Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

Pozwol mu podniesc temperature zasilania, albo zrob odpowiedznio gesta podlogowke i pompa powinna sobie poradzic. Jak czlowiek za caly Swiat ma cyferki z projektu, to potem sa takie szopki z pompami.

 

Nie projektowałem nikomu podłogoówki z rozstawem 5 cm, gdyż uwazam to za bezsens. Zmiejszenie rozstawu z 10 do 5 cm daje nam wzrost mocy grzejnika podłogowego zaledwie 20%. Kol. Santosz ma 5 pomieszczen z rozstawem 10 cm, pozostałe z rozstawem 15 lub 20 cm za wyjątkiem garazu tam jest 50 cm.

Wyjasnij jezeli mozesz co to znaczy odpowiednio gęsta podłogówka w pomieszczeniach z rozstawem 10 cm. Czy rozstaw 5 lub 7,5 cm jest juz odpowiednio gęsty czy tez jeszcze nie? Zmiana rozstawu na 7,5 to wzrost mocy o 10% na 5 cm to 20%. O trudnosciach czysto technicznych ułozenia rury z tak małym rozstawem nie nie wspomnę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja nic nie pisalem o rozstawie 5 cm. Chyba cos nie doczytales.

Jak sie bal, ze pompa bedzie miala za duza moc do jego domu, to mogl zrobic co 10cm wszedzie. I tak by sobie wyregulowal przeplywem.

 

Co ma dac rozstaw 10 cm wszedzie? Niektóre pomieszczenia maja bardzo małe straty i nie ma zadnego sensu aby w nich był rozstaw 10 cm skoro i tak przepływy trzeba bedzie tłumic. Temperaturę zasilania determinują pomieszczenia o najwiekszych stratach na m2. Jezeli dla nich jest liczona dla 10 cm ta temperatura to co dadzą rozstawy 10 w pozostałych pomieszczeniach? Dadzą :

a) zwiekszenie kosztu materiałów,

b) zwiekszenie kosztu robocizny

c) złudne uczucie zadowolenia ze sie zrobiło wszystko co mozliwe aby temperatura zasliania była jak najnizsza.

Było to juz wałkowane ale jak widze teoria jednakowego rozstawu we wszystkich pomieszczeniach ma sie mocno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te niedogrzane sypialnie dzieciakow u santosza, to te pomieszczenia z bardzo malymi stratami? Czy o jakis innych piszesz? ;)

 

Skoro majac projekt podlogowki i tak musi ja sobie wyregulowac, to co za ronica? Po prostu majac wszedzie co 10cm bedzie mial mozliwosc wiekszego zakresu tej regulacji. W dol sie nic nie zmieni, ale dojdzie mozliwosc regulacji w gore - przynajmniej w niektorych pomieszczeniach - jak to ujales ladnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te niedogrzane sypialnie dzieciakow u santosza, to te pomieszczenia z bardzo malymi stratami? Czy o jakis innych piszesz? ;)

 

Skoro majac projekt podlogowki i tak musi ja sobie wyregulowac, to co za ronica? Po prostu majac wszedzie co 10cm bedzie mial mozliwosc wiekszego zakresu tej regulacji. W dol sie nic nie zmieni, ale dojdzie mozliwosc regulacji w gore - przynajmniej w niektorych pomieszczeniach - jak to ujales ladnie.

 

Pisze o stratach ogolnie, to konkretne pomieszczenie u santosza nie wiem z jakiego powodu jest niedogrzane, na pewno konieczna jest regulacja, ale mogą byc tez jakies mostki o których nie mam pojecia, o których moze nawet nie wiedziec inwestor. Zakładanie ze mostki zawsze wystąpią i z tego powodu przyjecie rozstawu 10 cm moim zdaniem jest jest bezzasadne, ale któz bodgatemu zabroni. W ten sposób trzeba by wszystko projektowac z nadmiarem bo zawsze moze cos sp....ne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszt dolozenia tej dodatkowej rury raczej nie bedzie wyzszy od kosztow projektu podlogowki, wiec nie ma cplakac, ze to biednego inwestora zrujnuje. Na samym potencjalnym obnizenu Tz na pompie beda coroczne oszczednosci pracujace na ta szalona "inwestycje" w rurki. Nie popadajmy w paranoje oszczedzania na wszystkim i wszedzie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze dopytam, bo nie wierze. Santosz zafundowal sobie w garazu podlogowke? :)

 

A to jest jakis zakaz instalacji podłogówki w garazu?, przeciez to duzo tansze od przwymiarowanego grzejnika i nie zajmuje miejsca. Dosc czesto projektuje i instaluje podłogówki w garazu. Jezeli ktos chce miec garaz ogrzewany to podłogówka w nim jest bardzo dobrym rozwiązaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pitesrson pewnie biega na boso do garazu, to sobie chwali. ;)

 

Ogrzewac mozna roznie, tylko dlaczego akurat podloga na ktorej w zimie lezy snieg i podloga najczesciej jest mokra. Przeciez wiekszosc energii tam dostarczonej przez podloge najpierw pojdzie na przemiane fazowa a poniej na odparowanie wody. Dopiero jak sie uda po 2 dniach podloge wysuszyc, to zaczyna sie grzanie powietrza w garazu. Uzywajac codziennie samochodzu gdy na dworze jest snieg podloga bedzie caly czas mokra, bo do kratki nie robi sie 10% spadku.

Zrobienie petli w okolicy bramy to tez ryzyko, bo jak trafi sie jakas ekstremalna zima i przerwa w czasie pracy urzadzenia grzewczego, to klopot gotowy.

 

Asolt "biadoli" nad kosztami rurki na dom, a w garaz inwestor ja "wepchal" i jakos bladej rozpaczy nie widze.

