Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

dzięki :)

 

chodzi mi bardziej o podpowiedź czy z wężownicą czy bez

 

pozdrawiam,

Artur

 

To czym Ty myślisz, czyli zbiornik 80-100l, który ma wyeliminować problem zbyt zimnej wody na powrocie, to jest tzw sprzęgło hydrauliczne, czyli po prostu baniak bez wężownicy. Ale oczywiście są różne bufory i do rożnych zastosowań, które mogą posiadać nawet kilka wężownic,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

O serii S szczerze mówiąc nie słyszałem:eek:

Na Twoim miejscu do takiego domu wziąłbym Pansonic serii C (SDC) 3 fazy:), choć i 1-fazowa pewnie sobie poradzi.

 

zapewne to SDC czytane przeze mnie jako S. Choć i instalator chyba bąknął seria S, ale to było przez telefon jak mówilismy o alternatywie do tCap

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zapewne to SDC czytane przeze mnie jako S. Choć i instalator chyba bąknął seria S, ale to było przez telefon jak mówilismy o alternatywie do tCap

 

No akurat 1-fazowy SDC 9kW raczej alternatywą dla T-Cap'a 9kW nie jest:no:

Dzieli je przepaść technologiczna i nawet z wyglądu (jedn.zewn.) nie są do siebie podobne;)

Trójfazowa SDC 9kW to i owszem:yes: i do Twojego domu IMHO sprawdziłaby się lepiej niż T-Cap.

Edytowane przez map78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę, posłuchaj mojej przy temp zewnętrznej +3st. Ja mam na wschodniej elewacji, w odległości ok 5m od początku tarasu. Na tarasie nie słychać jej w ogóle, tym bardziej, że wiosną i latem na cele CWU pracuje 2x po 30min na dobę. Przy chłodzeniu natomiast pracuje jeszcze dużo ciszej niż przy grzaniu CWU.

 

Skropliny w tCap jak i seria C idą z prawej?

Bo w cenie wyciągnąłem tacę do skroplin (kosztem upustów).

Chcę jednostka zewnętrzną postawić w podcieniu o wymiarze 4.5 x 2.2,

padać na głowę jej nie będzie, chyba ok?

Ale tam nie mam jeszcze nic do ziemi a chcę przed kostką tam puścić reszki rury drenażowej pod ziemią i rurka pcv nad ziemią z kablekiem na dogrzanie

 

p.s. mogę to dać na stelażu do ściany jak i na postumencie? Są jakieś za lub przeciw tym rozwiązaniom? Ja wole postument bo tynk położony. Generalnie PC stanie w podcieniu gdzie jest w domu z 1 strony klatka schodowa z drugiej strony pom. gospodarcze a powyżej łazienka, także mogę do ściany na luzie montować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

p.s. mogę to dać na stelażu do ściany jak i na postumencie? Są jakieś za lub przeciw tym rozwiązaniom? Ja wole postument bo tynk położony. Generalnie PC stanie w podcieniu gdzie jest w domu z 1 strony klatka schodowa z drugiej strony pom. gospodarcze a powyżej łazienka, także mogę do ściany na luzie montować.

 

u mnie stała na małym fundamencie od strony płd, ale szpeciła i przeniosłem pod zadaszenie

 

stoi na plastikowych szynach bezpośrednio na kostce - jakieś 20cm nad kostką

 

jak na zdjęciu, tyle że mnie te szyny są białe

 

pozdrawiam,

Artur

 

aquarea.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No akurat 1-fazowy SDC 9kW raczej alternatywą dla T-Cap'a 9kW nie jest:no:

Dzieli je przepaść technologiczna i nawet z wyglądu (jedn.zewn.) nie są do siebie podobne;)

Trójfazowa SDC 9kW to i owszem:yes: i do Twojego domu IMHO sprawdziłaby się lepiej niż T-Cap.

 

i owszem wrócę do domu zobaczę w papier bo dostałem do ręki a nie mailem.

napiszę jutro wieczorem jak z kolei ja wrócę.

no oko to jednostki zewnętrzne były bardzo podobne bo były fotki.

nie ma co teraz wątku zaśmiecać gdyż jestem tylko pewien ceny t-cap bo o nie do tej pory myślałem 1 f i 3 f.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skropliny w tCap jak i seria C idą z prawej?

