Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

Nie do końca, nie po to dławisz pętle, żeby obiegówkę puszczać na wyższym biegu, który będzie kompensowć to dławienie. Dławisz pętle tylko tam, gdzie się robi za ciepło - czyli nie wszędzie, a więc tylko w niektórych pomieszczeniach, np. sypialni. Ma to marginalny wpływ na przepływ w całej instalacji i wcale nie wymaga włączania obiegówki na wyższy bieg, więc poza nieco wyższymi kosztami położenia gęstszej podłogówki nie ma ona dalszego negatywnego wpływu na koszty eksploatacji instalacji, wręcz ma wpływ pozytywny.

 

Niestety nie masz racji

Zwiększenie przepływu w pętlach powoduje zwiększenie powierzchni rozgrzanej podłogi i pozwala na obniżenie temperatury zasilania .Aobniżenie temperatury zasilania jest korzystne dla PC.Oczywiście jak zwykle potrzebny jest kompromis .Dlatego przyjmuje się różnice temperatur miedzy zasilaniem i powrotem 5 stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Niestety nie masz racji

Zwiększenie przepływu w pętlach powoduje zwiększenie powierzchni rozgrzanej podłogi i pozwala na obniżenie temperatury zasilania .Aobniżenie temperatury zasilania jest korzystne dla PC.Oczywiście jak zwykle potrzebny jest kompromis .Dlatego przyjmuje się różnice temperatur miedzy zasilaniem i powrotem 5 stopni

 

Tylko jest pewna granica. Pamiętaj że pompka obiegowa ma COP1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie masz racji. Zwiększenie przepływu w pętlach powoduje zwiększenie powierzchni rozgrzanej podłogi i pozwala na obniżenie temperatury zasilania .

Nie do końca trafiłeś w kontekst dyskusji. Przypomnę że porównujemy rzadsze pętle lub gęstsze ale przydławione. Oba rozwiązania będą miały (po wyregulowaniu) tą samą docelową czyli wymaganą moc grzewczą. Alternatywą dla przydławienia przepływu jest mniejsze zagęszczenie pętli (bo o tym rozmawiamy), a więc słabsze oddawanie ciepła, czyli większą temperaturę powrotu, bo moc pc pozostaje ta sama. Przy rzadziej ułożonych pętlach nie masz takich dużych możliwości regulacji, bo już ich nie zagęścisz. Inna sprawa, że rzadsze lub przydławione pętle to margines instalacji (sypialnie, hol), więc nie mają wielkiego znaczenia w sumarycznych kosztach eksploatacji całości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do znawców powietrznych pomp ciepła.

Tli się pomysł aby małą PPC z min.temp. powietrza zasilającego 5-10oC ,zasilać powietrzem wentylacyjnym o parametrach 22oC i wilg.45-50% ,75m3/h oraz powietrzem z GWC w ilości uzupełniającej przewidzianą ilość przez model pompy. W praktyce myślę o czymś małym z zapotrzebowaniem powietrza 150-200m3/h. Co panowie sądzą o takim rozwiązaniu? Czy dostrzegacie możliwość uszkodzenia PPC przez taką konfigurację? Czy są jakieś przeciwwskazania? Czy stosuje się tego typu rozwiązania? O jakiej pompie myśleć,interesuje mnie moc grzewcza ok. 1kWh?

Edytowane przez nydar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do znawców powietrznych pomp ciepła.

Tli się pomysł aby małą PPC z min.temp. powietrza zasilającego 5-10oC ,zasilać powietrzem wentylacyjnym o parametrach 22oC i wilg.45-50% ,75m3/h oraz powietrzem z GWC w ilości uzupełniającej przewidzianą ilość przez model pompy. W praktyce myślę o czymś małym z zapotrzebowaniem powietrza 150-200m3/h. Co panowie sądzą o takim rozwiązaniu? Czy dostrzegacie możliwość uszkodzenia PPC przez taką konfigurację? Czy są jakieś przeciwwskazania? Czy stosuje się tego typu rozwiązania? O jakiej pompie myśleć,interesuje mnie moc grzewcza ok. 1kWh?

