Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Można się pokusić o samodzielne wykonanie kolektora poziomego wtedy zaoszczędzimy na robociźnie i zakupić jakaś chińską pompę... i to tyle z naszych oszczędności/strat .

Nic nowego nie wymyśle... a jak zacznę kombinować to mi tylko wychodzi gorszej jakości gruntowa pompa ciepła...

Niestety ale w większości przypadkach cena idzie z jakością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można się pokusić o samodzielne wykonanie kolektora poziomego wtedy zaoszczędzimy na robociźnie i zakupić jakaś chińską pompę... i to tyle z naszych oszczędności/strat .

Nic nowego nie wymyśle... a jak zacznę kombinować to mi tylko wychodzi gorszej jakości gruntowa pompa ciepła...

Niestety ale w większości przypadkach cena idzie z jakością.

 

nie do końca musi być to tandeta, nie musi być chińczyk czy polak.

 

1. jeśli założymy, że oba układy PC grunt i powietrzne mają taki sam osprzęt - wpięcie w podłogówkę, zasobnik, obiegówka CWU, cena uruchomienia. To zmienne są ceny za PC i kolektor poziomy.

2. kolektor poziomy myślę, że poświęcając mu 2 dni pracy masz za 5 tys. Czyli o 5 tys drożej.

3. Pozostaje zakup PC. Mi swego czasu 10KW Staibel Electron z opcją chłodzenie proponowali za równe 20K. Jakaś marka ten SE jest.

myślę że całość na markowej SE wyjdzie z 32K.

 

Ja Cię na gruntówkę nie namawiam, ale wiem, że gruntowa PC nie musi być o 20K droższa od powietrznej i też nie musi być polska czy chińska aby była przystępna cenowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Chciałem w tym wątku zapytać Was, czy macie podobne uwagi do moich spostrzeżeń (pewnie tak, bo sporo tu zacnych forumowiczów):

 

Zastanawiam się, dlaczego jest tak szeroko akceptowalne oszukiwanie klienta poprzez kłamstwo, manipulację, dezinformację i brak informacji nt wydajności pracy pompy ciepła - powietrze/woda (ten rodzaj mam na myśli).

 

Czyli:

1 kłamstwo - parametry są zawyżone

2 manipulacja - podawane parametry, np. w tytule sprzedaży są zmanipulowane, typu pompa xxx, moc 12kw, od -20stopni

3 dezinformację - klient tak naprawdę potrzebuje 2 tabele - jedna COP, druga wydajności w zależności od temperatur, gdy tymczasem w opisie sprzedaży przedmiotu pierwszych kilka...kilkanaście...kilkadziesiąt stron jest marketingową propagandą

4 brak informacji - w wielu (większości?) ofertach wręcz brak informacji o COP w zależności od in/out temp.

 

Pytam pod tym kątem, że sam szukam pompy pw dla siebie, ale przerażają mnie te 'tabloidowe' opisy sprzedających i gdyby nie forum i rzetelnie informacje sporej grupy osób - można by się nieźle nadziać.

 

Dodam, że to pytanie raczej z tych retorycznych, ale chciałem wypowiedzieć tą myśl i usłyszeć Wasze zdanie.

 

pzdr

Bogdan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki zrozumiałem, a czy ogrzewa ktoś z kolegów tylko grzejnikami, nie mam możliwości założenia podłogówki więc czy jest sens instalacji pompy ciepła.

 

Ja mam 3 sezon PCi P-W, dom budowany za Hitlera :) same grzejniki, stodola grubo ponad 200m2 ... zyje, pieca nie odpaliłem jeszcze i ... niech tak zostanie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie do końca musi być to tandeta, nie musi być chińczyk czy polak.

 

1. jeśli założymy, że oba układy PC grunt i powietrzne mają taki sam osprzęt - wpięcie w podłogówkę, zasobnik, obiegówka CWU, cena uruchomienia. To zmienne są ceny za PC i kolektor poziomy.

2. kolektor poziomy myślę, że poświęcając mu 2 dni pracy masz za 5 tys. Czyli o 5 tys drożej.

3. Pozostaje zakup PC. Mi swego czasu 10KW Staibel Electron z opcją chłodzenie proponowali za równe 20K. Jakaś marka ten SE jest.

myślę że całość na markowej SE wyjdzie z 32K.