Bo w cenie wyciągnąłem tacę do skroplin (kosztem upustów).

Z tego co pamiętam to są 4 opcje - lewa, prawa i dwie po środku. T-Cap i SDC 3-fazy pewnie będzie miał tak samo, bo to ta sama jedn zewn. A w przypadku jednofazowej SDC to nie mam pojęcia.

 

p.s. mogę to dać na stelażu do ściany jak i na postumencie? Są jakieś za lub przeciw tym rozwiązaniom? Ja wole postument bo tynk położony. Generalnie PC stanie w podcieniu gdzie jest w domu z 1 strony klatka schodowa z drugiej strony pom. gospodarcze a powyżej łazienka, także mogę do ściany na luzie montować.

Ze swojej strony mogę jedynie polecić powieszenie na stelażu. Moim zdaniem jest to najpraktyczniejsze rozwiązanie i tez dość estetycznie wygląda. To zdjęcia mojej instalacji:

http://www.iv.pl/images/48043636894746678955.jpg

http://www.iv.pl/images/85903377536914665557.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za wideo. Muszę żonie pokazać , może to ją przekona:) Mi instalator proponuje pompę firmy Nibe, nie wiem jeszcze jaką, ale to chyba drogie jest. Jestem w kontakcie z asoltem w sprawie wyliczenia OZC to będę więcej wiedzieć jakiej mocy wymaga mój dom. A o co chodzi 1 lub trójfazowa? I dlaczego jednofazowa SDC jest stara i be, a ta sama trójfazowa jest już ok, a Tcap jednofazowy jest ok , a trójfazowy niewarty ceny?

Czy dobrze widzę, że skropliny idą do rynny? Ile tego może być na dobę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za wideo. Muszę żonie pokazać , może to ją przekona:) Mi instalator proponuje pompę firmy Nibe, nie wiem jeszcze jaką, ale to chyba drogie jest. Jestem w kontakcie z asoltem w sprawie wyliczenia OZC to będę więcej wiedzieć jakiej mocy wymaga mój dom. A o co chodzi 1 lub trójfazowa? I dlaczego jednofazowa SDC jest stara i be, a ta sama trójfazowa jest już ok, a Tcap jednofazowy jest ok , a trójfazowy niewarty ceny?

Czy dobrze widzę, że skropliny idą do rynny? Ile tego może być na dobę?

 

Nibe PW absolutnie nie polecam. Znajomy ma Nibe Split 12kW i za sezon w domu 150m2 płaci ok 4tys. zł. Ona po prostu prawie cały czas jedzie na grzałce, a przy -15st ma już tylko 6kW mocy. Do tego oczywiście kosztuje ponad 30 tys. zł.

Jednofazowa SDC nie jest stara i be, a po prostu jest innej konstrukcji - posiada pojedynczy wymiennik i sprężarkę 9kW, więc przy -15st daje już niecałe 6kW mocy. Trójfazowa SDC posiada wymiennik taki jak w T-Cap'ach i moim zdaniem sprężarkę minimum 12kW, bo przy -15st daje ponad 8kW mocy, co w "zwykłych" pompach PW jest mało realne. Ma też najlepszego COP'a ze stajni Panasa - ponad 4,8 jeśli dobrze pamiętam.

A T-Cap'y to w ogóle inna historia, to są pompy stworzone do ciężkiej pracy, mają stałą wydajność grzewczą gwarantowaną nawet dla A-15/W55 bez grzałki i mają sprężarkę o mocy 16kW, elektronicznie ograniczoną do 9kW;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No akurat 1-fazowy SDC 9kW raczej alternatywą dla T-Cap'a 9kW nie jest:no:

Dzieli je przepaść technologiczna i nawet z wyglądu (jedn.zewn.) nie są do siebie podobne;)

Trójfazowa SDC 9kW to i owszem:yes: i do Twojego domu IMHO sprawdziłaby się lepiej niż T-Cap.

 

Dokładnie tak jak piszesz chodziło o SDC w wersji 3 fazowej a nie jak napisałem o serii S i 1 fazie,

 

Ale różnica w cenie jest większa i tak na czysto wychodzi mi:

17500 zł za 3 fazowy SDC

Lub

19000 za 1 fazowy TCap

3 fazowy Tcap dopuszczam za cenę, choć po dotacji i na niego kasy mi starczy.

