Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

Jestem nastwiony na Panasonica jednak mój instalator forsuje mi PW Dimplex (jutro będę miał wycenę i szczegóły), czy jest tu ktoś kto ma doświadczenia z tą marką i pompami? Podobno cena podobna lub nawet niższa, a lepiej podchodzą do spraw serwisu i gwarancji. Coś ktoś? :)

 

Myślę, że chodzi i model LAW 14ITR - może jakieś uwagi?

 

Trochę droga pompa oferująca mniej od panasonica. Zobacz na dane techniczne: przy 7 st pompa wytwarza 14,7kW a przy 2 st. spadek do 11kW. Aż strach pomyśleć ile odda przy -5 czy -15 na dworze.... Poza tym gorszy COP i dodatkowo musi pracować z buforem (nawet jest w zestawie). Przekombinowali. No i temperatura minimalna pracy to tylko -20st.

P.S Przeanalizuj koszt częsci zamiennych do pompy. Może wytrzyma 20 lat ale jeśli za 6 czy 8 lat padnie sprężarka lub płyta główna to wolałbym wyłożyć 2 tys a nie np. 6tys.zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

są jakieś przemyślenia nt. wygrzewania domu?

 

Obecnie mam płaską taryfe bo budowlaną i nie wiem czy zapuścić to grzanie tylko na dzień (cieplej) z przerwami na noc

czy

też zagrzać do oporu -bez przerwy- i ustawić timer aby grzała maks kilka h w dzień?

 

Wystartowała z 16* wody na wejściu, licznik 4.5kW o godz. 16.50 a o godz. 21.20 było 22* wody na wejściu i 9,6kW czyli pobrała 5,1kW.

 

p.s. TCap 9kw. Jednostka wewnętrzna pracuje równie "głośno" lub głośniej od zewnętrznej? Normalne to? Na teście PC przez 15min jakieś 10 dni temu wydawało mi się że jednostki wewnętrznej prawie wcale nie słyszałem i słuchaliśmy tylko na zewnątrz. Czy wyłączyć i zgłosić instalatorowi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za opinię, też myślę, że to wynalazek średniej jakości... Co do ceny jutro poznam, ale mam być taniej niż Panasonic... Mój instalator wyczytał gdzieś, że przy gwarancji Panasonic odpowiada sprzedawca/instalator, a firma na papierze umywa ręce. I on się obawia, że jak będzie coś nie tak będzie miał kłopoty. Zapis z karty gwarancyjnej: "Obowiązki gwaranta wynikające z niniejszej gwarancji jakości wykonuje

sprzedawca wymieniony w karcie gwarancyjnej w rubryce – dane sprzedawcy."

Nie mają w Polsce swojego serwisu czy o co tu chodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)Zapis z karty gwarancyjnej: "Obowiązki gwaranta wynikające z niniejszej gwarancji jakości wykonuje

sprzedawca wymieniony w karcie gwarancyjnej w rubryce – dane sprzedawcy."

Nie mają w Polsce swojego serwisu czy o co tu chodzi?

Chodzi o to, że rabat na urządzenie zawiera koszty ewentualnej akcji serwisowej/naprawczej. Podobnie jak w klimatyzatorach niektórych firm, instalator autoryzowany ma odpowiedni rabat na urządzenie ale za to w cenie ma obowiązek naprawy urządzenia na gwarancji producenta.

Producent zapewnia mu tylko części zamienne (o ile dobrze zdiagnozuje - bo jeśli np. niepotrzebnie wymieni płytę główną a okaże się uszkodzony tylko czujnik temperatury to fakturę na płytę opłaca instalator......) -także "pazdrawlaju" mniej kompetentnych ;)

(Może tego obawia się ów instalator)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budujący Radom Rozważ też możliwość projektu indywidualnego. Tu gotowiec to około 2K za adaptację zapłacisz około 4K. Projekt zagospodarowania to następna kasa. Przy indywidualnum wyjdzie może troszkę drożej ale wtedy możesz zlecić już też projekty podłogówek czy n.p. wodne i zrobić tak jak tobie pasuje a nie jak pasowało komuś kogo nie znasz i puści ci instalację akurat tam gdzie ty zaplanowałeś w domu coś innego.

