Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

odsuwałem ostatnio jedostkę zewnętrzną od domu około 7 metrów

najpierw założyłem miedziany przew w białej otulince i dodatkowo w rurze niebieswkiej do wody

przewód leży 1 metr pod ziemią- no ale p ozużyciu i przede wszystkim modulacji pompy widzę że są straty

może 10 może 20%

kupiłem w thermaflexie przewód flexalen .

zdam relację jakie są różnice.

 

przysłali mi wyliczenie

przy zAŁOŻENIU

przewód miedziany 10 metrów

temperatura 0 stop

praca pompy 24h/cały miesiąc

i zasilaniu 30 stopnii

stosując w/w flexalena zaoszczędzazmy między nim a miedziakiem 64 kwh na miesiąc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Najlepiej zrobić 6 lub 7 po 30m - dlatego że na odwiert do 30m nie trzeba pozwolenia ze starostwa co znacznie przyspiesza realizację.

 

Z tego co kojarzę, to do 100m robi się to na zgłoszenie i nie potrzeba pozwolenia (chyba, że to tereny górnicze). Zakładając, że pomiędzy odwietrami 30m musiało by być około 3-4 m odstępu to potrzeba trochę miejsca. Poza tym do głębokości 15 m temperatura nie jest stała i zależna od pory roku. Ja bym robił (duże znaczenie ma geologia) 3x 60-75m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co kojarzę, to do 100m robi się to na zgłoszenie i nie potrzeba pozwolenia (chyba, że to tereny górnicze). Zakładając, że pomiędzy odwietrami 30m musiało by być około 3-4 m odstępu to potrzeba trochę miejsca. Poza tym do głębokości 15 m temperatura nie jest stała i zależna od pory roku. Ja bym robił (duże znaczenie ma geologia) 3x 60-75m.

 

Z tego co ja wiem to już od 10m temperatura jest stała od 8-10st. Poza tym kwestie odwiertów pod pompy ciepła reguluje kilka dokumentów.

Najważniejszy to Ustawa „Prawo geologiczne i górnicze” z 1994 roku z późniejszymi zmianami i rozporządzenia do tej ustawy.

Art. 33 mówi:

Projekt prac geologicznych wykonywanych w celu wykorzystania ciepła Ziemi podlega zgłoszeniu właściwemu organowi administracji geologicznej.

Tym organem jest Starosta. Ważna informacja: zgłoszeniu a nie zatwierdzeniu.

Z uwagi na nową ustawę, wpis nieco stracił na ważności.

Główna zmiana to fakt, że otwory wiertnicze i wykopy do głębokości 30m, wykonywane w celach pozyskania ciepła ziemi, nie podlegaja tej ustawie. Poniżej cytat:

 

Art. 3. Ustawy nie stosuje się do:

1) korzystania z wód w zakresie uregulowanym od-

rębnymi przepisami;

2) wykonywania wkopów oraz otworów wiertniczych o głębokości do 30 m w celu wykorzystania ciepła Ziemi, poza obszarami górniczymi

 

Nie mówiąc już o tym, że instalację do 30m można wykonać z rur PE32 natomiast głębsze z PE40. Mniejsza średnica to mniej glikolu ale też przy instalacji z kilkoma odwiertami 30m da mniejsze opory przepływu.

Pisał o tym kiedyś kolega rwxw.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy jest jakiś -np: ustawienia serwisowe- próg kiedy Panasonic TCap zaczyna grzać CWU?

 

mam ustawione CWU na 49 st. Zazwyczaj po grzaniu na PC widać 51 st CWU, na zasobniku Galmet Maxi 300L jest 49-50 st. OK. Woda jest ciepła czy wręcz gorąca.

 

Jednak bywa tak, że PC mimo 2 okienek na grzanie CWU -u mnie to 13-14.30 i 2.30-4.00 wody się nie grzeje. Wydaje mi się, że jak zużyję dużo wody wieczorem (np: 2 wanny) to PC wodę w nocy nagrzeje. Ale jak wieczorem zużyję mało wody (to PC o 2.30 nie grzeje CWU) oraz rano jak zużyje mało wody to PC popołudniu (13.00) nie grzeje CWU, i wtedy wieczorem ok 20.00 wody ciepłej brakuje.

 

p.s. ustawione mam:

na PC: mode (tylko Heat)

na timerze:

2.30-4.00 - on - tank i heat

4.00 - on - heat

13.00 - 14.30 - on - tank i heat

14.30 - 16.00 - on - heat

 

Pompa się godzin trzyma -okienek- ale jak pisałem jak za mało zużyje wody to nie dogrzeje.

