam i mniej się nie da"

 

U mnie oprócz wymienionych przez Ciebie kosztów dochodzi przede wszystkim suszarka (pracuje ok 20x w miesiącu po 3,5kWh) oraz dwa akwaria 400l i 150l, gdzie pracują grzałki, filtry, napowietrzacze, itp. Na noc włącza mi się w automacie oświetlenie domu zewnętrzne i wewnętrzne, ale to same Ledy. Tv mam 3szt. 2 x LCD i 1x Plazma, przynajmniej 2 z nich chodzą prawie na okrągło. Latem kosiarka, pompa zanurzeniowa i inne tego typu sprawy.

Odczuwalne oszczędności przyniosło mi dopiero przejście na taryfę G12w (jeszcze na długo przed pomysłem zakupu pompy:))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

map78 dalej myślę nad wybraniem odpowiedniej taryfy. Czy twoim zdaniem G12 jako taryfa podzielona na dwie strefy czasowe: nocną (tańszą) i dzienną (droższą), jest odpowiednia dla powietrznej pompy ciepła i AGD typu np pralka i zmywarka???

 

Kiedyś było to wałkowane i mimo że PC P-W nocą ma zazwyczaj gorszą sprawność, to różnica w cenie prądu i tak wyjdzie na +

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodal bym tez, ze zalezy to od tego czy masz okienko taniego pradu w dzien, czy przewymiarowana PCi i odpowiednia akumulacyjnosc domu.

 

Pyxis zgodnie z Twoją teorią na temat progu opłacalności taryf G11 vs G12, powyższe zdanie jest kompletną bzdurą. Bo wg tej teorii nawet jakby pompa pracowała 24h na dobę, a więc 14h w drogim prądzie i 10h w tanim to warunek min. 30% w taniej zostanie spełniony.

 

smart_guy1 Rozliczanie dwu taryfowe moim zdaniem opłaca się każdemu kto zużywa powyżej 400kWh miesięcznie, bo wtedy próg opłacalności jest tak wysoki (20-30% taniej), że wręcz niemożliwe jest się w nim nie zmieścić nawet nic nie robiąc, a gdy zaczniesz świadomie przenosić obciązenia na czas taniej taryfy twoje oszczędności będą po prostu tylko większe. Na dowód powiem Ci, że ja przy samym zużyciu prądu bytowego oszczędzałem 50-70zł miesięcznie vs G11. Po instalacji pompy te oszczędności jeszcze wzrosły, pomimo iż przy temp zewn. poniżej -5*C nie miszcze się już 100% w taniej taryfie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pyxis zgodnie z Twoją teorią na temat progu opłacalności taryf G11 vs G12, powyższe zdanie jest kompletną bzdurą. Bo wg tej teorii nawet jakby pompa pracowała 24h na dobę, a więc 14h w drogim prądzie i 10h w tanim to warunek min. 30% w taniej zostanie spełniony.

 

To nie jest teoria tylko czysta praktyka.

 

Moze zbyt to uporoscilem, bo ja od razu zakladam, ze majac prad dwutaryfowy dazymy do jesy 100% wykorzystania na cele CO. Oczywiscie sa mozliwe rozne posrednie wartosci, ktore przyniosa gorszy skutek finansowy, ale nadal to bedzie na plus.

 

Po dalszej czesci wypowiedzi nadal widze, ze rozwiazywanie ukladu 2 rowana nie jest Twoja mocna strona. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Po dalszej czesci wypowiedzi nadal widze, ze rozwiazywanie ukladu 2 rowana nie jest Twoja mocna strona. ;)

 

Ty od razu założyłeś, że ja liczę źle bo Ty jesteś mądrzejszy i przecież nieprawdopodobnym jest żebyś mógł się pomylić lub o zgrozo nie mieć racji:cool:

A ja powiedziałem Ci bardzo dokładnie jak to liczę, wskazałem narzędzie i podałem dane wejściowe na podstawie których liczyłem. Zadaj sobie ten trud i wprowadź te dane (zajmie Ci to max 2min.) i wtedy podziel się Swoimi wnioskami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty od razu założyłeś, że ja liczę źle bo Ty jesteś mądrzejszy i przecież nieprawdopodobnym jest żebyś mógł się pomylić lub o zgrozo nie mieć racji:cool:

A ja powiedziałem Ci bardzo dokładnie jak to liczę, wskazałem narzędzie i podałem dane wejściowe na podstawie których liczyłem. Zadaj sobie ten trud i wprowadź te dane (zajmie Ci to max 2min.) i wtedy podziel się Swoimi wnioskami.

