Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

To moze inaczej.

 

PC moze oddac nawet 10kW przy -20*C.

 

Zaobserwowalem ze w najwieksze mrozy ( prawie - 20*C ) pobiera ca 2,5-3 kW podczas godziny pracy. ( Nie pamietam ile chciala przy -25*C )

A wiec ile mocy oddaje PC? ( jest jeszcze COP )

Czy nie odda tyle ile potrzebuje dom na uzupelnienie strat ciepla?

A ile potrzebuje stary betonowy dom z lat 80' z kiepskim dociepleniem i nieszczelnymi oknami? No i 3cm styropianu od gruntu :D

 

A praca jest dluga , nawet 24/7 gdyz tak mam ja ustawiona... przy grzejnikach nie wygrzewam nic , nic nie akumuluje.

Wole dluzsza prace na najnizszym mozliwym obciazeniu anizeli na pelen gwizdek ale w krotszym okresie, pozwolic na spadek temp

aby znowu sie zalonczyla... itd.

 

A i jakby chodzila na pelen gwizdek i oddawala pelna ( 10kW przy -20*c ) moc to by pobierala znacznie wiecej pradu. niz te 2,5-3kW... widac dom sie zadawala mniejsza anizeli te 10kW

[ATTACH=CONFIG]266131[/ATTACH]

 

To taka fajna zabawka która bierze ile potrzebuje a nie ile widzi, szkoda że ludzie tak nie bardzo mogą.

a z drugiej strony to rachunek wyjdzie taki sam, tyle że pompka dłużej będzie żyła, chociaż kto to przewidzi czy inwerter czy zwykła z łagodnym startem,

najpewniej ta co ją lepiej zrobili :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To moze inaczej.

PC moze oddac nawet 10kW przy -20*C.

Zaobserwowalem ze w najwieksze mrozy ( prawie - 20*C ) pobiera ca 2,5-3 kW podczas godziny pracy. ( Nie pamietam ile chciala przy -25*C )

A wiec ile mocy oddaje PC? ( jest jeszcze COP )

Czy nie odda tyle ile potrzebuje dom na uzupelnienie strat ciepla?

 

nie odda ciepła tyle ile potrzebuje dom bo to nie jest rozwiązanie "inteligentne", PC nie ma takiej wiedzy że potrzeba w danym czasie tyle a tyle energii

wszystko zależy od ustawień (krzywa grzewcza) i temp zadanej..

jak dla mnie to odda energii tyle ile jest w stanie wytworzyć (maks) dla danej temp zewn, lub tyle na ile pozwoli krzywa grzewcza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza sie ze krzywa grzewcza ja ogranicza, w tym wypadku do 60*C ( lub 65*C )

 

Takze ja jej "powiedzialem" ze potrzebuje 60*C aby utrzymac 22*C w domu... a wiec to wie

 

Potrzebuje zalozmy te 60*C aby utrzymac w domu 22*C przy -20*C na zewnatrz. PC moze swobodnie odddac 10kW.

 

Pobiera, niech bedzie 3kW przy -20*C przy -15*C moze sie wacha od 2,5-3kW...

Czy utrzymalbym temp w domu gdybym jej narzucil 50*C przy -20*C?

Czy nie dobiera akurat tyle mocy aby wytworzyc zadana temp wedlug krzywej przy tych roznych temperaturach

 

Gdy chodzi a jest blisko zadanej temp wewnatrz to chodzi "wolniej" i zuzywa mniej pradu ( jednostka wewnetrzna jest tez wtedy wyjatkowo cicha )

 

A wiec mocy nie brakuje bo nigdy nie oddaje 100% ( spojrz w tabele ) ale moge sie zgodzic z tym ze dobiera moc w zaleznosci od zadanej krzywej...

Z tym ze krzywa jest dobrana pod katem potrzeb... i akurat tak ze osiaga zadana temp w domu ( na sterowniku ) ale nie tak wysoka ze

wylonczy PC ( wylancza sie jak dojdzie do np 22,5*C przy zadanych 22*C lub po grzaniu CWU nie powrocu do grzania jak temp jest powyzej 22*C )

 

A wiec przy -20* potrzebuje 3kW aby oddawac 60*C wode na kaloryfery... Ale nie wiemy jaka moc oddajey ja do tej temp zagrzac

 

Faktycznie fajna ta Twoja pompka, przymierzałem się do niej, ale droga była i jakoś nie mogłem się dogadać ze sprzedawcami, może dlatego że to wiosna była i biegali do klim na serwis, lepsza kasa albo pewna, a ja to kupi nie kupi, mam nadzieję tylko że moja się sprawdzi, zamówiłem płyn więc zaleję ją i będzie ok, tylko ja mojej nie umiem wysterować więc chodzi na stałych temperaturach, a dokładnie na temperaturze powrotu, a obiegówka gania teraz cały czas, więc jest to 2,4 kw bez potrzeby, w sumie bierze 6,3 kw na dobę, więc źle nie jest, bo wody ciepłej mam od groma

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na koniec dnia ilosc kWh moze bedzie zblizona. Nie wiem. Po prostu zasada pracy troszke inna.

