Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pytanie

 

dom z piwnicą użytkową ( tzw przyziemie - ogrzewane do ok 19 stopni może mniej)

 

Grzanie domu do 23 stopni - metraż po podłodze parter + poddasze 140 metrów dodatkowo piwnica 75 metrów ( w tym 25 metrów garaż - planowany rozstaw podłogówki co 35 cm )

 

Budynek - Piwnica Silka S 24 cm + XPS 12 cm - pozostałe ściany Ytong Energo 24 + 15 cm 0,0031 onka 3 szybywe U=1

 

Czy ktoś z grubsza może mi powiedzieć czy pompa T-CAP 9kW 400V sobie bez problemu poradzi z utrzymaniem temperatury wewnętrznej 23 stopnie ?

Dom na Mazurach - pizga w zimie strasznie czasem -15 to standard przez kilka dni. Wiem że COP w taką pogodę to 2,8

 

Jestem przed wyborem pompy

albo pompa PW np wspomniany T-cap

Albo 4x50m odwierty i pompa ciepła gruntowa też około 9kw dla bezpieczeństwa.

 

Ktoś z Was uzywa PW np w Suwałkach ? jak to się sprawdza przy naszych zimach ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie

 

dom z piwnicą użytkową ( tzw przyziemie - ogrzewane do ok 19 stopni może mniej)

 

Grzanie domu do 23 stopni - metraż po podłodze parter + poddasze 140 metrów dodatkowo piwnica 75 metrów ( w tym 25 metrów garaż - planowany rozstaw podłogówki co 35 cm )

 

Budynek - Piwnica Silka S 24 cm + XPS 12 cm - pozostałe ściany Ytong Energo 24 + 15 cm 0,0031 onka 3 szybywe U=1

 

Czy ktoś z grubsza może mi powiedzieć czy pompa T-CAP 9kW 400V sobie bez problemu poradzi z utrzymaniem temperatury wewnętrznej 23 stopnie ?

Dom na Mazurach - pizga w zimie strasznie czasem -15 to standard przez kilka dni. Wiem że COP w taką pogodę to 2,8

 

Jestem przed wyborem pompy

albo pompa PW np wspomniany T-cap

Albo 4x50m odwierty i pompa ciepła gruntowa też około 9kw dla bezpieczeństwa.

 

Ktoś z Was uzywa PW np w Suwałkach ? jak to się sprawdza przy naszych zimach ?

 

Są dwie szkołoy aslota:

 

policzysz ocz i będziesz wiedział w każdym pomieszczeniu jakie mają być rozstawy (oszczędzisz materiał wydasz na projekt)

 

albo Pyxis:

 

wszędzie co 10cm i ustawiasz na rotametrach (oszczędzasz na projekcie tracisz na materiale)

 

Twoje rozwiązanie jest ekstremalnie niebezpieczne 35 cm bez ocz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale te 35 to tylko dla garażu - reszta chaty metodą Pyxis co 10 cm i wtedy zdławienie przepływów tam gdzie będzie za gorąco.

Pytam bo nie chciałbym żeby po roku okazało się że lepiej było wydać 10k więcej na gruntówkę niż montowac PW. Moja żona lubi ciepło i nie ma opcji żeby w domu było mniej niż 22 stopnie ja z kolei lubię rozwiązania które może są droższe na etapie inwestycji ale później są tańsze w używaniu i tu gruntówka przekonuje mnie większym COP nawet gdy na dworzu jest -15 to cop ten sam puki nie wychłodzi się gruntu

 

2 pytanie jeśli będzie możliwość techniczna - lepiej zrobić 3 odwierty po 65 metrów czy 4 po 50 metrów ?

I

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są dwie szkołoy aslota:

 

policzysz ocz i będziesz wiedział w każdym pomieszczeniu jakie mają być rozstawy (oszczędzisz materiał wydasz na projekt)

 

albo Pyxis:

 

wszędzie co 10cm i ustawiasz na rotametrach (oszczędzasz na projekcie tracisz na materiale)

 

Twoje rozwiązanie jest ekstremalnie niebezpieczne 35 cm bez ocz.

 

"żeby język giętki powiedział wszystko co pomyśli głowa"

Te 35 cm jak mniemam dotyczy tylko garazu i tu wszystko ok.

Co do rozstawów to sa dwie a moze i wiecej szkół.

