Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

Nie twierdzę, że jest oszczędniejsza, ale na pewno szybciej chłodzi, a o to tu chodzi. Jak jest gorąco o 1200 to włączając system chłodzenia chcę aby chłodno było za godzinę, a nie za 2-3 dni;)

Co do ustawienia temp, Ty cały czas rozpatrujesz wariant 100% podłogówki, a ja mówię o swoim rozwiązaniu. U mnie się tak nie da, bo klimakonwektor żeby w ogóle się włączył potrzebuje temp max 14st, dlatego ja muszę ustawiać temp niższą, a dla podłogówki podnosić ją zaworem 3D. I dlatego ciągle powtarzam, że u mnie to się nie sprawdza, a czy w ogóle się nie sprawdza to nie wiem, bo nikt inny się na ten temat nie wypowiadał.

 

Poza tym weź pod uwagę stopniodni chłodnicze

http://www.andretti.pl/wxdegreedetail.php?year=2013

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

policz to dla modulacji 15 do 25 Hz a więc minimalnej i nie całą dobę oraz odpowiedniego parametru dz

choćby dlatego że są przerwy na produkcję cwu

 

Poza tym weź pod uwagę stopniodni chłodnicze

http://www.andretti.pl/wxdegreedetail.php?year=2013

 

Nie muszę liczyć, bo wiem ile to zużywa. U mnie pracuje codziennie od 2200 do 2300 i zużywa od 1,5 do 2kWh, dlatego do obliczeń przyjałem ta dolną granicę.

Stopniogodziny chłodnicze możemy rozważać przy chłodzeniu klimatyzatorem, czy klimakonwektorem, ale nie przy podłogówce - tu żeby otrzymać efekt musimy chłodzić cały czas - na prawdę:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja mam klientów z podlicznikami i co teraz chyba mnie okłamują pewnie też są instalatorami może czegoś innego :D

proponuję nowa obelgę forum muratora "TY INSTALATORZE" :D

 

Daleki jestem od obrażania kogokolwiek. Wiem natomiast, że od sprzedawcy, czy instalatora niewiele można dowiedzieć się o użytkowaniu systemu, bo jeszcze nie słyszałem żeby któryś powiedział coś złego o swym produkcie, czy instalacji (co mnie zresztą nie dziwi i o co nie mam pretensji). Inna rzeczą jest, że jakoś nie bardzo chce mi się wierzyć żebyś dzwonił do klientów lub oni do Ciebie zwierzać się ze wskazań liczników;) Ja u siebie tylko w lipcu na chłodzenie klimakonwektorami i eksperymenty z podłogówką zużyłem jakieś 110kWh, czyli 50zł, a weź pod uwagę, że nie chłodzę cały czas, a wręcz rzadko i to że u mnie na pomorzu jest o jakieś 5-10st zawsze chłodniej niż np na dolnym śląsku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PROSZĘ O POMOC

znajomy elektryk

buduje dom 100 m2 pow użytk[w tym pietro skosy]

dom budowany dla małżenstwa na stare lata

 

parametry domu

15cm styro na posadzce 0,31

17cm styro na ścianie 0,31 grafit

akna do pasywniaka wstawione poprawnie

dom ustawiony w miarę rozsądnie względem słonca

ocieplenie dachu 35 cm.

żadnego kominka w domu

ale komin wybudowany na wszelki wybudowany

na ile oceniacie zużycie w takim domku ?

70 kwhm2 rok

aha rekuperacja też będzie i podłogówka 100%

facet twierdzi że byłby bardzo zadowolony gdyby samo co mieściło się w 2000 zł roc znie

bierze pod uwagę ekogroszek i propan -gaz

ze względu na działkę w grę wchodzi tylko powietrzna

uważam że dla jego domu atlantic typu s8 będzie dobrana z dużym zapasem.

proszę podpowiedzccie jakie waszym zdaniem będzie miał zapotrzebowanie

ja ostrożnie stawiam na 70 kwhm2rok

może podpowiedzćcie jakąś pompę

 

 

POMOCY

Z GÓRY DZIĘKUJĘ

Edytowane przez malux20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy może ktoś podpowiedzieć czy to dużo czy mało? (wydaje mi się że to pierwsze, spodziewałem się z 5tys mniej)

 

Dostałem wycenę na Panasonica z pewnej znanej firmy ze Szczecina i koszty mnie nieco przeraziły:

-P. Aquarea 9kW SDC 19300zł z montażem i materiałami+zasobnik ERMET 250 z montażem i zaworami 5300zł (RAZEM OK. 25tys)

-P.Aquarea 7kW SDC 17680 z montażem i materiałami+ zasobnik jak wyżej (RAZEM OK 23tys.)

Czy ma sens kupowanie takiej pompy w sklepie internetowym+zasobnika cwu i montaż przez własnego w miare kumatego hydraulika? Jak to później wygląda z gwarancją i serwisem?

Szukać czegoś innego? Czy wydać tyle kasy i mieć "święty spokój"?

 

A może iść w gruntową nieco większym kosztem?

Decyzję musze podjąć w ciągu 2tyg. .....

 

 

Spodziewałem się max 18-20tys za całość

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie wiem o cenach pomp Panasonic, ale myślę że cenę masz ok, nawet całkiem ok, co do hydraulika to on Ci raczej tego nie podłączy bo to split, ale to raczej bo może ma uprawnienia, mnie pompa monoblok kosztowała 28000, z buforem i zwykłym cwu 300l kospela, hydraulik to 600, tylko ze on zajmował się tylko lutowaniem, a co do czego to już była moja decyzja.

