Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mam dwa pytania, będę miał u siebie pompę PW, prawdopodobnie z jednostką zewnętrzną, za tydzień zaczynam fundamenty. Czy muszę zostawić jakieś przepusty lub peszel żeby później nie kuć i nie kopać, jeśli tak to ile i jakiej średnicy oraz na jakiej głebokości?

A drugie, czy umiejscowienie jednostki zewn. względem stron świata ma jakieś znaczenie? (w grę wchodzi północ lub zachód)

Z góry dzięki za info

 

Jeśli nie wiesz dokładnie jaką PC-PW chcesz kupić to ja bym nić nie zostawiał, bo później będziesz się musiał do tego dopasować, a różnie to bywa. Wiele też zależy od sposobu montażu jednostki zewnętrznej - można powiesić na ścianie, lub postawić na stelażu czy fundamencie i w każdym z tych sposobów peszel byłby na innym poziomie - także moim zdaniem nie ma takiej konieczności. Co do kierunków świata - wg mnie bez znaczenia - szczególnie jeśli będziesz grzał w taryfie nocnej. Ważniejsze, żeby jednostkę zewnętrzną umieścić tak by nie rzucała się w oczy (bo to nie ozdoba), blisko kanalizacji deszczowej (odpływ kondensatu) i możliwie daleko od sypialni (hałas). Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin, będziesz miał pompę a nie wiesz jaką?

Przepust możesz zrobić, można go też późnej wykonać, np.: otwornicą.

Polecam jednak kontakt z instalatorem w tej sprawie.

Umieszczenie jednostki zewnętrznej na północy sprawia, że operujące słońce nie ogrzewa bezpośrednio jednostki i termostat zewnętrzny nie przekłamuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Pl to normalne tutaj np. pompy powietrze woda nie działają tylko w ciepłej Szwecji działają to samo widzę z chłodzeniem płaszczyznowym w Pl oczywiście nie działa ale Śląsk widocznie jest Niemiecki bo u moich klientów działa i w zeszłoroczne rekordowe upały było 24oC ;)

W środku Polski też działa chłodzenie PC PW - potwierdzam max.23C ( w upały ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Zastanawiam sie nad ogrzewaniem domu powietrzna pompa ciepla.Dom z114/bez garazu/106 m2 pow.uz.NIe ma jeszcze ozc.Zakladajc dom ''5-6''litrowy,jaka pompa wchodzi w gre?Ile to moze kosztowac z montazem?

Jakiej firmy pompy sa godne polecenia?

Oczywiscie ogrzewanie podlogowe.

Pozdrawiam!K

Edytowane przez kasy1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Zastanawiam sie nad ogrzewaniem domu powietrzna pompa ciepla.Dom z114/bez garazu/106 m2 pow.uz.NIe ma jeszcze ozc.Zakladajc dom ''5-6''litrowy,jaka pompa wchodzi w gre?Ile to moze kosztowac z montazem?

Jakiej firmy pompy sa godne polecenia?

Oczywiscie ogrzewanie podlogowe.

Pozdrawiam!K

 

Do tak małego domku cała instalacja, czyli pompa, zasobnik, montaż powinno się spokojnie zmieścić w 20tys. zł.

Generalnie dobre opinie mają japońce jak Panasonic, czy Daikin, oraz francuski Atlantic. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Witam!

Zastanawiam sie nad ogrzewaniem domu powietrzna pompa ciepla.Dom z114/bez garazu/106 m2 pow.uz.NIe ma jeszcze ozc.Zakladajc dom ''5-6''litrowy,jaka pompa wchodzi w gre?Ile to moze kosztowac z montazem?

Jakiej firmy pompy sa godne polecenia?

Oczywiscie ogrzewanie podlogowe.

Pozdrawiam!K

W Rybniku masz Karbona z Daikinem,w Rudzie Śląskiej masz mkmsilesię z Panasonic-iem,obaj znają się na rzeczy i są sprawdzeni a jeśli się zdecydujesz to targuj się do cen z allegro bo z tego co widzę tam jest najtaniej ;)

Jeśli dom 5-6 litrowy to obciążenie ok.4-5kW i pompa dysponująca taką mocą przy ok.-20st.C będzie ok.

