Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

A jaka temp utrzymujesz w srodku i co "wyzwala" start ogrzewania: czujnik gdzies na scianie?

 

Masz dosc duzy, rozlozysty dom, wszedzie temp. ta sama?

 

Wszystkim steruje Euroster 2026, umieszczony w korytarzu na piętrze. Dom ma dużo otwartych przestrzeni - w zasadzie cały dół - salon, kuchnia, korytarz, klatka schodowa i górny korytarz to jedna wielka przestrzeń bez żadnych drzwi i tam temperatura utrzymuje się na poziomie 23*C (w ciągu dnia trochę więcej jak świeci słońce). W sypialniach jest różnie, bo każdy klimakonwektor ma osobne sterowanie - ja z żoną mamy 22st, a córka np 20st, bo twierdzi że jej za gorąco. W garażu i kotłowni są grzejniki więc tam jest chłodniej - garaż z reguły koło 18st, a kotłownia ok 21st. No i łazienki - w dolnej jest ok 25st, a w górnej ok 23st (chyba dlatego, że jest 2x większa i na poddaszu:))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wszystkim steruje Euroster 2026, umieszczony w korytarzu na piętrze. Dom ma dużo otwartych przestrzeni - w zasadzie cały dół - salon, kuchnia, korytarz, klatka schodowa i górny korytarz to jedna wielka przestrzeń bez żadnych drzwi i tam temperatura utrzymuje się na poziomie 23*C (w ciągu dnia trochę więcej jak świeci słońce). W sypialniach jest różnie, bo każdy klimakonwektor ma osobne sterowanie - ja z żoną mamy 22st, a córka np 20st, bo twierdzi że jej za gorąco. W garażu i kotłowni są grzejniki więc tam jest chłodniej - garaż z reguły koło 18st, a kotłownia ok 21st. No i łazienki - w dolnej jest ok 25st, a w górnej ok 23st (chyba dlatego, że jest 2x większa i na poddaszu:))

 

No to masz calkiem niezle, przy obecnej sredniej dobowej nie grzejesz wcale wiec tych okien troche musisz miec :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to masz calkiem niezle, przy obecnej sredniej dobowej nie grzejesz wcale wiec tych okien troche musisz miec :)

 

Nie mówię, że wcale:) W tym miesiącu jest to w sumie trzeci dzień, gdy ogrzewanie CO nie włączyło się w ogóle, ale to się zdarza na razie tylko w słoneczne dni. Dziś słońca było mało i już widzę, że w nocy na pewno się włączy. A ekspozycję południowa mam i owszem sporą - szczególnie okna w salonie - prawie 8m2:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mówię, że wcale:) W tym miesiącu jest to w sumie trzeci dzień, gdy ogrzewanie CO nie włączyło się w ogóle, ale to się zdarza na razie tylko w słoneczne dni. Dziś słońca było mało i już widzę, że w nocy na pewno się włączy. A ekspozycję południowa mam i owszem sporą - szczególnie okna w salonie - prawie 8m2:)

 

Jeśłi liczyć do tego okna dachowe to ja mam prawie 10m2:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam i jestem zadowolony .Ale czytam ,że one nie działają .Ciekawi mnie gdzie popełniane są błędy.

Podobno są drogie w eksploatacji .Ja płace 300 zł /miesiac a dom 250 m2 (przy temperaturach około 0C.

A bywało -25 i też działa.Oczywiści e drożej bo około 33 zł /dobę.Ale też nie było ciągle -25(tylko noc).

Od tej wypowiedzi minęlo sporo czasu, ale nadal jest prawdziwa.

Ja już jestem po pierwszym roku użytkowania pompy PW TOSHIBA ESTIA 14kW. Dom ~200m2, bardzo duże przeszklenia, brak rekuperacji, koszt wyszedł następujący (obejmuje wygrzanie domu, 1 taryfa):

Koszt/dzień* od: 10zł (paź 2013) do 31zł (stycz 2014)

 

Dokładny arkusz wyliczeń udostępnię na PW zainteresowanym.

