Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To taka, przy której inwestycja w odwierty staje się opłacalna:D

Czyli ze 2 miesiące po -10*C, a reszta -5*C:D

 

no trochę pyxis ma przesrane będzie musiał siedzieć na forum 24h na dobę tylu zadowolonych z pomp pw - to na pewno spisek pyxis ma coraz więcej roboty w "ochronie" potencjalnie omotanych bo marketing już słabiej cop jego gruntowej 3,6 w/g EN :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no trochę pyxis ma przesrane będzie musiał siedzieć na forum 24h na dobę tylu zadowolonych z pomp pw - to na pewno spisek pyxis ma coraz więcej roboty w "ochronie" potencjalnie omotanych bo marketing już słabiej cop jego gruntowej 3,6 w/g EN :lol2:

 

Tylko dlczego ludzie tu podawali SPF dla pomp PW w okolicy 2 (zeszlej zomy) skoro maja taka wysoka sprawnosc (oczywicie na papierku "wg EN").

 

Pewenie sobie z tego nie zdajesz sprawy, ale do gruntowej B0 to jest raczej teoria i to jako pesymistyczna. Przy powietrznej DZ jakie jest kazdy widzi. Tak ulgowe jak w tym roku raczej rzdko sie zdarza. Na drugi rok bedzie znowu "lamet" powietrzakow. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko dlczego ludzie tu podawali SPF dla pomp PW w okolicy 2 (zeszlej zomy) skoro maja taka wysoka sprawnosc (oczywicie na papierku "wg EN").

 

Pewenie sobie z tego nie zdajesz sprawy, ale do gruntowej B0 to jest raczej teoria i to jako pesymistyczna. Przy powietrznej DZ jakie jest kazdy widzi. Tak ulgowe jak w tym roku raczej rzdko sie zdarza. Na drugi rok bedzie znowu "lamet" powietrzakow. ;)

 

Przesadzasz jak jest instalacja skopana to lamentują wszyscy od pieców też nie czytasz forum ? w tym roku nie było problemów z gruntowymi na tapecie ?

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?223481-Problem-z-pomp%C4%85-ciep%C5%82a-Vitocal-222G-Viessmann

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesadzasz jak jest instalacja skopana to lamentują wszyscy od pieców też nie czytasz forum ? w tym roku nie było problemów z gruntowymi na tapecie ?

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?223481-Problem-z-pomp%C4%85-ciep%C5%82a-Vitocal-222G-Viessmann

 

Ta firma jest znana na rynku, ma "super "pompy a jeszcze lepszy serwis.

Wihaster wypwiadal sie ostatnio na ich temat, podzespolow jakich stosuja itd- wiec podanie takiego przykladu nie jest zbyt fortunne

 

Po za tym za niedlugo beda zmuszeni zmienic nazwe firmy na "Szajsemann"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta firma jest znana na rynku, ma "super "pompy a jeszcze lepszy serwis.

Wihaster wypwiadal sie ostatnio na ich temat, podzespolow jakich stosuja itd- wiec podanie takiego przykladu nie jest zbyt fortunne

 

Po za tym za niedlugo beda zmuszeni zmienic nazwe firmy na "Szajsemann"

 

Już bez przesady układ chłodniczy i hydrauliczny w pompie gruntowej to nie prom kosmiczny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Proszę was, czyli te osoby, które przebrnęły przez cały wątek PC PW lub są w nim od długiego czasu o pomoc.

Dylemat pewnie jest standardowy, ale nie potrafię go sam rozsupłać.

 

W niedługim czasie będe musiał podjąć decyzję końcową nt. sposobu ogrzewania nowo budowanego domu.

Domek parter z poddaszem użytkowym, powierzchnia podłóg 141 m2, kubatura 534 m3.

Prostokąt, średnie zapotrzebowanie na energię do ogrzewania. 40 kWh/ m2*r, czyli wzglednie docieplony.

Nie jest to pasywniak ale postaram się jeszcze jakoś zminimalizować zapotrzebowanie.

 

W domu będzie kominek, który będzie wspopmagającym żródłem ogrzewania w czasie dużych mrozów.

Chcemy zamontować wszę dzie podłogówkę i niskotemperaturowe źródło ogrzewania, wybory sa dwa:

1. Piec na gaz kondensacyjny. Mam teraz taki w domu w którym aktualnie mieszkam, sprawuje się dość nieźle.

2. Pompa Ciepła Powietrze/Woda.

 

Na razie żadne media nie podciągnięte pod pod a odległość zarówno do pradu i gazu włąściwie taka sama 50 metrów.

Koszt podłączenia gazu to około 4200 PLN i zamierzam go używać TYLKO do pieca, kuchenka będzie na energię el.

Zastanawiam się czy jest w ogóle sens ciągnąć gaz.

Może lepiej skupić się na prądzie i tą kasę władować w instalację i PC??

Jeżeli znacie jakieś podobne wątki pomóżcie proszę odnaleźć na forum....

 

Co o tym sądzicie??

Z góry dziękuje za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam po podłogach 165m2 ale kubatura mniejsza - tylko 420m3, dom bez ocieplenia na razie i od października jade na powietrznej Panasa 9KW, moje zapotrzebowanie podobne 38kwh/m2/rok. Oczywiście dopiero takie bedzie jak za 2 miesiace zaloze styropian. Mimo to instalacja wyszła cenowo tak ajk bym robił zwykłe centralne wraz z kominami więc na razie jestem zadowolony. Rozważałem jednak co bym robił gdybym miał gaz pod nosem - chyba jednak zakładałbym gazowe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam po podłogach 165m2 ale kubatura mniejsza - tylko 420m3, dom bez ocieplenia na razie i od października jade na powietrznej Panasa 9KW, moje zapotrzebowanie podobne 38kwh/m2/rok. Oczywiście dopiero takie bedzie jak za 2 miesiace zaloze styropian. Mimo to instalacja wyszła cenowo tak ajk bym robił zwykłe centralne wraz z kominami więc na razie jestem zadowolony. Rozważałem jednak co bym robił gdybym miał gaz pod nosem - chyba jednak zakładałbym gazowe.

