Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

szybkie pytanie.

 

Znajomy. Dom sprzed 7 lat ale przyzwoicie ocieplony.

OZC zrobiona na kolanie na podstawie zużycia ekogroszku za ostatnie 5 lat.

Sam dom 50% podłogówki, 50% grzejników do wymiany na klimakonwektory.

klimakonwektory wszystkie na pietrze więc i chłodzić będzie.

 

Kotłownia w garażu wolnostojącym, nieogrzewana.

 

Pytanie. Czy jednostkę wewnętrzną takiego TCap 9 czy 11kW można ocieplić aby nie ogrzewać pom. gospodarczego przy garażu? Można to jakoś obłożyć jak rekuperator?

Kolega strasznie nie chce grzac pom. gospodarczego. 10 msc ma tam na plusie. Ile musi być w pomieszczeniu z PC, ot dla takiego TCap? Czy jak ocpeli PC to temperatura w pom. gospodarczym może być niższa?

 

Na razie pomijamy zasobnik CWU bo on grzeje prądem 5 msc i powiedział - okres letni, że może grzać nawet 12 msc prądem CWU byle do CO nie chodzić, zawleczek nie wymieniać, nie kontrolować, nie sprzątać. Na dziś nie chce wymieniać zasobnika.

kolega mysli ze pompa ciepla to farelka ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zacząłem ten temat czytać jak miał 727 stron, czyli niedawno, bo od niedawna tu jestem.

Dobrnąłem do 37 strony :D i czytam dalej, ale jestem niecierpliwy więc pytam.

Wybaczcie jeśli odpowiedzi na poniższe pytania znajdują się gdzieś w okolicach 4 czy 5 setki.

 

Wszystkie poniższe założenia są z głowy pi razy drzwi.

- Woda do CO - 35 C (podłogówka)

- Woda do CWU - 50 C.

- PC P-W

 

Jak się rozwiązuje kwestię różnej temperatury odbiorników?

 

1. Jedna pompa grzeje do 50C a potem dla podłogówki jest mieszacz z zimną? Trochę tak marnotrawstwo

2. Jedna pompa grzeje do 35C a potem już w zbiorniku cwu dogrzewa grzałka?

3. Dwie pompy, jedna do co druga cwu?

4. Dwie pompy główna grzeje jakiś duży zbiornik (bufor) do 35C z którego jest zasilana podłogówka oraz zbiornik cwu i tam dogrzewa druga PC?

5. Kombinacje powyższych z różnym zastosowaniem w zależności od pory roku.

6. Inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tej pory stawiałem na Panasonica, a tymczasem dostałem wycenę z pompą: Alezio AWHP-II V220 8MR firmy De Dietrich.

Ktoś coś może o tych pompach powiedzieć.

A przy okazji jakie są różnice między: PANASONIC AQUAREA WH-UD09FE8 / WH-SDC09F3E8 a PANASONIC AQUAREA WH-UX09 F E5 / WH-SXC09 F 3E5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tej pory stawiałem na Panasonica, a tymczasem dostałem wycenę z pompą: Alezio AWHP-II V220 8MR firmy De Dietrich.

Ktoś coś może o tych pompach powiedzieć.

A przy okazji jakie są różnice między: PANASONIC AQUAREA WH-UD09FE8 / WH-SDC09F3E8 a PANASONIC AQUAREA WH-UX09 F E5 / WH-SXC09 F 3E5.

 

Pierwsza jest 3-fazowa, a druga 1-fazowa.

O De Dietrich nic nie słyszałem, ani dobrego, ani złego:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zatkao kakao ?

 

 

Zatem teraz idź zyzolek i nauczaj dobrą nowiną swoich braci ekogroszkowców,zwłaszcza w nowych domach,że pompa ciepła jest tańsza niż system grzewczy na ekogroszek i ekogroszek w nowych domach nie ma racji bytu bo jest za drogi.

 

No mnie to kosztowało 12k, a parametry chałupy masz w stopce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Pytanie z serii - DIY: Czy ma sens (finansowy) i jest technicznie łatwe do zrealizowania: zakup tylko jednostki zewnętrznej pompy ciepła powietrze-woda typu split i następnie samodzielnie dokupienie/realizację jednostki wewnętrznej. Czyli zakup wymiennika ciepła, co jeszcze ?

 

Pytam, bo mam możliwość zakupu tylko jednostki zewnętrznej (pompa typu invertor), split albo dokupić dedykowany do tej jednostki, albo samemu wykonać 'protezę' ;)

pzdr

Bogdan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie uwazasz ze to troszke dziwne?

 

Dziwne to jest podejście ludzi typu "Ja tego filmu nie oglądałem ale się wypowiem...". Wejdź na allegro, sprawdź adres i zadzwoń do komisariatu miejsca, skąd pochodzi aukcja - niech sprawdzą. Jedna jest w Krakowie - nowa, druga z Mrągowa - używana. Oczywiście kradzionego nie chcę kupować, ale nie oskarżam z miejsca, że ktoś ukradł jednostkę zewnętrzną, a wewnętrznej nie mógł, bo w środku.

A wracając do meritum - rozumiem, że dwie podstawowe funkcje jednostki wewnętrznej - wymiennik ciepła i sterowanie jednostką zewnętrzną ? Taki wymiennik to można kupić bez problemu (oczywiście nie kradziony ;) , a sterowanie to jak rozumiem już zejście do rozpracowania na części pierwsze sterowania poszczególnych elementów: pompy; zaworów; wiatraka, etc.

 

Bogdan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Värmepumpsägare - nie obrażałeś i nie do Ciebie te słowa, bez urazy.

Co do meritum - przykładowo ktoś sprzedaje aktualnie nową na allegro jednostkę zewn. DAIKIN POMPA CIEPŁA NOWA 16kW ERRQ016AAV1 ALTERMA za niewielkie pieniądze. Wymiennik ciepła - 1000zł, automatyka - ?

 

pzdr

Bogdan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wejdź na allegro, sprawdź adres i zadzwoń do komisariatu miejsca, skąd pochodzi aukcja - niech sprawdzą. Jedna jest w Krakowie - nowa, druga z Mrągowa - używana. Oczywiście kradzionego nie chcę kupować, ale nie oskarżam z miejsca, że ktoś ukradł jednostkę zewnętrzną, a wewnętrznej nie mógł, bo w środku.

 

Obdzwaniaj to lepiej Ty sam, skoro rozwazasz taki zakup. To moze byc interes zycia.;)

 

Oczywiscie, to rzeba byc bardzo naiwnym (w co jakos nie wierze), zeby ne wyczuwac tu jakiegos smrodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...