Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość Arturo72
Arturo - ale Ty nie masz przypadkiem TCap'a?

Mam i dlatego piszę bo zużycie jak dla mnie za duże.

Chociaż Tobie wychodzi 2,3kWh/godzinę a mi lekko ponad 2kWh/godzine.

Z tym,że u mnie dogrzewa spokojnie do 23st.C po nocnym grzaniu.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5,9kW to moc Twojej pompy przy A-7/W35. Te 3kW to jest założenie, więc do tego nie przywiązuj dużej wagi, ale skoro pompa nie dogrzewa to założenie jest pewnie bliskie prawdy.

Co do silesii to zawsze dziel przez dwa jego teorie. Dla niego każdy Panas powinien być montowany z buforem, bo bufor jest w cenniku - to jego słowa:D

Niemniej jednak w Twoim przypadku może mieć rację, ponieważ maż dość spore GZ i słabiutką pompkę obiegową i to też nie jest dobre dla sprawności instalacji. Na tabliczce znamionowej hydroboxu powinieneś mieć podany optymalny przepływ, dla mojej jest to 1,5m3/h, a minimalny 0,6m3/h, potem wywali błąd przepływu. Być może dla Twojej pompy są to podobne wartości. Niestety 1-fazowa 9-tka od 3-fazowej, czy T-Capa rożni się znacznie wydajnością pompy obiegowej i tu musisz również upatrywać problemu.

http://www.iv.pl/images/65120401331478024930.jpg

http://www.iv.pl/images/37144000741677993925.jpg

 

Stąd pierwsze moje spostrzeżenie że powinienem mieć inną pompę obiegową, niemniej Asolt w projekcie podłogówki obliczył optymalny przepływ na 1m3/h i według tego pompa powinna dać radę. Na szczęście wymiana tej pompy na większą nie powinna być problemem. W dalszym ciągu martwi mnie jednak pobór pradu zwłaszcza jeśli się weźmie pod uwagę to co napisał Arturo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest w cenniku ponieważ japońscy inżynierowie tak ja zbudowali i zaprogramowali że najbardziej optymalnie działa z nim inaczej z A tam dostajesz bufor już w pompie a tutaj masz wybór i możesz kupić tańszy

nazwa bufor jest tutaj trochę mylna bo nie gromadzi zładu o wyższej temp. co by obniżało sprawność to bardziej duże sprzęgło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stąd pierwsze moje spostrzeżenie że powinienem mieć inną pompę obiegową, niemniej Asolt w projekcie podłogówki obliczył optymalny przepływ na 1m3/h i według tego pompa powinna dać radę. Na szczęście wymiana tej pompy na większą nie powinna być problemem. W dalszym ciągu martwi mnie jednak pobór pradu zwłaszcza jeśli się weźmie pod uwagę to co napisał Arturo

 

zapewne nie masz nawet tego 1m3/h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stąd pierwsze moje spostrzeżenie że powinienem mieć inną pompę obiegową, niemniej Asolt w projekcie podłogówki obliczył optymalny przepływ na 1m3/h i według tego pompa powinna dać radę. Na szczęście wymiana tej pompy na większą nie powinna być problemem. W dalszym ciągu martwi mnie jednak pobór pradu zwłaszcza jeśli się weźmie pod uwagę to co napisał Arturo

 

Arturo, ma cieplejszy i mniejszy dom, a do tego na śląsku ostatnio jest znacznie cieplej niż u nas. U mnie ostatnie 3 dni to temp -2 w dzień i -7/-8 w nocy. Za ostatnia dobę zeżarło 32kWh, poprzednią 27kWh. W domu cały czas powyżej 23st:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest w cenniku ponieważ japońscy inżynierowie tak ja zbudowali i zaprogramowali że najbardziej optymalnie działa z nim inaczej z A tam dostajesz bufor już w pompie a tutaj masz wybór i możesz kupić tańszy

nazwa bufor jest tutaj trochę mylna bo nie gromadzi zładu o wyższej temp. co by obniżało sprawność to bardziej duże sprzęgło

 

Silesia, już o tym rozmawialiśmy i zapewne posiadasz poradnik instalatora dla pomp aquarea. Tam jest dokładnie napisane, dla jakich pomp i instalacji bufor/sprzęgło jest wymagane, zalecane i niepotrzebne. Nawet na przykładowym schemacie instalacji jest taka informacja, że bufor to opcja, a Ty dalej swoje z tymi japońskimi inżynierami...:(.

http://www.iv.pl/images/38342585981392560329.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bierz ich za d przepływ ma być zgodny z dtr pompy i otuliny maja być zgodne z normą dla inst grzewczej prowadzonej na zewnątrz budynku albo lepsze

 

Ale ja nie mam instalacji grzewczej na zewnatrz - od jednostki zewnetrznej freon wchodzi od razu do garażu i tam idzie rurkami w białej otulinie w warstwie styro pod podłogówką.

Nie mogę rozszyfrować - pompka grundfos 25-60-130 upso - jaki to ma przepływ wydajność w l/min - sorki ale nie wiem gdzie szukać alternatywy - najlepiej w jakiejs energooszczędnej pompie obiegowej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturo, ma cieplejszy i mniejszy dom, a do tego na śląsku ostatnio jest znacznie cieplej niż u nas. U mnie ostatnie 3 dni to temp -2 w dzień i -7/-8 w nocy. Za ostatnia dobę zeżarło 32kWh, poprzednią 27kWh. W domu cały czas powyżej 23st:)

 

U mnie wczoraj -6, przedwczoraj -3, wczesniej 0 i plus 2 w dzień , w nocy od trzech dni od -5 do -6

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja nie mam instalacji grzewczej na zewnatrz - od jednostki zewnetrznej freon wchodzi od razu do garażu i tam idzie rurkami w białej otulinie w warstwie styro pod podłogówką.