 

Ja Cię na gruntówkę nie namawiam, ale wiem, że gruntowa PC nie musi być o 20K droższa od powietrznej i też nie musi być polska czy chińska aby była przystępna cenowo.

 

Witam.

Do tematu pomp ciepła zawsze podchodziłem sceptycznie, kojarzyła mi się z dużymi wydatkiem zarówno w zakupie jak i w późniejszej eksploatacji, koszt kotłowni i odwiertów w granicy 50-75K wiem że to wszystko teraz jest tańsze, ale nie myślałem ze ceny są porównywalne do powietrznych pomp stad te 20K...

Jeżeli twierdzisz, iż na dobra gruntówkę wystarczy 32K to naprawdę nie jest to wielka różnica, ale czy to ma sens? jakie będą zyski? wydamy 5K więcej za pompę a ona zwróci nam się po 10 latach, a ile wytrzyma pompa?

Z drugiej strony, jeżeli zainwestujemy 5K to milo będzie oglądać niższe rachunki ;-)

 

Nie jestem przeciwnikiem gruntowych pomp, porostu nikt jeszcze nie złożył mi sensownej oferty i nie przedstawił żadnych korzyści w stosunku do powietrznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz bardzo podobne warunki do moich. U mnie obciążenie liczone dla -20st/+22st wynosi 8,6kW, a zapotrzebowanie 14850kWh/rok + CWU. Poleciłbym Ci Panasonica 9kW 3fazy (nie T-Cap). Będzie zdecydowanie tańszy od "analogicznego" Atlantica, czy tym bardziej Daikina, a to bardzo dobra konstrukcja i odświeżona w 2014r. T-Cap IMHO będzie za mocny i będziesz się użerał z taktowaniem.

 

Co do instalacji pomp gruntowych w podobnych cenach;) Z ciekawością śledzę i analizuję wątek o zużyciu prądu przez PCi i powiem szczerze, że nie widzę dużych różnic pomiędzy polskimi gruntówkami, a markowymi pompami powietrznymi. Być może jest to efekt zim jakie mamy, a być może kiepskich (nie oszukujmy się) parametrów jakie one proponują. Ja szczerze nie widzę sensu pchania się w gruntówkę, ale to wyłącznie moje zdanie i pewnie nie bez znaczenia jest tu rejon Polski jaki zamieszkuje - być może mieszkając na Suwalszczyźnie miałbym zgoła odmienne zdanie;)

 

Map, podobieństwo naszych domów dostrzegłem już prędzej i zawsze się zastanawiałem jak to jest możliwe, że przy tak słabo docieplonym domu masz takie niskie zużycie energii? Sezon 2013/14 zużyłeś tylko 4300kWh na CO i CWU jak to jest możliwe?, skoro twoje zapotrzebowanie to 14850kWh/rok + CWU, a może jeszcze masz kotłownię (kominek) w salonie i dopalasz co drugi dzień? bo coś mi tu tych kilo-wacików za mało wychodzi...

 

Dzisiaj dostałem ofertę na atlantica Tri11, mówią że jest jakaś jesienno-zimowa promocja i cena jest obniżona o 5K, która teraz wynosi 15904,63 pln netto. Jaka jest cena tego Panasa 9kW?, czy oby nie za mały ten Panasonic do mojej stodoły, moje obciążenie cieplne wynosi 7426W +CWU pewnie jakieś 1000W na osobę...Dlaczego nie polecasz T-Cap'a przecież ma stałą moc do -15? a dziewiątka zwykła, pewnie jej moc się zmniejsza wraz z spadkiem temperatury.

 

Pozdrawiam

Jacek

Edytowane przez 81jacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Map, podobieństwo naszych domów dostrzegłem już prędzej i zawsze się zastanawiałem jak to jest możliwe, że przy tak słabo docieplonym domu masz takie niskie zużycie energii? Sezon 2013/14 zużyłeś tylko 4300kWh na CO i CWU jak to jest możliwe?, skoro twoje zapotrzebowanie to 14850kWh/rok + CWU, a może jeszcze masz kotłownię (kominek) w salonie i dopalasz co drugi dzień? bo coś mi tu tych kilo-wacików za mało wychodzi...

