Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

80 str. to nie instrukcja dla użytkownika chyba że chcesz się zająć montażem i serwisem...

Połowa z tych 12 stron to bzdury z cyklu "nie wkładaj gwoździa do gniazdka" tak że chyba prosta obsługa.

A tak z ciekawości zamierzasz na wiosnę przeprowadzić remont generalny pompy że potrzebujesz "serwisówkę"

 

Nie bój się:D póki co mam inne zajęcia, a i remontu odpukać przeprowadzać nie trzeba.

Po prostu takie inżynierskie zboczenie;) - lubię wiedzieć jak coś działa i jak jest zbudowane. Poza tym ja np sam sobie podłączałem moduł wifi, termostat pokojowy oraz grzałkę zasobnika CWU - są to rzeczy banalne, ale w tej skróconej instrukcji ich nie ma. Tak samo nie ma tam nic na temat ustawień pompy obiegowej, a wzywanie serwisu do takiej czynności to chyba przesada, że już nie wspomnę o braku takiej podstawowej informacji jak kodu błędów. Jednym słowem ta skrócona instrukcja jest przeznaczona dla użytkowników typu "Plug and Play", a ja do takich nie należę:rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie bój się:D póki co mam inne zajęcia, a i remontu odpukać przeprowadzać nie trzeba.

Po prostu takie inżynierskie zboczenie;) - lubię wiedzieć jak coś działa i jak jest zbudowane. Poza tym ja np sam sobie podłączałem moduł wifi, termostat pokojowy oraz grzałkę zasobnika CWU - są to rzeczy banalne, ale w tej skróconej instrukcji ich nie ma. Tak samo nie ma tam nic na temat ustawień pompy obiegowej, a wzywanie serwisu do takiej czynności to chyba przesada, że już nie wspomnę o braku takiej podstawowej informacji jak kodu błędów. Jednym słowem ta skrócona instrukcja jest przeznaczona dla użytkowników typu "Plug and Play", a ja do takich nie należę:rolleyes:

 

Nie boje się - przy każdej okazji powtarzam że instalator to nie adwokat (i jeszcze parę innych zawodów) i nie trzeba mieć koneksji rodzinnych etc. jest wolny dostęp do tego zawodu.

Są nawet tacy co tak kochają ten zawód (a może konsumentów) że chcą robić za darmo jeździć po całej Polsce robiąc te banalne rzeczy.

Instrukcja jest dla normalnych użytkowników którzy po pracy mieszkają a nie dłubią w pompach.

Takie rzeczy jak ustawienie pompy to chyba jest w cenie usługi montażu chyba że faktycznie jestem ukrytą opcją niemiecką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie dziwi, że Twój instalator nie mógł tego podesłać???

 

Mój instalator pracował na wersji angielskiej - i takową i ja dysponuje. Cała dyskusja dotyczy, czy istnieje oficjalna wersja polska instrukcji? Okazuje się, ze istnieje wersja skrócona, choć nie ma jej wśród oficjalnych materiałów firmy Panasonic. Być może Silesia dysponuje i wersja pełna, ale się nie chwali:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instrukcja jest dla normalnych użytkowników którzy po pracy mieszkają a nie dłubią w pompach.

Takie rzeczy jak ustawienie pompy to chyba jest w cenie usługi montażu chyba że faktycznie jestem ukrytą opcją niemiecką.

 