 

*Koszt obliczony na podstawie wskazań podlicznika kotłowni, który obejmuje całą instalację elektryczną w kotłowni, czyli:

- Pompa ciepła TOSHIBA ESTIA 14kW (jednostka wew i zew, grzałki awaryjne 9kW)

- Pompa obiegowa podłogówki (zintegrowana w jednostce wew)

- Zbiornik CWU 300L z grzałką awaryjną

- Oświetlenie kotłowni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba pojawił się nowy element przemawiający za montażem PC-CENA I DOSTĘPNOŚĆ GAZU.u

 

No cóż podpięcie z gazowni w ramach rozbudowy sieci będę miał za 2000 zł, Victrix immergas 12 za 6/7 tys. plus podpięcie. W najgorszym wypadku połowa ceny PW np. jakiegoś Panasa. Ja niestety odpadam z wyścigu o pompę ciepła, różnica za duża, planowane zużycie na CWU i ogrzewanie zbyt małe by pchać się w pompę. Skończy się pewnie na kolektorach tymi ręcami robionymi, jako wspmaganie CWU. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż podpięcie z gazowni w ramach rozbudowy sieci będę miał za 2000 zł, Victrix immergas 12 za 6/7 tys. plus podpięcie. W najgorszym wypadku połowa ceny PW np. jakiegoś Panasa. Ja niestety odpadam z wyścigu o pompę ciepła, różnica za duża, planowane zużycie na CWU i ogrzewanie zbyt małe by pchać się w pompę. Skończy się pewnie na kolektorach tymi ręcami robionymi, jako wspmaganie CWU. :(

 

:D

jemu jeszcze się nie opłaca PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż podpięcie z gazowni w ramach rozbudowy sieci będę miał za 2000 zł, Victrix immergas 12 za 6/7 tys. plus podpięcie. W najgorszym wypadku połowa ceny PW np. jakiegoś Panasa. Ja niestety odpadam z wyścigu o pompę ciepła, różnica za duża, planowane zużycie na CWU i ogrzewanie zbyt małe by pchać się w pompę. Skończy się pewnie na kolektorach tymi ręcami robionymi, jako wspmaganie CWU. :(

 

Co z kotlem w zestawie, ze taka wysoka cena?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż podpięcie z gazowni w ramach rozbudowy sieci będę miał za 2000 zł, Victrix immergas 12 za 6/7 tys. plus podpięcie. W najgorszym wypadku połowa ceny PW np. jakiegoś Panasa. Ja niestety odpadam z wyścigu o pompę ciepła, różnica za duża, planowane zużycie na CWU i ogrzewanie zbyt małe by pchać się w pompę. Skończy się pewnie na kolektorach tymi ręcami robionymi, jako wspmaganie CWU. :(

 

Aspekt ekonomiczny zrozumiały, ale nie boisz się jakiś gwałtownych i nieoczekiwanych zawirowań na rynku gazowym w związku z obecna sytuacją geopolityczną. Wszak nasz gaz ziemny pochodzi z Rosji i ja osobiście miałbym dzisiaj obawy montować taki system:confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zestawie będzie zbiornik, jaki to się zastanawiam, a cena jest podkoloryzowana na zapas.

 

Czy się nie boje zawirowań ? Boje się ale pewnie za rok o tym zapomnimy i życie potoczy się dalej.

 

jak ktoś tu niedawno pisał, piec to raptem kilka tyś. i łatwiej się go wymienić niż całą pompę za 20 000 zł.

 

Nie chce tu rozkręcać na nowo dyskusji o opłacalności pompy, bo jak wiecie każdy przypadek jest indywidualny.

 

Zresztą, jak ktoś myśli, że prąd będzie taniał w perspektywie budowy nowych elektrowni-opole,atom czy nowe elektrownie tak tak panowie opalane gazem! bo mamy tych gazowych w bilansie za mało!!! to powiedzcie mi, jak gaz zdrożeje to prąd bedzie taniał? Nie w polsce:D

Edytowane przez byggmol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż podpięcie z gazowni w ramach rozbudowy sieci będę miał za 2000 zł, Victrix immergas 12 za 6/7 tys. plus podpięcie. W najgorszym wypadku połowa ceny PW np. jakiegoś Panasa. Ja niestety odpadam z wyścigu o pompę ciepła, różnica za duża, planowane zużycie na CWU i ogrzewanie zbyt małe by pchać się w pompę. Skończy się pewnie na kolektorach tymi ręcami robionymi, jako wspmaganie CWU. :(

 

U mnie podpięcie do GZ to ok 2500 PLN, (w ramach rozbudowy oczywiście:lol2::lol2:) do tego projekt przyłącza 700zł jak nic. kocioł VAILLANTA (już właściwie wybrany) 7.000zł z zasobnikiem, instalacja w kotłowni 1500/2000zł i wykonanie przyłącza 1000 (nie mam ofert to tylko domniemam)

Mamy na razie ok 13.000PLN. Niestety gaz ziemny w przyszłym roku lub za dwa :mad: (duże firmy są do bani), dlatego doliczyć muszę wynajęcie i instalację butli 2700l oraz tankowanie na 1 sezon za 5.000zł już mam jakieś 21/23tys. kolejne 6.000 jeżeli GZ będzie za dwa lata.

