Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Proszę o podpowiedź w poniedziałek składam wniosek o pozwolenie na budowę i tak się zastanawiam czy wszystko dobrze przygotowane.

W projekcie mam gaz o warunki przyłącza nie wystąpiłem bo za duży koszt (200 m + przewiert pod drogą )

Docelowe ogrzewanie to pompa lub kospel.

Czy zmiana sposobu ogrzewania z gazowego na pompę ciepła wymaga adaptacji przez projektanta przed wystąpieniem o pozwolenie na budowę ?

Czy bez warunków przyłączenia gazu wniosek będzie przyjęty ? A może zaznaczyć że będzie to zbiornik LPG ?

 

Może ktoś odpowiedzieć, nie mogę się telefonicznie złapać z projektantem a nie ma mnie na miejscu .

Zostawić te gazowe jak jest czy trzeba zmienić przed wystąpieniem o pozwolenie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś odpowiedzieć, nie mogę się telefonicznie złapać z projektantem a nie ma mnie na miejscu .

Zostawić te gazowe jak jest czy trzeba zmienić przed wystąpieniem o pozwolenie ?

 

Możesz zmienić w trakcie. A najlepiej będzie jak kierbud wpisze ogrzewanie elektryczne. Wtedy nikt się nie będzie czepiał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mają przyzwoite ceny za pompę i kombinowałem wrzucić taką do budynku gospodarczego.

W następnym tygodniu mam dostać namiary na użytkowników w Polsce.

Ty to dziwny gość jesteś.

Albo nieźle tu kręcisz.

Przecież możesz mieć ogrzewanie tego gospodarczego prawie za darmo inwestycyjnie!!!

 

No za nic nie rozumiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób prawie za darmo???

Rozwiń.

Co prawda coraz bliżej mi do pozycji horyzontalnej na głębokości odpowiadającej mniej-więcej ułożeniu kolektora poziomego, ale mimo to pamiętam że PODOBNO instalujesz mocno przewymiarowaną pompę gruntową z odwiertami, w dodatku jednego z gorszych producentów (gorszych pod względem stosunku jakości do ceny, a także kosztów serwisu).

 

W tej sytuacji, masz nadmiar mocy grzewczej. Możesz tę moc wykorzystać do ogrzewania budynku gospodarczego.

 

Trzeba tylko ułożyć ciepłociąg pomiędzy budynkami i gotowe.

Właśnie ten ciepłociąg to wspomniane "prawie".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłby to dobry pomysł.

Niestety jest kilka ale:

1. Odległość pomiędzy domem a budynkiem około 80mb;

2. Budynek gospodarczy będzie wykorzystywane jako mała produkcja rozdzielni elektrycznych ( 2-4 osoby ), więc temperatura będzie prawie 18 stopni.

3. Czy taka odległość między budynkami nie wiążę się z oporami i stratami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po prostu dobra PC P/P... ewentualnie 2.... jak wyjdzie koszt w porownaniu z ES P/W?

A P/P beda raczej "efektywniejsze"

 

Czy bedzie to kilka malych odizolowanych pomieszczen?

 

Dokładnie będzie 6 pomieszczeń:

1. Magazynek materiałów

2. Toaleta z prysznicem

3. Kuchnia z mini stołówką

4. Szatnia

5. Hala produkcyjna

6. Biuro

 

Co do pompy powietrze / powietrze nie wchodzi rachube z powodu zapotrzebowania na ciepłą wodę do kuchni i łazienki.

A poza wentylacją w planach jest także klimatyzator aby zapewnić komfort pracy latem.

 

A co najważniejsze kwestie rozliczenia kosztów ogrzewania i eksploatacji względem podatków itp.

Na dom jest przyłącze osobne a na budynek gospodarczy osobne aby rachunki za prąd był wporządku dla US itp.

A w momeńcie ogrzewania pompą z domu dwóch budynków rozliczenie było by dziwne.

Dlatego ma to być ogrzewanie osobne dla każdego z budynków

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do pompy powietrze / powietrze nie wchodzi rachube z powodu zapotrzebowania na ciepłą wodę do kuchni i łazienki.

A poza wentylacją w planach jest także klimatyzator aby zapewnić komfort pracy latem.

 

Nie wierzę, że to piszę:D, ale jak chcesz żeby było tanio i nie boisz się zaryzykować to przyjrzyj się produktom firmy NTS Energy.

Początkowo chciałem u nich zakupić cały system do mojego domu więc wiem, że mają w ofercie powietrzne PCi z wbudowanym zasobnikiem CWU (i to chyba z nierdzewki) oraz dość tanie klimakonwektory (ponoć własnej produkcji). W ten sposób załatwisz jednym urządzeniem sprawy ogrzewania, podgrzewania CWU i klimatyzacji.

Ryzyko polega jednak na tym, że nie wiadomo czy to działa:confused: bo ciężko znaleźć zadowolonych użytkowników wyżej opisanej konfiguracji. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Argument o smarowaniu przy modelacji do mnie przemawia.

w tym tygodniu wtorek był ostatnim dniem , kiedy grzałem dom.

w nocy mam -2 w dzień 12 do 14

w domu rano 24 , popołudniu prawie 26

wieczorem takie słabe 25[przy tej temp jakies dziwne uczucie chłodu małego]

przy obecnym słońcu i temp nie jestem w stanie zbić temperatury do kablowych 21.

na cwu idzie 3,6-3,8 kwh doba 3 osoby i nieużywaniu zmywarki.

dziś rano pompka obiegowa pracowała [pobór około 20-25w] nie wiem dlaczego

temperatura na zasilaniu i powrocie i tak była wyższa od zadanej a ona mieliła jakoś tak niepotrzebnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Argument o smarowaniu przy modelacji do mnie przemawia.

w tym tygodniu wtorek był ostatnim dniem , kiedy grzałem dom.

w nocy mam -2 w dzień 12 do 14

w domu rano 24 , popołudniu prawie 26

wieczorem takie słabe 25[przy tej temp jakies dziwne uczucie chłodu małego]

przy obecnym słońcu i temp nie jestem w stanie zbić temperatury do kablowych 21.

na cwu idzie 3,6-3,8 kwh doba 3 osoby i nieużywaniu zmywarki.

dziś rano pompka obiegowa pracowała [pobór około 20-25w] nie wiem dlaczego

temperatura na zasilaniu i powrocie i tak była wyższa od zadanej a ona mieliła jakoś tak niepotrzebnie

 

U mnie też już drugi dzień leci bez grzania CO. Na CWU niestety idzie ok 7kWh - przez cyrkulację muszę zasobnik podgrzewać 2x na dobę. Co do modulacji to zauważyłem, że u mnie nie schodzi poniżej 30% (pewnie taka jest minimalna), ale za to widzę, że często pracuje tylko jeden wentylator. (mam nadzieję, że to nie jakaś usterka, tylko celowe działanie sterownika:confused:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też już drugi dzień leci bez grzania CO. Na CWU niestety idzie ok 7kWh - przez cyrkulację muszę zasobnik podgrzewać 2x na dobę. Co do modulacji to zauważyłem, że u mnie nie schodzi poniżej 30% (pewnie taka jest minimalna), ale za to widzę, że często pracuje tylko jeden wentylator. (mam nadzieję, że to nie jakaś usterka, tylko celowe działanie sterownika:confused:)

 

A jaka temp utrzymujesz w srodku i co "wyzwala" start ogrzewania: czujnik gdzies na scianie?

 

Masz dosc duzy, rozlozysty dom, wszedzie temp. ta sama?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...