Myslalem swego czasu o PC Euronom ... Tez On/Off... Ale trafilo na ta.

Tam jakies sterowanie bylo w Euronom'e ale juz nie pamietam... Nie wiem czy nawet nie pod katem temp na zewn.

Zobaczysz... Napewno lepsze od wegla ;)

 

Węgiel jest czarny i brzydki nie chcę już w mojej piwnicy :no:

Ta moja sterowanie ma, takie śmakie, ale jakoś nie mam chęci by się w to zagłębiać,

Przypomnę bo może Ci umknęło, mogę Ci wysłać namiary na ciepłomierz, ja założyłem tylko licznik i zmieniłem rozliczenie z Tauronem na miesięczne by mieć kontrolę i możliwość szybkiej reakcji w razie dużych poborów prądu, Ty masz z tego co pamiętam G12w, czy to jest korzystniejsze od G12e, to znaczy czy przy normalnym trybie życia ma to sens bo w tedy ta droga jest naprawdę droga, ja myślałem o niej ale mam starą plazmę 50 i żre prawie 0.5kw a dość często jest włączona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

G12W mam od polowy maja. Wczesniej to posprawdzalem,

powinno wyjsc ok.

Bez zadnych zmian trybu zycia, srednia wychodzila ca 10gr mniej.

U nas nie ma g12e.

 

A namiar na cieplomierz ultradzwiekowy chetnie :)

 

Proszę bardzo

http://www.itron.pl/index.php?body=towary&szukaj=kat&set=cieplo&menu=89&id_kat=4.89.99

 

:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie nie znalazlem, ale poszukam... inne ultradzwiekowe byly po ca 700:- , tu jeden.

http://alpat-sklep.com.pl/cieplomierz-ultradzwiekowy-2wr6-p-4.html

a tu drugi.

http://www.deltaterm.pl/oferta/cieplomierze/ultraheat_t230

 

Fajna sprawa, też o tym myślałem:), ale doszedłem do wniosku, że u mnie nie miałoby to sensu ze względu na chłodzenie - wychodziłyby głupoty (chyba:confused:) bo mimo iż jest napisane, że to licznik ciepła, chłodu to one mogą mierzyć albo jedno albo drugie w zależności od wersji - chyba, że się mylę:confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam. Jako ze to mój pierwszy post na forum to od razu witam wszystkich serdecznie. Mam nadzieje ze będziecie pomocni a i ja niezbyt upierdliwy :-)

 

Otóż ze względu na ceny mieszkań postanowilismy z zona budować mały domek taki do 100m2. Przyznam ze przekopaliśmy wiele działów forum i wiele tematów oraz wiele projektów. bardzo mocno w oko wpadł nam Z241

http://z500.pl/projekt/213/Z241,dom-parterowy-z-dachem-dwuspadowym-tani-w-budowie-i-eksploatacji.html

ze względu na dosyc niskie ceny budowy i późniejszej eksploatacji.

 

Kilku rzeczy z forum juz sie dowiedziałem. Min. tego ze juz przy wyborze projektu trzeba myslec o źródle ogrzewania.

Nie bediemy mieszkac na wsi i miec wlasnego lasu, jest to raczej leżaca na obrzeżach miasta działeczka i wybór ogrzewania jest bardzo waży ze zględu na koszty i wygodę lub nie wygodę. Mieszkamy obecnie w bloku w małym mieszkanku z dzieckiem. Żona mieszkała w domku wczesniej, ja od zawsze bloki. Do gazu mamy 140mb. w związku z czym gazownia wypięła sie i uznała takie przyłącze za nieekonomiczne. Ja ze względu na swoje lenistwo i mnóstwo negatywnych opinii o paleniu w piecu, duzych kotłowni itp postanowiłem że zakręcę się za czyms alternatywnym do klasycznego ogrzewania.. Na początku rozważaliśmy butlę na gaz płynny lecz jak wiadomo koszty ogrzewania spore,potem natknąłem się na wątek o panelach na podczerwień. Hmm.Ciekawa sprawa również do rozważenia.

