Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

I co mam jeszcze napisać że nie kłamię że przysięgam

nie, ale

nagrzanie raz na dobę 300l bufor plus 300l zasobnik do 55 stopni to 3-3,6 kw w czasie do 40 minut

to dzienne zużycie 2-2,4kWh, co przy nawet optymistycznym cop=4 daje 8-9,6kWh - tyle energii potrzebuje Twój bufor, podgrzew cwu i straty systemowe, jeśli na bufor i straty w założeniu przyjmiemy 25% tej energii to na podgrzew cwu potrzebujesz 6-7,2kWh - tą energią podgrzejesz o 40* ok 130-155l wody, jak widzisz trochę mniej niż podałeś.

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

nie, ale

 

to dzienne zużycie 2-2,4kWh, co przy nawet optymistycznym cop=4 daje 8-9,6kWh - tyle energii potrzebuje Twój bufor, podgrzew cwu i straty systemowe, jeśli na bufor i straty w założeniu przyjmiemy 25% tej energii to na podgrzew cwu potrzebujesz 6-7,2kWh - tą energią podgrzejesz o 40* ok 130-155l wody, jak widzisz trochę mniej niż podałeś.

 

nie wiem. pytam.

czy to jak w matematyce?

 

jak:

6-7,2kWh da o 40* ok 130-155L

to:

6-7,2kWh da o 20* ok 260-310L

 

Jak tak to może on nie "rozbiera" w realu na dobę całego zbiornika a tylko pół i nie grzeje zawsze od 10* do 50* (różnica 40*) tylko od 30* do 50*. Wtedy idealnie by starczyło na ok 300L zasobnik jaki ma. Dla mnie to całkiem oczywiste bo sam mając 300L zasobnik w planach przewiduję ze z 2 razy w tygodniu go "rozbiorę" do zera przez wannę plus prysznic w tym samym czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem. pytam.

czy to jak w matematyce?

 

jak:

6-7,2kWh da o 40* ok 130-155L

to:

6-7,2kWh da o 20* ok 260-310L

 

Jak tak to może on nie "rozbiera" w realu na dobę całego zbiornika a tylko pół i nie grzeje zawsze od 10* do 50* (różnica 40*) tylko od 30* do 50*. Wtedy idealnie by starczyło na ok 300L zasobnik jaki ma. Dla mnie to całkiem oczywiste bo sam mając 300L zasobnik w planach przewiduję ze z 2 razy w tygodniu go "rozbiorę" do zera przez wannę plus prysznic w tym samym czasie.

 

Wszystko się zgadza i tego nikt by nie negował. Problem polega na tym, że kolega M.Krk napisał, że grzeje zasobnik 300l + bufor 300l do 55st, czyli z COP'em raczej niskim. Gdyby chodziło o sam zasobnik to wszystko by się zgadzało:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy sorrry ze przerywam ciekawą dyskusje ale decyzję musze podjąć dziś więc ponawiam pytanie.

 

Zamierzam kupić projekt z pracowni Z500 - Z241 GP2 który będzie ogrzewany pompą ciepła PW i moje pytanie jest takie czy warto zamówic razem z projektem również projekty instalacji pompy ciepła (250zł), rekuperacji (550zł) i instalacji ogrzewania podłogowego (350zł)? Czy to wszystko wyjdzie i tak że instalatorzy będą robić swoje projekty? Nie chciałbym płacić za wszystko podwójnie. Wytłumaczcie mi jako laikowi co zakupić a co się nie opłaca. Napewno chcę wziąć zestawienie materiałów (57zł) i zastanawiam się na kosztorysem budowlanym (249zł) aby porównywac ceny i nie dać się doić.

Pomózcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie, ale

 

to dzienne zużycie 2-2,4kWh, co przy nawet optymistycznym cop=4 daje 8-9,6kWh - tyle energii potrzebuje Twój bufor, podgrzew cwu i straty systemowe, jeśli na bufor i straty w założeniu przyjmiemy 25% tej energii to na podgrzew cwu potrzebujesz 6-7,2kWh - tą energią podgrzejesz o 40* ok 130-155l wody, jak widzisz trochę mniej niż podałeś.