 

Ty nie liczysz. Ty bazujesz na jakims kalkulatorku ze stronki. W tym problem.

Zadaj sobie "trud" i policz. Zajmie Ci to max 2 min. i wtedy podziel sie Swoimi wnioskami. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pyxis zgodnie z Twoją teorią na temat progu opłacalności taryf G11 vs G12, powyższe zdanie jest kompletną bzdurą. Bo wg tej teorii nawet jakby pompa pracowała 24h na dobę, a więc 14h w drogim prądzie i 10h w tanim to warunek min. 30% w taniej zostanie spełniony.

 

smart_guy1 Rozliczanie dwu taryfowe moim zdaniem opłaca się każdemu kto zużywa powyżej 400kWh miesięcznie, bo wtedy próg opłacalności jest tak wysoki (20-30% taniej), że wręcz niemożliwe jest się w nim nie zmieścić nawet nic nie robiąc, a gdy zaczniesz świadomie przenosić obciązenia na czas taniej taryfy twoje oszczędności będą po prostu tylko większe. Na dowód powiem Ci, że ja przy samym zużyciu prądu bytowego oszczędzałem 50-70zł miesięcznie vs G11. Po instalacji pompy te oszczędności jeszcze wzrosły, pomimo iż przy temp zewn. poniżej -5*C nie miszcze się już 100% w taniej taryfie.

 

Opłata za en. el. to opłata za sam prąd + opłata za przesył i sumę tych opłat musimy brać pod uwagę. Każdy sam musi sobie przeliczyć w którym momencie opłacalne jest posiadanie odpowiedniej taryfy. Zależy to od ceny en. el w taryfie G11 oraz G12 oraz procentowego zużycia tania/droga. . Dochodzą jeszcze opłaty stałe które w taryfach G przynajmniej w PGE są na poziomie 10-12 zł/miesięcznie.

Przykład:

G11 0,65, G12 0,35 i 0,71 -ceny brutto z przesyłem Przy zużyciu 40% droga i 60% tania wychodzi:

 

0,40x0,71+0,60x0,35=0,284+0,21=0,494zł/kWh

 

Przy miesięcznym zużyciu 50kWh zapłacisz w :

 

G11 50x0,65=32,5 zł + 12zł opłat stałych= 44,5 zł

 

G12 50x0,494=24,7+12=36,7zł

 

Nie ważne ile prądu zużyjemy tylko w jakich proporcjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opłata za en. el. to opłata za sam prąd + opłata za przesył i sumę tych opłat musimy brać pod uwagę. Każdy sam musi sobie przeliczyć w którym momencie opłacalne jest posiadanie odpowiedniej taryfy. Zależy to od ceny en. el w taryfie G11 oraz G12 oraz procentowego zużycia tania/droga. . Dochodzą jeszcze opłaty stałe które w taryfach G przynajmniej w PGE są na poziomie 10-12 zł/miesięcznie.

Przykład:

G11 0,65, G12 0,35 i 0,71 -ceny brutto z przesyłem Przy zużyciu 40% droga i 60% tania wychodzi:

 

0,40x0,71+0,60x0,35=0,284+0,21=0,494zł/kWh

 

Przy miesięcznym zużyciu 50kWh zapłacisz w :

 

G11 50x0,65=32,5 zł + 12zł opłat stałych= 44,5 zł

 

G12 50x0,494=24,7+12=36,7zł

 

Nie ważne ile prądu zużyjemy tylko w jakich proporcjach.