 

Ja robiłem na projekcie indywidualnym, a do wyboru miałem 3 opcje jn:

 

A - Cena dla adaptacji bez zmian = 7.550 + cena projektu gotowego

B - Cena dla adaptacji ze zmianami = 9.050 + cena projektu gotowego

C - Cena projektu indywidualnego = 11.600

 

wybrałem opcję C. Dodam, że cena projektu gotowego budynku o kształcie i wymiarach jaki nam odpowiadał to było 5.500 (dziś ten projekt kosztuje 4.500)

 

adaptacja obejmowała;

 

Projekt zagospodarowania terenu

Projekt budynku - architektura

Projekt budynku - konstrukcja

Projekt przyłącza wody do budynku

Projekt przyłącza kanalizacji do budynku

Projekt przyłącza energetycznego do budynku

Schemat instalacji wody i kanalizacji wewnętrznej

Schemat instalacji elektrycznej wewnętrznej

Schemat instalacji centralnego ogrzewania z kotłownią

Projekt instalacji wentylacji mechanicznej z rekuperacją

 

pozdrawiam,

Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem w trakcie układania instalacji elektrycznej. Jakie powinno być sterowanie pompą Panasonica TCap? W całym domu podłogówka. Czy wstawić regulator pogodowy z termometrem zewnętrznym / jaki/ ? i termometr wewnętrzny jaki i gdzie? Jak tym sterować?Instalacja alarmowa to chyba satel integra 128 WRL, da się to jakoś wykorzystać? Mam 1,5 tygodnia na instalacje - jakieś pomysły? Czy do podłogówki potrzebne są elektrozawory na rozdzielaczach?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są dwie możliwości grawancyjne. Albo producent zapewnia pełną gwarancję tzn. dzwonimy np. do firmy dell i oni (w przypadku firmy dell akurat jest door to door) przyjeżdżają i naprawiają własnym serwisem lub druga możliwość zgłaszamy do sprzedawcy (w przypadku pomp oczywiście będzie to instalator) i on usuwa usterkę.... I tu znowu są dwie możliwości zależą one od umowy pomiędzy dystrybutorem a instalatorem. Albo instalator na własny koszt usuwa usterkę a dystrybutor przysyła (oczywiście za darmo) brakujące części albo instalator usuwa usterkę i przesyła rachunek dystrybutorowi. Może być i tak, że instalator ma możliwość wyboru. Albo kupuje taniej pompę i musi ją serwisować w razie awarii a dostaje tylko części lub kupuje drożej i serwisuje w razie awarii za kasę. Taki wybór jest np. w przypadku mtsubishi.

 

Do końca nie wiem jak jest w Panasonicu. Na pewno mają swój serwis. Na początku moja pompa pracowała bardzo źle. Mój instalator skontaktował się z firmą panasonic i zalecili mu dokonanie pomiarów. Okazało się, że czynnika było za mało... Mój instalator wymienił czynnik. Poprawiło się znacznie ale nadal było dużo gorzej niż podaje katalog. Kazali w panasoniku instalatorowi (na ich koszt) zakupić ciepłomierz i dokonać pomiarów. Potwierdziło się, że nadal jest coś nie tak. Po tym fakcie przyjechali z panasonica, przebadali i... wymienili jeszcze raz czynnik R410A. Kazali odczekać parę dni i wtedy porobić pomiary. Porobiłem po tygodniu i zgłosiłem, że nadal jest gorzej niż podaje producent. Przyjechali jeszcze raz z Warszawy i porobili pomiary. Okazało się, że mieszczą się w normie lecz faktycznie były o ok. 7% niższe niż podaje producent. Powiedzieli żebym spokojnie grzał z miesiąc a powinno się jeszcze poprawić. No i .... mieli rację o dziwo. Po dwóch tygodniach nie poznałem pompy. Do tej pory grzeje ok. 5-12% (zależnie od warunków atmosferycznych) od serii. Dodatkowo rozbebeszyłem jednostkę zewnętrzną i ociepliłem wszystkie rurki.

Konkluzja: podobno najczęstszym problemem są problemy z czynnikiem chłodniczym a to z prozaicznego powodu. Te urządzenia tak jak i lodówki nie powinny być przewożone poziomo. Niestety często na którymś z etapów transportu tak ktoś może zrobić bo wówczas łatwiej przewieźć....

Acha, zadzwonili do mnie i zaproponowali sprzedaż zainstalowanego u mnie ciepłomierza. Opłacało im się taniej sprzedać, żeby mój instalator nie wystawiał im za demontaż faktury. No i po krótkich negocjacjach zgodziłem się.

Wszystkim posiadaczom pomp zalecam stosowanie ciepłomierza. Jeśli coś nawala to on najszybciej to wychwyci. Już dostałem w sumie kilkanaście telefonów z podziękowaniem bo jak się okazuje problem ten dotyka wielu użytkowników różnych pomp. Po wymianie czynnika wszystko wracało do normy.