 

3-3-6kw, a cop 4 przy około powiedzmy 25 stopniach z optymizmem nie wiele ma wspólnego, ale ja Cię do niczego nie przekonuję, piszę jak jest u mnie bo mnie ta sytuacja zwyczajnie cieszy, Ty rób ja chcesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budujący Radom Odpuść sobie te wszystkie dodatki łącznie z kosztorysami i zestawieniami. Zakup tylko projekt. I tak z nim pójdziesz do jakiegoś architekta i będziesz robił pewnie jakieś poprawki(adaptacja) Z doświadczenia wiem że te wszystkie wyliczanki w gotowcach psu na budę się nie zdadzą. Lepiej jak już bedziesz miał gotowy po poprawkach projekt dopiero policzyć. Rozważ też możliwość projektu indywidualnego. Tu gotowiec to około 2K za adaptację zapłacisz około 4K. Projekt zagospodarowania to następna kasa. Przy indywidualnum wyjdzie może troszkę drożej ale wtedy możesz zlecić już też projekty podłogówek czy n.p. wodne i zrobić tak jak tobie pasuje a nie jak pasowało komuś kogo nie znasz i puści ci instalację akurat tam gdzie ty zaplanowałeś w domu coś innego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od razu zaznaczam, że jestem laikiem, ale o etap dalej niż Ty ;)

Projekt instalacji pompy ciepła - zrobi to instalator. Nawet jak teraz Ci się wydaje, że dokładnie wiesz gdzie co ma być to za kilka tygodni, a już na etapie po stanie surowym może się okazać, że koncepcja się zmieniła. Myślę, że teraz nie warto. Zresztą opcji pomp ciepła jest tak dużo, że zanim dojdziesz do etapu montażu może wybierzesz zupełnie inny rodzaj niż Ci się w tej chwili wydaje. Bo jak się domyślam inna instalacja jest potrzebna po PC PW a inna do gruntowej, może będziesz chciał bufor ciepła a może zostaniesz tylko przy zasobniku do pompy.

projekt rekuperacji - za tą samą cenę a pewnie i mniej ;) możesz to mieć u sprawdzonego projektanta (np. Asolt z forum). Mi instalatorzy wentylacji mówią, żeby poczekać z jakimkolwiek planowaniem kanałów do momentu, kiedy będą stały już ściany.

Instalacja ogrzewania podłogowego - z lektury forum przyswoiłam, że nie da się zrobić rzetelnie projektu podłogówki nie znając OZC dla każdego pomieszczenia. Oni pewnie wyliczyli dla rozwiązań izolacji jakie przewidzieli w projekcie. Ty możesz zamontować cieplejsze okna, izolację z lepszym wspołczynnikiem i już projekt podłogówki z biura idzie na dno szuflady.

Na Twoim miejscu dałabym sobie spokój z projektami instalacji do projektu i uderzyła do np Aslota, który wszystkie te projekty zrobi dostosowanie w 100% do faktycznie budowanego przez Ciebie domu , a przede wszystkim wyliczy Ci OZC które powinno być podstawą do tych projektów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to już 2 głosy przeciw, i pewnie tak zrobię , tylko zestawienie materiałów wezmę. Przeróbek raczej nie będe wykonywał. No może jakieś niewielkie.

Czy to że wybralismy dom z garażem i przejściem do garażu będzie powodowało jakieś straty ciepła? (mostki termiczne)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to że wybralismy dom z garażem i przejściem do garażu będzie powodowało jakieś straty ciepła? (mostki termiczne)?

Będzie ale bez przesady.Chyba że idziesz w dom pasywny. Ja u siebie zrezygnowałem i w tym miejscu będę miał szafę. Tyle tylko że u mnie od wejścia do garażu do wejścia do domu jest 2 m.

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to już 2 głosy przeciw, i pewnie tak zrobię , tylko zestawienie materiałów wezmę. Przeróbek raczej nie będe wykonywał. No może jakieś niewielkie.

Czy to że wybralismy dom z garażem i przejściem do garażu będzie powodowało jakieś straty ciepła? (mostki termiczne)?

 

Oczywiście, że będzie:) ale nie daj się zwariować. Idąc tym tropem można by tez zrezygnować z okien, bo powodują straty;) Ja sobie nie wyobrażam żeby do garażu chodzić na około:o W mroźne dni to jest właśnie największy atut, że idziesz sobie prosto z domu do autka:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie to dom pasywny tylko mam nadzieje dobrze zaizolowany. Garaż będzie nie ocieplony. Poprostu trzy sciany i brama. jak liczyć 1m2 takiego garażu bez ogrzewania, tynków posadzki (zwykła szlicha betonowa) . Straszą mnie że 1000zł. z metra , czyli koszt u mnie wyniósłby 40tyś ? Pytam za co? za 3 sciany, wylewke i kawałek dachu z rynną? ale moze sprowadźcie mnie na ziemię, moze o czymś nie wiem

Co do strat ciepła to chodzi tylko o to aby te pokoje nie stały sie jakies zimne albo coś , ze wzgkledu na styczność z garażem. Nie wim jak taka pompa ciepła będzie się sprawowała (choc wiekszosć uzytkowników z muratora jest zadowolonych) jednak mój kierownik budowy mi odradza. Mówi ze ma kilku klientów którzy maja i narzekają, że za chłodno i dużo prądu ciagnie.