 

Jeśli na PC ustawię mode: Tank i Heat i takie same godziny jak powyżej to PC zawsze grzeje mi CWU poza wybranymi godzinami, okienkami. Także sądzę, że ustawienie powyżej jest ok, tylko czy można jakoś ustawić próg od którego PC zawsze CWU dogrzeje?

Edytowane przez lukasza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy jest jakiś -np: ustawienia serwisowe- próg kiedy Panasonic TCap zaczyna grzać CWU?

 

mam ustawione CWU na 49 st. Zazwyczaj po grzaniu na PC widać 51 st CWU, na zasobniku Galmet Maxi 300L jest 49-50 st. OK. Woda jest ciepła czy wręcz gorąca.

 

Jednak bywa tak, że PC mimo 2 okienek na grzanie CWU -u mnie to 13-14.30 i 2.30-4.00 wody się nie grzeje. Wydaje mi się, że jak zużyję dużo wody wieczorem (np: 2 wanny) to PC wodę w nocy nagrzeje. Ale jak wieczorem zużyję mało wody (to PC o 2.30 nie grzeje CWU) oraz rano jak zużyje mało wody to PC popołudniu (13.00) nie grzeje CWU, i wtedy wieczorem ok 20.00 wody ciepłej brakuje.

 

p.s. ustawione mam:

na PC: mode (tylko Heat)

na timerze:

2.30-4.00 - on - tank i heat

4.00 - on - heat

13.00 - 14.30 - on - tank i heat

14.30 - 16.00 - on - heat

 

Pompa się godzin trzyma -okienek- ale jak pisałem jak za mało zużyje wody to nie dogrzeje.

 

Jeśli na PC ustawię mode: Tank i Heat i takie same godziny jak powyżej to PC zawsze grzeje mi CWU poza wybranymi godzinami, okienkami. Także sądzę, że ustawienie powyżej jest ok, tylko czy można jakoś ustawić próg od którego PC zawsze CWU dogrzeje?

 

Musisz w ustawieniach priorytetów ustawić mu czasy grzania dla CWU i CO. DO tych ustawień co masz daj czas grzania CWU na 1:30min i CO na 6godz. Zapewniam, że zawsze będziesz miał dogrzaną wodę do zadanej temperatury:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz w ustawieniach priorytetów ustawić mu czasy grzania dla CWU i CO. DO tych ustawień co masz daj czas grzania CWU na 1:30min i CO na 6godz. Zapewniam, że zawsze będziesz miał dogrzaną wodę do zadanej temperatury:yes:

 

czyli jak ... proszę o podpowiedź.

 

w ustawieniach SET+CHECK są priorytety chłodzenie, grzanie itp. Nie ma wprost priorytetu wody. Chyba, że przez priorytet tutaj mam rozumieć odwrotność priorytetu ogrzewania czyli punkt 7. Heat na NO - ale tak już mam.

Jest jeszcze czas:

punkt 8 pracy grzania CO w trybach heat+tank lub

punkt 9 czas grzania CWU w heat + tank

 

Tutaj miałem ustawione czas pracy CO 1h (punkt 8) czas grzania CWU (punkt 9) na 1,5h. Czyli zmienić punkt 8 na 6h i to pomoże.

Tylko to są ustawienia w trybach Heat+tank a

PC jest włączona w trybie - mode: Heat bo jak ustawiam Heat+Tank to od razu mi grzeje CWU nie czekając na godziny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli jak ... proszę o podpowiedź.

 

w ustawieniach SET+CHECK są priorytety chłodzenie, grzanie itp. Nie ma wprost priorytetu wody. Chyba, że przez priorytet tutaj mam rozumieć odwrotność priorytetu ogrzewania czyli punkt 7. Heat na NO - ale tak już mam.

Jest jeszcze czas:

punkt 8 pracy grzania CO w trybach heat+tank lub

punkt 9 czas grzania CWU w heat + tank

 

Tutaj miałem ustawione czas pracy CO 1h (punkt 8) czas grzania CWU (punkt 9) na 1,5h. Czyli zmienić punkt 8 na 6h i to pomoże.

Tylko to są ustawienia w trybach Heat+tank a

PC jest włączona w trybie - mode: Heat bo jak ustawiam Heat+Tank to od razu mi grzeje CWU nie czekając na godziny?