 

Juz tak tego gazu nie chwalcie :p Ja mam, i czym mniej bede zuzywal (obecnie troche ponad 900 m3/rok) tym szybciej srednia cena osiagnie 0,30 PLN/KWh !!!

 

Nie liczylem jeszcze wg tegorocznych cen ale za poprzedni sezon mialem 0,27 PLN/KWh, grzanie czystym pradem by sie bardziej oplacalo, nie zaplacilbym za przylacz, skrzynke, kanal kominowy w scianie i przeglad. Taka jest smutna prawda niestety, stosunek ceny gazu do pradu ulegl w ostatnich latach diametralnej zmianie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juz tak tego gazu nie chwalcie :p Ja mam, i czym mniej bede zuzywal (obecnie troche ponad 900 m3/rok) tym szybciej srednia cena osiagnie 0,30 PLN/KWh !!!

 

Nie liczylem jeszcze wg tegorocznych cen ale za poprzedni sezon mialem 0,27 PLN/KWh, grzanie czystym pradem by sie bardziej oplacalo, nie zaplacilbym za przylacz, skrzynke, kanal kominowy w scianie i przeglad. Taka jest smutna prawda niestety, stosunek ceny gazu do pradu ulegl w ostatnich latach diametralnej zmianie...

A prognozy są takie że nadal ten stosunek będzie się zmieniał na korzyść " prądu "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A prognozy są takie że nadal ten stosunek będzie się zmieniał na korzyść " prądu "

 

No wiec trzeba w ten prad isc, wladowac ogniw na tyle ile starczy srodkow i poprzez COP PC dowolnego typu skracac czas zwrotu z inwestycji:)

 

Wstawienie klimy np LG Prestige Inverter ktora ma SCOP 5 powoduje iz, ogniwa juz 3 roku sie zwroca, szkoda ze jakiej PC do -15 stopni nie da sie kupic ponizej 5 tys PLN :(

 

Gdyby moznaby zestaw ogniw i PC dostac za 15 tys byloby rewelacyjnie, poki co takowy klimatyzator plus ogniwa ale skladane samemu z moca do 2KW powinny zmiescic sie w 12 tys. Dla budynku o zapotrzebowaniu 30 KWh/m2rok o powierzchni 100m2 bedzie potrzeba dostarczyc tej klimie jakie 600-700 KWh, oczywiscie latem chlodzenie za free:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja może pokuszę się o małe podsumowanie, co by przyszłym inwestorom ułatwić (chyba:)) wybór.

W swoim dorosłym życiu korzystałem już z czterech typów ogrzewania, więc mam jako takie porównanie.

- pierwsze z jakim się spotkałem to ogrzewanie miejskie OPEC - zaletą na pewno jest fakt, że o nic w zasadzie nie trzeba się martwić i serwis DZ jest bezpłatny. Wady to cena:eek: i chyba najważniejsza to to, że to OPEC decyduje kiedy jest ci zimno, a kiedy już za ciepło:D

- w drugim mieszkaniu miałem ogrzewanie gazowe w oparciu o kocioł dwu-funkcyjny Viessmann. Jako, że ten system porównujemy tu do PCi to postaram się również to uczynić. Poziom bezobsługowości - w zasadzie taki sam, może z lekką przewagą dla kotła gazowego bo łatwiej go było wysterować (odpadają kwestie krzywych grzewczych, czy taryf), koszty eksploatacji również ciężko mi porównać, bo mieszkanie miało 52m2 i było środkowym w klatce, więc koszty były bardzo niskie. Natomiast jest jedna rzecz, która przekonuje mnie niemal całkowicie do wyższości pompy ciepła - otóż w czasie 5 lat mieszkania z gazem zdarzyła się historia rozszczelnienia instalacji u jednego z sąsiadów z klatki. Było to późnym wieczorem, przyjechało kilka pojazdów pogotowia gazowego i nakazano wszystkim mieszkańcom mojej klatki (12 rodzin) opuszczenie mieszkań i otwarcie wszystkich okien. Do mieszkań pozwolono wrócić dopiero rano, było to zimą - całe szczęście, że miałem gdzie się udać z żoną i dzieckiem. Takie rzeczy się zdarzają i nie powiem, że jakoś zraziło mnie to śmiertelnie do gazu, bo zdaję sobie sprawę, że był to jednak incydent, co nie zmienia faktu, ze gaz bywa niebezpieczny i jeżeli miałbym realny wybór to rozważyłbym jednak coś innego.

- trzecim systemem był ekogroszek (w moim obecnym domu) - na szczęście nie trzeba się rozpisywać i można go podsumować jednym krótkim słowem - SYF:D

- Obecnie użytkuje powietrzną pompę ciepła i jestem bardzo zadowolony. Mam ją dopiero pierwszy sezon i zdaję sobie sprawę, że tegoroczna zima nie była zbyt surowa, ale nawet gdyby PCi w przyszłości zużyła 2x tyle co tej zimy to dalej byłbym zadowolony - raz z komfortu użytkowania, a dwa, że dalej byłoby to taniej niż przy ekogroszku:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...