Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Węgiel 800zł. przynajmniej tyle ostatnio płaciłem, ale i on kopci jak lokomotywa

 

Na lato do cwu warto brać Ledwicki jak nie chcesz najtańszego czyli Komoran - tak mi w testach wyszło - ja go u siebie po 550 sprzedaję.

 

Kopcenie świadczy o niewłaściwym spalaniu - u mnie i u sąsiadów dymu z komina nie widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam szczerą i usilną nadzieję już w piecu nie palić, tak szczerze to się mocno wahałem co wybrać PC czy piec z podajnikiem, wybrałem PC bo może nie będzie drożej, bo wygodnie, bo latka lecą, bo jestem ostatnią osobą w moim domu która może się jeszcze z węglem szarpać.

Tak poza tym to wiem że palić trzeba umieć nawet w kozie, ale dzięki za sugestię, ludzi trzeba uświadamiać o ile się da

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no fakt parę złotych to kosztuje a w razie awarii można odpalić farelkę np:P

 

A doopa tam farelka. :) Nic nie zastapi w jesienny czy zimowy wieczor widoku ogniska w salonie. TV z nim zawsze przegrywa. Ja nie zaluje ani zlotoweczki wlozonej w ta "ekstrawagancje". Co prawda mam piecyk (koze), a nie typowy kominek, bo to IMHO juz za duzy mebel w salonie i nieuzywany za mocno "straszy". Oczywsicie wszytko bardzo IMHO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam że sie wtrącę w tą miła pogadankę ale cos mi nie daje spokoju w mojej instalacji.

Taka sytuacja:

Pompa grzeje sobie wodę w zbiorniku, zawór trójdrożny przestawia sie wcześniej w odpowiednią pozycję , woda w zbiorniku sie grzjeje ale przy okazji rośnie temperatura na rozdzielaczu (ok 5 metrów dalej) temeprature zmierzyłem pirometrem, i na wyjściu do zbiornika ma ok52stC, przy rozdzielaczu do podłogówki ok 47stC.

 

Pytanie:

Czy to jest normalna sytuacja? czy zawór trzeba może przestawić? (tak wywnioskowałem po przejżeniu rysunków/schematów różnych zaworów)

 

Dodam że przy grzaniu podłogi sytuacja jest podobna, ciepły jest obieg zbiornika.

 

Wg mnie zawór powinien rozdzielić obiegi tak abym mógł grzać to lub to, a nie grzejąc wodę dogrzewać mieszkanie i odwrotnie.

Producent mówi że 3% nieszczelności jest dopuszczalne, ale ja nie widzę róznicy pomiedzy temperaturami wyjść na zbiornik i na podłogówkę. tym bardziej że temp rośnie szybko tam gdzie nie trzeba

 

pozdr

Artur Z.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam że sie wtrącę w tą miła pogadankę ale cos mi nie daje spokoju w mojej instalacji.

Taka sytuacja:

Pompa grzeje sobie wodę w zbiorniku, zawór trójdrożny przestawia sie wcześniej w odpowiednią pozycję , woda w zbiorniku sie grzjeje ale przy okazji rośnie temperatura na rozdzielaczu (ok 5 metrów dalej) temeprature zmierzyłem pirometrem, i na wyjściu do zbiornika ma ok52stC, przy rozdzielaczu do podłogówki ok 47stC.

Pytanie:

Czy to jest normalna sytuacja? czy zawór trzeba może przestawić? (tak wywnioskowałem po przejżeniu rysunków/schematów różnych zaworów)

 

Zawór chyba do wymiany. U mnie jak grzeje zasobnik to temp na instalacji CO nawet nie drgnie i odwrotnie to samo,a na wszystkich rurach mam termometry i to blisko zaworu więc od razu bym to zauważył. Już nie mówiąc o tym, że teraz latem jak puszczam na CO 7st (chłodzenie) to bym sobie CWU zamroził;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość and***j*
A doopa tam farelka. :) Nic nie zastapi w jesienny czy zimowy wieczor widoku ogniska w salonie. TV z nim zawsze przegrywa. Ja nie zaluje ani zlotoweczki wlozonej w ta "ekstrawagancje". Co prawda mam piecyk (koze), a nie typowy kominek, bo to IMHO juz za duzy mebel w salonie i nieuzywany za mocno "straszy". Oczywsicie wszytko bardzo IMHO.