 

Szczęście w nieszczęściu byliśmy na targach mieszkaniowych w ostatnią Niedzielę, i było tam jedno jedyne stanowisko z PC. dokładnie to z pompami DAIKINA. z ciekawości zagaiłem i obecnie to jestem na 90% nawrócony.

w tygodniu przyjeżdża Pan od pomp DAIKINA, i poznam ofertę, nie wiem jeszcze czy będzie to akurat DAIKIN czy PANASONIC czy cóś inszego, ale wiem że "wentylator" na ścianie zawiśnie

 

Droga do celu była długa, zaczynaliśmy od grzejników (bo tak było w projekcie), później eko groch, bo tanio, następnie pellet, bo czyściej, ostatni był gaz bo bezobsługowy. (gdzieś tam po drodze przewinęły się pompy z dolnym źródłem ale ta cena jest dla mnie niezrozumiała:bash::bash:)

kończymy na 100% podłogówce z pompą PW. Jako pamiątka pozostanie jedynie komin za 5000PLN.:wiggle::wiggle:

 

teraz jest mi lżej:p:p, nie myślę o podwyżkach gazu i prądu i wody (została tylko prąd i woda :D:D), nie czekam aż PGNIGE się zlituje nad malućkim mną, nie zastanawiam się co PUTINOWIczowi do łba w padnie za pomysł, żona spokojniejsza bo nic nie wybuchnie (nie wiem czemu ale się bała:o:o)

 

Dodam jeszcze że dom 150m2 (docelowo - teraz 85m2), okna U=0,9 ; podłoga 18cm styropianu, strop piętro 15cm styropianu, dach..... hmmmm... jeszcze decyzja dojrzewa i pewnie będzie piana,. myślę że pompa 8/9kw wystarczy więc jakieś 20.000/25.000 PLN.

 

Pozdr

Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż podpięcie z gazowni w ramach rozbudowy sieci będę miał za 2000 zł, Victrix immergas 12 za 6/7 tys. plus podpięcie. W najgorszym wypadku połowa ceny PW np. jakiegoś Panasa. Ja niestety odpadam z wyścigu o pompę ciepła, różnica za duża, planowane zużycie na CWU i ogrzewanie zbyt małe by pchać się w pompę. Skończy się pewnie na kolektorach tymi ręcami robionymi, jako wspmaganie CWU. :(

 

Masz rację przy założeniu ,że dostaniesz przyłącze w prezencie a kocioł będzie bez komina i zasobnika to masz rację.

Ale koszty przyłączenia gazu są niestety wyższe ,a jak zamontujesz kotłownie z zasobnikiem i kominem( nie tyko rurka do spalin ale jeszcze kanał wentylacyjny ) to zatrzymasz się w okolicach 13000 zł.

Jeżeli kotłownia gazowa to jaki sens ekonomiczny montować kolektory . I tak zapłacisz opłaty stałe.

Ponadto kotłowniw z ogromnym zasobnikiem cwu i kolektory wyjdą drożej od pc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację przy założeniu ,że dostaniesz przyłącze w prezencie a kocioł będzie bez komina i zasobnika to masz rację.

Ale koszty przyłączenia gazu są niestety wyższe ,a jak zamontujesz kotłownie z zasobnikiem i kominem( nie tyko rurka do spalin ale jeszcze kanał wentylacyjny ) to zatrzymasz się w okolicach 13000 zł.

Jeżeli kotłownia gazowa to jaki sens ekonomiczny montować kolektory . I tak zapłacisz opłaty stałe.

Ponadto kotłowniw z ogromnym zasobnikiem cwu i kolektory wyjdą drożej od pc

 

czy to nie ty pisałeś jeszcze niedawno, że jak gaz jest pod ręką to pompa się nie kalkuluje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...