Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

map78

To czy Rotex jest dla Ciebie czy nie - to inna sprawa. Chodzi mi o to, że twierdzenie, że ta pompa jest do bani bo ma taką konstrukcję i będzie miała bardzo słaby COP jest błędne i to nieprawda.

Reszta to kwestia ceny i priorytetów.

Argumentów jest kilka. Teraz nie masz solarów i innego źródła, ale może w przyszłości zechcesz mieć. A to ciągle ta sama pompa.

Rotex jest tylko w wersji grzewczo-chłodzącej. A więc chłodzenie masz niejako w cenie.

Tam nie zepsuje Ci się zbiornik, ani nie rozcieknie i nie zakamieni i nie zostaniesz z kupą złomu, jak powiada mitch. To w dużym uproszczeniu plastikowy garnek z wodą z luźno zawieszonymi wężownicami, które możesz wyciągnąć czy nawet wymienić, a na tym jest zamontowana pompa ciepła.

Ponadto w tej pompie jest wbudowany fabrycznie zawór mieszający i bypasowy czego nie widziałem u innych producentów . Nie ma problemu z siłownikami na instalacji, nawet jak zamkniesz 100% pętli, to bypas zadziała na przelew, a układ chłodniczy pracuje stabilnie.

Możesz też w taniej taryfie (np. doun za free :) ) załadować bufor do wyższej temperatury, a potem poprzez zawór mieszający go rozładować, bez przegrzewania pomieszczeń.

ufff zagalopowałem się z tym marketingowym bełkotem :))

 

W życiu już nie raz przekonałem się, że "Jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego";) Być może w tym wypadku się mylę, ale jakoś tak za pięknie to wygląda i równie pięknie o tym opowiadasz:) - u mnie w takich przypadkach zapala się lampka ostrzegawcza. Poza tym rozmowa zaczęła się od kolegi, który dostał ofertę na to cudo w ramach prostej instalacji z podłogówką, bez solarów, kominków itp. Ja - nie znając do końca tematu (przyznaję) odradziłem takie rozwiązanie, teraz wiedząc już trochę więcej również bym je odradził, ponieważ nie przekonuje mnie, że stosowanie bufora w układzie gdzie nie jest on potrzebny nie obniży sprawności takiego układu.

Daleki jestem od tego, żeby powiedzieć, że system jest kompletnie do bani - on może nawet i świetnie sprawdziłby się u mnie ze względu na klimakonwektory, natomiast stosowanie bufora przy podłogówce 100% jakoś do mnie nie przemawia, tak samo jak możliwość podłączenia solarów, czy kotła - bo przecież nie po to inwestujemy w PCi, żeby ją "dozbrajać" w takie kwiatki:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ponadto w tej pompie jest wbudowany fabrycznie zawór mieszający i bypasowy czego nie widziałem u innych producentów . Nie ma problemu z siłownikami na instalacji, nawet jak zamkniesz 100% pętli, to bypas zadziała na przelew, a układ chłodniczy pracuje stabilnie.

A wyjaśnisz, po co "normalnej" pompie zawór mieszający? Czy mój Atlantic wiele stracił (prócz ceny) na tym, że nie posiada zaworu mieszającego? I po co jakieś siłowniki na instalacji (które powiedzmy większość mających blade pojęcie użytkowników tego forum odradza)?

 

Możesz też w taniej taryfie (np. doun za free :) ) załadować bufor do wyższej temperatury, a potem poprzez zawór mieszający go rozładować, bez przegrzewania pomieszczeń.

ufff zagalopowałem się z tym marketingowym bełkotem :))

Fakt, zagalopowałeś się. Udowodnisz, że ja, albo map78, czy też dowolny inny użytkownik może za free w duonie załadować bufor? Jesteś pewien, że nie poniosła Cię wyobraźnia? AFAIK zapłacisz za każdy kilowat stawkę swojemu dystrybutorowi. Więc stwierdzenie "za free" jest sporym nadużyciem. Poza tym, wyjaśnisz, po co grzać bufor do wyższej temperatury, tracąc wydajności (tak, o ten nieszczęsny COP mi chodzi) pompy ciepła, co jest zaprzeczeniem istoty działania pompy ciepła, czyli grzanie jak najbardziej efektywnie do możliwie niskich temperatur? Pomijając oczywiście fakt, że przecież za bufor i to o znacząco większy, robi zazwyczaj podłogówka. Chyba, że pompa jest specjalnie skierowana do posiadaczy grzejników, a nie podłogówki, wtedy całkowicie rozumiem ideę. Ale o tym nigdzie wcześniej nie było przecież mowy. Chyba komuś, kto ma podłogówkę, fachowy sprzedawca nie polecałby gorszego rozwiązania?

