Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

No, to jest pytanie rzeka:) Wycenę masz zapewne na 1-fazową, bo 3-fazowa jest 4-5tys. droższa. Niby nie ma między nimi dużych różnic, a parametry maja dokładnie te same to coś w tym musi być, że jest aż o tyle droższa tylko co:o

A tak a propos Janie ja na twoim miejscu wziąłbym nie T-Cap'a, bo on jest za mocny nawet na mój dom, a 3-fazową panasonic serii F 9kW - tak na moje oko na Twój domek będzie akuratna i kosztuje tylko 17000zł, a parametry ma nieznacznie słabsze od T-Cap, a jest 3-fazowa. Jak do tego dodasz Galmet Maxi, który jest obecnie najlepszym zbiornikiem CWU w relacji parametry/cena za 3tys. to nie ma chu... żebyś się ze wszystkim w 25tys nie zmieścił:) Pozdrawiam

 

I to jest argument. Dzięki. A co myślisz o tej od DeDietrich'a?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

I to jest argument. Dzięki. A co myślisz o tej od DeDietrich'a?

 

Nie znam. Nie wypowiadam się:)

Najbardziej "przestudiowałem" Nibe, Panasonic, Atlantic i NTS - z tych mogę śmiało polecić Panasonic i Atlantic, ze wskazaniem na Panasonic bo jest tańszy:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakos super atrakcyjnie sie nie wydaje...

Sa przyklady na fm ofert 20% nizszych...

Ale moze to tez zalezec od zakresu prac przy montazu.

Porownaj z cenami P & D

:)

 

Nie wiem jaki może być zakres prac przy montażu - podłączenie pompy na gotowo :) Mam to zapisane jako podłączenie elektryczne, chłodnicze i hydrauliczne oraz uruchomienie.

 

 

Ja jak już pisałem mam najtańszą ofertę za ok. 28.000. Myślę, ż 32200 na gotowo nie jest źle, no i jeszcze zostały negocjacje. Acha, Pamie Marekjank - dziękuję za ofertę, ale nie jestem zainteresowany. Misq - jak możesz napisz z jakij firmy masz ofertę.

 

Mam nadzieję, że po obliczeniach OZC uda się zmienić pompę z 10kW na 8kW (koszt 3500 zł w dół), poza tym montaż mógłby być w okresie "martwym" - wiosennym więc mam nadzieję na rabaty z tego wzlęgu. Oferta jest z SG-TERM z Białegostoku - jeden z 3 dystrybutorów Atlantica w moim województwie.

 

Atlantic to bardzo dobra pompa, ale 32000 to trochę drogo. Do takiego domu instalacja nie powinna przekroczyć 25000. Poproś o szczegółowa wycenę każdego elementu, bo może okazać się, że na czymś chcą przyciąć. Popatrz też na ofertę Panasonic, bo jest trochę tańszy od Atlantica i ma wszystko w zestawie, a w Atlanticu wiele rzeczy jest w opcji. Pozdrawiam

 

Cenę mam tak skalkulowaną:

 

- Pompa Extensa+ 10kW 23600,00

- Zestaw CWU (zawór 3-drogowy z siłownikiem, sonda temperatury, konektory przyłączeniowe) 700,00

- Grzałki 6 kW (zestaw grzałek 2 x 3000W) 1100,00

- Zasobnik Atlantic CWH FS 300 l (moc wymiennika 49 kW, pow. wymiennika 1,26 m2, pojemność wymiennika 9,4 l) 2300,00

- Osprzęt 2000,00

- Podłączenie elektryczne, chłodnicze, hydrauliczne - 2000,00

- Uruchomienie - 500,00

 

Musisz sprawdzic jakiej powierzchni wezownica jest w zasobniku Atlantica?

Nie wiem jak teraz ale dawniej sprzedawali zasobniki ze smiesznie malym wyminnikiem.

Poszukaj zbiornika dedykowanego do pompy o max powierzchi wezownicy.

W ten sposob unikniesz taktowania pompy w przyszlosci.

