Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To smutne, że kobieta musi sama "bujać się" z nieprawidłowo pracującym układem, który tani raczej nie był. Zabezpieczenie najwyraźniej za małe (instalatorowi nie chciało się czytać danych technicznych?) i z grzaniem CWU od początku też jakieś jaja.

Zastanawiam się, jak to ogarnąć do czasu wizyty instalatora. Czy w tym modelu PC istnieje możliwość odłączenia grzałek? Może jest w jednostce wewnętrznej jakiś dodatkowy bezpiecznik?

Gdyby je wyłączyć i wymusić pracę tylko samej sprężarki to w ten sposób można doczekać bez niespodzianek do wymiany bezpieczników.

Czy to dobry pomysł?

 

 

dziękuje za sprawdzenie, jutro poszukam dyspozycyjnego elektryka i wymienię na 20A, bezpiecznik jest potrójny legranda ale nie wiem czy klasy b czy c

jednostka zew i wew na jednym obwodzie (kablu zwanym siła), nic do tego obwodu nie jest podłączone, wywala tylko bezpiecznik od pompy i raz poszła również różnicówka, resztę domu ma prąd

 

po prostu kolejny raz słyszę od elektryka że coś jest nie tak z elektroniką pompy a od instalatora że trzeba wymienić już kolejne coś tam.

 

wywala bezpiecznik, jak jest większe zużycie wody, ale nie tylko bo w nocy też ją wyłącza, zastanawiam się czy takie ciągle wyłączanie zasilania jej nie popsuje

 

ja już mam tak serdecznie dosyć że wystarczy mi jak zacznie to wszystko poprawnie działać, bo niby mercedesa mam w kotłowni. o zwrocie kosztów nie myślę, bo pewnie nie wiadomo kto elektryk czy instalator? w Polsce nie ma kompleksowego podejścia do budowy, tak samo jak do chorego pacjenta. Każdy odwala swój kawałek i tyle.

Edytowane przez johana
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Santosz. Nie jestem instalatorem ale po roku użytkowania TRI i niedogrzewaniu gdzieniegdzie domu mogę napisać, że (i to nasze spostrzeżenia tylko- subiektywne) przyczyny mogą być bardzo różne: 1. Któraś pętla zabiera przepływ- najczęściej za krótka- trzeba zdławić- u nas była to drabinka w łazience, 2. Jakiś mostek, o którym nie wiesz np. przy oknie- u nas właśnie źle obrobione okna- w tym sezonie poprawiliśmy dwa i nagle pokój zaczął się dogrzewać, 3. Za mała pętla- za mało mocy grzewczej- pozostaje podnieść krzywą i skręcić pozostałe pomieszczenia (u nas jedno pomieszczenie ma z premedytacją zrobioną mniejszą pętlę i jest tam zimniej po prostu) 3. Sterownik pokojowy w nieodpowiednim miejscu- u nas za blisko ciepła bytowego i od słońca- w tym roku kupiliśmy piekarnik i jest masakra, jak go włączam to wyłącza się ogrzewanie, bo robi się za gorąco w salonie, a reszta domu jeszcze niedogrzana. 3. Filtr na powrocie przypchany- brudny (przed pompą- jeżeli masz)- u nas był bardzo brudny po pierwszym przeglądzie ( w tym roku już ok). 4. Na pomie zamknięte odpowietrzenie (u nas instalator zapomniał otworzyć- otworzył dopiero na pierwszym przeglądzie). 5. Inne rzeczy to już reszta osób wymieniła). A tak to puść ją 24/24 i zobacz czy da rade nagrzać do zadanej. My w zeszłym sezonie przełączyliśmy na komfort na całą dobę w mrozy i dom w końcu się nagrzał i potem było ok. Oczywiście licznik się kręcił ale przynajmniej nie marzliśmy i wiedzieliśmy, że dom musi swoje wziąć, żeby się wygrzać. W tym roku prawie nie mamy wahań temperatury na dole.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masakra 22kW a w domu 21,5 na pietrze a na dole 22kW

 

jak dobrze rozumiem 22kWh a w domu 21,5 na pietrze i 22*C na dole?

 

mogłoby być o 1,5*C więcej - fakt

22kWh - na dobę to masakra?