Masz rację, ale z tym zastrzeżeniem, że instalator ustawi pompę tak aby działała - tylko i aż tyle - jeżeli chcesz cokolwiek zoptymalizować to musisz kombinować samemu, bo chyba mi nie powiesz, że siedzisz u klienta i ustawiasz mu wszystkie parametry tak długo, aż pompa pracuje najoszczędniej jak się da;) Nie trzeba daleko szukać mamy tu na forum kilka przykładów użytkowników, którzy jadą na "ustawieniach instalatorskich" - tylko dlaczego się dziwią, że ich zużycie kWh jest większe niż tych, którzy zainteresowali się tematem i próbują swój system zoptymalizować:confused: Niestety tak już jest, że koło swojego trzeba chodzić, a im klient mniej wie tym instalator jest w stanie mu więcej wcisnąć i pojawiają nam się jakieś bufory, elektrozawory i inne kwiatki w prostych instalacjach pompa/podłogówka/zasobnik. Pozdrawiam i dobrej nocy życzę:bye:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, ale z tym zastrzeżeniem, że instalator ustawi pompę tak aby działała - tylko i aż tyle - jeżeli chcesz cokolwiek zoptymalizować to musisz kombinować samemu, bo chyba mi nie powiesz, że siedzisz u klienta i ustawiasz mu wszystkie parametry tak długo, aż pompa pracuje najoszczędniej jak się da;) Nie trzeba daleko szukać mamy tu na forum kilka przykładów użytkowników, którzy jadą na "ustawieniach instalatorskich" - tylko dlaczego się dziwią, że ich zużycie kWh jest większe niż tych, którzy zainteresowali się tematem i próbują swój system zoptymalizować:confused: Niestety tak już jest, że koło swojego trzeba chodzić, a im klient mniej wie tym instalator jest w stanie mu więcej wcisnąć i pojawiają nam się jakieś bufory, elektrozawory i inne kwiatki w prostych instalacjach pompa/podłogówka/zasobnik. Pozdrawiam i dobrej nocy życzę:bye:

 

Jaki instalator takie ustawienie płacisz i masz to za co zapłaciłeś i tyle w temacie.

Też bym nie "optymalizował" jakbym miał instalacje w całej PL ciekawe ile bym musiał sobie zażyczyć np. instalka w wawie i ni jak po drodze a tak to mogłem nawet po drodze z Powstańców w Przyszowicach skoczyć dwie ulice dalej do Artura "zoptymalizować mu cwu" :rolleyes:

p.s. nie mieszkam w Przyszowicach mam tam tylko 2 insalki (ta Artura nie moja)

Edytowane przez mkm silesia
p.s.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety tak już jest, że koło swojego trzeba chodzić, a im klient mniej wie tym instalator jest w stanie mu więcej wcisnąć i pojawiają nam się jakieś bufory, elektrozawory i inne kwiatki w prostych instalacjach pompa/podłogówka/zasobnik. Pozdrawiam i dobrej nocy życzę:bye:

Witam,

Tak wszyscy piszecie, że podłogówka ma być prosta jak patyk. Parę postów wcześniej na pytanie "jak skutecznie różnicować i regulować temperaturę w różnych pomieszczeniach" odpowiedź była, że tylko przepływami.

Czy ma ktoś pod ręką schemat takiej prostej i sprawdzonej instalacji podłogówki z PC i zasobnikiem?? Czy rzeczywiście większość z Was zrobiła tego typu instalacje?? Chcę zrobić podłogówkę w całym domu, więc u mnie temat jest szczególnie ważny. Jakiś wpływ na zróżnicowanie i regulację temperatury chciałbym jednak mieć. Czy wystarczą tylko przepływy??

Czy w takim wypadku stosuje się wszędzie rurki o takim samym przekroju tylko przymyka/otwiera przepływ na rozdzielaczu??

Proszę o pomoc laikowi lub skazanie odpowiedniego tematu, który najlepiej jak nie ma kilkuset stron do przeczytania.

Z góry dziękuję.

Edytowane przez MWM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ślepię się tak w ten cennik PANASA: http://http://www.sidex.webd.pl/cenniki_katalogi_2014/CENNIK%20POMP%20Panasonic%202014.pdf

RODZAJÓW tych pomp jest co niemiara. Po jaki wuj oni tyle tego robią??

Nawet T-Cap'ów 9kW jest parę MONOBLOK, MONOBLOK z funkcją tylko ogrzewanie, Modele "ogrzewanie" & "chłodzenie" // SERIA T-CAP C. Pomijając już fakt, że są jeszcze inne serie "F" i "C".

1. Czym pokrótce się to wszystko różni?? i który T-CAP jest najpopularniejszy??

2.Czy dobrze rozumiem, że te z opcją "tylko ogrzewanie" to po prostu starsze wersje??