 

Powierzchnia wymiennika to 1,26 m2 - czy to mało? Muszę przyznać, że nie orientuje się jaki to ma wpływ na użytkowanie całego układu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpuść sobie ten zasobnik. Taka pow. wymiany to proszenie się o kłopoty. Grzałki jeśli koniecznie chcesz to bierz ale ja bym sobie odpuścił

Tu masz to co ci potrzeba

http://www.galmet.com.pl/pl/products/view/22-wymienniki_cwu_pionowe_do_pomp_ciepla

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaki może być zakres prac przy montażu - podłączenie pompy na gotowo :) Mam to zapisane jako podłączenie elektryczne, chłodnicze i hydrauliczne oraz uruchomienie.

 

Cenę mam tak skalkulowaną:

 

- Pompa Extensa+ 10kW 23600,00

- Zestaw CWU (zawór 3-drogowy z siłownikiem, sonda temperatury, konektory przyłączeniowe) 700,00

- Grzałki 6 kW (zestaw grzałek 2 x 3000W) 1100,00

- Zasobnik Atlantic CWH FS 300 l (moc wymiennika 49 kW, pow. wymiennika 1,26 m2, pojemność wymiennika 9,4 l) 2300,00

- Osprzęt 2000,00

- Podłączenie elektryczne, chłodnicze, hydrauliczne - 2000,00

- Uruchomienie - 500,00

Powierzchnia wymiennika to 1,26 m2 - czy to mało? Muszę przyznać, że nie orientuje się jaki to ma wpływ na użytkowanie całego układu.

 

Cena za pompę jest z katalogu, bez żadnego rabatu, ktoś tam wcześniej wstawił cennik z rabatem 20% i ta sama pompa kosztowała już 20tys. co i tak jest za drogo. Pisałem już wcześniej Janowi, że za około 17tys. zł można kupić Panasonic 9kW o porównywalnych parametrach, która dodatkowo grzałkę i zawór 3d do CWU ma już w zestawie, więc odpada kolejne 1800zł.

Zasobnik z wężownicą 1,26m2 to nieporozumienie. Nie oszczędzaj na tym bo nie będziesz zadowolony:no: Ja mam wężownicę 3,8m2 i zasobnik 300l w największe mrozy zagrzewam do 50st w 45min - u Ciebie może to zająć 2 godziny - a podgrzewanie CWU to najbardziej prądożerny proces.

Sama robocizna ciężko powiedzieć - można potargować, ale i te 4500 nie jest źle:) - wszak ludzie tez muszą coś zarobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Pompa Extensa+ 10kW 23600,00

- Zestaw CWU (zawór 3-drogowy z siłownikiem, sonda temperatury, konektory przyłączeniowe) 700,00

- Grzałki 6 kW (zestaw grzałek 2 x 3000W) 1100,00

- Zasobnik Atlantic CWH FS 300 l (moc wymiennika 49 kW, pow. wymiennika 1,26 m2, pojemność wymiennika 9,4 l) 2300,00

- Osprzęt 2000,00

- Podłączenie elektryczne, chłodnicze, hydrauliczne - 2000,00

- Uruchomienie - 500,00

Powierzchnia wymiennika to 1,26 m2 - czy to mało? Muszę przyznać, że nie orientuje się jaki to ma wpływ na użytkowanie całego układu.

 

To teraz pytanie, co się kryje pod słowem "osprzęt"? W sensie, co prócz zamontowania samej PC mają zrobić? Zawór bezpieczeństwa, reduktor ciśnienia, naczynie wzbiorcze, śrubunki wszędzie? Czy coś jeszcze? 2500 za uruchomienie to nie najtaniej, z drugiej strony nikt nic za darmo nie zrobi, a odpalenie pompy to nie jest 2 h roboty..

 

Co do ceny samej pompy - nie powala. Tak naprawdę to jest chyba standardowa, wyjściowa cena. Ja wiem, że Atlantic (panasonic też) podniósł ceny, ale raczej z tej ceny można jeszcze zejść.

