Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

Czy wiecie może coś o cenach pomp ciepła Panasonica?

Czy może w ostatnim czasie podrożały? Chodzi konkretnie o T-Cap'a.

Mój instalator miał trzy tygodnie obsuwy z montażem i się tłumaczył że podrożały i "centrala" go nie poinformowała o tym fakcie i musiał kombinować żeby się wywiązać z podpisanej umowy (o koszty chodzi)

 

pozdr

Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

:D

 

 

 

 

1. W nowobudowanym na 100% zrob wszedzie podlogowke. I wygodnie i ekonomicznie. Koszty podlogowki nie sa wyzsze nisz instalacji z grzejnikami. Przynajmniej u mnie 2 wyceny praktycznie sie nie roznily.

 

2. Spytaj goscia. Chyba u zrodla bedzie najpewniej.

 

3. Nie jest konieczna. Zaoszczedzasz ~20% energii na CO i tyle samo wydajesz na jej prace. To raczej sprawa komfortu niz oszczednosci.

 

4. W watku o kosztach grzania pompami ciepla pisza rozni uzytkownicy. Pewnie znajdziesz tam tez grzanie niewielkich dobrze zaizolowanych domow.

 

 

 

To zrob wieczor przy swiecach i jej przypomnij czasy, jak sprobowala pierwszy raz i ile by starcila, jak by sie na taka "nowosc" nie odwazyla. ;)

Jak to nie pomoze, to kup w Castoramie worek ekogrochu, zejdzcie do piwnicy i kaz jej sie bawic w przezypywanie zawartosci woreczka. Zaznacz, ze pozniej nauczysz ja jak sie czysci kociolek z sadzy.

 

:lol2:dobre.

A czy ta podłogówka w usłudze nie jest droższa??Przecież tyle przewodów rozłożyć to co innego niż zawiesić grzejniczek. Zazanaczam ze ja przy takich instalacjach nie potrafie nic.

 

Gościa zapytam ale tam jeszcze pompa nie zainstalowana bo domek się wykańcza dopiero dlatego spytałem tu czy ktoś ma i czy zadowolony i oczywiście jaką.

 

A jaki +- jest koszt takiej wentylacji. I dzie to tysiace czy w nascie tyś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem ile biorą za robotę ale cały zaznaczam cały z wszystkimi duperelami do tego potrzebnymi materiał na moją podłogówkę (200m2 po podłogach) kosztował 4,5K. Jak dobrze ocieplisz to więcej jak 2,5K materiał cię nie będzie kosztował. Przy systemie mieszanym na pewno będzie dodatkowo droższa kotłownia bo potrzebuje dodatkowego osprzętu. Tak więc przemyśl jeszcze raz tą sprawę.

 

Tak, Pyxis napisał to samo. Ciekawy jestem czy jak przyjdzie do wyceny przez lokalnych instalatorów to tez tak bedzie rózowo:-). Dlaczego droższa bo wieksza czy wiecej pierdół? W z241 kotłownia ma 3,6m2 także poszaleć nie mozna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

1. Czy pompa ciepła uzasadniona jest tylko z podłogówką? (wg. pierwotnich planów podłogówka miała być w łazience , wc, holu, i kuchni. Wszystkie pozostałe pomieszczenia grzejniki ze względu na niższe koszty)

2. Czy koszty podane przez schizo ok. 20tyś zł. to są juz całkowite? (sprzęt , instalacje, podłączenia , usługa) Zaznaczam ze ja przy domu nic nie zrobię, mogę pozamiatać tylko. Nie znam sie, nie umiem, nie zabieram się..

3. Czy do pompy ciepła konieczna jest wentylacja mechniczna? o ile obniża to koszta expolatacyjne (ogrzewanie) oraz jakie koszty są takiej wentylacji?

4. Czy są uzytkownicy chociaż 2-3 sezony takiej pompy i jakie mają koszty ogrzewania podobnego metrażu?

 

 

Żona boi sie tego co nowe, bo przecież nowe to jest. Tłumaczy że jakoś znajomi mają piece na węgiel lub węglo pochodne i jakoś zyją i płaca niewiele

Budynek planuję dobrze zaizolować, podobnie jak schizo.

1.Tak,z uwagi na najlepszą sprawność pompy przy jak najniższej temperaturze zasilania.Podłogówka nie jest w cale droższa niż grzejniki.

2.Sądzę,że tak,masz mały dom czyli pompa 5-7kW będzie dobra a to jest koszt ok.15tys.zł,do tego zasobnik cwu ok.2tys.zł i robocizna ok.2-3tys.zł

3.Nie jest konieczna wentylacja mechaniczna z rekuperatorem,nie mniej jest to sprawna wentylacja i wcale nie musi być droższa niż wentylacja grawitacyjna,która w dobie szczelnych domów nie sprawdza się zbytnio.Jeśłi nie chcesz rekuperatora to zrób wentylację mechaniczną bez niego,będzie sprawniejsza niż grawitacyjna.