Już nie wiem w co wierzyć . Jakby ktoś był z Radomia lub niedalekiej odległości to z chęcią bym podjechał aby sprawdzić organoleptycznie to ustrojstwo. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do strat ciepła to chodzi tylko o to aby te pokoje nie stały sie jakies zimne albo coś , ze wzgkledu na styczność z garażem. Nie wim jak taka pompa ciepła będzie się sprawowała (choc wiekszosć uzytkowników z muratora jest zadowolonych) jednak mój kierownik budowy mi odradza. Mówi ze ma kilku klientów którzy maja i narzekają, że za chłodno i dużo prądu ciagnie.

Już nie wiem w co wierzyć . Jakby ktoś był z Radomia lub niedalekiej odległości to z chęcią bym podjechał aby sprawdzić organoleptycznie to ustrojstwo. ;)

 

Ja by Twój kierownik budowy był prawdziwym fachowcem i doradził dobrze w zakresie ocieplenia to by jego klienci nie narzekali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja by Twój kierownik budowy był prawdziwym fachowcem i doradził dobrze w zakresie ocieplenia to by jego klienci nie narzekali.
Kierownik budowy nie znający się na budownictwie, to nie jest jakiś rzadki przypadek, ale się tym chwalący przed inwestorem, to już jakiś dziwoląg.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wim jak taka pompa ciepła będzie się sprawowała (choc wiekszosć uzytkowników z muratora jest zadowolonych) jednak mój kierownik budowy mi odradza. Mówi ze ma kilku klientów którzy maja i narzekają, że za chłodno i dużo prądu ciagnie.

Już nie wiem w co wierzyć . Jakby ktoś był z Radomia lub niedalekiej odległości to z chęcią bym podjechał aby sprawdzić organoleptycznie to ustrojstwo. ;)

 

Jak rok temu instalowałem swoją PCi to w tym samym czasie nadzorowałem instalację miałowca z podajnikiem w domu mojego brata, który akurat był za granicą. I tam zarówno od hydraulika jak i elektryka dowiedziałem się, że zrobiłem największą głupotę na świecie - oni też słyszeli o wielu przypadkach marznięcia i o horrendalnych rachunkach przy pompie ciepła;) Rzeczywistość okazała się jedna z goła odmienna, dlatego proponuje słuchać raczej opinii tych co ten system użytkują, a nie tych co coś tam słyszeli. Z reguły tak jest, że najwięcej krytycznych uwag do PCi mają ludzie, którzy na oczy ich nie widzieli i najczęściej nawet nie rozumieją zasady ich działania;) Gdyby te urządzenia były takie złe to internet już by huczał na ten temat, a tam jak sam zauważyłeś sami zadowoleni:) dziwne, nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem nastwiony na Panasonica jednak mój instalator forsuje mi PW Dimplex (jutro będę miał wycenę i szczegóły), czy jest tu ktoś kto ma doświadczenia z tą marką i pompami? Podobno cena podobna lub nawet niższa, a lepiej podchodzą do spraw serwisu i gwarancji. Coś ktoś? :)

 

Myślę, że chodzi i model LAW 14ITR - może jakieś uwagi?

Edytowane przez jmajczuk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kierownik budowy nie znający się na budownictwie, to nie jest jakiś rzadki przypadek, ale się tym chwalący przed inwestorem, to już jakiś dziwoląg.

 

I tu panuje całkowita zgodnosc miedzy nami, ale kazdy kierownik dba o to aby konstukcja budynku była stabilna pod wzgledem wytrzymałosciowym i mechanicznym. Sprawy ocieplen, ogrzewania i przygotowania cwu to sprawy poboczne którym kierownik budowy nie zaprząta sobie głowy.

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do strat ciepła to chodzi tylko o to aby te pokoje nie stały sie jakies zimne albo coś , ze wzgkledu na styczność z garażem.

 

według mnie ściana pomiędzy nieogrzewanym garażem a domem (pokojami) musisz po prostu ocieplić tak jak ściany zewnętrzne i po kłopocie, koniecznie dobre drzwi między garażem i domem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...