3. Czy ktoś w ogóle używa opcji chłodzenia prze PC i podłogówkę??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam wlasnie chyba najprosciej jak mozna. Pompa wpieta bezposrednio w podlogowke. Wszedzie rozstaw rurek w podlodze co 15cm a w lazienkach co 10cm. Petle wszedzie otwarte na makasa. Jedna tylko delikatnie kryzowana do 70% nominalnego przeplywu (sypialnia corki). W naszej sypialni sporo mocniej rozszczelnione okno zalatwia sprawe nizszej temperatury do snu, wiec nie regulowalem. W calym domu praktycznie jednakowa temperatura. Nie ma potrzeby jej regulacjo innej, niz czasem pracy pompy. Sterowane czujnikiem w wylewce + pogodowka. Temperatura zasilania w okolicach 31*C przy zewnetrznej 0*C.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wersja "ogrzewanie" służy jak sama nazwa wskazuje tylko do ogrzewania, w wersji z chłodzeniem można zamontować tzw. klimakonwektory (dość drogie w Panasie - ale za luksus się płaci) i wtedy latem generują chłod w domu dziąłając jak swoistego rodzaju klimatyzacja.

Rodzaj pompy musisz dobrać według OZC ale też według własnego uznania - TCapy utrzymują stałą moc grzewcza do okreśłonych temperatur np przy 0st C mają 9KW a także przy -15st też 9KW bez użycia grzałki - odbija się to niestety trochę na poborze prądu. Ja mam np zwykłego Panasa - nie Tcap, nie brałem Tcapa bo - zapotrzebowanie mojego domu wraz z CWU to 5,2KW, mając Tcapa miałbym nadwyżkę mocy. Wziąłem zwykłego który przy -15st osiąga moc mniej więcej 5,3-5,4 KW czyli akurat tyle ile potrzebuję. Jeśli temp. spadnie to właczą się grzałki i też da radę. Jednak takie temp w roku to tylko kilka dni w roku stad nie musiałem brać TCap.

Wszystko zależy od OZC i Twoich preferencji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do chłodzenia nie są konieczne klimakonwektory wystarczy podłogówka jak chcesz sprawdzić jak działa polecam wycieczkę do Indii tam działa najdłużej chłodzenie podłogowe wodne (najlepiej z okładzinami ceramicznymi) natomiast w basenie morza śródziemnego nie robi się izolacji na podłodze i też chłodzi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do chłodzenia nie są konieczne klimakonwektory wystarczy podłogówka jak chcesz sprawdzić jak działa polecam wycieczkę do Indii tam działa najdłużej chłodzenie podłogowe wodne (najlepiej z okładzinami ceramicznymi) natomiast w basenie morza śródziemnego nie robi się izolacji na podłodze i też chłodzi.

W Indonezji i gdzieniegdzie w Tajlangii jest tak samo... Byłem, sprawdzałem szału nie robi. MOże chłodniej ze 2 C w pomieszczeniu ale generalnie dużej różnicy nie ma. Dodatkowo nie wysusza powietrza jak standardowa klima, więc w krajach gdzie mamy wilgotność powietrza 1000000%, która dla nas jest naprawdę uciążliwa, nie rozwiązuje tematu, z "europejskiego" punktu widzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na szczęście jesteśmy u nas nie w Indiach i u nas do chłodzenia oczywiście nie są potrzebne klimakonwektory - ja jednak jestem zdania że to bardzo dobre rozwiązanie - na etapie swojego doboru urzadzenia bardzo mocno się nad nimi zastanawiałem - niestety kasa uniemożliwiła mi to:bash:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wszyscy piszecie, że podłogówka ma być prosta jak patyk.

Tak, bo to najlepsze, najtańsze i najbardziej ekonomiczne rozwiązanie.

Jakiś wpływ na zróżnicowanie i regulację temperatury chciałbym jednak mieć. Czy wystarczą tylko przepływy?? Czy w takim wypadku stosuje się wszędzie rurki o takim samym przekroju tylko przymyka/otwiera przepływ na rozdzielaczu??