 

Clarnet - teraz rozumiesz, o co mi chodzi z myśleniem, analizowaniem i weryfikowaniem tego co mówią sprzedawcy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę mitch, że nie chwyciłeś tego lola w nawiasie. Nic mnie nie poniosło. Gdzieś w połowie marca duon ogłosił 10h na dobę za free do końca roku. I tyle.

Nie załapałeś - trudno.

Z tym myśleniem jest zupełnie inaczej.

Jak sam pisałeś, ważne, aby pewne rzeczy wiedzieć przed instalacją. Natomiast nie potrafisz spojrzeć na instalację szerzej.

Mi jest rybka czy ten ktoś, kto pytał wybierze Rotexa czy inną pompę. Nie ja mu to proponowałem. Zresztą niczego na tym forum nikomu nie proponowałem. Chodzi o pewien mechanizm.

Zaproponowano mu konkretne rozwiązanie. Chciał się poradzić.

Usłyszał tylko: a czemu nie tańszy hydrobox, czemu nie zamiennik zasobnika, po co Ci taka udziwniona pompa; na pewno ma niski COP i jest do bani.

Zrób sobie tak jak ja mam - będziesz miał dobrze. Tyle się dowiedział.

Spróbuj zrzucić klapki z oczu i nie patrzeć na innych przez pryzmat tego co masz w swojej kotłowni, bo rozwiązań jest wiele.

 

Map

Zdziwiłbyś się ile osób chce do pompy ciepła podłączyć solary i kominek. Szacunkowo z 40-50% pytających

I dla nich właśnie jest takie rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaproponowano mu konkretne rozwiązanie. Chciał się poradzić.

Usłyszał tylko: a czemu nie tańszy hydrobox, czemu nie zamiennik zasobnika, po co Ci taka udziwniona pompa; na pewno ma niski COP i jest do bani.

Zrób sobie tak jak ja mam - będziesz miał dobrze. Tyle się dowiedział.

Spróbuj zrzucić klapki z oczu i nie patrzeć na innych przez pryzmat tego co masz w swojej kotłowni, bo rozwiązań jest wiele.

 

To ja się może odniosę do tej wypowiedzi, bo nie do końca się z nią zgadzam:)

Otóż uważam, że bardzo fajnie, że dzięki między innymi mnie, wywiązała się taka dyskusja, gdyż teraz przyszły inwestor będzie miał lepszy ogląd na całą sytuację - dowiedział się co tak na prawdę mu zaproponowano (bo mam wrażenie, że nie do końca był tego świadomy) Bardzo też cenię sobie Twoją wiedzę i fajnie, że zechciałeś się nią podzielić i przybliżyć forumowiczom ten ciekawy skądinąd temat. Jednakże nie możesz zapominać, że jesteś również sprzedawcą - dlatego Tobie wolno polecać różne (sprawdzone, czy nie) rozwiązania, natomiast ja jako użytkownik, żeby być wiarygodnym mogę polecić tylko to co u mnie się sprawdza - i tak też uczyniłem, podkreślając, że ja tak bym zrobił, bo wiem że to rozwiązanie jest sprawdzone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę mitch, że nie chwyciłeś tego lola w nawiasie. Nic mnie nie poniosło. Gdzieś w połowie marca duon ogłosił 10h na dobę za free do końca roku. I tyle.

Nie załapałeś - trudno.

Ależ chwyciłem i załapałem. Problem w tym, że oprócz tego, co płacisz za duonu (za energię zużytą), płacisz również opłatę przesyłową (ja konkretnie ponad 8 gr. Innymi słowy, darmowy duon wcale nie oznacza, że zużywanie energii elektrycznej jest za darmo. Free dla mnie znaczy darmo. Duon NIE jest darmowy, end of story. O tym, co będzie po tym okresie, też już było dyskutowane. Tak więc, podawanie tego jako wartość dodana do Rotexa nie jest nadużyciem. Bez względu na uśmieszek.

 

Spróbuj zrzucić klapki z oczu i nie patrzeć na innych przez pryzmat tego co masz w swojej kotłowni, bo rozwiązań jest wiele.

