Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

Ja mam opłatę dystrybucyjną za droga 0,24250 netto i tanią 0,08, w tym są opłaty jakościowe

 

pozostałe opłaty stałe to jak napisałem 10-12 zł/mies w zależności od zużycia, instalacji 1-3 faz, okresów rozliczeń i bez sensu jest tego się czepiać. Ja zimą miałem 2000kWh latem 600 za 2 miesiące a opłaty stałe i dystrybucję mam na tym samym poziomie. Czasami przejściowa jest 1 lub 2 zł.

 

Co do ceny to jest oczywiste że rozbicie 12 zł dla dla zużycia 50kWh i dla 1000 da cenę jednostkowa niższą dla 1000kWh a dla 10000 jeszcze niższą.

 

Każdy wie ile zużywa i dla takiego zużycia musi sobie to liczyć. Ale i tak najważniejsze są proporcje i to najlepiej w odniesieniu dla całego roku.

 

Całe zużycie roczne u mnie to ok 7000kWh. proporcje w G12 to 70% tania/30% droga. Od 1.02 przechodzę na G12w gdzie proporcje wg moich obliczeń powinny się zmienić na 80/20. Rachunek za cały prąd powinien się zmieścić w kwocie 2800zł. Zobaczymy za rok.

 

Dlatego właśnie tak trudno jest Tobie i innym zrozumieć, że cena kWh i tym samym proporcje są zależne od zużycia. Ok pomińmy rodzaj instalacji i częstotliwość rozliczeń. Skupmy się na samym zużyciu. Spójrz na tę tabelkę:

d2wl.jpg

Zauważ, że zużycie energii rozpatrywane jest w skali roku, a nie w skali miesiąca. Ty, ja, Pyxis i wszyscy ogrzewający prądem zawieramy się w ostatnim przedziale, dlatego dla nas te stawki się nie zmieniają i proporcje mamy takie same niezależnie od tego, że latem zużywasz dużo mniej prądu. I dla takich jak my taryfy grupy G12 będą zawsze korzystniejsze, bo my nawet nie musimy oszczędzać, żeby tak było.

Natomiast osoby zużywające mało/bardzo mało prądu muszą sobie skalkulować czy i kiedy opłaca się im przejść na rozliczanie dwutaryfowe bo u nich ten próg opłacalności jest inny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zauważ, że zużycie energii rozpatrywane jest w skali roku, a nie w skali miesiąca.

 

Przeciez osoba zuzywajaca mniej niz 500kWh ma takie same oplaty w kazdej ze stawek. Roznice by mogly wystapic, jesli oplaty stale by sie ronily dla danego zuzycai, ale miedzy stawkami.

Jak ktos w G11 zuzywa 300kWh rocznie, to w G12 bedzie zuzywal tyle samo. Oplaty stale nie ulegna zmianie. Proporcje oplacalnosci G12 takze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeciez osoba zuzywajaca mniej niz 500kWh ma takie same oplaty w kazdej ze stawek. Roznice by mogly wystapic, jesli oplaty stale by sie ronily dla danego zuzycai, ale miedzy stawkami.

Jak ktos w G11 zuzywa 300kWh rocznie, to w G12 bedzie zuzywal tyle samo. Oplaty stale nie ulegna zmianie. Proporcje oplacalnosci G12 takze.

 

A no zmienią się, bo przy G11 masz jedną stałą miesięczną opłatę za 1 taryfę, a przy G12 masz dwie stałe miesięczne opłaty za 2 taryfy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A no zmienią się, bo przy G11 masz jedną stałą miesięczną opłatę za 1 taryfę, a przy G12 masz dwie stałe miesięczne opłaty za 2 taryfy.

 

Seriously? W Enerdze w taryfie G11 przy 3 fazach mamy opłatę 7,26, w G12x 13,28. Mówimy tutaj o porażającej kwocie 6 pln :lol2: W sumie kwoty abonamentowo/stałe dla G11 to 11,87 pln, a dla G12x 17,90 pln. Ale co tam, można policzyć na palcach:

 

Dla zużycia 50 kWh (300 kWh rocznie) na 2 m-ce proporcja tania-droga żeby wyjść na równo 62-38.