Z takim wynikiem teraz idziesz w rachunek rzędu 1800zł za sezon grzewczy za CO i CWU jak na cwu starczy ci 4kWh dziennie, czyli nagrzanie od 16 do 48 Galmet Maxi 300l.

Spodziewałeś się przy powietrznej rachunków rzędu 1000 zł? Aaa i nie wiadomo jaki to będzie sezon! Patrz np: stopka Pixi - zeszły rok to 1035 a dwa lata temu to 1350 czyli różnica 30%. Może teraz mamy normalną zimę a nie jak przed rokiem piękną jesień. Aaa Pixi chyba podaje samo CO bez CWU. Zlicz wszystko i dojdziesz do wniosku, że zużycie jest ok - tylko gdzieś po drodze 1,5*C ginie :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturo, ma cieplejszy i mniejszy dom, a do tego na śląsku ostatnio jest znacznie cieplej niż u nas. U mnie ostatnie 3 dni to temp -2 w dzień i -7/-8 w nocy. Za ostatnia dobę zeżarło 32kWh, poprzednią 27kWh. W domu cały czas powyżej 23st:)

 

no i ok wyniki.

Stopka mi się twoja podoba. Czyli jakieś 1700 zł za sezon CO i CWU.

Chwilowo (choć nieco mniej) podążam za Twoimi wynikami, za rok jak się dogrzej dom i wyczuję instalację wystarczy mi aby spadły o 5-10%.

 

Co do mocy pompy obiegowej to moja przy plusach chodziła na 2 biegu, teraz na 3cim biegu z 7 biegów i daje spokojnie radę - pompa 1 fazowa. A raczej nie ma łatwo bo rozdzielaczy jest 3 sztuki. 20 pętli z czego 14 pętle do ściennego, które to jest na rurce 14stce i z tego co słyszałem nieco trudniej się to "pędzi" od podłogówki. Instalator mój powiedział: Tcap: min. 1200L min przepływu na H. Ale on mniej niż 1500 nie ustawi. Mkm Silesie mi polecał 1800-2200 dla 2-3 biegu. Mogę powiedzieć że teraz mam średnio 1850 przy +4 i więcej (skręcam piętro) - bieg 2 i 2000 poniżej 2*C (odkręcam piętro), bieg - 3. Działa ten przepływ i ten bieg jak mówił mi instalator i mkm silesia.

 

Za to szczerze pisząc odkryłem u siebie inny ASPEKT techniczny do przemyśleń. Przy starcie defrostu PC pobiera z CO. Mi się wydaje, że trwa to z 1-1,5 min jak defrost trafi się na zimnej instalacji CO i się jeszcze nie dogrzało do kilkudziesięciu sekund jak jest cieplej. Średnio teraz bym nawet powiedział z 20 sek. Bez znaczenia. Za to w czasie tego rewersu u mnie na piętrze dosłownie "biły" rotamery i rozdzielacz. Wina: syn zaj... koreczki przy okazji skręcając petle. Przepływy ustawiłem - dźwięk znikł, ale.... przy przepływie 1,5L nic nie dźwięczy za to za bardzo nagrzewa mi się piętro! noc i poranek średnio 24.7. Od jutro skręcam po "gramie" przepływy aby było tam zimniej a jednocześnie nie walił rozdzielacz. Wiem już że przepływ 1L na pętle jest za mały. 1,5 Ok - nie stuka. Zobaczę coś po środku. Minus instalacji: zasilanie rozdzielacza jest na zwykłej rurę z miedzi a przydał by się może większy.

 

Choć żona cała w skowronkach chodzi bo ok. 12.00 temperatura parter-piętro się zrównuje, ale jej nad ranem do łazienki, ubrania synka to ponad 24 idealnie pasuje i nic nie każde mi zmieniać!

 

Sądzę, że przy otwartym parterze na piętro i 70% pietra w ściennym które szybciej oddaje ciepło mniej niż 1,5*C chyba nie zejdę z różnicą parter-piętro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masakra 22kW a w domu 21,5 na pietrze a na dole 22kW

 

Santosz, olej na razie II taryfę i puść ją na całą dobę, daj wysoką krzywą i temp na termostacie też wysoką i niech się dogrzeje. Nawet jak Ci weźmie te 40kWh to w skali sezonu będzie to mało odczuwalne, a łatwiej Ci będzie potem tą komfortową temp utrzymać w tanim prądzie niż teraz ja w ogóle osiągnąć. Nie masz przewymiarowanej pompy i niestety przy tych temp ona musi chodzić w drogim prądzie - cudów nie ma. Moja też się przed chwila włączyła, a do tanich godzin jeszcze 1,5h zostało, za ostatnią dobę łyknęła 30kWh... Troszkę cierpliwości:) i najpierw dogrzej do zadanej, bo łatwiej jest utrzymać niż później gonić;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krzychu85

Witam Wszystkich.