Są tu ludzie z Panasonicami więc na pewno Ci podpowiedzą konkretniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kto Ci w gwarancji podbije uruchomienie? Jak hydraulik nie ma uprawnień do tego to nie masz gwarancji. Jak będziesz chciał gwarancję to i tak serwis musisz wezwać. A za darmo tego nie zrobią. Każdy patrzy na cenę pomp z internetu i tym się sugeruje. Nikt nie bierze pod uwagę już dodatkowego osprzętu ( zasobniki, pompki, kotłownia) oraz uruchomienia i potem wychodzą takie klocki. Niestety to jeszcze nie jest lodówka że się stawia, wtyka przewód do kontaktu i działa. Myślę że cenę jak za całe uruchomienie i wszystkie dodatkowe elementy masz przyzwoitą. Możesz jeszcze poszukać ale raczej nie ugrasz więcej jak symboliczną złotówkę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak uruchomienie.

Więc kupiłem właśnie na takich zasadach, że podłączenie robię własnym zakresie a po ukończeniu itp. przyjechał facet z firmy i posprawdzał wszystko a że wszystko grało to odbiór był pozytywny, zapłaciłem za to 500, ale doliczyłem do kosztów podanych.

moim zdaniem taniej nie zrobi zachowując rozsądek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy może ktoś podpowiedzieć czy to dużo czy mało? (wydaje mi się że to pierwsze, spodziewałem się z 5tys mniej)

 

Dostałem wycenę na Panasonica z pewnej znanej firmy ze Szczecina i koszty mnie nieco przeraziły:

-P. Aquarea 9kW SDC 19300zł z montażem i materiałami+zasobnik ERMET 250 z montażem i zaworami 5300zł (RAZEM OK. 25tys)

-P.Aquarea 7kW SDC 17680 z montażem i materiałami+ zasobnik jak wyżej (RAZEM OK 23tys.)

Czy ma sens kupowanie takiej pompy w sklepie internetowym+zasobnika cwu i montaż przez własnego w miare kumatego hydraulika? Jak to później wygląda z gwarancją i serwisem?

Szukać czegoś innego? Czy wydać tyle kasy i mieć "święty spokój"?

 

A może iść w gruntową nieco większym kosztem?

Decyzję musze podjąć w ciągu 2tyg. .....

 

 

Spodziewałem się max 18-20tys za całość

 

Ja w przeciwieństwie do moich przedmówców uważam, że ceny te są znacznie zawyżone. O ile ceny pomp z montażem jeszcze są do przełknięcia, to cena za zasobnik Ermet jest skandaliczna. To jest zasobnik dwupłaszczowy z wymiennikiem zaledwie 1,9m2, czyli niespecjalnie nadający się do współpracy z pompą ciepła. Wygląda na to, że firma AJB (bo pewnie o niej tu mowa) nieźle przycina na cenach zasobników, bo np Galmet Maxi, który jest dedykowany do współpracy z PCi kosztuje u nich prawie 4600żł, podczas gdy w pierwszym lepszym sklepie można go kupić za mniej niż 3tys. zł. Grupa bezpieczeństwa do zbiornika to koszt max 500żł i niech będzie 500zł za podłączenie to mamy razem 4tys zł , ale za Galmet Maxi, bo ten Ermet z podłączeniem to max 3tys.

 

Co do wyceny na same pompy to poproś o dokładny opis tego co chcą Ci zainstalować. Nie wiem jaki masz system ogrzewania w domu, ale jeśli to 100% podłogówka to nie potrzebujesz żadnych buforów, sprzęgieł, mieszaczy, czy dodatkowych pompek (chyba że cyrkulacja), a wiem że ta firma lubi je montować;)

 

Jeśli chodzi o montaż to zwykły hydraulik Ci tego nie podłączy, ale wcale nie musi być to instalator polecany przez Panasonica. U mnie montowała firma, która w ogóle nie współpracuje z Panasonicem, zakupili pompę w moim imieniu od dystrybutora (z bardzo dużym rabatem i gratisami), a przy samym uruchomieniu był przedstawiciel Panasonica, który wszystko sprawdził i podbił gwarancję, a jako serwisanta do przeglądów i ewentualnych napraw gwarancyjnych wpisano firmę, która montowała - i tyle:) Także spokojnie możesz poszukać innych ofert i wybrać najlepszą. Albo możesz trochę negocjować z tymi - jak pokarzesz, że trochę się znasz to gadka będzie zupełnie inna. Niestety w Polsce wiele firm żeruje na niewiedzy inwestorów i serwują im ceny jak na zachodzie zapominając, że tu ludzie zarabiają trochę inaczej;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja się w zasadzie z Tobą zgadzam, cała ta inwestycja co do zasady jest za droga,

ja mam bufory itp. bo taka pompa i na grzejniki, ale inne były co najmniej 10tyś droższe, ale jak poszuka i poświęci temu trochu czasu to kto wie

 

Dlatego ja u siebie wolałem wymienić grzejniki na klimakonwektory - kosztowało to jakieś 7,5tys, ale przekalkulowałem że wyjdzie to w rezultacie taniej niż montaż i eksploatacja pompy wysokotemperaturowej i bufora. Poza tym mogę wykorzystać funkcję chłodzenia co okazało się błogosławieństwem na moim poddaszu:), a przy kalafiorach mógłbym o tym zapomnieć;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na KAZDYM poddaszu w lecie przydaje sie chlodzenie. :)

 

Nigdy nie byłem w pasywniaku, więc nie wiem czy na każdym, ale w moim durszlaku na pewno;)

BTW: Wreszcie nad morzem cieplej niż u Was:) U mnie teraz 31st, a na dolnym śląsku deszczyk co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...