Przepływy w zupełności wystarczą - przepływ otwarty 100% wydajności, zamknięty 0%, stany pośrednie od 0 do 100% wydajności, więc cóż więcej chcieć. Tam gdzie jest za ciepło dławisz na rozdzielaczu i już - ta sekcja zaczyna grzać słabiej. Nie ma się co bawić w różne średnice rurek, czy nierównomierne zagęszczenie. Na rurach niewiele zaoszczędzisz, a gdyby był błąd obliczeń, to średnic czy rozstawu po zalaniu betonem już nie zmienisz. Przepływy zmienisz w każdej chwili. Jeśli bardzo chcesz pobawić się w sterowanie w niektórymi pomieszczeniami, to poprowadź od nich kable do sterowania siłownikami na rozdzielaczu jeśli bardzo byś chciał to mieć. Jeśli zastosujesz sterowanie dla 1/4 sekcji (dla tych najbardziej wrażliwych pomieszczeń, to nie będziesz musiał zakładać bufora, i cały układ będzie wciąż działał wydajnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Indonezji i gdzieniegdzie w Tajlangii jest tak samo... Byłem, sprawdzałem szału nie robi. MOże chłodniej ze 2 C w pomieszczeniu ale generalnie dużej różnicy nie ma. Dodatkowo nie wysusza powietrza jak standardowa klima, więc w krajach gdzie mamy wilgotność powietrza 1000000%, która dla nas jest naprawdę uciążliwa, nie rozwiązuje tematu, z "europejskiego" punktu widzenia.

 

W Pl to normalne tutaj np. pompy powietrze woda nie działają tylko w ciepłej Szwecji działają to samo widzę z chłodzeniem płaszczyznowym w Pl oczywiście nie działa ale Śląsk widocznie jest Niemiecki bo u moich klientów działa i w zeszłoroczne rekordowe upały było 24oC ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Pl to normalne tutaj np. pompy powietrze woda nie działają tylko w ciepłej Szwecji działają to samo widzę z chłodzeniem płaszczyznowym w Pl oczywiście nie działa ale Śląsk widocznie jest Niemiecki bo u moich klientów działa i w zeszłoroczne rekordowe upały było 24oC ;)

Pompki to jak najbardziej działają ;) nawet w PL.

Zastanawiam się tylko jak w PL działa "chłodzenie" podłogowe, bo tak rozumiem należy rozumieć sens działania PC podłaczonej do podłogówki jedynie bez k.konwektorów. W Polsce takiego układu jeszcze nie miałem okazji przetestować i nie znam jego skuteczności. Tyle tylko chciałem powiedzieć. W krajach generalnie goracych gdzie jestem czasem zsyłany do pracy średnio to działa tam gdzie w ogóle istnieje ALE może mają słabe systemy, woda za ciepła w obiegu, wszystko rozszczelnione itd itp. Może być 1000 powodów działania albo nie takiego systemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompki to jak najbardziej działają ;) nawet w PL.

Zastanawiam się tylko jak w PL działa "chłodzenie" podłogowe, bo tak rozumiem należy rozumieć sens działania PC podłaczonej do podłogówki jedynie bez k.konwektorów. W Polsce takiego układu jeszcze nie miałem okazji przetestować i nie znam jego skuteczności. Tyle tylko chciałem powiedzieć. W krajach generalnie goracych gdzie jestem czasem zsyłany do pracy średnio to działa tam gdzie w ogóle istnieje ALE może mają słabe systemy, woda za ciepła w obiegu, wszystko rozszczelnione itd itp. Może być 1000 powodów działania albo nie takiego systemu.

 

Albo oszczędzają na energii jak to jest np. w naszych centrach handlowych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dwa pytania, będę miał u siebie pompę PW, prawdopodobnie z jednostką zewnętrzną, za tydzień zaczynam fundamenty. Czy muszę zostawić jakieś przepusty lub peszel żeby później nie kuć i nie kopać, jeśli tak to ile i jakiej średnicy oraz na jakiej głebokości?

A drugie, czy umiejscowienie jednostki zewn. względem stron świata ma jakieś znaczenie? (w grę wchodzi północ lub zachód)

Z góry dzięki za info

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...