Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

To smutne, że kobieta musi sama "bujać się" z nieprawidłowo pracującym układem, który tani raczej nie był. Zabezpieczenie najwyraźniej za małe (instalatorowi nie chciało się czytać danych technicznych?) i z grzaniem CWU od początku też jakieś jaja.

Zastanawiam się, jak to ogarnąć do czasu wizyty instalatora. Czy w tym modelu PC istnieje możliwość odłączenia grzałek? Może jest w jednostce wewnętrznej jakiś dodatkowy bezpiecznik?

Gdyby je wyłączyć i wymusić pracę tylko samej sprężarki to w ten sposób można doczekać bez niespodzianek do wymiany bezpieczników.

Czy to dobry pomysł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ale przy jednostce zew +wewnętrzna powiedzmy taka - EHBH08CA3V - jednostka ścienna z grzałką backup 1f 3kW wspomagająca ogrzewanie do współpracy z oddzielnym zasobnikiem cwu.

A tu mamy taką - EHVH08S26CA9W - zasobnik 260l , grzałka 3f wspomagająca c.o. i cwu , 9kW, dwustopniowa.

Przy tych grzałkach i jednej fazie to zabezpieczenie powinno by być z 40A

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Johano, jeżeli elektryk wiedział pod co robi tą linię zasilania i nie zainteresował się jakiego PC wymaga zabezpieczenia i zrobił źle ten obwód do nie jest płatna usługa +200zł a usunięcie usterki - w ramach gwarancji, za darmo (ewentualny koszt materiałów, a w zasadzie różnica w kosztach zainstalowanego zabezpieczenia i tego, które powinien wstawić czyli zapewne z 5-10 zł.). Jeżeli jeszcze złe kable położono to niestety, elektryk dopłaci do interesu, nie pani.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, proszę o info użytkowników Panasa 9kW - od roku jestem jego posiadaczem, ale właściwy sezon grzewczy mam teraz tzn w tym roku. Prowadzę arkusz w excelu i codziennie zczytuję podlicznik, temperaturę zewn i takie tam.Do tej pory wszystko było ok. Jednak od kilku dni za sprawą niższych temperatur układ ogrzewania u mnie w domu jakby nie dawał rady. Pokoje dzieci są niedogrzane - Podczas gdy w sypialni mam 23 stopnie u dzieci ledwo 21,5. Ciężko dobić do 22. Pompa zaczęła pożerać duże ilości kWh i nie wiem czy to normalne. Na zasilaniu dzis przy -6 musiałem miec krzywą na poziomie 35/10 do 40/-15 Średnio pompa dawała 37 do 38 w podłogę. I u dzieci ledwo 22 a w sypialni 22,5. Dodam że OZC, projekt podłogówki mam od Asolta wiec to raczej powinno byc ok. W projekcie mam podaną zalecaną pompkę obiegową o mocy 1m3/h - sprawdziłem w moim Panasie i na 3 biegu pompka daje 0,96m3/h wiec raczej dobrze. Nawet rozdzielacze zakupiłem Capricorna takie jak zalecał Asolt. O dziwo cięzko wyregulować przepływy bo prawie nie widać zmian na przepływomierzach. Dziś pomopa wzieła 23kW za pracę od 22 do 8 rano a wiec 10godzin - przy -5 - normalne to? O co tu chodzi? Czy można zamontować mocniejszą pomkpę obiegową do Panasa?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budowlańcy to JA. Obecnie mam przepływy otwarte na maksa. Dwa dni miałem ustawione tak jak w projekcie i było jeszcze gorzej - nie mogłem dobić do 22st. Wszystko mam tak jak w projekcie - nic nie zmieniałem bo było to robione do OZC. Pytanie - mieszkam od lipca ale reku chodzi od roku, było ciepłe lato - czy mozliwe jest ze chata mi sie dopiero wygrzewa? Czy majac około 50% wilgotności powietrza mam jeszcze tzw wilgoć technologiczna skoro chata była nieocieplona do wiosny - kierbud stwierdzil że zima dom lepiej schnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale on tyle zuzyl przez 10h...

