Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pewnie by sie zdziwil jeszcze bardziej, jak bys mu powiedzial, ze wymiarujac pompe na tania taryfe mial by rachunki za CO+CWU o polowe nizsze, :)

 

może i tak - pod warunkiem żeby dzisiaj miał płacić za swoją PC.(bo przy cenach z tamtego okresu kiedy montował swoją PC to na pewno było nieopłacalne!) To klient typu - zgłębić temat, zamontować, zapłacić, zapomnieć - i cieszyć się z wygody. On ma wiedzę z okresu w którym montował swoją PC i zupełnie nie interesuje się tematem teraz jak ty i jeszcze kilka osób. Nie pytałem, ale na 99,9% nie ma nawet podlicznika.

Jak mu mówiłem, że są PC p-w działające do -20C to nie mógł uwierzyć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może i tak - pod warunkiem żeby dzisiaj miał płacić za swoją PC.(bo przy cenach z tamtego okresu kiedy montował swoją PC to na pewno było nieopłacalne!) To klient typu - zgłębić temat, zamontować, zapłacić, zapomnieć - i cieszyć się z wygody. On ma wiedzę z okresu w którym montował swoją PC i zupełnie nie interesuje się tematem teraz jak ty i jeszcze kilka osób. Nie pytałem, ale na 99,9% nie ma nawet podlicznika.

Jak mu mówiłem, że są PC p-w działające do -20C to nie mógł uwierzyć :)

 

Wiesz, sytuacja na rynku jest dynamiczna, wiec ja nie widze powodu kultywowania "tradycji" doboru pompy niedowymiarowanej. Przeciez to moze kazdy sobie policzyc i z rachunkow wyjdzie, czy to operacja oplacalna. Za ja przewymiarowana PCi doplacilem 2 tys zl. To byly grosze i policzylem, ze bardzo szybko sie to zwroci. Jak ktos ma doplacic 6 tys, to sam musi policzyc, czy mu sie to bedzie kalkulowalo. Zadna magia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To moze jak te pare stowek na rok (co stanowi pewnie bliso 40% kosztow CO) jest taki niewazne i nie sie co spinac na tania taryfe, to jednak kable pchac w wylewke? Wtedy naprawde duzo sie zaoszczedzi i co niektorzy robili tu wyliczenia, ze przez 15 lat maja CO za darmo (wystarczy tylko cene PCi wziac z kosmosu). :)

 

Fajnie sie takie rady daje komus, ale u siebie chce sie miec porzadzna PCi ktora tanio ogrzeje dom.

 

u Ciebie a już gdybyś miał PC powietrzna to faktycznie parę ładnych stówek,

w cieplejszym domu, bardziej "na czasie" to już jest koszt bliżej 200 zł lub 35litrów benzyny, u mnie pół baku.

 

I chyba dobrze widzisz różnicę grzać o 200-300 drożej z nieprzewymiarowaną PC niż grzać kablami drożej o jakieś 2,5 razy - czyli 2250 zł (dając nawet COP 2,5 czyli zamiast 1500 zł wydajesz 3750 zł, różnica 2250 zł). Także nie wiem po co ten wkręt z kablami. Chyba, że jesteś fanem - o co Cie nie podejrzewam - budowy domu pasywnego ($$$) aby kablami grzać w cenie PC za kilkanaście tysięcy jak wystarczy komuś np taki 1 fazowy Panasonic z małą budą.

 

A jakbyś mnie pytał, to ja wyjście w PC dużego nie miałem. Tcap 1f kosztował raptem z 1200 zł drożej od serii F (?) 3 fazy. Te mniejsze do mnie były: A. lekko za małe. B. tańsze i mniej dofinansowane co oznaczało, ze u mnie droższa PC była niewiele droższa. C. Mam ścienne i grzanie w drogiej taryfie i tak mi podłogi nie ogrzeje więc "pasę" PC ile się da w drogiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lukasza: Chcialem pokazac, zeby nie popadac ze skrajnosci w skrajnosc. Co innego chciec dla komfortu grzac w drogiej taryfie, a co innego pedzic pompe w niej z musu i podpierac sie grzalkami w mrozy. Takiej opcji bym u siebie po prostu nie chcial.

 

Arturo72: Ty masz jednak stosunkowo maly domek i CWU tez grzales w drogim pradzie. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może i ja - kiedy kupowałem tę pompę uległem namowom instalatora - firmy która dostarczyłą i zamontowała mi pompę - to oni namawiali mnie na tansza pompę a nie na droższą i to mnie przekonało. Dziś wcale nie uważam, ze jest ona niedowymiarowana - była dobierana na konkretne OZC które też zostało wyliczone a następnie pod nie zaprojektowana odpowiednio podłogówka. Celowo zwracam tu uwagę na słowo odpowiednio - tzn - jeśli mam wyliczenia od Asolta Że np pokój potrzebuje 800W ciepła i pompa jest tak dobrana aby dostarczyć to ciepło to nie sądzicie, że przewymiarowanie nie jest dobre? Jeśli potrzebuje 5kW na ogrzanie chaty a np TCap da mi przy -15 9kW to gdzie się podzieje nadwyżka tej mocy, skoro grzejnik - w tym wypadku instalacja podłogowa jest tak dobrana aby oddać w ciągu godziny 5kW?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli potrzebuje 5kW na ogrzanie chaty a np TCap da mi przy -15 9kW to gdzie się podzieje nadwyżka tej mocy, skoro grzejnik - w tym wypadku instalacja podłogowa jest tak dobrana aby oddać w ciągu godziny 5kW?