Sądzę,że w 20tys.zł z montażem powinieneś się zmieścić.

U mnie Panas się sprawdza ale u Ciebie nie musi być akurat T-CAP,może być zwykła 9kW bo 7kW może być na styk a lepiej więcej niż mniej.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znajomy zastanawia się nad powietrzną do nowobudowanego ośrodka rechabilitacyjnego[350-400m2]

u siebie w domu ma gruntową ale tu przy tej inwestycji kalkuluje.

facet jest kumaty i wie że warto solidnie zaizolować , planuję w tym budynku reku.

macie może doświadczenia z grzaniem tego typu budynków powietrznymi

myślę że budynek będzie poniżej 100 kwhm2rok spokojnie

jest na etapie projektowania budynku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc, nie było mnie w pl więc dopiero teraz odpisuję.

 

No właśnie nie wiem jeszcze dokładnie jaką (tzn. model, firma), na razie jestem przed etapem budowy fundamentów.

Na pewno będzie to pompa powietrze-woda.

Nie chciałbym później kuć posadzki i kopać dziur, ale teraz mam już jakąś orientację

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znajomy zastanawia się nad powietrzną do nowobudowanego ośrodka rechabilitacyjnego[350-400m2]

u siebie w domu ma gruntową ale tu przy tej inwestycji kalkuluje.

facet jest kumaty i wie że warto solidnie zaizolować , planuję w tym budynku reku.

macie może doświadczenia z grzaniem tego typu budynków powietrznymi

myślę że budynek będzie poniżej 100 kwhm2rok spokojnie

jest na etapie projektowania budynku

Ja grzeję 305 m2 oraz pośrednio 140m2 strychu ( w tym 80m2 powyżej 2m wysokości ) PC PW 11,6 KW i zero problemów z dogrzaniem ( ani zeszłej ani tej zimy nie załączały się grzałki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o podpowiedź w poniedziałek składam wniosek o pozwolenie na budowę i tak się zastanawiam czy wszystko dobrze przygotowane.

W projekcie mam gaz o warunki przyłącza nie wystąpiłem bo za duży koszt (200 m + przewiert pod drogą )

Docelowe ogrzewanie to pompa lub kospel.

Czy zmiana sposobu ogrzewania z gazowego na pompę ciepła wymaga adaptacji przez projektanta przed wystąpieniem o pozwolenie na budowę ?

Czy bez warunków przyłączenia gazu wniosek będzie przyjęty ? A może zaznaczyć że będzie to zbiornik LPG ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja grzeję 305 m2 oraz pośrednio 140m2 strychu ( w tym 80m2 powyżej 2m wysokości ) PC PW 11,6 KW i zero problemów z dogrzaniem ( ani zeszłej ani tej zimy nie załączały się grzałki).

 

To masz grzejniki albo podlogowke na tym strychu?

Jesli nie masz, to nie wymieniaj go jako czesci grzanej (nawet posrednio), bo posrednio to tez grzejesz okolice i grunt pod domem. Dodaj wiec to sobie tez do pow grzanej i koniecznie do kubatury. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To masz grzejniki albo podlogowke na tym strychu?

Jesli nie masz, to nie wymieniaj go jako czesci grzanej (nawet posrednio), bo posrednio to tez grzejesz okolice i grunt pod domem. Dodaj wiec to sobie tez do pow grzanej i koniecznie do kubatury. :D

 

Chyba zmienię sobie stopkę na "powierzchnia ogrzewana 380m2", bo przecież pośrednio grzeję sąsiada z drugiej połówki bliźniaka:):D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dwa pytania, będę miał u siebie pompę PW, prawdopodobnie z jednostką zewnętrzną, za tydzień zaczynam fundamenty. Czy muszę zostawić jakieś przepusty lub peszel żeby później nie kuć i nie kopać, jeśli tak to ile i jakiej średnicy oraz na jakiej głebokości?

A drugie, czy umiejscowienie jednostki zewn. względem stron świata ma jakieś znaczenie? (w grę wchodzi północ lub zachód)

Z góry dzięki za info

Strony świata bez znaczenia.

Mogę ci wysłać fotki na maila to zobaczysz jak to się montuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...