 

no właśnie tego mi się chce bo jako blokers zawsze marzyłem o kominku i schodach an poddasze,schody będą:p kominek chyba też bez dgp itp sam kominek:)

ps.

czy ktoś z kolegów korzystał z usług firmy AJB z Szczecina?a moze w zachodnio-pomorskim macie kogoś od PC do polecenia?jak na razie to oni mi przypadali do gustu:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór chyba do wymiany. U mnie jak grzeje zasobnik to temp na instalacji CO nawet nie drgnie i odwrotnie to samo,a na wszystkich rurach mam termometry i to blisko zaworu więc od razu bym to zauważył. Już nie mówiąc o tym, że teraz latem jak puszczam na CO 7st (chłodzenie) to bym sobie CWU zamroził;)

 

Dzięki.

Ciekawe jak na to się będzie zapatrywał instalator :sick:

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Dzięki.

Ciekawe jak na to się będzie zapatrywał instalator :sick:

 

pozdr

Wymiana zaworu bez dwóch zdań.

Miałem podobną historię,winą był zawór.Po wymianie zaworu wszystko wróciło do normy czyli zimna rurka dochodząca do rozdzielacza w przypadku grzania cwu i odwrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiana zaworu bez dwóch zdań.

Miałem podobną historię,winą był zawór.Po wymianie zaworu wszystko wróciło do normy czyli zimna rurka dochodząca do rozdzielacza w przypadku grzania cwu i odwrotnie.

 

Niekoniecznie wymiana zaworu, jezeli to zawór esbe z silownikiem to moze trzeba odpowiednio ustawic punkt zamkniecia zaworu na siłowniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wygląda to tak.

 

- zawór jak na zdjęciu pewnie Minimix 3 drogowy

- siłownik Wita mat SM4.6

 

[ATTACH=CONFIG]275969[/ATTACH]

 

A gdzie ten siłownik? i przewód sterujący między siłownikiem a pompą? Na zdjęciu wygląda jakby to w ogóle nie było podłączone:confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ooo, markowy TCap ma taka sama obiegowke, jakie sa w mojej garazowce. Dziady. :D

 

No to nie jest zła obiegówka, jedynie troszku prądożerna;) T-Capy do 2013 roku miały właśnie tego Grundfosa, lub w opcji 7-biegowa Wilo klasy A. Od 2014 są już dostępne tylko z pompami klasy A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi po głowie cały czas pompa powietrzna. Nawet w mazowieckim są dopłaty, tylko pytanie , która pompa spełni te warunki z programu dofinansowania?

 

Urządzenia wchodzące w skład instalacji powinny:

 być fabrycznie nowe,

 posiadać gwarancję producentów głównych urządzeń na co najmniej 5 lat od daty

uruchomienia instalacji,

 posiadać rękojmię wykonawcy instalacji na co najmniej 3 lata,

 posiadać instrukcję obsługi i użytkowania w języku polskim.

 

Pompy ciepła powinny posiadać następujące wartości współczynników efektywności

COP:

 pompa ciepła typu powietrze/woda w punkcie pracy A2W35: COP≥3,1,

 

 

 Układ musi być tak zaprojektowany, aby sezonowy wskaźnik efektywności energetycznej

SCOP, liczony zgodnie z normą PN-EN 14825 „Klimatyzatory, ziębiarki cieczy i pompy

ciepła, ze sprężarkami o napędzie elektrycznym, do ogrzewania i chłodzenia” (dla pomp

o napędzie elektrycznym) lub PN-EN 12309-2 „Urządzenia klimatyzacyjne absorpcyjne

i adsorpcyjne i/lub wyposażone w pompy ciepła, zasilane gazem, o obciążeniu cieplnym

nieprzekraczającym 70 kW - Część 2: Racjonalne zużycie energii” (dla pomp zasilanych

gazem) lub norm równoważnych, wynosił:

 dla pomp ciepła typu powietrze/woda dla potrzeb c.o. i c.w.u., zasilanych energią

elektryczną: SCOP≥3,3;

Osiągnięcie wymaganej wartości SCOP musi być potwierdzone obliczeniami lub

komputerowymi programami symulacyjnymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...