Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Z jednej strony ma rację a z drugiej nie,ponieważ wg mnie takie zalecenia zależą od domu i jego zapotrzebowania na ciepło.

Dla domu np.100m2 z niskim zapotrzebowaniem grzałki poniżej -10st.C mogą nabić np.100kWh ale już dla domu 300m2 słabo izolowanego ta wartość może być równa 5000kWh także różnica spora.

 

I tak i nie mały dom małe oszczędności i małe straty i odwrotnie.

Temperatury poniżej -10 C to około 150 godzin w roku.(wymaga wspomagania przez grzałkę)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Piszę ponieważ jestem w tej chwili na etapie uzyskiwania pozwolenia na budowę naszego domu - podczas projektowania przewinął mi się w głowie temat ogrzewania za pomocą powietrznej pompy ciepła, jednak szybko został on zbyty przez znajomych, sąsiadów itp - że jak to będzie działać itp - tak więc całość projektu budowlanego dostosowana została do ogrzewania za pomocą kotła na eko-groszek (zakładałem kocioł z automatyką i podajnikiem), zaprojektowana została kotłownia (z uwagi na pył z kotła zaprojektowaliśmy jedynie drzwi z zewnątrz - bez połączenia z częścią mieszkalną) oraz komin.

 

Jednak im bliżej uzyskania pozwolenia na budowę i rozpoczęcia prac tym bardziej rośnie we mnie niepewność czy to aby dobry wybór - miałem zimą okazję obserwować jak działa taki nowo-zamontowany kocioł u moich rodziców i mimo wszystko użytkowanie nie należy do szczególnie wygodnych - ciąganie worków z węglem, wybieranie popiołu no i wszechobecny brud/pył. Doszedłem do wniosku, że mimo wszystko nie tak wyobrażam sobie wygodę życia w moim nowym domu - i w tym momencie znów zainteresowałem się tematyką powietrznych pomp ciepła.

 

Dochodząc do sedna sprawy - posiadam wykonane na potrzeby PnB świadectwo energetyczne budynku - zakłada ono jednak piec na eko-groszek oraz kominek jako źródła ciepła. Charakterystykę energetyczną zamieściłem tutaj: http://docdroid.net/ad13 .

 

Czy na podstawie posiadanej przeze mnie charakterystyki możliwy jest dobór powietrznej pompy ciepła do naszego domu?

Czy ta charakterystyka jest cokolwiek warta czy należałoby zrobić nową, na potrzeby doboru pompy?

I czy potrzebuję charakterystyki energetycznej czy OZC czy może jest to jedno i to samo tylko różnie nazwane? :rolleyes:

 

Wydaje mi się, że roczny wskaźnik zapotrzebowania na energię jaki wyszedł z obliczeń 114,33 kWh/m2 to całkiem sporo - tym bardziej, że projektując dom zakładaliśmy aby był możliwie jak najbardziej prosty i energooszczędny (prosta bryła, dwuspadowy dach, przeszklenia na południowej ścianie, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, podłogówka na całym parterze i poddaszu, 20 cm styropianu na ścianach, 20 cm EPS pod podłogą, 12 cm XPS na fundamenty, 28 cm wełny pod dachem, okna U~1,0, brak balkonów, brak garażu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

misq, ty dobrze kombinujesz, tylko nie słuchaj znajomych ;)

 

Skontaktuj się na forum z forumowiczem asolt, on ci zrobi dokładne obliczenia zapotrzebowania domu na ciepło, jak i zrobi ci projekt ogrzewania podłogowego. Od tego zacznij.

I wstaw z powrotem te drzwi między kotłownią a domem :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz tam założone spalanie biomasy?

 

Tak, z tego co rozumiem, to projektant założył w charakterystyce, że w kotle (80% energii) będę palił pół na pół - węglem i biomasą (pelet/drewno?) oraz kominiem (20% energii) - tylko biomasa (drewno).

 

misq, ty dobrze kombinujesz, tylko nie słuchaj znajomych ;)

 

Skontaktuj się na forum z forumowiczem asolt, on ci zrobi dokładne obliczenia zapotrzebowania domu na ciepło, jak i zrobi ci projekt ogrzewania podłogowego. Od tego zacznij.

I wstaw z powrotem te drzwi między kotłownią a domem :yes:

 

A czy da się w dużym przybliżeniu określić o ile więcej kosztować może taka pompa ciepła powietrze-woda dla takiego budynku? Zakładałem kocioł z podajnikiem za około 8 tys zł oraz dodatkowym komin 5 tys zł - czy dokładając +/- 10 tys złotych do tej kwoty da się za te 23 tys zamontować jakąś sensowną powietrzną pompę ciepła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, z tego co rozumiem, to projektant założył w charakterystyce, że w kotle (80% energii) będę palił pół na pół - węglem i biomasą (pelet/drewno?) oraz kominiem (20% energii) - tylko biomasa (drewno).

