Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czy to ma oznaczac Panie Satnosz, ze chyba nie jestem jednak klamca? :)

 

Ależ nie - wcale tego nie wykluczam - nawet przeciwnie - po lekturze kilku poprzednich stron mam już jakiś ogląd na Pańską osobę Panie Pyxis - pozwolę sobie jednak tę opinię zachować dla siebie - bo to nie miejsce na przekomarzania ale raczej na wymianę poglądów i merytoryczne dysputy....

 

No sie nie schylaj za mocno ;)

MSPANC

 

Uwierz mi, nie muszę....

 

Nie wymagaj, zeby znali sie na wszystkim. Jak napisales sa na tyle "multidyscyplinarni", ze poloza kazda rurkr. Jedna lepiej, jedna gorzej.

Ja swoim wyrysowalem ktoredy maja pojsc rury. Kupilem gniazd, rur i kolan stosownie do planu i zrobili tak jak chcialem.

 

Nie każdy inwestor jest tak bystry jak Ty, są też tacy co bardzo mocno polegają na zdaniu wykonawcy a nawet tacy co polegają na takim zdaniu całkowicie A tak na marginesie - skoro wyrysowałeś, kupiłeś, pokazałeś - czyli wykonałeś wiekszość pracy - to za co zapłaciłeś?

 

Ale nie napisalem, ze grzanie garazu jest zle. Napisalem tylko, ze podlogowka niekoniecznie jest najlepszym rozwazaniem.

 

To tylko Twoje subiektywne, niczym nie zmącone zdanie a skoro tak myślisz to pozwól że nie bedę próbował Cię przekonywać

 

Po prostu jestes twardy gosc. ;)

 

 

Dziś o 20 załaczyłem pompę na całą dobę bez timera na krzywej 32/37 - zobaczę jutro po 20 ile wezmie kWh a jutro załacze razem z termostatem i bedzie jakis ogląd.

Edytowane przez [email protected]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i po 24h wynik to 27kW za 24godz na CO - mało dużo nie wiem sam ale w domu wszedzie 23 st. nawet w pomieszczeniach które wczesniej były niedogrzane. Stąd eksperyment leci dalej - do jutra z krzywą 29/34. Zobaczymy. Niestety nie wiem ile poszło w taniej taryfie a ile w drogiej - są może takie podliczniki które mogę monitorować w dwóch taryfach?

 

map jaki masz termostat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odbiegnę trochę od bieżących spraw.

Dziś przejrzałem zestawienie temperatur w stacji meteo w moim rejonie konkretnie Sulejów i jestem prawie w szoku. Wyszło że w ciągu roku jest przeciętnie 80 godzin z temp. poniżej -10, około 15 godzin z temp. poniżej -15 i około 3 poniżej -20. Zaznaczam mówię o godzinach nie dniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i po 24h wynik to 27kW za 24godz na CO - mało dużo nie wiem sam ale w domu wszedzie 23 st. nawet w pomieszczeniach które wczesniej były niedogrzane. Stąd eksperyment leci dalej - do jutra z krzywą 29/34. Zobaczymy. Niestety nie wiem ile poszło w taniej taryfie a ile w drogiej - są może takie podliczniki które mogę monitorować w dwóch taryfach?

 

map jaki masz termostat?

 

Są takie podliczniki:yes: np ORNO model: OR-WE-506

Ja mam termostat EUROSTER 2026RxTx bezprzewodowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy że posiada moduł optymalizacji krzywej grzewczej?

To coś co trzeba natychmiast wyłączyć:D Taka quasi inteligencja;) Mogło by to się sprawdzać z kotłem gazowym, czy innym, ale z pompą sterowana w taryfach tylko przeszkadza.

 

Czy dla mnie wystarczyłby Auraton 2030 RTH?

Wystarczy najzwyklejszy termostat, który można zaprogramować tak aby w danych godzinach miał większą temp, a w innych mniejszą. Ten mój Euroster ma o tyle fajną cechę, że możesz mu zaprogramować różne temp dla "okienek" taniej taryfy. Np, żeby lepiej wykorzystać popołudniowe okienko fajnie jest dać na te dwie godziny temp podbicia wyższą, niż temp podbicia na noc. Niestety większość termostatów posiada możliwość zaprogramowania 2 temperatur + antyzamrożeniowa (czasem programowalna, czasem nie) A Euroster ma możliwość programowania 4 temp, przez co jest bardziej elastyczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Np, żeby lepiej wykorzystać popołudniowe okienko fajnie jest dać na te dwie godziny temp podbicia wyższą, niż temp podbicia na noc.

temperatura podbicia w taniej taryfie na termostacie czy o 1*, czy o 2* czy o 6* to nic innego jak tylko pewność że termostat włączy PC. On/off. Tylko tyle. akże nie wiem jak termostat ma "lepiej" wykorzystywać tanią taryfę? On co najwyżej może zapewnić jej wykorzystanie ale nie lepiej.

