Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Przypomnij, jaką długość i średnicę kanałów powietrznych zastosowałeś?

Przy jakich temperaturach (na wyjściu skraplacza) układ pracuje?

 

Wlot bez kanału - otwarte okno do kotłowni, wylot fi 200 długości 2,5 MB

 

Na wyjściu skraplacza zależnie od nastawy CWU, z tego co pamiętam przy nastawie 55*C dochodziło do 70*C i to była maksymalna temp.

 

Od producenta mi odpisali tak:

 

"Do obliczenia COP nie wliczono poboru prądu pompy obiegowej oraz wentylatora. Proszę zwrócić uwagę, że wskaźnik COP zmienia się na przestrzeni temperatur dolnego i górnego źródła. Przy grzaniu wody do temp 45-50 stC moc elektryczna doprowadzona do pompy ciepła waha się w granicy 1,3-1,5kW. "

 

 

To jakieś jaja są - przecież w dokumentacji to nie jest zapisane, że wentylatora i pompki obiegowej się nie wlicza - przecież to jest w obudowie tej PPC.

 

Co o tym sądzicie - zgłosić niezgodność produktu z umową ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Na wyjściu skraplacza zależnie od nastawy CWU, z tego co pamiętam przy nastawie 55*C dochodziło do 70*C i to była maksymalna temp.

 

Może coś Ci się pomyliło, zatem chciałbym się upewnić - grzejesz wodę w zbiorniku do 55*C i wtedy (pod koniec grzania) temperatura wody na wyjściu PC osiąga 70*C?

Przecież maksymalna dopuszczalna dla takiej PC to 60*C!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest maks temp. za sprężarką a nie na wyjściu PPC.

Pytałem o temperaturę wody opuszczającej skraplacz (na wyjściu skraplacza), a Ty piszesz o temperaturze czynnika na tłoczeniu (za sprężarką, przed skraplaczem).

Zatem jeszcze raz - woda w zbiorniku grzana do 55*C, a PC połączona bezpośrednio ze zbiornikiem (bez wężownicy)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałem o temperaturę wody opuszczającej skraplacz (na wyjściu skraplacza), a Ty piszesz o temperaturze czynnika na tłoczeniu (za sprężarką, przed skraplaczem).

Zatem jeszcze raz - woda w zbiorniku grzana do 55*C, a PC połączona bezpośrednio ze zbiornikiem (bez wężownicy)?

 

Na wyjściu skraplacza nie pamiętam ile było, ale na pewno nie nie więcej niż 60.

 

Musiałbym uruchomić PPC i sprawdzić, ale to dopiero pod koniec tygodnia bo teraz testuję ekogroszek.

 

PC jest podłączona do króćców cyrkulacji CWU wychodzących ze zbiornika, więc bezpośrednio, bez wężownicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wyjściu skraplacza nie pamiętam ile było, ale na pewno nie nie więcej niż 60.

 

Temperatura na wyjściu będzie większa od tej w zbiorniku o wartość delty na skraplaczu. Czyli wiadomo już, kiedy PC pracę kończy (dla delty np. 4*C, będzie to ok. 59*C na wyjściu).

Teraz kolejne pytanie - kiedy pracę rozpoczyna?

 

Co było powodem wymuszenia pracy z tak wysokimi temperaturami? Masz mały (w stosunku do potrzeb) zbiornik?

Wielu posiadaczy podobnych (do Twojego) układów, grzeje CWU do tzw. temperatury wystarczającej, czyli do czterdziestu kilku stopni. Znacznie wyższe temperatury GZ skutkują mniejszą sprawnością układu i to dziwić nie powinno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura na wyjściu będzie większa od tej w zbiorniku o wartość delty na skraplaczu. Czyli wiadomo już, kiedy PC pracę kończy (dla delty np. 4*C, będzie to ok. 59*C na wyjściu).

Teraz kolejne pytanie - kiedy pracę rozpoczyna?

