Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

Bez bufora będzie taniej w inwestycji i eksploatacji. Zastanowiłbym się nad zbiornikiem cwu. 200l to zazwyczaj mało aby grzać go tylko w II taryfie. No chyba, że zużycie wody jest niskie.

 

A czy zbiornik CWU 300l dla rodziny 2+2 wystarczy ? Grzanie głównie w II taryfie, codziennie prysznic od czasu do czasu kąpiel w niedużej wannie, zmywanie naczyń głównie w zmywarce, czasami pojedyncze naczynia pod wodą bieżącą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

co do bufora to go mam, co do kosztów to nagrzanie raz na dobę 300l bufor plus 300l zasobnik do 55 stopni to 3-3,6 kw w czasie do 40 minut, nie zachwalam bo zasobnik mam do kitu ale tak mam zrypane i już, a jak się to przekłada na koszt utrzymania tego bufora to nie mam pojęcia, dla mnie to i tak bardzo duży plus bo mam ciepłą wodę za 30zł. a około 160zł.

 

To faktycznie dość niesamowite kolego, bo ja żeby mój zasobnik 300l z dość dużą wężownicą podgrzać o 15-18st potrzebuję około 45min. Ty 2x więcej wody podgrzewasz w krótszym czasie i to do wyższej temperatury:eek: To co ja muszę mieć skopane?;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy zbiornik CWU 300l dla rodziny 2+2 wystarczy ? Grzanie głównie w II taryfie, codziennie prysznic od czasu do czasu kąpiel w niedużej wannie, zmywanie naczyń głównie w zmywarce, czasami pojedyncze naczynia pod wodą bieżącą.

 

Wystarczy:yes: Ja mam 300l i grzeję wyłącznie w II taryfie i wystarcza. Wanna 180l i prysznic z deszczownicą i kaskadą, rodzina 2 + 2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

map78 u mnie tez podpicie o niecałe 20 st trwa około 30-40 min.

Od tygodnia mam moduł intensishome, programowanie w nim to przyjemność w porównaniu z timerem na pompie.

Aktywowałem sobie wersje pro, ona jest niby płatna 2e, ale nie znalazłem żadnej opcji płacenia. Miałem komunikat że do grudnia 2013 jest bezpłatna. Ale działa. Jak jest u Ciebie z tą wersją.

Zlicza u Ciebie kw w programie? o mnie pokazuje cały czas 0kw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

map78 u mnie tez podpicie o niecałe 20 st trwa około 30-40 min.

Od tygodnia mam moduł intensishome, programowanie w nim to przyjemność w porównaniu z timerem na pompie.

Aktywowałem sobie wersje pro, ona jest niby płatna 2e, ale nie znalazłem żadnej opcji płacenia. Miałem komunikat że do grudnia 2013 jest bezpłatna. Ale działa. Jak jest u Ciebie z tą wersją.

Zlicza u Ciebie kw w programie? o mnie pokazuje cały czas 0kw.

 

Miałem ten sam komunikat i jeszcze nikt mnie o te 2e nie ścignął, a wersję advance mam aktywną od ponad roku;)

U mnie nie zlicza i nie będzie bo ja mam pompę z 2013r, czyli w wersji bez wbudowanego podlicznika energii. Podlicznik mam osobny na ścianie. Jak masz tą nową pompę z wbudowanym podlicznikiem to powinno Ci normalnie pokazywać zużycie w zakładce statystyki - przynajmniej taką prezentację gdzieś tam widziałem na stronie Panasonic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziala to, ja mam pompe z tego roku i mi na razie zlicza samo grzanie ale jeszcze jest opcja grzania zbiornika i chlodzenia, kazda z tych opcji jest pokazywana osobno, nie mam osobnego licznika na pompe zeby sprawdzic na ile jest to miarodajne ale mam mnie wiecej obraz zuzycia. jak nie bede prowadzil innych prac w domu to bede mogl sprawdzic jak dokladny jest ten pomiar panasonica porownujac to z odczytem na glownym liczniku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pompe mam rok. Pod licznik też założyłem na ścianie. Słyszałem, że te 2014 mają licznik ale podobno ich dokładność jest bardzo słaba.

