Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

Witam,

niebawem zostanie u mnie uruchomiona pompa ciepła i chciałbym zamontować podlicznik, aby wiedzieć ile pompa i osprzęt zużywa prądu. czy możecie mi polecić jaki licznik kupić, aby było dobrze?

Pompa jest jednofazowa, natomiast całość będzie podłączona z 3 faz - jedna faza pompa, jedna faza grzałka w pompie oraz jedna faza grzałka w zasobniku. Chciałbym aby całość poboru przez ten zestaw była mierzona.

Dodatkowo, jeżeli by się dało, chciałbym, aby podlicznik do mierzenia poboru całej instalacji był dwutaryfowy. Cel jest taki, by zmierzyć w czasie jednego sezonu pobór przy taryfie G11, ale podlicznik dwutaryfowy powiedziałby mi, czy będzie dla mnie opłacalne przejście na taryfę dwustrefową.

Z góry dzięki za pomoc :)

 

Może kup w Allegro używany licznik en. el. do domu 2 taryfowy - taki tuż po homologacji - błąd pomiaru będzie niewielki a cena przystępna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dodatkowo, jeżeli by się dało, chciałbym, aby podlicznik do mierzenia poboru całej instalacji był dwutaryfowy. Cel jest taki, by zmierzyć w czasie jednego sezonu pobór przy taryfie G11, ale podlicznik dwutaryfowy powiedziałby mi, czy będzie dla mnie opłacalne przejście na taryfę dwustrefową.

Z góry dzięki za pomoc :)

 

Nie musisz tego sprawdzać. Prąd dwutaryfowy na 100% wyjdzie taniej. W zależności od tego jak sobie to wysterujesz i jak będzie wyglądać zużycie prądu bytowego, będzie to trochę taniej lub dużo taniej, ale taniej zawsze:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz tego sprawdzać. Prąd dwutaryfowy na 100% wyjdzie taniej. W zależności od tego jak sobie to wysterujesz i jak będzie wyglądać zużycie prądu bytowego, będzie to trochę taniej lub dużo taniej, ale taniej zawsze:yes:

 

Prądu bytowego wlaśnie sprawdzać nie muszę, bo wiem, że to kwestia przyzwyczajeń i użytkowania urządzeń energochłonnych w tanich godzinach. Głównie chodzi mi właśnie o pompę. Czy da radę grzać tylko w tanich godzinach, a jak nie to ile zeżre prądu w drogich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głównie chodzi mi właśnie o pompę. Czy da radę grzać tylko w tanich godzinach, a jak nie to ile zeżre prądu w drogich.

Czy da radę i na ile wjedzie w drogą taryfę zależy od tego czy i jak bardzo przewymiarowałeś pompę. Nie podałeś żadnych danych, to można tylko z fusów powróżyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka mała dygresja odnośnie taryf. Pompy co prawda jeszcze nie mam ale dwie taryfy tak. Podsumowałem cały rok . Zużycie 1120 w II taryfie i 1650 w I. Tak to nie pomyłka 1650 w I. Przy tym zużyciu jestem do przodu przy G12 około 80 zet. Niby nie dużo a jednak. Morał z tego taki że naprawdę trzeba się postarać aby G12 się nie opłaciła. Dotyczy PGE Łódź Teren. Gdzie indziej może być inaczej.

A i żeby nie było niedomówień. Porównanie zrobione z wszystkimi opłatami stałymi nie tylko sama cena prądu.

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie podalem bo nie to jest problemem w moim pytaniu.

A co?

Głównie chodzi mi właśnie o pompę. Czy da radę grzać tylko w tanich godzinach, a jak nie to ile zeżre prądu w drogich.

Na to pytanie można odpowiedzieć "tak", "nie" oraz "nic", "mało", "dużo". Podaj dane, to ktoś być może będzie w stanie Ci pomóc. W innym wypadku, polecam odpowiedź Värmepumpsägare.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie:) Jestem w trakcie budowy domku,wg projektu miała być parterówka 70m2 ale w trakcie plan się zmieniły i dojdzie ok 30m2 poddasza. Dom dobrze ocieplony, wersja powiedzmy energooszczędna.

Pierwotnie zrezygnowałem z kominków i komina, ogrzewanie tylko pompą PW, wentylacja grawitacyjna. Jednak parę osób twierdzi że w duże mrozy będę marzł albo płacił dużo kasy za prąd (grzałki) i sugeruje jednak postawienie komina "w razie czego" (kominek). Moim zdaniem pozostawienie komina to strata kasy. Czy jednak na 100%sama pompa PW wystarczy? Jestem na etapie wężby dachowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie:) Jestem w trakcie budowy domku,wg projektu miała być parterówka 70m2 ale w trakcie plan się zmieniły i dojdzie ok 30m2 poddasza. Dom dobrze ocieplony, wersja powiedzmy energooszczędna.

Pierwotnie zrezygnowałem z kominków i komina, ogrzewanie tylko pompą PW, wentylacja grawitacyjna. Jednak parę osób twierdzi że w duże mrozy będę marzł albo płacił dużo kasy za prąd (grzałki) i sugeruje jednak postawienie komina "w razie czego" (kominek). Moim zdaniem pozostawienie komina to strata kasy. Czy jednak na 100%sama pompa PW wystarczy? Jestem na etapie wężby dachowej.

 

Wystarczy, wystarczy:yes:

Możesz dobrać nawet taką co w ogóle nie będzie grzałek używać.

Kominek sobie odpuść, bo i tak nie będziesz w nim zbytnio palił przy pompie - chyba, że lubisz lub spodziewasz się długotrwałych przerw w dostawie prądu;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie:) Jestem w trakcie budowy domku,wg projektu miała być parterówka 70m2 ale w trakcie plan się zmieniły i dojdzie ok 30m2 poddasza. Dom dobrze ocieplony, wersja powiedzmy energooszczędna.

Pierwotnie zrezygnowałem z kominków i komina, ogrzewanie tylko pompą PW, wentylacja grawitacyjna. Jednak parę osób twierdzi że w duże mrozy będę marzł albo płacił dużo kasy za prąd (grzałki) i sugeruje jednak postawienie komina "w razie czego" (kominek). Moim zdaniem pozostawienie komina to strata kasy. Czy jednak na 100%sama pompa PW wystarczy? Jestem na etapie wężby dachowej.

 

Jeśli PC PW będzie dobrze dobrana (przewymiarowana), to wystarczy. Jeśli będzie dobrana na styk lub za mała, to w największe mrozy może nie pokryć zapotrzebowania. Wtedy przydadzą się grzałki. Ale tych parę osób co Ci doradzają zapewne nie miało wiele do czynienia z PC PW?

Ja mam przewymiarowaną. Grzałek nie mam. Kominka nie mam. I nadal żyję ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...