 

Co było powodem wymuszenia pracy z tak wysokimi temperaturami? Masz mały (w stosunku do potrzeb) zbiornik?

Wielu posiadaczy podobnych (do Twojego) układów, grzeje CWU do tzw. temperatury wystarczającej, czyli do czterdziestu kilku stopni. Znacznie wyższe temperatury GZ skutkują mniejszą sprawnością układu i to dziwić nie powinno.

 

Zadawałem różne temperatury od 45 do 55 i COP zmieniał się w zakresie 2,5 - 2,7.

 

Mam zasobnik 120 litrów i 50*C spokojnie wystarcza, ale sprawdzałem czy wystarczy gdy nagrzeję w 2 taryfie do 55 i czy do wieczora będzie ok 50 - wystarczało.

 

Skoro przy grzaniu do 45 COP wychodził na poziomie 2,7 to się zgadza z tym co napisali do mnie od producenta:

 

 

"Przy grzaniu wody do temp 45-50 stC moc elektryczna doprowadzona do pompy ciepła waha się w granicy 1,3-1,5kW."

 

 

Moc na wyjściu to 3,8 kW, więc 3,8/1,5 = 2,53, natomiast 3,8/1,3 = 2.92 [tyle nigdy nie wyszło].

 

 

Tak więc wszystko się zgadza, tylko producent do COP nie zaliczył wentylatora i pompki obiegowej, choć nie podał tego w instrukcji - mamy więc niezgodność towaru z umową.

 

Zwłaszcza, że w instrukcji wyraźnie piszą, że: "średnia moc pobierana przez pompę to 1 kW" a teraz podają, że 1,3-1,5 kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Średnia moc pobierana to nie to samo co np maksymalna.

 

Nie wiem którą PC Hewalexu masz ale jak spojrzałem na pierwszą z brzegu to podawany parametr COP 3,8 jest dla warunków pracy A7W35, dla W45 na pewno jest sporo niższy i nie wiem czy producent ma obowiązek podawać ten parametr dla innych warunków niż określonych normą. Choć aż by się o to w takim urządzeniu prosiło.

Jeżeli chodzi o niewliczanie pompki do COP to o ile to nie jest nigdzie w dokumentacji zaznaczone to zalatuje lekkim naciąganiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podobno nie, tzn:

pani z puntu twierdzi że są 2 dodatkowe godziny czyli 6-7 i 15-16,

co więcej tak jest w cenniku bez gwiazdek przy strefach czasowych ;)

a pełna nazwa oferty to Ekonomiczna Dolina :)

 

Dokładnie tak to wygląda:

Tania taryfa jest między 13 a 16 i między 22 a 7 rano. Wiem bo używam od trzech lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do użytkowników pomp PW. Czy ktoś analizował ofertę na energię elektryczną Duonu? Wydaje się bardzo korzystna. W G12w 11 gr w taniej taryfie i 35 do 37gr w drogiej. Zastanawiam się czy są jakieś kruczki. Może ktoś podpisał umowę z duonem i podzieli się opinią.

 

do tego doliczyć trzeba VAT i opłatę dystrybucyjną dla Twojego dystrybutora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Z całym szacunkiem, nie pytam co trzeba doliczyć bo to jest jasne. Pytam się o to czy ktoś miał styczność z firmą Duon i czy nie ma żadnych ukrytych kruczków, które będą czyniły ofertę nieopłacalną.

W temacie grzejacych prądem jest kilku mających Duon i są narazie zadowoleni.

Rzuć tam zapytanie o konkrety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Umowę miałem podpisaną na atlantica 16 kW tri, ale ze znanych tylko jemu powodów , zapropanował mi założenie Nibe. ( Czekałem ok 4 miesięcy na montaż!)

I jak to się mówi "wcisnął" mi tą pompkę.

 

A jak to się w ogóle stało że dałeś sobie wcisnąć taką pompę?

Chodzi mi o to jakich "sztuczek" użył ten (...) sprzedawca...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...