 

Partacze Ci to robili. Tylko Silesia jest tu jedynym fachowcem. Mocna obiegowka i rurki w grubym kauczuku to gwarancja sukcesu. Zaloz pompe od hydroforu a od razu bedzie cieplo wszedzie. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Silesia, już o tym rozmawialiśmy i zapewne posiadasz poradnik instalatora dla pomp aquarea. Tam jest dokładnie napisane, dla jakich pomp i instalacji bufor/sprzęgło jest wymagane, zalecane i niepotrzebne. Nawet na przykładowym schemacie instalacji jest taka informacja, że bufor to opcja, a Ty dalej swoje z tymi japońskimi inżynierami...:(.

http://www.iv.pl/images/38342585981392560329.jpg

 

a widzisz na tym schemacie zawór upustowy (zamiast sprzęgła) i zbiornik ?

to akurat jest gorsze rozwiązanie niż bufor sprzęgło

no i co z kolegą który nie może osiągnąć 1,5m3/h i zapewne traci z 500W albo więcej - lepiej zaoszczędzić 60W na zasilaniu pompy obiegu wtórnego i stracić 500W na wydajności pc - doradzaj dalej już jedna ofiara jest ale ciebie to nic nie kosztuje bo ani nie bekniesz z powodu niedogrzewajacej instalacji ani nie musisz tam mieszkać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Partacze Ci to robili. Tylko Silesia jest tu jedynym fachowcem. Mocna obiegowka i rurki w grubym kauczuku to gwarancja sukcesu. Zaloz pompe od hydroforu a od razu bedzie cieplo wszedzie. ;)

 

a tak z ciekawości ile twoje obiegowe biorą W

a niech se grzeje atmosferę w końcu te rurki zimne są bo pw nie działają w zimie :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam t-capa 9kW a dom 300m2 i jestem głęboko zdziwiony zaistniałą sytuacją. Grzeję obecnie w taryfie nocnej +2h w dziennej. Temperatura maksymalna na zasilaniu to 33 st.C. W domu 22-23st. W pokoju dziecka też mam panele i jest ciepło.

Szantosz czy Ty masz bufor jakiś? Panasonic poniżej przepływu 1,2m3/h się wyłącza. Nie wiem jak osiągnąłeś przepływ w granicach1m3/h i pompa nadal pracuje. Bufor wyjasnia wszystko. Masz za małe przepływy. Pogadaj z instalatorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam t-capa 9kW a dom 300m2 i jestem głęboko zdziwiony zaistniałą sytuacją. Grzeję obecnie w taryfie nocnej +2h w dziennej. Temperatura maksymalna na zasilaniu to 33 st.C. W domu 22-23st. W pokoju dziecka też mam panele i jest ciepło.

Szantosz czy Ty masz bufor jakiś? Panasonic poniżej przepływu 1,2m3/h się wyłącza. Nie wiem jak osiągnąłeś przepływ w granicach1m3/h i pompa nadal pracuje. Bufor wyjasnia wszystko. Masz za małe przepływy. Pogadaj z instalatorem.

 

1. Nie mam TCapa

2. Nie mam bufora

3. Nie znam przepływu - pompa pracuje na III biegu - najwyższym a na oznaczeniu pompy mam tylko Q-1m3/h wiec pytam czy to znaczy że na 3biegu mam 1m3 czy nie? Pompa Grundfos Upso 25-60-130. W katalogu producenta podana jest charakterystyka pompy i tam jest podane że na 3 biegu powinna dawać około 25l/min. Mam 18 obiegów podłogówkii w teorii z projektu wynika że powinien być przepływ rzędu 16l/min (według wyliczeń Asolta). Skoro nie osiągam przepływów na rotametrach takich jak w projekcie to znaczy że zapotrzebowanie z rotametrów wychodzi około 15l/min a jeśli wszystko otwieram na maksa to około 20l/min. Czyli pompa powinna wystarczyć ale.....nie dogrzewa dwóch pokoi...... co jest kurna grane....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a widzisz na tym schemacie zawór upustowy (zamiast sprzęgła) i zbiornik ?

to akurat jest gorsze rozwiązanie niż bufor sprzęgło

no i co z kolegą który nie może osiągnąć 1,5m3/h i zapewne traci z 500W albo więcej - lepiej zaoszczędzić 60W na zasilaniu pompy obiegu wtórnego i stracić 500W na wydajności pc - doradzaj dalej już jedna ofiara jest ale ciebie to nic nie kosztuje bo ani nie bekniesz z powodu niedogrzewajacej instalacji ani nie musisz tam mieszkać

 

Santosz nie jest żadną moja ofiarą, bo nigdy nic mu nie doradzałem na temat zakupu czy instalacji tej konkretnej pompy. Ja w przeciwieństwie widać do Ciebie dokładnie przeczytałem instrukcję instalacyjną pompy i mój instalator najwyraźniej też ją przeczytał;) Ja jedynie dzielę się swoimi własnymi spostrzeżeniami na temat mojej instalacji, która nie ma bufora i o zgrozo DZIAŁA:o i to wyśmienicie. Nie ma żadnych problemów z uzyskaniem żądanych temperatur i zużywa na tyle mało prądu, że jestem w 200% usatysfakcjonowany:) A żeby nie było, że ściemniam to proszę zdjęcie stacji pogody z ostatniej nocki:

http://www.iv.pl/images/54592854884772983074.jpg

A tutaj jeszcze archiwalne sterownika, w większych mrozach - bez grzałki i bez bufora:D

http://www.iv.pl/images/43953562811043809305.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...