 

Dzisiaj dostałem ofertę na atlantica Tri11, mówią że jest jakaś jesienno-zimowa promocja i cena jest obniżona o 5K, która teraz wynosi 15904,63 pln netto. Jaka jest cena tego Panasa 9kW?, czy oby nie za mały ten Panasonic do mojej stodoły, moje obciążenie cieplne wynosi 7426W +CWU pewnie jakieś 1000W na osobę...Dlaczego nie polecasz T-Cap'a przecież ma stałą moc do -15? a dziewiątka zwykła, pewnie jej moc się zmniejsza wraz z spadkiem temperatury.

 

Pozdrawiam

Jacek

 

A mozesz napisać gdzie masz taka cenę na tri11? Po pobieżnym googlowaniu znalazłem tą promocję ale są tam sporo mniejsze obniżki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Map, podobieństwo naszych domów dostrzegłem już prędzej i zawsze się zastanawiałem jak to jest możliwe, że przy tak słabo docieplonym domu masz takie niskie zużycie energii? Sezon 2013/14 zużyłeś tylko 4300kWh na CO i CWU jak to jest możliwe?, skoro twoje zapotrzebowanie to 14850kWh/rok + CWU, a może jeszcze masz kotłownię (kominek) w salonie i dopalasz co drugi dzień? bo coś mi tu tych kilo-wacików za mało wychodzi...

 

Dzisiaj dostałem ofertę na atlantica Tri11, mówią że jest jakaś jesienno-zimowa promocja i cena jest obniżona o 5K, która teraz wynosi 15904,63 pln netto. Jaka jest cena tego Panasa 9kW?, czy oby nie za mały ten Panasonic do mojej stodoły, moje obciążenie cieplne wynosi 7426W +CWU pewnie jakieś 1000W na osobę...Dlaczego nie polecasz T-Cap'a przecież ma stałą moc do -15? a dziewiątka zwykła, pewnie jej moc się zmniejsza wraz z spadkiem temperatury.

 

Pozdrawiam

Jacek

 

4300kWh zużyłem przez 7 miesięcy okresu grzewczego. Przez okrągły rok było to prawie 5100kWh na CO + CWU. I jest to raczej za duże zużycie jak za minioną zimę, spowodowane tym, że to była pierwsza moja zima z pompą i jeszcze uczyłem się jej sterowania.

Średnie temperatury poprzedniego sezonu dla mojej lokalizacji to około 3,5st - w takich temperaturach COP mojej pompy będzie w okolicach 4, jak doliczymy CWU z COP'em 2-3 zimą i pewnie 4-6 latem to spokojnie można przyjąć SCOP roczny dla całości na poziomie 3,5.

3,5 x 5100kWh = 17850kWh, czyli w zasadzie zgodnie z moim OZC, z tymże należy wziąć poprawkę, że OZC zostało policzone dla normalnego sezonu, a nie tak ciepłego - dlatego moje zużycie jest zbyt duże;) W tym roku w analogicznym okresie zużyłem o 30% mniej niż w zeszłym, a utrzymuję o 0,5st wyższą temp i moim zdaniem jest nieco chłodniej niż rok temu.

 

Ten nie T-Cap, czyli zwykła 3fazowa 9-tka ma przy A-15/W35 8,3kW mocy, więc jeszcze sporo więcej niż potrzebujesz. Była by lepsza do Twojego domu bo ma głębszą modulację niż T-Cap, który to w wyższych temp okresów przejściowych lubi taktować.

Jednak gdybym mógł kupić Alfeę Tri 11kW w cenie jakiej podałeś to nie zastanawiałbym się ani chwili tylko brał Atlantica:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mozesz napisać gdzie masz taka cenę na tri11? Po pobieżnym googlowaniu znalazłem tą promocję ale są tam sporo mniejsze obniżki

 

Oczywiście ze mogę ;-) wycene dostałem do firmy Elar, tylko w tej promocji też jest haczyk-tak mi się wydaje, prawdopodobnie samej pompy nie mógłbym kupić, wdaje mi się, że ta cena obowiązuje tylko przy podpisaniu umowy na późniejsze wykonanie prac instalacyjnych a ceny to oni mają..

Pompa kosztuje 15904,63 a cała reszta kotłowni to 7725, podłogówka 13900, woda/kanaliza 4tys a może to są normalne ceny?