Szukając opinii i blogów na temat z241 wpadł mi wątek schizo85. Wiem ze wybrał w końcu ogrzewanie pompą ciepłą PW. Nie znam sie na tych sprawach w ogóle dlatego chciałby zadać kilka pytań.

1. Czy pompa ciepła uzasadniona jest tylko z podłogówką? (wg. pierwotnich planów podłogówka miała być w łazience , wc, holu, i kuchni. Wszystkie pozostałe pomieszczenia grzejniki ze względu na niższe koszty)

2. Czy koszty podane przez schizo ok. 20tyś zł. to są juz całkowite? (sprzęt , instalacje, podłączenia , usługa) Zaznaczam ze ja przy domu nic nie zrobię, mogę pozamiatać tylko. Nie znam sie, nie umiem, nie zabieram się..

3. Czy do pompy ciepła konieczna jest wentylacja mechniczna? o ile obniża to koszta expolatacyjne (ogrzewanie) oraz jakie koszty są takiej wentylacji?

4. Czy są uzytkownicy chociaż 2-3 sezony takiej pompy i jakie mają koszty ogrzewania podobnego metrażu?

 

 

Żona boi sie tego co nowe, bo przecież nowe to jest. Tłumaczy że jakoś znajomi mają piece na węgiel lub węglo pochodne i jakoś zyją i płaca niewiele

Budynek planuję dobrze zaizolować, podobnie jak schizo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,potem natknąłem się na wątek o panelach na podczerwień. Hmm.Ciekawa sprawa również do rozważenia.

 

:D

 

 

1. Czy pompa ciepła uzasadniona jest tylko z podłogówką? (wg. pierwotnich planów podłogówka miała być w łazience , wc, holu, i kuchni. Wszystkie pozostałe pomieszczenia grzejniki ze względu na niższe koszty)

2. Czy koszty podane przez schizo ok. 20tyś zł. to są juz całkowite? (sprzęt , instalacje, podłączenia , usługa) Zaznaczam ze ja przy domu nic nie zrobię, mogę pozamiatać tylko. Nie znam sie, nie umiem, nie zabieram się..

3. Czy do pompy ciepła konieczna jest wentylacja mechniczna? o ile obniża to koszta expolatacyjne (ogrzewanie) oraz jakie koszty są takiej wentylacji?

4. Czy są uzytkownicy chociaż 2-3 sezony takiej pompy i jakie mają koszty ogrzewania podobnego metrażu?

 

1. W nowobudowanym na 100% zrob wszedzie podlogowke. I wygodnie i ekonomicznie. Koszty podlogowki nie sa wyzsze nisz instalacji z grzejnikami. Przynajmniej u mnie 2 wyceny praktycznie sie nie roznily.

 

2. Spytaj goscia. Chyba u zrodla bedzie najpewniej.

 

3. Nie jest konieczna. Zaoszczedzasz ~20% energii na CO i tyle samo wydajesz na jej prace. To raczej sprawa komfortu niz oszczednosci.

 

4. W watku o kosztach grzania pompami ciepla pisza rozni uzytkownicy. Pewnie znajdziesz tam tez grzanie niewielkich dobrze zaizolowanych domow.

 

Żona boi sie tego co nowe, bo przecież nowe to jest. Tłumaczy że jakoś znajomi mają piece na węgiel lub węglo pochodne i jakoś zyją i płaca niewiele

Budynek planuję dobrze zaizolować, podobnie jak schizo.

 

To zrob wieczor przy swiecach i jej przypomnij czasy, jak sprobowala pierwszy raz i ile by starcila, jak by sie na taka "nowosc" nie odwazyla. ;)

Jak to nie pomoze, to kup w Castoramie worek ekogrochu, zejdzcie do piwnicy i kaz jej sie bawic w przezypywanie zawartosci woreczka. Zaznacz, ze pozniej nauczysz ja jak sie czysci kociolek z sadzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jako ze to mój pierwszy post na forum to od razu witam wszystkich serdecznie. Mam nadzieje ze będziecie pomocni a i ja niezbyt upierdliwy :-)

 

Nie wiem ile biorą za robotę ale cały zaznaczam cały z wszystkimi duperelami do tego potrzebnymi materiał na moją podłogówkę (200m2 po podłogach) kosztował 4,5K. Jak dobrze ocieplisz to więcej jak 2,5K materiał cię nie będzie kosztował. Przy systemie mieszanym na pewno będzie dodatkowo droższa kotłownia bo potrzebuje dodatkowego osprzętu. Tak więc przemyśl jeszcze raz tą sprawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...