 

Aby lepiej wykorzystać tanią taryfę to termostat musiał by modulować krzywą Tcap (chyba,m że twój to robi?) , normalnie tego nie robi. Jedynie ustawienie dodatkowo w Tcap na Timerze np; 13.00 - on - heat + 3 krzywa. 15.00 - on - heat - krzywa normalnie -da lepsze wykorzystanie taniej bo faktycznie nie tylko się włączy, ale pójdzie na nieco większej mocy. Bo praktycznie zanim się nagrzeje to zaraz się skończy grzanie. Poza tym przy podlogówce 2 h grzania nic praktycznie nie podniesie w domu, co najwyżej utrzyma temperaturę.

Czyli trzeba zgrać krzywą na Timerze i potem dograć do tego termostat. Lub na odwrót. Wtedy może być mowa o lepszym wykorzystaniu taniej taryfy.

 

Niestety większość termostatów posiada możliwość zaprogramowania 2 temperatur + antyzamrożeniowa (czasem programowalna, czasem nie) A Euroster ma możliwość programowania 4 temp, przez co jest bardziej elastyczny.

 

byle Euroster EQ7 czy Q7 = 9 nastaw na dzień. 240 zl. Myślałem, że będzie trudny w obsłudze bo ma 1 klawisz i pokrętło, ale się myliłem. Super termostat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

temperatura podbicia w taniej taryfie na termostacie czy o 1*, czy o 2* czy o 6* to nic innego jak tylko pewność że termostat włączy PC. On/off. Tylko tyle. akże nie wiem jak termostat ma "lepiej" wykorzystywać tanią taryfę? On co najwyżej może zapewnić jej wykorzystanie ale nie lepiej.

 

Aby lepiej wykorzystać tanią taryfę to termostat musiał by modulować krzywą Tcap (chyba,m że twój to robi?) , normalnie tego nie robi. Jedynie ustawienie dodatkowo w Tcap na Timerze np; 13.00 - on - heat + 3 krzywa. 15.00 - on - heat - krzywa normalnie -da lepsze wykorzystanie taniej bo faktycznie nie tylko się włączy, ale pójdzie na nieco większej mocy. Bo praktycznie zanim się nagrzeje to zaraz się skończy grzanie. Poza tym przy podlogówce 2 h grzania nic praktycznie nie podniesie w domu, co najwyżej utrzyma temperaturę.

Czyli trzeba zgrać krzywą na Timerze i potem dograć do tego termostat. Lub na odwrót. Wtedy może być mowa o lepszym wykorzystaniu taniej taryfy.

 

Dokładnie tak jak piszesz, trzeba zgrać termostat z podbiciem na pompie - wykorzystując IH jest to bardzo proste. Ale rola termostatu również jest tu niebagatelna, przynajmniej w moim przypadku. Ja operuje na bardzo małej różnicy między temp podbicia i obniżenia i często zdarzało się, że jak słoneczko po południ przygrzało to termostat się nie załączał - a ja chciałem żeby się załączył - i właśnie ten problem można prosto wyeliminować wprowadzając wyższą temp dla godziny 1300.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mineła kolejna doba - pompa pracowała 24h z krzywą 29/34 - w domu ponad 23st wszedzie - zużyła 17kW na cała dobę - co prawda w dzien około 3st a w nocy 1 na plusie ale widać że grzanie całodobowe chyba ma sens

 

Santosz, oczywiście że komfort przy ogrzewaniu całodobowym będzie wyższy, a ilość zużytych kWh podobna, z tymże rozkład tania/droga będzie, nazwijmy to nieoptymalny, przez co rachunki będą wyższe. Musiałbyś policzyć o ile wyższe i wtedy podjąć decyzje, czy warto się po to pochylić, czy nie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja z tego co wiem to badanie termowizyjne robi się i w środku i na zewnątrz. Na zewnątrz aby sprawdzić szczelność izolacji przy ścianach dwuwarstwowych, ścian zewnetrznych i stolarki - to te główne założenia. Gość co to robił powiedział że nie ma potrzeby robić wewnatrz bo po badaniu zewnetrznym nie widać miejsc które trzeba są słabo zaizolowane oprócz okien, drzwi i nnych elementów jak wylot reku czy odpowietrzniki. Stan ocenił na bardzo dobry a ja sie nie kłóciłem bo badanie miałem za darmo dzięki swojemu szefowi. Mam jakie mam i jestem zadowolony
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...