 

Dla zużycia 100 kWh (600 kWh rocznie): 44-56

 

Dla zużycia 300 kWh (1800 kWh rocznie): 32-68

 

Dla zużycia 500 kWh (3000 kWh rocznie): 30-70

 

Dla zużycia 800 kWh (4800 kWh rocznie): 29-71

 

Wyliczenia uwzględniają wszystkie opłaty i VATy :popcorn:Tak więc pomijając dwie pierwsze pozycje, proporcja waha się od 29 do 32% dla taniej taryfy. Czyli począwszy od rocznego zużycia na poziomie 1800 kWh. Chyba całkiem sporo z nas ma takie zużycie. Wnioski?

 

Właściwie jeden - żyjemy w świecie przeładowanym informacjami, a ludzie nie chcą myśleć nad taryfami, tylko spokojnie odpocząć przed TV oglądając kolejny odcinek "m jak miłość". W ten sposób wszyscy są zadowoleni - operatorzy (bo mają wpływy z G11), ci co umieją liczyć (bo wybierają G12x i niższe koszty) i cała reszta ludzi (bo mają święty spokój). :lol2:

Edytowane przez mitch
jednostki - thx Liwko ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dla zużycia 50 kWh (300 kWh rocznie) na 2 m-ce proporcja tania-droga żeby wyjść na równo 62-38.

 

Dla zużycia 100 kWh (600 kWh rocznie): 44-56

 

Dla zużycia 300 kWh (1800 kWh rocznie): 32-68

 

Dla zużycia 500 kWh (3000 kWh rocznie): 30-70

 

Dla zużycia 800 kWh (4800 kWh rocznie): 29-71

 

Wyliczenia uwzględniają wszystkie opłaty i VATy

 

W końcu ktoś kto umie liczyć:yes: Ale lepiej nie wyskakuj tu z takimi rewelacjami bo Cię zaraz Pyxis do podstawówki wyśle i każe Ci układy 2 równań rozwiązywać:lol2::D:lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu ktoś kto umie liczyć:yes: Ale lepiej nie wyskakuj tu z takimi rewelacjami bo Cię zaraz Pyxis do podstawówki wyśle i każe Ci układy 2 równań rozwiązywać:lol2::D:lol2:

 

Z tego co pamietam u mnie oplaty stale (Tauron) na FV z G11 byly o jakies smieszne grosze rozne od G12. Na pewno nie bylo to 6 zl (przy tym samym zapotrzebowaniu na moc). Podawalem Ci wyraznie MOJE stawki i prosilem o przeliczenie.

 

Poza wszystkim rozpatrywanie zuzycia na poziomie 50 czy 100kWh/mc jest jakims wielkim nieporozumieniem. Policz jaki bedzie dla 10 kWh/mc. Chyba, ze bierzemy pod uwage lepianke z jedna zarowka. Poruszamy sie w zakresach 2500kWh/rok ("Amisze") do 7000-8000kWh/rok ("bogaci"). Tutaj nawet w Twojej Enerdze rstosynek taryf bedzie w okolicach 30/70 i niewiele sie bedzie zmienial wraz ze wzrostem rocznego zuzycia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza wszystkim rozpatrywanie zuzycia na poziomie 50 czy 100kWh/mc jest jakims wielkim nieporozumieniem.

Tylko jedno ale - ja liczyłem na 2 miesiące, dlatego dla jasności w nawiasie podawałem zużycie na rok. Specjalnie to policzyłem, żeby pokazać, że opłaty stałe mają znaczenie tylko przy ekstremalnie niskim (czytaj: mało realnym) zużyciu.

 

Tutaj nawet w Twojej Enerdze rstosynek taryf bedzie w okolicach 30/70 i niewiele sie bedzie zmienial wraz ze wzrostem rocznego zuzycia.

To chyba od początku było jasne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamietam u mnie oplaty stale (Tauron) na FV z G11 byly o jakies smieszne grosze rozne od G12. Na pewno nie bylo to 6 zl (przy tym samym zapotrzebowaniu na moc). Podawalem Ci wyraznie MOJE stawki i prosilem o przeliczenie.