23kWh to ja zuzylem od 01:00 do teraz wraz z grzaniem CWU do 55* nad ranem...

 

53.7* na zasilaniu. na zewn w nocy -7*, teraz -4.8*

W domu 21.8-22.8*

Zadana 23*

 

Tak, a u mnie CWU grzeje sie tylko w dzień - w nocy pompa grzałą tylko podłogówkę - teraz nie grzeje a w domu 22,5-23st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budowlańcy to JA. Obecnie mam przepływy otwarte na maksa. Dwa dni miałem ustawione tak jak w projekcie i było jeszcze gorzej - nie mogłem dobić do 22st. Wszystko mam tak jak w projekcie - nic nie zmieniałem bo było to robione do OZC. Pytanie - mieszkam od lipca ale reku chodzi od roku, było ciepłe lato - czy mozliwe jest ze chata mi sie dopiero wygrzewa? Czy majac około 50% wilgotności powietrza mam jeszcze tzw wilgoć technologiczna skoro chata była nieocieplona do wiosny - kierbud stwierdzil że zima dom lepiej schnie.

 

Santosz, wilgoci technologicznej oczywiście nie można wykluczyć. Co prawda grzejesz drugą zimę, ale czym innym jest grzanie pustej niewykończonej chaty, a czym innym zamieszkałego już domu.

A teraz druga sprawa, podaj dokładny wynik OZC i dokładny model Twojej pompy, Jeśli to T-Cap, czy 3-fazowa 9-tka to na 100% dałaby radę, ale już 1-fazowa 9-tka to zupełnie inna bajka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budowlańcy to JA. Obecnie mam przepływy otwarte na maksa. Dwa dni miałem ustawione tak jak w projekcie i było jeszcze gorzej

Z tego wynika, że papier papierem, a jak zwykle życie życiem... Ja bym zawsze traktował jakiekolwiek obliczenia jako szacunki i brał na nie odpowiednią poprawkę na wszelki wypadek. Sprawdź, czy obliczenia nie były robione na np. 20* w domu. Teraz nie pozostaje nic innego jak lekko przykręcić te pętle które grzeją w za ciepłych pomieszczeniach, a te w za zimnych rozkręcić na maxa. A tak z ciekawości jakie masz rozstawy rur w podłogówce ? Bo już wiele razy dyskutowaliśmy o tym, czy 10-15cm rozstaw jest uniwersalny i dobrze się sprawdza, czy też nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z OZC 5,2KW na CO plus CWU - - takie zapotrzebowanie, mam Panasa ale zwykłą jednofazową 9kW - z tabeli wynika że przy -15 powinna dać rade. Co prawda OZC było liczone na zbiornik CWU200l a ja mam 300 ale do ogrzewania to chyba nie ma znaczenia. Rozstaw jest różny zgodnie z projektem - np łazienka standard co 10cm, pokoje srednio 15cm, kuchnia i salon też ale w sypialni mam 2petle co 10. W garażu co 30cm.

Teraz temp jest ok ale po południu szybko spada. Pompa nie jest ustawiona na prace ciągłą - pracuje zwykle od 22 do 6 rano i w dzien grzeje CWU od 13-15. Na razie nie wiem jeszcze jakie godziny grzania ustawic w dzien. Testuje rózne rozwiązania. Mam taryfe G12W i w soboty i niedziele i swieta pompa w dzien od 11 do 13 grzeje CWU a potem do 16 CO. Ale w tygodniu tylko CWU od 13-15.

Martwią mnie te pokoje dzieci - są na nich panele i to na podłogowe ogrzewanie - meble i łózka na nogach wiec obieg ciepla nie jest zakłócony. Skręcałem już przepływomierze w sypialni bo tam na dwóch pętlach było zwykle ciplej ale dziś nic to nie dało.

A ha - co z ta pompką obiegową - są wieksze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...