Zdziwiłbyś się ile osób chce do pompy ciepła podłączyć solary i kominek. Szacunkowo z 40-50% pytających

I dla nich właśnie jest takie rozwiązanie.

Ok. Spróbuję. Tylko wierz mi, ciężko to zrobić w przypadku Rotexa ;)

 

A ile to ostatecznie robi? To jest zdecydowanie ważniejsze. O sensie ekonomicznym podłączenia solarów też już wiele wody zostało przelanej. Przygotowanie ciepłej wody za ostatnie pół roku, kosztowało mnie w najgorszym przypadku 420 zł, w najlepszym 270 zł. A wnioskuję z Twoich słów, że instalator z chęcią będzie namawiał do takiego rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

clarnet - poczytałem, pooglądałem i podtrzymuje swoje zdanie, że jest to ciekawe urządzenie, ale nie bardzo widzę jako celowym stosowanie tego w prostym układzie grzewczym typu PCi-Podłogówka-CWU. Wygląda mi to po prostu na bardziej wypasiony bufor, ale ciągle bufor, niezbędny przy łączeniu różnych źródeł ciepła, lecz w w/w prostej instalacji wręcz szkodliwy. Dlatego uważam, że jeżeli ktoś nie posiada solarów i/lub kominka z PW, czy jakiegoś innego kotła, który chciałby podłączyć do instalacji to zakup takiego bufora mija się z celem.

 

Mały bufor nie jest zły potwierdzą to wszyscy właściciele atlantic/fujitsu a zadowolonych tu nie mało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo też cenię sobie Twoją wiedzę i fajnie, że zechciałeś się nią podzielić i przybliżyć forumowiczom ten ciekawy skądinąd temat. Jednakże nie możesz zapominać, że jesteś również sprzedawcą - dlatego Tobie wolno polecać różne (sprawdzone, czy nie) rozwiązania, natomiast ja jako użytkownik, żeby być wiarygodnym mogę polecić tylko to co u mnie się sprawdza - i tak też uczyniłem, podkreślając, że ja tak bym zrobił, bo wiem że to rozwiązanie jest sprawdzone.

 

Odnosnie bufora/zasobnika cwu w węzownica przepływową cwu jako ze od niego pojawiła sie dyskusja to mogę powiedzieć ze wielu uzytkowników ma takie rozwiązanie i sobie bardzo chwali. NIe chodzi to o bufor do pompy, a jedynie o zasobnik cwu. Z racji mojej działalnosci rozmawiałem z wieloma uzytkownikami takiego systemu i chwalą sobie 100% grzanie pompa cwu w południowym okresie II taryfy czyli kiedy temp. zewnętrzna jast najwyzsza i najwyzszy COP, duzą pojemnosc zapewnia brak dogrzewania w I taryfie, chwalą sobie brak legionelli i koniecznosci wygrzewania. Zbiorniki takie z racji ze jest w nich woda kotłowa nie ulegają korozji i ich trwałosc w porównaniu do klasycznych zasobników jest duzo większa pomimo ze w wiekszosci przypadków nie są z nierdzewki. Spotkałem sie tez osobiscie ale to w przypadku zasobników oddzielnych które wykorzystywane były awaryjnie jako zródła ciepła w przypadku awarii pompy lub do czasu zainstalowania pompy. O mozliwości połaczenia solarów przy dodatkowej węzownicy juz wczesniej wspomniano i tez takie przypadki widziałem. Z ciekawostek mogę podać czas nagrzewania zasobnika 500 l pompą 8 kW od temp 12 oC do 45 oC który wyniósł ok 90 min, mysle ze klasyczny zasobnik nawet z wiekszą wezownicą takiego czasu nie zapewni.

Oczywiscie ilosc posiadaczy takich zasobników jest stosunkowo mała w porównaniu do posiadaczy klasycznych zasobników, co widac na forum, ( wynika to głównie z róznicy cen, ta róznica jednak sukcesywnie maleje) ale nie mozna powiedziec ze jest to rozwiązanie nie sprawdzone i nie wiarygodne, tylko dlatego ze poleca dystrybutor/sprzedawca/instalator. Mam takie samo zdanie i wielu juz poleciłem to rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(....) Z ciekawostek mogę podać czas nagrzewania zasobnika 500 l pompą 8 kW od temp 12 oC do 45 oC który wyniósł ok 90 min, mysle ze klasyczny zasobnik nawet z wiekszą wezownicą takiego czasu nie zapewni.(...).