Jestem tu nowy i szukam dobrego rozwiązania do swojego domku.

Dom typu stodoła 100m pow użytkowej w trakcie budowy.Kotłownia jest bardzo mała 4m2 miała być instalacja gazowa ale nie wyszło później mały "smiciuch"+ bufor ciepła i tak wkońcu trafiłem do Was na forum:)

Czytam i czytam i sam wywnioskowałem ,ze potrzebuję pompę około 5-6kW na celowniku mam Panasonica.Tylko mam pytanie trój czy jednofazową?Zaznacze też ,że chłodzenie w domu mnie nie interesuje w sumie.

W domu chcę wszędzie podłogówkę i może jeden grzejnik w łązience na ręczniki itp.

Buduję 80% z kredytu więc chcę ,żęby było w miare tanio i solidnie a jak wiadomo z tym cięzko trafić...

Ewentualnie śmieciucha wstawię i będę chochlował do końca życia:P

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod ostatnio poruszany temat doboru pompy do grzania w taniej taryfie.

 

Stoję przed wyborem pompy Panasonic, na który model powinienem się zdecydować?

 

[B]Dom (105m2 po podłogach)będzie ogrzewany tylko PPC, chcę max. wykorzystać nocą taryfę G12w

 

Z OZC (liczone przez aslota) wychodzi zapotrzebowanie 5496W 52,3W/m2 14474kWh/rok+CWU dla max 3 osób

 

1)Czy 9 SDC 1f da radę grzać tylko w nocnych godzinach do powiedzmy -10 na zewn. ?

 

2)Czy musiałbym brać T-cup 9 (nie jest za duży i za drogi do mojego domku, Czy zejdzie tak nisko z modulacją przy +5 na zewn?

 

3) A jeśli zastosuję WM z reku, odzysk ok. 60%,może 7 dałaby radę i to miałoby większy sens? Różnica w cenie 2tys .

 

 

moc grzewcza dla A 7/W35 : pompa ciepła 9,0 kW + grzałki 3 kW COP 4,13

moc grzewcza dla A-7/W35 : pompa ciepła 5,9 kW + grzałki 3 kW COP 2,52

moc grzewcza dla A-15/W35 : pompa ciepła 5,9 kW + grzałki 3 kW COP 2,22

 

 

 

moc grzewcza dla A 7/W35 : pompa ciepła 7,0 kW + grzałki 3 kW COP 4,46

moc grzewcza dla A-7/W35 : pompa ciepła 5,1 kW + grzałki 3 kW COP 2,68

moc grzewcza dla A-15/W35 : pompa ciepła 4,6 kW + grzałki 3 kW COP 2,32

 

Ktoś doradzi czego szukać?

Edytowane przez marcin.sto1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak dobrze rozumiem 22kWh a w domu 21,5 na pietrze i 22*C na dole?

 

mogłoby być o 1,5*C więcej - fakt

22kWh - na dobę to masakra?

Z takim wynikiem teraz idziesz w rachunek rzędu 1800zł za sezon grzewczy za CO i CWU jak na cwu starczy ci 4kWh dziennie, czyli nagrzanie od 16 do 48 Galmet Maxi 300l.

Spodziewałeś się przy powietrznej rachunków rzędu 1000 zł? Aaa i nie wiadomo jaki to będzie sezon! Patrz np: stopka Pixi - zeszły rok to 1035 a dwa lata temu to 1350 czyli różnica 30%. Może teraz mamy normalną zimę a nie jak przed rokiem piękną jesień. Aaa Pixi chyba podaje samo CO bez CWU. Zlicz wszystko i dojdziesz do wniosku, że zużycie jest ok - tylko gdzieś po drodze 1,5*C ginie :(

 

