Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

koledzy nie wyżywajcie się na mnie!!! nie znam się na tym.... napisałem że mam niskotemperaturowe bo tak mnie przekonywał mój instalator, podobno przewymiarował grzejniki tak żeby na niskiej temp było ok. To było 14 lat temu.... od tego czasu tylko jedną zimę grzałem centralnym, nic nie zmieniałem nastaw jakie były fabryczne na kotle. Od 13 lat grzeje tylko kominkiem bez kanałów rozprowadzających i daje radę, a były różne zimy.... nawet kiedyś kilka dni było blisko -30 więc chyba mogę uważać że dom mam dobrze ocieplony, skoro daje rady bez CO.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koledzy nie wyżywajcie się na mnie!!! nie znam się na tym.... napisałem że mam niskotemperaturowe bo tak mnie przekonywał mój instalator, podobno przewymiarował grzejniki tak żeby na niskiej temp było ok. To było 14 lat temu.... od tego czasu tylko jedną zimę grzałem centralnym, nic nie zmieniałem nastaw jakie były fabryczne na kotle. Od 13 lat grzeje tylko kominkiem bez kanałów rozprowadzających i daje radę, a były różne zimy.... nawet kiedyś kilka dni było blisko -30 więc chyba mogę uważać że dom mam dobrze ocieplony, skoro daje rady bez CO.

 

bez przesady -30 w Zabrzu?

Tu masz statystyki z Helenki

http://www.andretti.pl/wxtempdetail.php?year=2012

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bez przesady -30 w Zabrzu?

Tu masz statystyki z Helenki

http://www.andretti.pl/wxtempdetail.php?year=2012

 

napisałem blisko -30.... może było -27....a to teraz będziemy się targować o stopień w te czy we w te? nie mieszkam w Zabrzu... tylko na wsi w okolicach Mikołowa......dobra dzięki za taką pomoc możecie nic nie pisać tylko się mądrzyć..... tak jak na innych forach!!!!!! zamykam mój temat KONIEC !!! nie będę czytać, już zrezygnowałem z PC Zegnam.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie podpowiedzcie, czy warto instalować PC PW, mając ogrzewanie grzejnikowe niskotemperaturowe. Obecnie mam kocioł elektryczny, ale ze względu na koszty, grzeję głównie kominkiem. Jak istotne jest ustawienie jednostki zewnętrznej na południowej, nasłonecznionej ścianie. Pompa miałaby służyć wyłącznie do CO, ciepłą wodę mam z przepływowych. Domek ma ok 100m parter i 100 poddasza użytkowego, wszystko dobrze ocieplone, jak myślicie czy PC inverterowa ma sens w moim przypadku?

Zamontuj tanią taką z JULI .wystarczy na 90 % sezonu grzewczego.

Wydasz około 7000 zł.NA upartego sam złożysz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem, nowe T-CAP są droższe, ale różnią się od tych starszych modeli. Nowe. Maja funkcje chlodzenia w standardzie oraz temp powrotu do zalaczenia grzalki musi byc mniejsza niż,10*, a nie 25, jak bylo w starszym modelu, jak dla mnie jest to dość istotna zmiana.

 

To zalaczanie grzalki jak powrot ponizej 25 to porazka, jedyne co moglem zrobic zeby zredukowac ilosc zalaczen to podniesc zasilanie (co jest bezsensowne) i sterowanie nie pogodowym bo przy tym podniesionym zasilaniu temperatura w domu rosla i rosla (antyprzegrzeniowo dziala euroster :) ). Jeszcze jest opcja zeby zminimalizowac czas pracy grzalki - stac przy pompie i jak powrot powyzej 25 to wylaczyc pompe i wlaczyc to juz nie bedzie grzala grzalka a tak to ciagnie na grzalce do temp. docelowa - 2 stopnie (co tez jest bezsensowne).

Z takimi algorytmami zalaczania grzalki to wychodzilo ze jak zimno to grzalki sie nie wlaczaja a jak +5 i pompa zadko sie wlacza to grzeje wlasciwie tylko grzalkami hehe

 

Nie da sie jakos wgrac oprogramowania z nowych modeli?? Mam t-cap 9kw grzanie chlodzenie 1fazowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zalaczanie grzalki jak powrot ponizej 25 to porazka, jedyne co moglem zrobic zeby zredukowac ilosc zalaczen to podniesc zasilanie (co jest bezsensowne) i sterowanie nie pogodowym bo przy tym podniesionym zasilaniu temperatura w domu rosla i rosla (antyprzegrzeniowo dziala euroster :) ). Jeszcze jest opcja zeby zminimalizowac czas pracy grzalki - stac przy pompie i jak powrot powyzej 25 to wylaczyc pompe i wlaczyc to juz nie bedzie grzala grzalka a tak to ciagnie na grzalce do temp. docelowa - 2 stopnie (co tez jest bezsensowne).