Ja bez obliczen ozc doradzac raczej bym sie nie podjął, Suwałki to V strefa, dodatkowo ma byc 23 oC wewnątrz, jaką dobrac moc pompy i jej rodzaj? tak na oko to ciezko powiedziec. Skąd kol MatixL wziął COP dla T-CAPA 2,8 przy -15 oC tego nie wiem, nie wiem tez dla jakiej Tz ten COP ma byc, tak z grubsza szacując to na jego ocieplenie (nawiasem mówiac jak na Suwałki dosc marne) ta Tz bedzie ok 35-36 oC. Wybór trybu postepowania przy doborze mocy pompy, rozstawu podłogówki nalezy do niego.

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale te 35 to tylko dla garażu - reszta chaty metodą Pyxis co 10 cm i wtedy zdławienie przepływów tam gdzie będzie za gorąco.

Pytam bo nie chciałbym żeby po roku okazało się że lepiej było wydać 10k więcej na gruntówkę niż montowac PW. Moja żona lubi ciepło i nie ma opcji żeby w domu było mniej niż 22 stopnie ja z kolei lubię rozwiązania które może są droższe na etapie inwestycji ale później są tańsze w używaniu i tu gruntówka przekonuje mnie większym COP nawet gdy na dworzu jest -15 to cop ten sam puki nie wychłodzi się gruntu

 

2 pytanie jeśli będzie możliwość techniczna - lepiej zrobić 3 odwierty po 65 metrów czy 4 po 50 metrów ?

I

Pamiętaj jeszcze o jednym - temp. 22 st przy podłogówce to nie to samo co 22 st przy kalafiorach. Zupełnie inaczej odczuwasz tą temp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Suwałki to ekstremum - podałem dla przykładu. Moja inwestycja jest 60 km na wschód od Olsztyna

Co do podanego przeze mnie COP 2,8 nie dopytywałem dla jakich poszczególnych temperatur to jest - ale mniejsza z tym w necie jest tabelka producenta można tam niej więcej sobie zobrazować co to za pompa.

Pamiętaj jeszcze o jednym - temp. 22 st przy podłogówce to nie to samo co 22 st przy kalafiorach. Zupełnie inaczej odczuwasz tą temp.

mniemam że 22 stopnie w domu przy ogrzewaniu podłogowym - odczuwalna jest większa tak jak np 24 przy kaloryferach ?

teraz mam kaloryfery i 22 stopnie w nie ocieplonym domu - bywa że 'ciągnie po nogach '

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie

 

Czy ktoś z grubsza może mi powiedzieć czy pompa T-CAP 9kW 400V sobie bez problemu poradzi z utrzymaniem temperatury wewnętrznej 23 stopnie ?

Dom na Mazurach - pizga w zimie strasznie czasem -15 to standard przez kilka dni. Wiem że COP w taką pogodę to 2,8

 

Ja utrzymywałem +23st przy -15 i niżej bez problemu. Mój dom też jakoś izolacją nie grzeszy, a na prawdę było OK i jestem zadowolony. Fakt, że zużycie wtedy było spore, bo nawet do 50kWh na dobę i praca przez 20h, ale spokojnie dawała radę. Najniżej miałem -19st i pracowała bez grzałki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale te 35 to tylko dla garażu - reszta chaty metodą Pyxis co 10 cm i wtedy zdławienie przepływów tam gdzie będzie za gorąco.

Pytam bo nie chciałbym żeby po roku okazało się że lepiej było wydać 10k więcej na gruntówkę niż montowac PW. Moja żona lubi ciepło i nie ma opcji żeby w domu było mniej niż 22 stopnie ja z kolei lubię rozwiązania które może są droższe na etapie inwestycji ale później są tańsze w używaniu i tu gruntówka przekonuje mnie większym COP nawet gdy na dworzu jest -15 to cop ten sam puki nie wychłodzi się gruntu

 

2 pytanie jeśli będzie możliwość techniczna - lepiej zrobić 3 odwierty po 65 metrów czy 4 po 50 metrów ?

I

 

Najlepiej zrobić 6 lub 7 po 30m - dlatego że na odwiert do 30m nie trzeba pozwolenia ze starostwa co znacznie przyspiesza realizację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

Czy ktoś z grubsza może mi powiedzieć czy pompa T-CAP 9kW 400V sobie bez problemu poradzi z utrzymaniem temperatury wewnętrznej 23 stopnie ?

Dom na Mazurach - pizga w zimie strasznie czasem -15 to standard przez kilka dni. Wiem że COP w taką pogodę to 2,8

Potwierdzam,spokojnie da radę,moja pracowała najniżej przy -18st.C a temp.w domu dochodziła do 23st.C,pracowała na ogrzewanie wtedy 6-7h ale zeszły sezon był na sterowniku pokojowym,teraz na krzywej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...