Wszystkie ceny są cenami netto.

Edytowane przez 81jacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4300kWh zużyłem przez 7 miesięcy okresu grzewczego. Przez okrągły rok było to prawie 5100kWh na CO + CWU. I jest to raczej za duże zużycie jak za minioną zimę, spowodowane tym, że to była pierwsza moja zima z pompą i jeszcze uczyłem się jej sterowania.

 

Jak dla mnie, to ten wynik jest jak najbardziej satysfakcjonujący ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie, to ten wynik jest jak najbardziej satysfakcjonujący ;-)

 

Dla mnie również:) W tym roku będę utrzymywał temp w domu 23-23,5st, w zeszłym było do 23st więc zobaczymy jak wyjdzie. Na razie mam jeszcze z 300kWh zapasu w stosunku do poprzedniego sezonu, a w domku w tej chwili równo 23,5st;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Map, właśnie porównuję cop'y Tri11 i Panasa 9...

Atlantic 7/35 cop 4.3 dla -7 to już jest tylko 2.43

Panasonic 7/35 cop=4.84 dla 2 cop=3.59 no i dla -7 cop=2.85

Panasonic wypada o wiele lepiej, a może to jest tylko marketing z tymi cop'ami-sropami? jak to się ma w normalnej eksploatacji?

 

Jeśli nie wierzysz w tabelki producentów to sprawdź sobie wyniki badań przeprowadzone przez Niemiaszków.

http://www.bafa.de/bafa/de/energie/erneuerbare_energien/publikationen/energie_ee_waermepumpe_liste_ab_2013.pdf

 

PS. Dlatego tak polecam tego Panasonica, bo sam dużo szukałem i nie znalazłem nić lepszego. Do siebie jednak ostatecznie zdecydowałem się na T-Cap'a ze względu na to, że mój dom to durszlak z pogmatwanym systemem grzewczym i chciałem mieć pewność, że pompa da radę. Teraz wziąłbym tą zwykłą 3fazowa, bo parametry ma lepsze niż T-Cap i jest o 7tys. tańsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie wierzysz w tabelki producentów to sprawdź sobie wyniki badań przeprowadzone przez Niemiaszków.

http://www.bafa.de/bafa/de/energie/erneuerbare_energien/publikationen/energie_ee_waermepumpe_liste_ab_2013.pdf

 

PS. Dlatego tak polecam tego Panasonica, bo sam dużo szukałem i nie znalazłem nić lepszego. Do siebie jednak ostatecznie zdecydowałem się na T-Cap'a ze względu na to, że mój dom to durszlak z pogmatwanym systemem grzewczym i chciałem mieć pewność, że pompa da radę. Teraz wziąłbym tą zwykłą 3fazowa, bo parametry ma lepsze niż T-Cap i jest o 7tys. tańsza.

 

Parametry podobne jak podaje producent, czyli na korzyść Panasonica...

Bardzo mało jest w necie zwykłych 9... T-Cap kosztuje 18k netto, zwykłego Panasonica znalazłem w podobnej cenie, także nie wiem skąd u ciebie ta różnica 7tys.

Map, czy Panasonic nadal stosuje stare 3-biegowe pompy obiegowe? czy twoje zużycie energii uwzględnia także jej pracę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parametry podobne jak podaje producent, czyli na korzyść Panasonica...

Bardzo mało jest w necie zwykłych 9... T-Cap kosztuje 18k netto, zwykłego Panasonica znalazłem w podobnej cenie, także nie wiem skąd u ciebie ta różnica 7tys.

Map, czy Panasonic nadal stosuje stare 3-biegowe pompy obiegowe? czy twoje zużycie energii uwzględnia także jej pracę?

 

Róznica wynika z tego, ze Ty porównujesz do T-Cap'a 1-fazowego, a ja mam 3-fazowego, który jest 5-6tys. droższy.

W nowych Panasonicach (serii F) stosowane są wyłącznie 7-biegowe pompy obiegowe klasy A, jest tam też poprawiony algorytm pracy grzałki, która załącza się już tylko w ekstremalnych przypadkach.

Moja pompa posiada jeszcze ta starą 3-biegową pompę obiegową, a moje zużycie uwzględnia wszystko, nawet podgrzewanie tacy ociekowej, gdyż posiadam system odprowadzania skroplin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...