Z takimi algorytmami zalaczania grzalki to wychodzilo ze jak zimno to grzalki sie nie wlaczaja a jak +5 i pompa zadko sie wlacza to grzeje wlasciwie tylko grzalkami hehe

 

Nie da sie jakos wgrac oprogramowania z nowych modeli?? Mam t-cap 9kw grzanie chlodzenie 1fazowy.

 

Piszesz o normalnej eksploatacji:confused: To chyba jesteś jedynym takim przypadkiem. Takie cuda mogą się dziać podczas wygrzewaniu jastrychu, ale nie w normalnej eksploatacji:no: Ja mam grzałkę na oddzielnym podliczniku i powiem Ci, że od dnia uruchomienia pompy (27.09.2013) grzałka pobrała troszkę ponad 9kWh - z moich obserwacji wynika, że załączała się jedynie podczas defrostów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zalaczanie grzalki jak powrot ponizej 25 to porazka, jedyne co moglem zrobic zeby zredukowac ilosc zalaczen to podniesc zasilanie (co jest bezsensowne) i sterowanie nie pogodowym bo przy tym podniesionym zasilaniu temperatura w domu rosla i rosla (antyprzegrzeniowo dziala euroster :) ). Jeszcze jest opcja zeby zminimalizowac czas pracy grzalki - stac przy pompie i jak powrot powyzej 25 to wylaczyc pompe i wlaczyc to juz nie bedzie grzala grzalka a tak to ciagnie na grzalce do temp. docelowa - 2 stopnie (co tez jest bezsensowne).

Z takimi algorytmami zalaczania grzalki to wychodzilo ze jak zimno to grzalki sie nie wlaczaja a jak +5 i pompa zadko sie wlacza to grzeje wlasciwie tylko grzalkami hehe

 

Nie da sie jakos wgrac oprogramowania z nowych modeli?? Mam t-cap 9kw grzanie chlodzenie 1fazowy.

 

witam

 

:jawdrop:

 

jakąż to temperaturę utrzymujesz w domu?:)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no pisze ze sobie z tym poradzilem dajac zasilanie wyzsze wiec teraz nie narzekam moze za nisko chcialem schodzic z zasilaniem ale jakby dalo sie wgrac nowe oprogramowanie byloby lepiej :) chociaz jeszcze pare dni temu raz wylaczalem pompe zeby przestala chodzic grzalka.

Temperature mam na 21,2 stopnia :)

 

ps

podlicznik mam 3 fazowy na calosc ale chyba dodam sobie oddzielny do grzalki

Edytowane przez rob30
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no pisze ze sobie z tym poradzilem dajac zasilanie wyzsze wiec teraz nie narzekam moze za nisko chcialem schodzic z zasilaniem ale jakby dalo sie wgrac nowe oprogrmoawnie byloby lepiej :) chociaz jeszcze pare dni temu raz wylaczalem pompe zeby przestala chodzic grzalka.

Temperature mam na 21,2 stopnia :)

 

Kolokwialnie mówiąc masz coś spierdzielone;) U mnie przez pierwsze 2 miesiące też chodziła na pogodówce i grzałka nie załączyła się wtedy ani razu. Grzałka załączy się jeżeli przez 40min nie jest w stanie osiągnąć 25st na powrocie, mojej pompce z reguły zajmuje to 15-20min.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no pisze ze sobie z tym poradzilem dajac zasilanie wyzsze wiec teraz nie narzekam moze za nisko chcialem schodzic z zasilaniem ale jakby dalo sie wgrac nowe oprogramowanie byloby lepiej :) chociaz jeszcze pare dni temu raz wylaczalem pompe zeby przestala chodzic grzalka.

Temperature mam na 21,2 stopnia :)

 

ps

podlicznik mam 3 fazowy na calosc ale chyba dodam sobie oddzielny do grzalki

 

witam

 

jeżeli 21'C w mieszkaniu to jak się pompa załączy, to po 10-20 minutach na powrocie z pewnością będzie 25'C

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie najwiekszy problem byl jak cieplo, zadko wlaczalo sie ogrzewanie i woda w instalacji tak wychlodzona ze nie zdazy z powrotem ponad 25 wejsc.

Wydaje mi sie ze to nie jest po 40 minut ze zalacza sie grzalka tylko duzo szybciej.

 

Jeszcze jedna wazna rzecz wyglada na to ze ten t-cap wyszedl mocno przewymiarowany na moj dom (z OZC okolo 6kW bez wody na 4 osoby) i zeby pogodowka nie przegrzewala to zasilanie musialbym bardzo niskie dac a w tej pompie nie da sie nizszego niz 32 zeby nie chodzila grzalka.