 

Poza wszystkim rozpatrywanie zuzycia na poziomie 50 czy 100kWh/mc jest jakims wielkim nieporozumieniem. Policz jaki bedzie dla 10 kWh/mc. Chyba, ze bierzemy pod uwage lepianke z jedna zarowka. Poruszamy sie w zakresach 2500kWh/rok ("Amisze") do 7000-8000kWh/rok ("bogaci"). Tutaj nawet w Twojej Enerdze rstosynek taryf bedzie w okolicach 30/70 i niewiele sie bedzie zmienial wraz ze wzrostem rocznego zuzycia.

 

A przeczytaj sobie ile razy ja powtarzałem, że to nie dotyczy mnie, Ciebie i innych, którzy zużywają prąd na "naszym poziomie". Od samego początku tej dyskusji nie chodziło o kwestionowanie opłacalności taryf G12 - bo ja też przecież z niej korzystam i wiem ile na tym oszczędzam, a jedynie o twierdzenie, że proporcje opłacalności nie są wartością stałą i zmieniają się wraz ze zużyciem. I podejrzewam, że w Tauronie też tak jest, lecz być może w mniejszej skali. Dodatkowo powiem Ci, że mieszkając w mieszkaniu w bloku, gdzie wszystko było na gaz, rzadko kiedy przekraczałem 100kWh miesięcznie i o G12 nawet nie myślałem. Płaciłem wtedy ok 120 zł za 2 miesiące, po przeprowadzce do domu żona zadeklarowała takie samo zużycie przy podpisywaniu umowy - jakież było moje zdziwienie przy pierwszej fakturze:o - bezcenne:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam. jestem zainteresowany montażem pompy ciepla powietrze woda do domku z projektu

extradom.pl/projekt-domu-dandys-2-WRW1015.

czy ktoś może polecić jakąś firmę z okolic Częstochowy zajmująca się tym tematem?

 

domek z porothermu 30+ 15cm styropian o lambdzie 32 (grafit). w całym domu ogrzewanie podlogowe parter wylewka 10cm na 15cm styro grafit, poddasze 7cm wylewki na 5 cm styropianu. dach 25cm wełny. obecnie podgrzewany z kominka z płaszczem wodnym 24kw+ bufor ciepła kombinowany luxheizung fisch s14 1020/200 z dwoma wezownicami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam. jestem zainteresowany montażem pompy ciepla powietrze woda do domku z projektu

extradom.pl/projekt-domu-dandys-2-WRW1015.

czy ktoś może polecić jakąś firmę z okolic Częstochowy zajmująca się tym tematem?

 

domek z porothermu 30+ 15cm styropian o lambdzie 32 (grafit). w całym domu ogrzewanie podlogowe parter wylewka 10cm na 15cm styro grafit, poddasze 7cm wylewki na 5 cm styropianu. dach 25cm wełny. obecnie podgrzewany z kominka z płaszczem wodnym 24kw+ bufor ciepła kombinowany luxheizung fisch s14 1020/200 z dwoma wezownicami.

z okolic czestochowy nie znalazlem zadnej sensownej firmy. poszukaj na slasku bo jest pare. na pewno beda zainteresowani praca w czestochowie.

zadnej rozsadny instalator nie zrobi Ci instalacji na podstawie tych danych co napisales. pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Proszę o podanie szacunkowej, dobowej wartości zapotrzebowania waszych powietrznych pomp ciepła na kWh???

Informacyjnie, od początku 5 tygodnia 2014r dobowe zapotrzebowanie mojej pompy ciepła nie schodzi poniżej 30kWh - 35kWh na C.O. i C.W.U. przy temp. zewnętrznych od -15*C do -5*C.

To nie pompa ma takie zapotrzebowanie na energię ale dom i to dom głównie decyduje o tym ile czasu pompa o określonej mocy będzie pracowała.

Moja przy dużych mrozach na godzinę pracy zuzywala 2,8-3kWh a pracowała ok.10h w tym ok.2h na cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturo72 to rozumiem, ale moja PC pomimo że nagrzeje dom do zadanych temperatur pracuje dalej (chyba, że ustawie jej zadane godziny pracy załącz/wyłącz). Piec gazowy jak nagrzeje do zadanej temperatury grzejnik to termostat go odłączy a piec przestaje pobierać gaz. Co decyduje, że moja PC pracuje ciągle...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...