 

 

BTW: Ile stopni macie zima w nieogrzwanym garazu w bryle domu? Bo u mnie nigdy nie spada ponizej 10*C nawet w wielkie dolnoslaskie mrozy, gdy w nocy jest -15*C. Grzeje go sciana od strony domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszt dolozenia tej dodatkowej rury raczej nie bedzie wyzszy od kosztow projektu podlogowki, wiec nie ma cplakac, ze to biednego inwestora zrujnuje. Na samym potencjalnym obnizenu Tz na pompie beda coroczne oszczednosci pracujace na ta szalona "inwestycje" w rurki. Nie popadajmy w paranoje oszczedzania na wszystkim i wszedzie.

 

Warto podac obliczenia do takiego stwierdzenia bo 100 mb rury to jest juz ok 250 zł nie licząc wiekszych rozdzielaczy otulin wiekszych szafek, klipsów oraz robocizny. W przypadku santosza byłoby to ponad 300 mb rury wiecej ,czyli sam koszt rury przewyzsza koszt projektu prawie 100% a gdzie pozostałe składniki i robociznę. Dodanie tych rur nie spowoduje obnizenia Tz ani o 0,1 oC takze twierdzenia o oszczednosciach z tego tytulu na pompie mozna miedzy bajki włozyc. Jezeli jest inaczej udowodnij to na obliczeniach, dla ułatwienia przesle straty poszczególnych pomieszczen domu santosza. Mysle ze nie bedzie miał nic przeciwko temu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pitesrson pewnie biega na boso do garazu, to sobie chwali. ;)

 

Ogrzewac mozna roznie, tylko dlaczego akurat podloga na ktorej w zimie lezy snieg i podloga najczesciej jest mokra. Przeciez wiekszosc energii tam dostarczonej przez podloge najpierw pojdzie na przemiane fazowa a poniej na odparowanie wody. Dopiero jak sie uda po 2 dniach podloge wysuszyc, to zaczyna sie grzanie powietrza w garazu. Uzywajac codziennie samochodzu gdy na dworze jest snieg podloga bedzie caly czas mokra, bo do kratki nie robi sie 10% spadku.

Zrobienie petli w okolicy bramy to tez ryzyko, bo jak trafi sie jakas ekstremalna zima i przerwa w czasie pracy urzadzenia grzewczego, to klopot gotowy.

 

Asolt "biadoli" nad kosztami rurki na dom, a w garaz inwestor ja "wepchal" i jakos bladej rozpaczy nie widze.

 

 

BTW: Ile stopni macie zima w nieogrzwanym garazu w bryle domu? Bo u mnie nigdy nie spada ponizej 10*C nawet w wielkie dolnoslaskie mrozy, gdy w nocy jest -15*C. Grzeje go sciana od strony domu.

 

To suszenie posadzki w garazu z podłogówką znasz z autopsji?, akurat uzytkownicy takiego ogrzewania z którymi rozmawiałem mówią co innego. Ale Ty wiesz lepiej (najlepiej) chociaz tego nie masz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie zajmuje sie obiczeniami podlogowki. To Twoja dzialka. Problemem jest tylko fakt, ze obliczenia sobie, a zycie sobie. Zreszta kazdy rozsadny czlowiek spodziewa sie takiego wyniku tej konfrontacji. A napewno taki, ktory mial juz do czynienia z ekipami budowlancow. :)

 

Wavina kupowalem po niecale 2 zl/mb. Ty liczysz juz 2,5 zl. Zreszta jak bys nie liczyl, to calosc "inwestycji" w dodatkowe orurowanie urosnie do kwoty ~1000 zl. Zaiste szalone pieniadze.

 

Jesli nie spadnie Tz, to przynajmniej pompa bedzie mogla pracowac z wieksza moca na tej samej Tz. Santosz sie bal przewymiarowywac pompy, bo bylyby "szopki".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co mowia? Ze snieg im sie nie topi na posadzce i woda z niej nie paruje?

 

Paruje. Ma się wrażenie, ze woda nawet szybciej paruje niż ten śnieg się topi :-)

I to chyba jest na plus. W garażu w końcu robi się sucho i przyjemnie.

Najwięcej śniegu spada (zsuwa się) z nadkoli i tylnej części auta, ale nie jest tego tyle, żeby zrobił się z garażu basen.

Niewielka część "grzejnika" jest mokra. Reszta ogrzewa powietrze.

Co do ryzyka i ekstremalnej zimy to sam sobie odpowiedziałeś pisząc o ścianach. Ale pewnie da się to załatwić zostawiając na dłużej otwarta bramę.

To z obserwacji u sąsiada. Ja dopiera będę miał podłogówkę w garażu.

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wavina kupowalem po niecale 2 zl/mb. Ty liczysz juz 2,5 zl. Zreszta jak bys nie liczyl, to calosc "inwestycji" w dodatkowe orurowanie urosnie do kwoty ~1000 zl. Zaiste szalone pieniadze.

 

 

Te 2.5 wziałem z allegro i jest to cena brutto, są tez ceny i nizsze ale te 10 gr nie stanowi róznicy. Ponizej 2,34/m wavina nie znalazłem na allegro. Nawet jakby liczył z 8% Vatem nie ma szans abyś teraz (nie 2-3 lata temu ) kupił ponizej 2 zł. Tak, to dodatkowe orurowanie moze byc wieksze o 1000 zł na materiale, robocizny , nie wliczam robocizny a pasowałoby, projekt jest duzo duzo tanszy, skąd wiec twierdzenie o takich samych kosztach?, ot tak aby cos napisac, a ze bez pokrycia to nie wazne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...