4.Dom 125m2,pierwszy sezon i zużycie 1900kWh w taryfie G11 daje 1000zł,w przyszłym sezonie zużycie będzie mniejsze bo wyłapane mostki termiczne będą naprawione a dodatkowo przechodzę na G12w i idę na rekord ;)

malux ma mniejszy i cieplejszy dom ode mnie także niech ci napisze ile zapłacił za ogrzewanie,tylko nie bądź w szoku ;)

 

Zapytaj się żony czy lubi babrać się w węglu i czy będzie bawić się w palacza i czy będzie sprzątać wrzechobecny pył węglowy.

Jak dobrze zaizolujesz dom spokojnie zejdziesz poniżej 1000zł za sezon grzewczy za ogrzewanie,bez syfu w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czy pompa ciepła uzasadniona jest tylko z podłogówką? (wg. pierwotnich planów podłogówka miała być w łazience , wc, holu, i kuchni. Wszystkie pozostałe pomieszczenia grzejniki ze względu na niższe koszty)

2. Czy koszty podane przez schizo ok. 20tyś zł. to są juz całkowite? (sprzęt , instalacje, podłączenia , usługa) Zaznaczam ze ja przy domu nic nie zrobię, mogę pozamiatać tylko. Nie znam sie, nie umiem, nie zabieram się..

3. Czy do pompy ciepła konieczna jest wentylacja mechniczna? o ile obniża to koszta expolatacyjne (ogrzewanie) oraz jakie koszty są takiej wentylacji?

4. Czy są uzytkownicy chociaż 2-3 sezony takiej pompy i jakie mają koszty ogrzewania podobnego metrażu?

 

Wywołany do tablicy odpowiadam

 

1. Ja uznałem że w ogrzewanie PC PW z grzejnikami nie ma się co pchać, niższy COP a przede wszystkim nie podobają mi się grzejniki, relikt starej epoki, zajmują miejsce i nie wyglądają ładnie. A jak już wyglądają ładnie to kosztują mniej ładnie. Grzejniki zrobione przez firmę są tańsze niż podłogówka, ale jeżeli ktoś jest w stanie rozłożyć podłogówkę samemu to już wychodzi ona jednak taniej.

 

2. 20 tys to koszt samej PC oraz zasobnika CWU, oraz podłączenie pompy ciepła bez instalacji hydraulicznej. Koszt gratów do podłogówki w moim przypadku to 3200zł, ale ja mam Z241 powiększony o dobre 13m2 i więcej rury wchodzi i więcej obwodów więc wyjdzie Ci pewnie troszkę taniej.

 

3. Nie jest wymagana ale pomaga ograniczyć straty ciepła Chociaż kWh z pompy ciepła są tak tanie że instalacja w WM wykonaną przez firmę może być nieekonomiczna. Ja ją robię nie dla zysku na ogrzewaniu ale dla komfortu oraz dlatego że mogę wykonać ją sam co będzie kosztować mnie już dużo mniej.

 

4. A tutaj się nie wypowiem, chyba że za 2-3 lata:D

Edytowane przez schizo85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywołany do tablicy odpowiadam

 

1. Ja uznałem że w ogrzewanie PC PW z grzejnikami nie ma się co pchać, niższy COP a przede wszystkim nie podobają mi się grzejniki, relikt starej epoki, zajmują miejsce i nie wyglądają ładnie. A jak już wyglądają ładnie to kosztują mniej ładnie. Grzejniki zrobione przez firmę są tańsze niż podłogówka, ale jeżeli ktoś jest w stanie rozłożyć podłogówkę samemu to już wychodzi ona jednak taniej.

 

2. 20 tys to koszt samej PC oraz zasobnika CWU, oraz podłączenie pompy ciepła bez instalacji hydraulicznej. Koszt gratów do podłogówki w moim przypadku to 3200zł, ale ja mam Z241 powiększony o dobre 13m2 i więcej rury wchodzi i więcej obwodów więc wyjdzie Ci pewnie troszkę taniej.

 

3. Nie jest wymagana ale pomaga ograniczyć straty ciepła Chociaż kWh z pompy ciepła są tak tanie że instalacja w WM wykonaną przez firmę może być nieekonomiczna. Ja ją robię nie dla zysku na ogrzewaniu ale dla komfortu oraz dlatego że mogę wykonać ją sam co będzie kosztować mnie już dużo mniej.

 

4. A tutaj się nie wypowiem, chyba że za 2-3 lata:D

 

Ok dzieki za odp. Czy z racji mojej zielonosci i tytułu przymierzania sie własnie do Z241 moge pytać o najbardziej banalne rzeczy? Z góry dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, Pyxis napisał to samo. Ciekawy jestem czy jak przyjdzie do wyceny przez lokalnych instalatorów to tez tak bedzie rózowo:-). Dlaczego droższa bo wieksza czy wiecej pierdół? W z241 kotłownia ma 3,6m2 także poszaleć nie mozna.