 

No i pytanie? Postawić na nowszy model tcap, praca w niższych temperaturach i 1 fazę czy starszy sdc ale z 3 frazami. Nie ukrywam ze zależy mi na 3 fazach i braku potencjalnych zmian w energetyce.

Dom potrzebuje cos koło 5,5 kW na -18 i + 22 wewnątrz i cos na CWU ale to może od biedy kilka dni iść na prąd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak piszesz chodziło o SDC w wersji 3 fazowej a nie jak napisałem o serii S i 1 fazie,

 

Ale różnica w cenie jest większa i tak na czysto wychodzi mi:

17500 zł za 3 fazowy SDC

Lub

19000 za 1 fazowy TCap

3 fazowy Tcap dopuszczam za cenę, choć po dotacji i na niego kasy mi starczy.

 

No i pytanie? Postawić na nowszy model tcap, praca w niższych temperaturach i 1 fazę czy starszy sdc ale z 3 frazami. Nie ukrywam ze zależy mi na 3 fazach i braku potencjalnych zmian w energetyce.

Dom potrzebuje cos koło 5,5 kW na -18 i + 22 wewnątrz i cos na CWU ale to może od biedy kilka dni iść na prąd

 

zdecydowanie tcap 1f. to czy urządzenie 3f czy 1f nie ma wpływu na jego sprawność. musisz jedynie pamiętać o mądrym rozprowadzeniu elektryki w domu, aby zbytnio nie obciążyć fazy na której będzie pracować PC.

 

pozdrawiam,

Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a teraz taki case i pytanie czy aby wszystko jest ok?, bo dziwne to bądź co bądź

 

uruchomiłem dziś testowo PW w trybie heat (sezon grzewczy się zbliża a będzie to pierwsza zima zamieszkana, więc chcę uniknąć niespodzianek)

 

temperatura zadana na pokojowym 28C (w domu było 24C)

 

temperatura zadana na CO 35C - PC osiągnęła po ok 2h - startowała z temperaturą powrotu 21C aż osiągnęła 29C

 

po ok. 3h sprężarka na zewnątrz się wyłączyła a pompa obiegowa w jednostce centralnej wciąż chodzi (temperatura w domu podskoczyła do 25C)

 

o co chodzi? czy to normalne?

 

pozdrawiam,

Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

Jest to normalne ponieważ została osiągnięta minimalna delta T między zasilaniem a powrotem i pompka będzie mieliła dopóki temperatura powrotu nie spadnie i dopiero wtedy sprężara się włączy,czyli krzywa grzewcza jest tak ustawiona.

Jeśli chcesz dociągnąc do 28st.C w domu bez zatrzymywania sprężary to podnieś temperaturę zasilania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a teraz taki case i pytanie czy aby wszystko jest ok?, bo dziwne to bądź co bądź

 

uruchomiłem dziś testowo PW w trybie heat (sezon grzewczy się zbliża a będzie to pierwsza zima zamieszkana, więc chcę uniknąć niespodzianek)

 

temperatura zadana na pokojowym 28C (w domu było 24C)

 

temperatura zadana na CO 35C - PC osiągnęła po ok 2h - startowała z temperaturą powrotu 21C aż osiągnęła 29C

 

po ok. 3h sprężarka na zewnątrz się wyłączyła a pompa obiegowa w jednostce centralnej wciąż chodzi (temperatura w domu podskoczyła do 25C)

 

o co chodzi? czy to normalne?

 

pozdrawiam,

Artur

 

Mamy lato i temp zewnętrzne powyżej 20st, więc absolutnie nie traktuj zachowania pompy w tych warunkach jako normatywne.

Zimą takie objawy byłyby klasycznym przykładem na złe dobranie pompy do zapotrzebowania domu - tu akurat zbytnie przewymiarowanie. Arturo pisze Ci, że to sytuacja normalna, bo u niego właśnie takie zbytnie przewymiarowanie występuje (z tego co pamiętam 250-300%). W takiej sytuacji pozostają dwa wyjścia: albo katujemy sprężarkę, co odwdzięczy się jej szybszym zużyciem, bo będzie cały czas taktować, albo podnosimy temp na krzywych grzewczych, co z kolei odwdzięczy się nam niższym COP'em i wyższym zużyciem kWh.