 

witam

 

widziałem pracującą pompę HEWALEX PCWU 2,5kW - moc grzewcza 2,73kW

można ją wyposażyć "fabryczny" w zestaw z ciepłomierzem, który pozwoli wyliczyć "prawdziwe" COP

 

polecana jest do współpracy z powietrzem wywiewanym z wentylacji

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle,że nierealne jest zimą odzyskać w domu jednorodzinnym 2,5kWh z powietrza wentylacyjnego. Skóra by popękała.

Mnie raczej interesuje co stoi na przeszkodzie aby podłączyć PPC do układu wentylacyjnego i GWC. Szanowny TB ,twierdzi że to uszkodzi PPC i ogólnie bez sensu.Stąd szukam opinii speców od PC nie skażonych opinią,że bez rekuperatora świat nie istnieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle,że nierealne jest zimą odzyskać w domu jednorodzinnym 2,5kWh z powietrza wentylacyjnego. Skóra by popękała.

 

witam

 

masz całkowitą rację

 

o ile dobrze pamiętam - pompa potrzebuje przepływu ~200m3 powietrza na godzinę

do grzania c.w.u. (150l) "wystarczy" 3 godziny intensywnego wietrzenia:)

przy "zwykłym" wietrzeniu - ilość powietrza z wentylacji jest nie wytaczająca

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro może czerpać z powietrza wentylacyjnego bez awarii,to dla czego jak z GWC to awaryjnie? Tak twierdzi przynajmniej Szanowny TB.

Zastosował ktoś u siebie taką konfigurację PPC z WM i GWC?

 

Ja także nie wiem w czym ktoś widzi problem - przecież jak będą zwiększone opory przepływu powietrza to nie wybuchnie ;)

 

 

U mnie PPC działała szeregowo z reku z GWC i w czasie testów kiedyś coś źle zgrałem i reku [320 m3/godz maks] zmniejszył wydajność ze 100 do 15% - nic się nie stało, tylko COP spadł bo dmuchawa PPC ma mały spręż.

 

 

Weź jednak pod uwagę, że taki Hewalex do prawidłowej pracy potrzebuje 500-800 m3/godz, więc przez opory GWC będzie mieć zmniejszony COP - o ile nie mam pojęcia, ale wiem, że u mnie mocno nie zmalał [chyba nawet podawałem dane - poszukaj] w porównaniu do podłączenia PPC wg schematu [krótkie odcinki grubych rur na wlocie i wylocie].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hewalex ,to nie to czego szukam.Szukam czegoś co naźre się 150m3/h.Dam mu za to powietrze wilgotne i względnie ciepłe( +11oC).

No i ilość powietrza odpowiednią dla PPC ma dawać GWC i WM. Wentylator w PPC jest w tym momencie nieistotny.Można go nawet odłączyć.

 

To będziesz miał problem. Nawet Viessman o wydajności 1,5kW potrzebuje 300m3/h.

150m3/h to chyba tylko do klimakonwektora małej mocy. Chyba że nie zależy ci na COP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na COP zależy i to bardzo,ale 300m3/h to nadal będzie ok. 7oC.Po prostu większy udział powietrza z GWC .Istotą jest powietrze zużyte i z GWC. Ważne jest by powietrze zasilające PPC zawsze było znacznie powyżej zera.W tym dostrzegam szansę dla COP PPC w naszym klimacie i w cenie urządzenia,którego cena dla min.temp. powietrza +7oC jest inna i dla -20oC jest inna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie podpowiedzcie, czy warto instalować PC PW, mając ogrzewanie grzejnikowe niskotemperaturowe. Obecnie mam kocioł elektryczny, ale ze względu na koszty, grzeję głównie kominkiem. Jak istotne jest ustawienie jednostki zewnętrznej na południowej, nasłonecznionej ścianie. Pompa miałaby służyć wyłącznie do CO, ciepłą wodę mam z przepływowych. Domek ma ok 100m parter i 100 poddasza użytkowego, wszystko dobrze ocieplone, jak myślicie czy PC inverterowa ma sens w moim przypadku?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka temp potrzebujesz przy -20* na tych "nisko temp" grzejnikach?

przy -20 to 85 niestety, nie próbowałem obniżać

 

czyli moja instalacja nie jest niskotemperaturowa? dobrze myślę...

jednym słowem nie mam co się dalej na PC zastanawiać?

Edytowane przez czarny38
uzupełnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...