 

Rzeczywiście ciekawostka przyrodnicza że HO HO.

500 litrów wody od 12 do 45*C w 90 minut to potrzeba jakie 12,7kW.

Że ósemka to zrobiła to szacuneczek, Panie.

 

PS Chyba że tamta woda nie miała 4180 J/kg*K

 

Asolt, cenię Cię i polecam cały czas w zakresie OZC, ale zlituj się!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście ciekawostka przyrodnicza że HO HO.

500 litrów wody od 12 do 45*C w 90 minut to potrzeba jakie 12,7kW.

Że ósemka to zrobiła to szacuneczek, Panie.

 

PS Chyba że tamta woda nie miała 4180 J/kg*K

 

Asolt, cenię Cię i polecam cały czas w zakresie OZC, ale zlituj się!!!

 

Istotnie masz rację moze to nie było 12 oC moze nieco wiecej , termometr nie był kalibrowany, moze i czas lekko przekroczył te 90 min, faktycznie z obliczeń wychodzi wiecej energii, a nie sprawdziłem na ciepłomierzu bo nie miałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie ilosc posiadaczy takich zasobników jest stosunkowo mała w porównaniu do posiadaczy klasycznych zasobników, co widac na forum, ( wynika to głównie z róznicy cen, ta róznica jednak sukcesywnie maleje) ale nie mozna powiedziec ze jest to rozwiązanie nie sprawdzone i nie wiarygodne, tylko dlatego ze poleca dystrybutor/sprzedawca/instalator. Mam takie samo zdanie i wielu juz poleciłem to rozwiązanie.

 

Przecież ja tego rozwiązania nie deprecjonuje. Mówię tylko, że jako zadowolony użytkownik zwykłego zasobnika, takowy mogę polecić. A Rotex'a niech polecają dystrybutorzy/sprzedawcy/instalatorzy, a najlepiej zadowoleni użytkownicy;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...no i może dolne źródło miało więcej nić "normowe" i nie 8kW tylko więcej ;)

 

Zapewne tak było, ale bez ciepłomierza trudno mi to rozstrzygnąc. Na drugi raz bardziej sie przyłożę do pomiarów. Te 8 kW to nie moc maksymalna, jaka jest maksymalna nie wiem ale 12 kW nie wykluczone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież ja tego rozwiązania nie deprecjonuje. Mówię tylko, że jako zadowolony użytkownik zwykłego zasobnika, takowy mogę polecić. A Rotex'a niech polecają dystrybutorzy/sprzedawcy/instalatorzy, a najlepiej zadowoleni użytkownicy;)

 

Nie o Rotexa tak naprawdę chodzi a o duzy bufor cwu, akurat Rotex ma w zestawie, ale przeciez do kazdej pompy mozna podpiąć taki zasobnik. A zwykłego zasobnika polecać nie trzeba, ma ponad 95% wszystkich uzytkowników i zalety i wady są powszechnie znane.

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały bufor nie jest zły potwierdzą to wszyscy właściciele atlantic/fujitsu a zadowolonych tu nie mało

 

No to potrzebny ten bufor czy nie. Będę miał układ co-podłogówka i cwu, bez innych źródeł ciepła. Mam w wycenach policzone bufory, ale z bardzo dla mnie wiarygodnego źródła dowiedziałem się, że jest zbędny przy prostym układzie.

Specyfikacja techniczna potrzebna mi do określenia czy wystarczy mi "prądu". Mam 16 kW, a w domu wszystko będzie na prąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to potrzebny ten bufor czy nie. Będę miał układ co-podłogówka i cwu, bez innych źródeł ciepła. Mam w wycenach policzone bufory, ale z bardzo dla mnie wiarygodnego źródła dowiedziałem się, że jest zbędny przy prostym układzie.

Specyfikacja techniczna potrzebna mi do określenia czy wystarczy mi "prądu". Mam 16 kW, a w domu wszystko będzie na prąd.

 

Jak kupisz atlantic/fujitsu to będziesz miał bufor - tam jest "fabryczny" w jednostce wew. dlatego taka duża i "kwadratowa".

P zaleca jest nawet "firmowy" do kupienia 80l

D nie wymaga.

Edytowane przez mkm silesia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...