 

Jaki dostaniesz sterownik? T55 czy T75 (watpię).

 

Zasobnik... Taki właśnie mam i prawdę mówiąc nie jestem za bardzo z niego zadowolony. Jasne, działa, grzeje wodę. Ale faktycznie wężownica jest za mała, a położenie czujnika temperatury jest na tyle idiotyczne, że po zagrzaniu do 45 stopni po jednym prysznicu potrafi pokazać na wyświetlaczu jakieś 18-24 stopnie. Woda wtedy jest nadal bardzo gorąca. Potrafi się pokazać temperatura 10 stopni, w momencie gdy woda jest jeszcze bardzo ciepła. W takich warunkach jakiekolwiek sensowne ustawienie histerezy i ogólnie grzania CWU jest praktycznie niemożliwe.

 

Skorzystaj z mojej dobrej rady, odpuść sobie zbiornik Atlantica i tak jak napisał plusfoto weź galmeta. Ja teraz tak bym zrobił. Podłączenie hydrauliczne takie same, więc nie powinni wziąć więcej kasy za taką samą robotę.

 

Warto wydać te 250 pln (czy coś koło tego) na ten patent do chłodzenia pasywnego. To nie jest duża kwota, rozwiązanie ma minusy (zimna podłoga), ale naprawdę działa. Jeśli nie planujesz montażu klimy, warto to kupić.

 

Poza tym, jak wygląda oferta na panasonica?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co sądzicie Panowie o zbiorniku Atlantica PECS PAC 300L pow.wymiennika to 3,4 m2.Cena katalogowo dość wysoka.

Dość wysoka to mało powiedziane. Poza tym, we wszystkich materiałach podają nie 3,4 m2 tylko 2,5 m2. Tak czy inaczej, znacząco odstaje od Galmeta Maxi zarówno cenowo jak i parametrami. Ja do tej pory pluję sobie w brodę, że nie dorzuciłem paru stówek i nie kupiłem Maxi zamiast CWH FS 300.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zasobnik... Taki właśnie mam i prawdę mówiąc nie jestem za bardzo z niego zadowolony. Jasne, działa, grzeje wodę. Ale faktycznie wężownica jest za mała, a położenie czujnika temperatury jest na tyle idiotyczne, że po zagrzaniu do 45 stopni po jednym prysznicu potrafi pokazać na wyświetlaczu jakieś 18-24 stopnie. Woda wtedy jest nadal bardzo gorąca. Potrafi się pokazać temperatura 10 stopni, w momencie gdy woda jest jeszcze bardzo ciepła. W takich warunkach jakiekolwiek sensowne ustawienie histerezy i ogólnie grzania CWU jest praktycznie niemożliwe.

 

Skorzystaj z mojej dobrej rady, odpuść sobie zbiornik Atlantica i tak jak napisał plusfoto weź galmeta. Ja teraz tak bym zrobił. Podłączenie hydrauliczne takie same, więc nie powinni wziąć więcej kasy za taką samą robotę.

 

Niestety Galmet ma ten sam problem z miejscem na czujnik tempCWU. Wężownica jest OK, ale w trybie grzania czujnik pokazuje raczej temperaturę wężownicy, a nie CWU. A zaś po jednym krótkim prysznicu pokazuje temperaturę dolnej części zbiornika 18 st. Jak się włączy cyrkulację to dziwnym trafem podnosi się do 30st. To chyba taki mankament pionowych zasobników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety Galmet ma ten sam problem z miejscem na czujnik tempCWU. Wężownica jest OK, ale w trybie grzania czujnik pokazuje raczej temperaturę wężownicy, a nie CWU. A zaś po jednym krótkim prysznicu pokazuje temperaturę dolnej części zbiornika 18 st. Jak się włączy cyrkulację to dziwnym trafem podnosi się do 30st. To chyba taki mankament pionowych zasobników.