Nie chodzi o szaleństwa ale przy samej podłogówce możesz obyć się bez bufora i "mieszacza" a to koszty i wcale nie małe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Widzę Arturku że juz nawet wiesz, że kolejna zima będzie taka samo groźna i mroźna jak poprzednia....

pogratulować poczucia humoru i optymizmu (i ujawnił sie twój kolejny talent - tym razem kolejny raz przepowiadasz przyszłość :p)

Już teraz wiem,że pomimo,że zima byłaby mocniejsza to zużycie spadnie przez wyeliminowanie mostków termicznych.

Mroźniejsza zima będzie miała mały wpływ całe zużycie za ogrzewanie.

W tym sezonie między najzimniejszym styczniem a np.ciepłym listopadem czy grudniem różnica w zużyciu była max.150kWh i to z cwu a to jest pikuś.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilku rzeczy z forum juz sie dowiedziałem. Min. tego ze juz przy wyborze projektu trzeba myslec o źródle ogrzewania.

Nie bediemy mieszkac na wsi i miec wlasnego lasu, jest to raczej leżaca na obrzeżach miasta działeczka i wybór ogrzewania jest bardzo waży ze zględu na koszty i wygodę lub nie wygodę. Mieszkamy obecnie w bloku w małym mieszkanku z dzieckiem. Żona mieszkała w domku wczesniej, ja od zawsze bloki. Do gazu mamy 140mb. w związku z czym gazownia wypięła sie i uznała takie przyłącze za nieekonomiczne. Ja ze względu na swoje lenistwo i mnóstwo negatywnych opinii o paleniu w piecu, duzych kotłowni itp postanowiłem że zakręcę się za czyms alternatywnym do klasycznego ogrzewania..

 

 

Żona boi sie tego co nowe, bo przecież nowe to jest. Tłumaczy że jakoś znajomi mają piece na węgiel lub węglo pochodne i jakoś zyją i płaca niewiele

Budynek planuję dobrze zaizolować, podobnie jak schizo.

 

 

Jako człowiek ze sporym doświadczeniem w ogrzewaniu domów ekogroszkiem, który sprzedaje kotły i ekogroszek uważam, że w Twoim przypadku jak najbardziej warto wybrać Pompę ciepła.

 

Przekaż to żonie i ... nie lękajcie się ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę Arturku że juz nawet wiesz, że kolejna zima będzie taka samo groźna i mroźna jak poprzednia....

pogratulować poczucia humoru i optymizmu (i ujawnił sie twój kolejny talent - tym razem kolejny raz przepowiadasz przyszłość :p)

 

nie wiem czemu niepotrzebnie sie spinasz. wiadomo nie od dzis, ze pierwszy sezon zawsze kosztuje wiecej, bo w domu jest masa wilgoci. takze nawet jak zima bedzie mrozniejsza to i tak zaplaci mniej. dodajac do tego zmiane taryfy na weekendowa to w ogole nie ma o czym mowic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czemu niepotrzebnie sie spinasz. wiadomo nie od dzis, ze pierwszy sezon zawsze kosztuje wiecej, bo w domu jest masa wilgoci. takze nawet jak zima bedzie mrozniejsza to i tak zaplaci mniej. dodajac do tego zmiane taryfy na weekendowa to w ogole nie ma o czym mowic.

 

są już znane dokładne ceny przy wekeendowej (za 1 kWh + opłata dystrybucyjna)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wiecie może coś o cenach pomp ciepła Panasonica?

Czy może w ostatnim czasie podrożały? Chodzi konkretnie o T-Cap'a.

Mój instalator miał trzy tygodnie obsuwy z montażem i się tłumaczył że podrożały i "centrala" go nie poinformowała o tym fakcie i musiał kombinować żeby się wywiązać z podpisanej umowy (o koszty chodzi)

 

pozdr

Artur

tak zdrozaly, chyba od czerwca jest nowy cennik .

 

Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
to co było to trudno nazwać zimą, a napisałem tak, bo mam uczulenie na takie kategoryczne stwierdzenia, szczególnie w jego wykonaniu - bo jak można napisać - "bez względu na to jaka będzie następna zima , moje zużycie będzie mniejsze niż 1900kwh, bo poprawie mostki termincz które zlokalizowałem" - bo tak można to interpretować.

I powtórze jeszcze raz,bez względu jaka będzie zima,po wyeliminowaniu mostków termicznych zużycie na ogrzewanie będzie niższe.

Skąd to wiem ?

Domyśl się ;)

Liczę na 1600-1700kWh

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Jakich firm macie te pompy. Oczywiście stanowczo za wcześnie na takie zakupy ale jestem ciekawy jakie są tendencje. Co jest dobrego i sprawdzonego

Atlantic,Daikin,Panasonic,to są najczęstsze marki na forum,porównywalne cenowo i technicznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...