22kWh ale nie na dobe - to tylko noc! Poza tym to tania taryfa G12W cena za kWh - 32gr brutto wiec trochę inny byłby rachunek i w teorii ma byc mniejszy niz 1800zł, nawet Asolt wyliczył mi trochę ponad 1600. Poza tym nie nagrzewam CWU od 16st a 4kwh na CWU to bierze teraz w mrozy zwykle od 2,5 do 3. Pixi ma gruntową wiec inna bajka. Trochę mam inne na to Spojrzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Santosz. Nie jestem instalatorem ale po roku użytkowania TRI i niedogrzewaniu gdzieniegdzie domu mogę napisać, że (i to nasze spostrzeżenia tylko- subiektywne) przyczyny mogą być bardzo różne: 1. Któraś pętla zabiera przepływ- najczęściej za krótka- trzeba zdławić- u nas była to drabinka w łazience, 2. Jakiś mostek, o którym nie wiesz np. przy oknie- u nas właśnie źle obrobione okna- w tym sezonie poprawiliśmy dwa i nagle pokój zaczął się dogrzewać, 3. Za mała pętla- za mało mocy grzewczej- pozostaje podnieść krzywą i skręcić pozostałe pomieszczenia (u nas jedno pomieszczenie ma z premedytacją zrobioną mniejszą pętlę i jest tam zimniej po prostu) 3. Sterownik pokojowy w nieodpowiednim miejscu- u nas za blisko ciepła bytowego i od słońca- w tym roku kupiliśmy piekarnik i jest masakra, jak go włączam to wyłącza się ogrzewanie, bo robi się za gorąco w salonie, a reszta domu jeszcze niedogrzana. 3. Filtr na powrocie przypchany- brudny (przed pompą- jeżeli masz)- u nas był bardzo brudny po pierwszym przeglądzie ( w tym roku już ok). 4. Na pomie zamknięte odpowietrzenie (u nas instalator zapomniał otworzyć- otworzył dopiero na pierwszym przeglądzie). 5. Inne rzeczy to już reszta osób wymieniła). A tak to puść ją 24/24 i zobacz czy da rade nagrzać do zadanej. My w zeszłym sezonie przełączyliśmy na komfort na całą dobę w mrozy i dom w końcu się nagrzał i potem było ok. Oczywiście licznik się kręcił ale przynajmniej nie marzliśmy i wiedzieliśmy, że dom musi swoje wziąć, żeby się wygrzać. W tym roku prawie nie mamy wahań temperatury na dole.

 

Dzięki za zainteresowanie ale....

1. Drabinki nie mam

2. Okna sam obrabiałem a zresztą mam ciepły montaż wiec trochę inaczej.

3. Pętle są okej - według projektu Asolta

4. Gdzie jest odpowietrzenie na pompie?

 

A tak w ogóle to chyba trafiłaś w sedno - dziś po kontakcie z serwisem postanowiłem sprawdzić filtr skośny przy zaworze powrotnym - jak go odkręciłem to się przeraziłem - zapchany czarnym, mazistym i smierdzacym szlamem - pół filtra niedrożna - 15 minut go czyscilem bo było to cos tak tłustego....nie wiem czy to resztki smarów instalacyjnych ale chyba tak.... w każdym razie złożyłem wszystko do kupy i otworzyłem petle u córek (w dzien spadła temp do 19,5st mimo grzania podłogówki od 13-15) i pracuje teraz pompa tylko na te dwa pokoje - zobaczymy czy dogrzeje i jak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Santosz, olej na razie II taryfę i puść ją na całą dobę, daj wysoką krzywą i temp na termostacie też wysoką i niech się dogrzeje. Nawet jak Ci weźmie te 40kWh to w skali sezonu będzie to mało odczuwalne, a łatwiej Ci będzie potem tą komfortową temp utrzymać w tanim prądzie niż teraz ja w ogóle osiągnąć. Nie masz przewymiarowanej pompy i niestety przy tych temp ona musi chodzić w drogim prądzie - cudów nie ma. Moja też się przed chwila włączyła, a do tanich godzin jeszcze 1,5h zostało, za ostatnią dobę łyknęła 30kWh... Troszkę cierpliwości:) i najpierw dogrzej do zadanej, bo łatwiej jest utrzymać niż później gonić;)

 

Zobaczę jeszcze jak dziś będzie chodzić po czyszczeniu filtra, mam termostat Auratona wiec go na razie nie uzywam, takze tylko programuje. Zobaczę jak to idzie teraz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...