Ja mam włożony czujnik temp w górny otwór a ten ich oryginalny wyjąłem. Teraz interesuje mnie temp wody na górze zasobnika jaką potrzebuję a nie jaka mi napływa i schładza zasobnik od dołu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam włożony czujnik temp w górny otwór a ten ich oryginalny wyjąłem. Teraz interesuje mnie temp wody na górze zasobnika jaką potrzebuję a nie jaka mi napływa i schładza zasobnik od dołu.

 

Też tak zrobiłem, ale musiałem śrubokrętem rozpruć część izolacji i dałem węższy czujnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zyzolek myśli przyszlosciowlo :)

 

Nie wiem wtedy dlaczego wychwala tak na wszystkich wątkach tego eko-śmierdziela:lol2:

 

A propos. U mnie problem z czujnikiem temperatury nie występuje - pewnie dlatego, że używam cyrkulacji prawie non stop i takie podejrzewam były założenia konstruktorów, bo czujnik temp jest tuż pod cyrkulacją. Różnica między wskazaniami z czujnika a termometrem na zasobniku to max 2st, a żeby temp spadła o 10st to musiałbym wannę nalać:). Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś dostałem kolejna ofertę na pompę ciepła, wydaje się być ciekawsze niż poprzednia:

 

I WARIANT

 

Daikin Altherma LT ERLQ008CV3 / EHVH08S26C9W - Moc nominalna 8kW; zbiornik 260L zintegrowany w jednostce wewnętrznej - 25500 zł

 

II WARIANT

 

Daikin-ROTEX-HPSUcompact508 - Moc nominalna 8kW; jednostka wewnętrzna zabudowana na zbiorniku 500L ,cwu higieniczny przepływ - 26000 zł

 

Czy taka oferta jest ok czy mimo wszystko warto jednak wziąć pompę bez wbudowanego zasobnika i dokooptować do niej zasobnik Galmeta, którego wszyscy polecają?

 

Na czym polega "higieniczny przepływ" i czy warto pochylać się nad ofertą na sprzęcie firmy ROTEX?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś dostałem kolejna ofertę na pompę ciepła, wydaje się być ciekawsze niż poprzednia:

 

I WARIANT

 

Daikin Altherma LT ERLQ008CV3 / EHVH08S26C9W - Moc nominalna 8kW; zbiornik 260L zintegrowany w jednostce wewnętrznej - 25500 zł

 

Ja osobiście wziąłbym hydrobox bez zbiornika np EHBH08C3V i do tego ten Galmet Maxi - powinno być jakieś 1500zł taniej i pewniej, choćby w przypadku awarii któregoś z elementów. A tak w ogóle to jednak bym się jeszcze przyjrzał Panasowi 9kW w wersji 3-fazowej. Cenowo wyjdzie podobnie,a moim zdaniem lepiej mieć 3 fazy, choćby z uwagi na mniejsze obciążenie sieci domowej.

 

II WARIANT

 

Daikin-ROTEX-HPSUcompact508 - Moc nominalna 8kW; jednostka wewnętrzna zabudowana na zbiorniku 500L ,cwu higieniczny przepływ - 26000 zł

 

Wygląda dość ciekawie, choć będzie to swego rodzaju proteza, gdyż to zbiornik biwalenty - jeśli nie masz solarów, to pewnie trzeba będzie spiąć oba wymienniki i wtedy powierzchnia wymiany będzie 4,2m - to z kolei trochę więcej od Maxi 300l, ale tu powinniśmy porównywać do Maxi 500l, a ten ma 6m2 - czyli znowu lepiej;) Pozdrawiam i życzę podjęcia mądrych decyzji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

Szukajcie i negocjujcie ;)

Widzę,że zainteresowanie jest pompkami w okolicach 8-10kW,wg mnie warto zainteresować się Panasem serią F,map już o tym wspominał.

Poniżej przykładowa oferta od firmy jaką jakiś czas temu dostałem jak rzuciłem zapytanie dla kolegi kablarza Lobo a firma z jego okolicy.

Namiary na firmę,pierwszą lepszą pobrałem ze strony Panasonic Polska:

gdynia.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...