 

edit:

a powiedzcie mi jak jest z tymi Hz w statusie pracy pompy bo z reguly chodzi mi na okolo 35

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

jak jest ciepło to tym bardziej woda w instalacji nie spadnie poniżej 21'C - a taką temperaturę utrzymujesz w mieszkaniu

 

pozdrawiam

 

Generalnie najwiekszy problem byl jak cieplo, zadko wlaczalo sie ogrzewanie i woda w instalacji tak wychlodzona ze nie zdazy z powrotem ponad 25 wejsc.

Wydaje mi sie ze to nie jest po 40 minut ze zalacza sie grzalka tylko duzo szybciej.

 

Jeszcze jedna wazna rzecz wyglada na to ze ten t-cap wyszedl mocno przewymiarowany na moj dom (z OZC okolo 6kW bez wody na 4 osoby) i zeby pogodowka nie przegrzewala to zasilanie musialbym bardzo niskie dac a w tej pompie nie da sie nizszego niz 32 zeby nie chodzila grzalka.

 

edit:

a powiedzcie mi jak jest z tymi Hz w statusie pracy pompy bo z reguly chodzi mi na okolo 35

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz nie jest zle tylko krzywa mam praktycznie plaska bo zasilanie 33 jest u mnie dobre i dla -15 i takie tez musi byc jak jest +10 a jakby grzalka zalaczala sie jak delta > 10 to moglbym pogodowym wysterwac dajac niskie temperatury zasilania typu 27, 28stopni. Wyglada na to, ze trzeba bylo brac zwykla 9kW a nie t-cap.

 

edit:

z dtr zalaczanie grzalki jeden z warunkow:

- After Heatpump thermo ON for [30] mins

aczkolwiek nie wiem czy tak jest u mnie bo to jakis dtr z netu sciagniety i nie ma w nim warunku ze jak powrot <25

Edytowane przez rob30
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz nie jest zle tylko krzywa mam praktycznie plaska bo zasilanie 33 jest u mnie dobre i dla -15 i takie tez musi byc jak jest +10 a jakby grzalka zalaczala sie jak delta > 10 to moglbym pogodowym wysterwac dajac niskie temperatury zasilania typu 27, 28stopni. Wyglada na to, ze trzeba bylo brac zwykla 9kW a nie t-cap.

 

edit:

z dtr zalaczanie grzalki jeden z warunkow:

- After Heatpump thermo ON for [30] mins

aczkolwiek nie wiem czy tak jest u mnie bo to jakis dtr z netu sciagniety i nie ma w nim warunku ze jak powrot <25

 

To już inna sprawa:) Niejednemu już tłumaczyłem, że ta pompa jest nawet lekko za mocna do mojego domu, bo przyłapywałem ją na taktowaniu. W domach o niskim zapotrzebowaniu po prostu się męczy, bo sprężarki 16kW nie da się ani tak ograniczyć elektronicznie, ani zmodulować żeby pracowała z mocą 1kW, która to często wystarcza przy dobrze izolowanych, niewielkich domach.

Te 35Hz to jest częstotliwość modulacji sprężarki, ale nie wiem jak to przeliczyć na % mocy - nie mogę znaleźć takich info w dokumentacji.

Co do zasilania to nie prawda, że minimum 32st - ta pompa nie dopuści do sytuacji żeby dT była <5st, więc teoretycznie 30 na zasilaniu, ale z obserwacji zauważyłem, że pracując na pogodówce pompa nie zatrzyma się na zadanej minimalnej temp zasilania, a zaczyna właśnie zmniejszać deltę, co powoduje również podniesienie temp zasilania i gdy już nie jest w stanie więcej zmodulować to po prostu wyłącza sprężarkę i zaczyna taktować, ale na pewno nie włącza grzałki:no:

Jak będę miał chwilę to Ci znajdę te algorytmy grzałki - gdzieś tam chyba w manualu je widziałem. A co do softu to nie wiem czy możliwa będzie zmiana - chyba prędzej cały sterownik...

 

PS. Jak możesz to napisz parametry domu i zużycie za sezon, to sobie porównam, czy nie przepłacam;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no pisze ze sobie z tym poradzilem dajac zasilanie wyzsze wiec teraz nie narzekam moze za nisko chcialem schodzic z zasilaniem ale jakby dalo sie wgrac nowe oprogramowanie byloby lepiej :) chociaz jeszcze pare dni temu raz wylaczalem pompe zeby przestala chodzic grzalka.

Temperature mam na 21,2 stopnia :)

 

ps

podlicznik mam 3 fazowy na calosc ale chyba dodam sobie oddzielny do grzalki

 

Nowy soft pozwala tylko na pracę spr do 10oC wcześniej do 20 na "powrocie" z ograniczoną wydajnością + grzałka

Krótko mówiąc to instalacja źle zrobiona do tej pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...