 

mają na pewno, ale za 100 zł założyłem na kablu jej licznik dodatkowy. Niby porównam, choć nie do końca bo jest na tym tez pompka CWU. porównam za to ile idzie na liczniku PC a ile na całą instalację uwzględniając drobną cyrkulację CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To faktycznie dość niesamowite kolego, bo ja żeby mój zasobnik 300l z dość dużą wężownicą podgrzać o 15-18st potrzebuję około 45min. Ty 2x więcej wody podgrzewasz w krótszym czasie i to do wyższej temperatury:eek: To co ja muszę mieć skopane?;)

Czytałeś o moich brakach wiedzy po wyżej więc to pytanie pewnie dla podkręcenia, ale Ci powiem, PC 14,2 kw przy 7 stoni jak wiadomo onof bo, więc teraz ile ma przy 35stopniach ? kbab pewnie znów zabłyśnie ale kicham na to

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałeś o moich brakach wiedzy po wyżej więc to pytanie pewnie dla podkręcenia, ale Ci powiem, PC 14,2 kw przy 7 stoni jak wiadomo onof bo, więc teraz ile ma przy 35stopniach ? kbab pewnie znów zabłyśnie ale kicham na to

 

To trzeba było dopisać, że takie zużycie i czas ogrzania tych dwóch zasobników uzyskujesz w temp zewnętrznej +35st - wtedy wszystko będzie jasne. Ja podaje wartości jakie uzyskuje w sezonie grzewczym, bo +35st na dworze nie jest u mnie często spotykaną temperaturą;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi, poważnie przemyślę sprawę bufora. Instalator straszy mnie, że u mnie w strefie klimatycznej III na granicy z IV nie ma żartów i lepiej mieć zapas ciepłej wody w razie "W" Bufor kosztuje w wycenie jakieś 1000 zł (200 l) więc nie tak wiele, pytanie czy można go wykorzystywać okresowo? Lub czy można go dołożyć do systemu w późniejszym czasie jeżeli się okaże, że był by przydatny? Pewnie tak co?

 

Co do zasobnika to nas są 3 osoby, teraz mam 150 l i wystarcza nam w zupełności, więc oszczędniej będzie i wystarczająco grzać 200 l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To trzeba było dopisać, że takie zużycie i czas ogrzania tych dwóch zasobników uzyskujesz w temp zewnętrznej +35st - wtedy wszystko będzie jasne. Ja podaje wartości jakie uzyskuje w sezonie grzewczym, bo +35st na dworze nie jest u mnie często spotykaną temperaturą;)

W sezonie grzewczym niestety nie rozdzielę tych wartości a w sezonie letnim 35 nie zawsze ale mniejsza o to, po prostu zużywało mi 3-4 kw na zagrzanie i pompa pracowała 40 do 45 minut, gość pytał o koszty związane z buforem więc ja o mam i taki przykład podałem i tyle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi, poważnie przemyślę sprawę bufora. Instalator straszy mnie, że u mnie w strefie klimatycznej III na granicy z IV nie ma żartów i lepiej mieć zapas ciepłej wody w razie "W" Bufor kosztuje w wycenie jakieś 1000 zł (200 l) więc nie tak wiele, pytanie czy można go wykorzystywać okresowo? Lub czy można go dołożyć do systemu w późniejszym czasie jeżeli się okaże, że był by przydatny? Pewnie tak co?

 

Co do zasobnika to nas są 3 osoby, teraz mam 150 l i wystarcza nam w zupełności, więc oszczędniej będzie i wystarczająco grzać 200 l.

 

Ja za 300l dałem 1500zł. i da się tak podłączyć by go odciąć zaworami i grzać bezpośrednio, co do zasobnika cwu to 300l będzie znacznie leprzy i wbrew pozorom wyjdzie taniej ciepła woda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja za 300l dałem 1500zł. i da się tak podłączyć by go odciąć zaworami i grzać bezpośrednio, co do zasobnika cwu to 300l będzie znacznie leprzy i wbrew pozorom wyjdzie taniej ciepła woda

 

Możesz uzasadnić czemu zasobnik 300 l wyjdzie taniej woda? Moim zdaniem ważne jest dobranie zasobnika pod zużycie. tzn. jeżeli wystarczy ci w zwykły codzienny dzień 200 l lub mniej to jest ok 200l. Jeżeli zużyjesz prawie 300 l to taniej będzie mieć zasobnik 300 l żeby taką ilość podgrzać na tanim prądzie i zakumulować... A wątpię czy 300l wyjdzie mi taniej niż podgrzanie 200l z czego zużyję np. 160l :confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy sorry ze wtrącę ale zamierzam kupić projekt z pracowni Z500 - Z241 GP2 który będzie ogrzewany pompą ciepła PW i moje pytanie jest takie czy warto zamówic razem z projektem również projekty instalacji pompy ciepła (250zł), rekuperacji (550zł) i instalacji ogrzewania podłogowego (350zł)? Czy to wszystko wyjdzie i tak że instalatorzy będą robić swoje projekty? Nie chciałbym płacić za wszystko podwójnie. Wytłumaczcie mi jako laikowi co zakupić a co się nie opłaca. Napewno chcę wziąć zestawienie materiałów (57zł) i zastanawiam się na kosztorysem budowlanym (249zł) aby porównywac ceny i nie dać się doić.

Pomózcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli pc potrafi podgrzać 300l bufor i 300l cwu do 55* w ciągu 40min (z tym trochę M.Krk przesadził) - to w jakim czasie może ta sama pc podgrzać zbiornik np 120l cwu - czy w takim przypadku będzie można korzystać z tego układu mając cwu na bieżąco?

Niestety system musi być dopasowany do potrzeb, przy cwu najważniejsze jest zużycie. Mocna pc jak widać potrafi podgrzewać cwu bardzo szybko - pewnie w tym czasie takiej ilości cwu nie zużyjemy, za to system z buforem i dużym zbiornikiem cwu na pewno będzie miał większe straty.

PS dla M.Krk

Aby podgrzać 600l wody o 40* w czasie 40min potrzeba mocy 42kW (bez strat systemowych).

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli pc potrafi podgrzać 300l bufor i 300l cwu do 55* w ciągu 40min (z tym trochę M.Krk przesadził) - to w jakim czasie może ta sama pc podgrzać zbiornik np 120l cwu - czy w takim przypadku będzie można korzystać z tego układu mając cwu na bieżąco?

Niestety system musi być dopasowany do potrzeb, przy cwu najważniejsze jest zużycie. Mocna pc jak widać potrafi podgrzewać cwu bardzo szybko - pewnie w tym czasie takiej ilości cwu nie zużyjemy, za to system z buforem i dużym zbiornikiem cwu na pewno będzie miał większe straty.

PS dla M.Krk

Aby podgrzać 600l wody o 40* w czasie 40min potrzeba mocy 42kW (bez strat systemowych).

 

I co mam jeszcze napisać że nie kłamię że przysięgam, nie jestem specjalistą i nie zamierzam pisać pracy na ten temat.

Jest tak że miałem ustawioną PC na 56-57 stopni na wyjściu, sterownik ustawiony od14 do 15, bo mam G12e Tauron itd.PC wyłącza się po 40 - 45 minutach, w zasobniku temperatura dobije maksymalnie do 50 stopni, w każdym razie nie sprawdzam jaka jest temperatura bufora podczas startu PC , wody w zasobniku wystarcza mi na prysznice wieczorem, rano i często jeszcze przed południem wskakuję, w domu 2dorosłe i jedno dziecko, tak mam i już jestem zadowolony z tego, miałem wcześniej termę 60l tak na okres letni po 6 miesiącach dopłaciłem 1200zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz uzasadnić czemu zasobnik 300 l wyjdzie taniej woda? Moim zdaniem ważne jest dobranie zasobnika pod zużycie. tzn. jeżeli wystarczy ci w zwykły codzienny dzień 200 l lub mniej to jest ok 200l. Jeżeli zużyjesz prawie 300 l to taniej będzie mieć zasobnik 300 l żeby taką ilość podgrzać na tanim prądzie i zakumulować... A wątpię czy 300l wyjdzie mi taniej niż podgrzanie 200l z czego zużyję np. 160l :confused:

 

Bo jest większy, bo rzadziej będzie grzany, bo do niższej temperatury, a poza tym podgrzanie 300 do tej samej temperatury co 200 nie wyjdzie taniej i tego nie napisałem, zresztą rób jak chcesz i skąd pomysł że PC wyjdzie taniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość tymczasowy19
W zasobnikach z wezownicowych jest cos takiego jak stratyfikacja temperatury wody. W praktyce nie grzejesz do zadanej temperatury calej jej objetosci. Z zasobnika 300l nie bedziesz mial 300l CWU. Wez na to poprawke przy doborze.

 

nie wiedzieć czemu, niektórzy o tym zapominaja i piszą potem o grzaniu wody o 40C - od 10 - 50C

w rzeczywistości w zależności od nastaw podgrzewają o 10-15C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...