Przy prawidłowym doborze pompy powinno to wyglądać mniej więcej tak, że moment osiągnięcia zadanej temp na sterowniku pokojowym zbiega się w czasie z osiągnięciem przez pompę zadanej temp zasilania. Ja bardzo długo męczyłem się, aby tak właśnie ustawić moją pompę, ale w końcu się to udało i teraz sprężarka załącza mi się tylko dwa razy na dobę i pracuje przez cały czas, bez taktowania. Dużym problemem jest fakt, że T-Cap dysponujący sprężarką 16kW nie jest w stanie zejść z mocą poniżej 4kW, a jest to czasem i za dużo w moim domu, dlatego odradzam pchania się na siłę w akurat tą pompę, bo ona nie w każdym domu będzie złotym środkiem. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej, wczoraj testowo podlaczylem do pompy sterownik (byl podlazony przez ekipe, ale w ustawieniach deaktywowany). Zastanawiam sie teraz jakie ustawienia zrobic na pompie i sterowniku, zeby bylo OK w tym okresie przejsciowym. Obecnie temp w domu dosc szybko spada, bo nie mamy ocieplenia. We wtorek bedzie ocieplony strop 30cm, a w sobote startujemy ze styropianem, wiec podejrzewam, ze po tych zabiegach bedzie trzeba ustawienia pozmieniac.

Mozecie po krotce opisac jak macie u ciebie? pozwoli mi to na jakies ustawienia poczatkowe do modyfikacji pod wlasny dom.

Pompa TCAP 9kW, sterownik pokojowy Euroster 2026TX

 

Dodatkowo mam kilka pytan. Czy korzystanie z wszystkich programów? (4 dziennie). Czy jak ustawiam, ze ma byc 22* to po jakim spadku temperatury powinno wlaczyc sie ogrzewanie? Czy ta roznice mozna zwiekszyc/zmniejszyc? Czy mozna na czas testow ustawian po prostu temperature na sterowniku bez uzywania programow? Np ustawiam 22* i on sobie bedzie ja trzymal, az nie zmienie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozecie po krotce opisac jak macie u ciebie? pozwoli mi to na jakies ustawienia poczatkowe do modyfikacji pod wlasny dom.

Pompa TCAP 9kW, sterownik pokojowy Euroster 2026TX

 

Dodatkowo mam kilka pytan. Czy korzystanie z wszystkich programów? (4 dziennie). Czy jak ustawiam, ze ma byc 22* to po jakim spadku temperatury powinno wlaczyc sie ogrzewanie? Czy ta roznice mozna zwiekszyc/zmniejszyc? Czy mozna na czas testow ustawian po prostu temperature na sterowniku bez uzywania programow? Np ustawiam 22* i on sobie bedzie ja trzymal, az nie zmienie?

 

Jeszcze jedno pytanie. Macie ustawiony tryb grzania On/OFF czy P.I.? Ponoc ten drugi jest dedykowany do grzania podlogowka

 

Odpowiem precyzyjnie, bo posiadam identyczny zestaw.

Otóż zimą korzystam ze wszystkich 4 stref czasowych gdyż staram się grzać akumulacyjnie w taniej taryfie i wtedy steruje temp podbicia i obniżenia.

Latem ustawiam funkcje wakacje, czyli jedną temp np u mnie 21st i w razie gdyby się zdarzyło, że tak nisko spadnie to pompa by się włączyła, ale to mało prawdopodobne;) Ustawiłem sobie, że 15 września ma automatycznie powrócić do opcji 4 strefowej (czyli zimowej).

Tryb P.I. jest moim zdaniem niedopracowany i nie polecam jego stosowania - ja osobiście nie lubię kiedy urządzenie próbuje być mądrzejsze ode mnie:)

Co do tego kiedy ma się załączać ogrzewanie - to ustawia się taki parametr jak histereza (dostępne w trybie on/off) - minimalny z tego co pamiętam to 0,2st - więc wyglądałoby to taj, że jak ustawisz temp 22st to ogrzewanie załączy się przy temp 21,8st. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...