 

Pompa po prostu bedzie pracowala krocej lib/i na nizszej modulacji. Chata Ci nie wybuchnie, bez obaw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panas jeśli jest za duży ma jeszcze jedną "wadę" do grzania w taryfach. Na zabezpieczenie przez zbyt częstym taktowaniem jeśli osiągnie zadaną temperaturę wyłącza sprężarkę i chodzi obiegówka. Załącza się ponownie za jakoś godzinę. u mnie to wyglądało załączał sie 13 grzał wodę 30min przechodził na CO po 30 min sie wyłączał i nie załączył się już do końca taniej. Nie za bardzo czaję tego algorytmu. Musiałem u siebie podnieść krzywą aby się nie wyłączał za szybko. Inwerter nie jest w stanie poradzić sobie z nadwyżką mocy. Problem występuje przy temperaturach powyżej 5 stopni.

santosz przy twoim zapotrzebowaniu to z t-cap em to miałbyś niezłe kino.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemu nie ma - pompa pracuje dłużej i tyle - nie chce zaczynać ale w Twoją stopkę nie chce mi się wierzyć przy tak marnej izolacji wełną, sporej kubaturze i metrażu grzanych podłóg - takie koszty - hmmm ....szacun. uuu, dopiero dojrzałem - wentylacja grawitacyjna...prawdziwy szczęściarz z Ciebie Pyxis - mówie o kosztach - dla mnie to nieosiągalne
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze nieswiadomie, ale jednak obrazasz mnie zarzucajac mi klamstwo. Niby po co mial bym klamac? CZy kiedykolwiek zlapales mnie na jkims klamstwie?

Zwroc uwage, ze to sa koszt tylko CO (bez CWU). Jak przesledzisz watek z kosztami ogrzewania PCi, to wcale nie wypadam jakaos rewelacyjnie od katem zuzycia. Wynik finansowy "robi" mozliwosc puszczenia pompy na CO tylko w tanim pradzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemu nie ma - pompa pracuje dłużej i tyle - nie chce zaczynać ale w Twoją stopkę nie chce mi się wierzyć przy tak marnej izolacji wełną, sporej kubaturze i metrażu grzanych podłóg - takie koszty - hmmm ....szacun. uuu, dopiero dojrzałem - wentylacja grawitacyjna...prawdziwy szczęściarz z Ciebie Pyxis - mówie o kosztach - dla mnie to nieosiągalne

 

im głębiej w lat, tym więcej drzew :bye:

230m grzanych podłóg lepiej wygląda niż np. 175m pow. użytkowej. Lepiej też podać same zużycie na CO - mimo że prawie wszyscy podawają za CO+CWU

czasami wystarczy kilka drobnych niedopowiedzeń i aż się chce powiedzieć: WOW :p

do tego ciepły region - II strefa klimatyczna.

 

można by jeszcze dorzucić że Pyxis nigdy nie pokazał faktury - boi się tego jak diabeł święconej wody :p - a może się okazać - chociaż go o to nie posądzam - że grzeje prądem, a PC tylko "dogrzewa" - serwerownia, kilka komputerów liczących np bitcoiny (znam takie przypadki) i już...

nie wszystko złoto co się świeci :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serwerownia to osobne pomieszczenie oddalone od domu o 2km. Nawet firmy mi nie grzeje. Co Ty bredzisz? :)

 

Jak Ci tak bardzo interesuje moje zuzycie z CWU to masz je np tutaj:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?209006-Pompa-ciepla-ile-kosztuje-grzanie-CO-i-CWU&p=6666262&viewfull=1#post6666262

To ze wszyscy "podawaja" sumaryczne to chyba nie moj problem? Jesli rozmawiamy o CO, to ja podaje CO, bo CWU to jest indywidualna sprawa i niezalezna od domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałem nikogo obrażać ale jak porównuję do własnego domu i te parametry - koszty i kW to przyznaję ponownie, że wyglada to niesamowicie - i zaczynam się zastanawiać jak, dlaczego tak nie ma u mnie, jak to zrobić i co poprawić - dlatego piszę że jest to nieosiagalne i nie pisz proszę że to powietrzna a Twoja gruntowa. Dla mnie te dane są tak .....fantastyczne, że aż nierealne

 

Zwłaszcza jak porównuję np dom mar1173 i jego koszty za poprzedni sezon przy pompie 9kW i trochę lepiej ocieplonym domu - skad ta trzykrotna różnica?

Edytowane przez [email protected]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem o jakiej 3krotności mówisz. Z tego co widzę po CWU u ciebie nie powinno być źle zwłaszcza że to pierwszy sezon i chałupa musi trochę przyjąć ciepła i bez paniki. Jak chcesz mieć szybko ciepło w domu to olej tą krzywą i ustaw ją odpowiednio wysoką a i tak podłogówka nie pozwoli by na zasilaniu było 35 st nie wcześniej niż po kilku godzinach i dodatkowo sterownik wewnętrzny i będzie git. Jak w jakimś pomieszczeniu jest za zimno to idź na strych i dłuż trochę wełny, a jak dalej zimno to na wiosnę zdejmuj podbitkę i popraw murłatę. Na termowizje to lepiej jak by było z -10. Mogę cię tylko pocieszyć że w 2014 nie będzie więcej niż 1200zł a jeszcze garaż nie odizolowany od mieszkań i murłata w jednym pomieszczeniu i jak to poprawie to w 2015 r będzie poniżej 1000zł przy normalnej zimie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...