 

 

 

A czy da się w dużym przybliżeniu określić o ile więcej kosztować może taka pompa ciepła powietrze-woda dla takiego budynku? Zakładałem kocioł z podajnikiem za około 8 tys zł oraz dodatkowym komin 5 tys zł - czy dokładając +/- 10 tys złotych do tej kwoty da się za te 23 tys zamontować jakąś sensowną powietrzną pompę ciepła?

 

Spokojnie w tej cenie coś znajdziesz moja rada zainteresuj się Atlantic / Fujitsu lub Daikin lub Panasonic kolejność alfabetyczna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

dostałem dwie oferty na PC

- DAIKIN (EHVH08S18C3V / ERLQ008 C3V)(8kw) - 28.800pln (z funkcją chłodzenia)

- Alpha Innotec L12 Split z wieżą hydrauliczną - za 30.000

 

obie ceny z montażem.

Która z pomp byłaby lepsza waszym zdaniem?

ceny nie są jeszcze ostateczne, bo teraz czas na negocjacje :stirthepot:

 

 

Jest gdzieś w kujawsko pomorskim ktoś kto sprzedaje/montuje pompy Atlantic / Fujitsu lub Panasonic kogo możecie polecić??

 

pozdr

Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Witam

dostałem dwie oferty na PC

- DAIKIN (EHVH08S18C3V / ERLQ008 C3V)(8kw) - 28.800pln (z funkcją chłodzenia)

- Alpha Innotec L12 Split z wieżą hydrauliczną - za 30.000

 

obie ceny z montażem.

Która z pomp byłaby lepsza waszym zdaniem?

ceny nie są jeszcze ostateczne, bo teraz czas na negocjacje :stirthepot:

Jeśli nie znegocjujesz cen do max.20tys.zł to żadna :)

W tej cenie wolałbym pobawić się w gruntową.

Jeśli znegocjujesz do tej ceny to Daikin wydaje się być lepszym wyborem.

Co do Panasa,to rzuć zapytanie do Panasonic Polska o autoryzowanych instalatorów z regionu,T-CAP z chłodzeniem powinien być tańszy od w/w pomp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

dostałem dwie oferty na PC

- DAIKIN (EHVH08S18C3V / ERLQ008 C3V)(8kw) - 28.800pln (z funkcją chłodzenia)

- Alpha Innotec L12 Split z wieżą hydrauliczną - za 30.000

 

obie ceny z montażem.

Która z pomp byłaby lepsza waszym zdaniem?

ceny nie są jeszcze ostateczne, bo teraz czas na negocjacje :stirthepot:

 

 

Jest gdzieś w kujawsko pomorskim ktoś kto sprzedaje/montuje pompy Atlantic / Fujitsu lub Panasonic kogo możecie polecić??

 

pozdr

Artur

 

Pomijając ceny (powietrznej w tych pieniądzach bym w życiu nie wybrał...) to dobre ceny na Fujitsu miał MIRTOR z Torunia. Kiedyś brałem od nich klimatyzatory, montaże dla nich też się zdarzały.

Do jakiegoś szczególnego polecania to jeszcze daleko... Zadzwoń, zapytaj. Powołaj się na Piotra, i poproś Panią Izę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie znegocjujesz cen do max.20tys.zł to żadna :)

W tej cenie wolałbym pobawić się w gruntową.

Jeśli znegocjujesz do tej ceny to Daikin wydaje się być lepszym wyborem.

Co do Panasa,to rzuć zapytanie do Panasonic Polska o autoryzowanych instalatorów z regionu,T-CAP z chłodzeniem powinien być tańszy od w/w pomp.

 

Uważałem że 23.000 to byłaby dobra cena, ale jak tak to będę kombinował dalej.

 

Miałem oferty na pompy gruntowe w przedziale (40-46 tys), ale jak oznajmiłem że wchodzę w pompy powietrzne ponieważ ceny gruntowych nijak się nie kalkulują do moich 80m2 (w przyszłości być może 150m2) to tylko jedna firma wyraziła chęć zejścia z ceną do 35.000 (pompa + odwierty + montaż).

z tym że musi porozmawiać z głównym dystrybutorem (BUDERUS'a) no i jeszcze raz sprawdzi jaką głębokość powinny mieć odwierty (tutaj nie chciałbym kombinować/oszczędzać raczej) ale 35.000 to i tak dużo. 20.000 jakoś mi lepiej pasuje, nawet jak będzie niższy COP.

 

pozdr

Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Będę ogrzewał dom (130 mkw) pompą ciepła. Zapadła decyzja, że będzie to powietrzna pc. Obecnie jestem na etapie wysyłania zapytań ofertowych. Proszę o pomoc w wyjaśnieniu kilku moich wątpliwości:

1. Co myślicie o ewentualnym zasilaniu pompy ogniwem fotogalwanicznym?

2. Czy sensowne jest mieszanie systemów grzewczych tj. podłogówka na dole i grzejniki w pokojach na poddaszu (u mnie będzie zamieszkiwane okazjonalnie, sam będę miał sypialnię na dole). Czy wtedy moc musi być wyższa od obliczonej?

W domu będzie kominek z dgp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...