 

mar1173 wszystko było by pięknie i tak jak mówisz gdyby nie pozycja: opłata przesyłowa i opłata abonamentowa, czyli tzw dystrybucja.

Opłatę dystrybucyjną (przynajmniej w Enerdze) oblicza się wg wzoru:

m6eh.jpg

I teraz rozpatrując poszczególne składniki to:

opłata abonamentowa - zależy od okresu rozliczeń (1, 2, 4, 6 miesięcy - dla każdego inna stawka)

opłata przejściowa - zależy właśnie od zużycia i dzieli się na 3 przedziały (<500, 500-1200, >1200)

opłata sieciowa - zależy od rodzaju instalacji (1 lub 3 fazowa)

Jeśli uwzględnisz to wszystko to okazuje się, że całkowita cena 1kWh dla odbiorcy rozliczającego się co miesiąc, zużywającego 50kWh miesięcznie i posiadającego instalację 1-fazowa, będzie zupełnie inna niż takiego, który rozlicza się co pół roku, zużywa 1000kWh miesięcznie i posiada instalację 3-fazową.

A skoro cena będzie inna, to również zmieni się próg opłacalności (punkt zrównania G11=G120). Fakt, że przy zużyciu na poziomie 50kWh kwotowo będą to wartości kosmetyczne, ale procentowo tak to niestety wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mar1173 wszystko było by pięknie i tak jak mówisz gdyby nie pozycja: opłata przesyłowa i opłata abonamentowa, czyli tzw dystrybucja.

Opłatę dystrybucyjną (przynajmniej w Enerdze) oblicza się wg wzoru:

m6eh.jpg

I teraz rozpatrując poszczególne składniki to:

opłata abonamentowa - zależy od okresu rozliczeń (1, 2, 4, 6 miesięcy - dla każdego inna stawka)

opłata przejściowa - zależy właśnie od zużycia i dzieli się na 3 przedziały (<500, 500-1200, >1200)

opłata sieciowa - zależy od rodzaju instalacji (1 lub 3 fazowa)

Jeśli uwzględnisz to wszystko to okazuje się, że całkowita cena 1kWh dla odbiorcy rozliczającego się co miesiąc, zużywającego 50kWh miesięcznie i posiadającego instalację 1-fazowa, będzie zupełnie inna niż takiego, który rozlicza się co pół roku, zużywa 1000kWh miesięcznie i posiada instalację 3-fazową.

A skoro cena będzie inna, to również zmieni się próg opłacalności (punkt zrównania G11=G120). Fakt, że przy zużyciu na poziomie 50kWh kwotowo będą to wartości kosmetyczne, ale procentowo tak to niestety wygląda.

 

 

Ja mam opłatę dystrybucyjną za droga 0,24250 netto i tanią 0,08, w tym są opłaty jakościowe

 

pozostałe opłaty stałe to jak napisałem 10-12 zł/mies w zależności od zużycia, instalacji 1-3 faz, okresów rozliczeń i bez sensu jest tego się czepiać. Ja zimą miałem 2000kWh latem 600 za 2 miesiące a opłaty stałe i dystrybucję mam na tym samym poziomie. Czasami przejściowa jest 1 lub 2 zł.

 

Co do ceny to jest oczywiste że rozbicie 12 zł dla dla zużycia 50kWh i dla 1000 da cenę jednostkowa niższą dla 1000kWh a dla 10000 jeszcze niższą.

 

Każdy wie ile zużywa i dla takiego zużycia musi sobie to liczyć. Ale i tak najważniejsze są proporcje i to najlepiej w odniesieniu dla całego roku.

 

Całe zużycie roczne u mnie to ok 7000kWh. proporcje w G12 to 70% tania/30% droga. Od 1.02 przechodzę na G12w gdzie proporcje wg moich obliczeń powinny się zmienić na 80/20. Rachunek za cały prąd powinien się zmieścić w kwocie 2800zł. Zobaczymy za rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...