 

 

Jaki to dimplex, który kosztuje mniej od panasonica? Jeśli się dowiesz to zaspokój moją ciekawość proszę.

 

Trochę chyba przynudziłem

Edytowane przez asaselllo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam, gdyż później z cztery inne jeszcze używałem. Opomiarowałem w pewnym momencie prawie wszystko ale już mi przeszło. Jutro sprawdzę. Ciekawe jest to, że na pięć ciepłomierzy (i tych tańszych i droższych) różnica w pomiarach wyszła kosmetyczna - zdecydowanie poniżej 1%.

Moja pompa na 10h pobiera ok 100watt. Nie wiem dlaczego Ci tyle pobiera. Też mam t-cap 9kW 1 fazowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja pompa na 10h pobiera ok 100watt. Nie wiem dlaczego Ci tyle pobiera. Też mam t-cap 9kW 1 fazowego.

 

zawór 3-drożny w pozycji 1 masz na tank czy heat

 

u mnie na 1 jest heat, na 0 jest tank, może masz odwrotnie i zawór cały czas pobiera prąd

 

ewentualnie licznik do bani - bemko

 

pozdrawiam, artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzalka karteru?

 

(w domysle przyjmuje, ze piszesz o 1 kWh)

 

nie mam pojęcia czy grzałka karteru - do pompy wchodzą 2 przewody zasilające, 1-pompa, 2-grzałka wykorzystywana gdy brakuje mocy/temp. powrotu za niska etcc. - obydwa mam na osobnych licznikach i ten pompy tak jakoś zużywa sobie ok 1kw dziennie

 

pozdrawiam, artur

 

ps. oczywiście kwh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Srednio 10 watt na godzinę mi pobiera zatem sądzę, że to sterownik i elektronika. Zwykła ładowarka od laptopa niewiele mniej mi pobiera.

Jaką masz wersję 400V czy 230?

 

230v - coś bierze energię, może zawór - albo pod licznik wpiąłem coś oprócz pc

 

pozdrawiam, artur

 

ps. zawór 3d ciepły/gorący, więc energię pobiera

Edytowane przez r2req
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainspirowany waszymi doświadczeniami, aż sam postanowiłem sprawdzić u siebie:) Od północy do teraz, czyli przez 10h podlicznik wykazał zużycie 0,1kWh, czyli za dobę wyjdzie 0,2-0,3kWh. Także kolego r2req cuś Ci prąd żre ponad normę:D Stawiam na zawór 3D, albo (jeśli posiadasz) to źle ustawiony termostat systemu odprowadzenie skroplin. I 3 opcja - obiegówka jeśli używasz sterowania pogodowego, ale pisałeś coś o Auratonie, to chyba raczej nie...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

według mnie ściana pomiędzy nieogrzewanym garażem a domem (pokojami) musisz po prostu ocieplić tak jak ściany zewnętrzne i po kłopocie, koniecznie dobre drzwi między garażem i domem.

Oczywiscie planuję ściane ocieplić miedzy garazem i domem oraz do tego jakieś ciepłe drzwi, choc żona jest za tym aby przejścia nie było wtedy sobie zrobi garderobę. No nic zobaczymy. :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robiłem na projekcie indywidualnym, a do wyboru miałem 3 opcje jn:

 

A - Cena dla adaptacji bez zmian = 7.550 + cena projektu gotowego

B - Cena dla adaptacji ze zmianami = 9.050 + cena projektu gotowego

C - Cena projektu indywidualnego = 11.600

 

wybrałem opcję C. Dodam, że cena projektu gotowego budynku o kształcie i wymiarach jaki nam odpowiadał to było 5.500 (dziś ten projekt kosztuje 4.500)

 

adaptacja obejmowała;

 

Projekt zagospodarowania terenu

Projekt budynku - architektura

Projekt budynku - konstrukcja

Projekt przyłącza wody do budynku

Projekt przyłącza kanalizacji do budynku

Projekt przyłącza energetycznego do budynku

Schemat instalacji wody i kanalizacji wewnętrznej

Schemat instalacji elektrycznej wewnętrznej

Schemat instalacji centralnego ogrzewania z kotłownią

Projekt instalacji wentylacji mechanicznej z rekuperacją

 

pozdrawiam,

Artur

Nie no ja kupuje projekt gotowy ze względu na koszta. Nie będzie praktycznie zadnych zmain. Przeprojektowanie na więźbę z wiązarów i przesuniecie paru ścianek działowych.

Koszt adaptacji chyba nie przekroczy 1500zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...