 

Ja Ci mogę jedynie wyjaśnić jak działają priorytety:)

Wiec tak: Jeżeli w opcjach SET+CHECK przy Heat PrY ustawisz wartość NO to oznacza, że w Modzie Heat+Tank CWU ZAWSZE będzie miała priorytet przed CO i jeśli czy to ręcznie, czy programatorem uruchomi się funkcję Heat+Tank to pompa będzie grzała zasobnik przez zadana wartość czasu (temp zasobnika jest nieistotna, bo jeśli ją osiągnie to będzie modulować i czekać, aż minie zadany czas i dopiero wtedy przejdzie na grzanie CO. (Dlatego max czas na CWU jest 95min:))

Czyli np gdybyś ustawił: cza dla Heat - 6h i czas dla Tank - 1,5h i po prostu wcisnął Heat+Tank i nic nie dotykał to pompa działałaby w pętli. Cykl zawsze zaczynałby się od grzania CWU przez 1,5h i potem 6h CO i tak w kółko. Tak jak pisałem wcześniej temp nieistotne, bo to zostało zaprojektowane pod prace ciągłą z inwerterem, a nie jakieś tam nasze tanie taryfy;)

U mnie w tej chwili jest to sterowane tak:

0600 - Mode - Heat

1415 - Mode - Heat+Tank

1500 - Mode - Heat

0215 - Mode - Heat+Tank

0300 - Mode - Heat

i do tego termostat:

0600 - 23,2st (hist 0,5) czyli włączy się przy 22,7st

1300 - 24,0st (hist 0,5)

1500 - 23,2st (hist 0,5)

2200 - 23,6st (hist 0,5)

Jeszcze nie zdarzyło się żeby wody nie nagrzał:) Oczywiście warunek jest też taki, że masz oryginalny czujnik temp Panasa lub podróbkę odpowiednio podłączoną (zmostkowaną), bo mój instalator coś tak szemrał, że Panas nie lubi "nie swoich" czujników;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja Ci mogę jedynie wyjaśnić jak działają priorytety:)

Wiec tak: Jeżeli w opcjach SET+CHECK przy Heat PrY ustawisz wartość NO to oznacza, że w Modzie Heat+Tank CWU ZAWSZE będzie miała priorytet przed CO i jeśli czy to ręcznie, czy programatorem uruchomi się funkcję Heat+Tank to pompa będzie grzała zasobnik

 

1) czyli tak niby mam: SET+CHECK, Heat PrY na NO czyli jest priorytet CWU

2) czyli choć nie mam w Mode wprowadzone Heat+Tank a jedynie Tank to jak

2A) w Timerze wprowadzam PC w tryb Heat+Tank od 13-14.30 i od 2.30-4.00 to PC ma aż 2 okazje grzać CWU a potrafi przy słabym rozbiorze wody jej nie dogrzać.

 

przez zadana wartość czasu (temp zasobnika jest nieistotna, bo jeśli ją osiągnie to będzie modulować i czekać, aż minie zadany czas i dopiero wtedy przejdzie na grzanie CO. (Dlatego max czas na CWU jest 95min:))

a to dla mnie nowość! Sądziłem, że PC w tym czasie Heat+Tank 2x po 90min będzie zawsze startować z CWu aby dogrzac do 49* a potem pójdzie w CO jak nie ma co robić! A tu klops i ona czeka.

 

Czyli np gdybyś ustawił: cza dla Heat - 6h i czas dla Tank - 1,5h i po prostu wcisnął Heat+Tank i nic nie dotykał to pompa działałaby w pętli. Cykl zawsze zaczynałby się od grzania CWU przez 1,5h i potem 6h CO i tak w kółko. Tak jak pisałem wcześniej temp nieistotne, bo to zostało zaprojektowane pod prace ciągłą z inwerterem, a nie jakieś tam nasze tanie taryfy;)

 

No tak to by wyglądało: jak w Mode ustawię Heat+Tank to za cholerę nie trzyma mi godzin i grzeje CWU jak popadnie, czyli w zasadzie od razu jak to włączam PC idzie w Tank - pewnie jak piszesz ta pętla.

 

U mnie w tej chwili jest to sterowane tak:

0600 - Mode - Heat

1415 - Mode - Heat+Tank

1500 - Mode - Heat

0215 - Mode - Heat+Tank

0300 - Mode - Heat

i do tego termostat:

0600 - 23,2st (hist 0,5) czyli włączy się przy 22,7st

1300 - 24,0st (hist 0,5)

1500 - 23,2st (hist 0,5)

2200 - 23,6st (hist 0,5)

Jeszcze nie zdarzyło się żeby wody nie nagrzał:) Oczywiście warunek jest też taki, że masz oryginalny czujnik temp Panasa lub podróbkę odpowiednio podłączoną (zmostkowaną), bo mój instalator coś tak szemrał, że Panas nie lubi "nie swoich" czujników;)

 

czyli u siebie widzę głównie 1 różnicę. Mam ustawione grzanie CWU 2 x 1,5h a jak piszesz dobrze by było ustawić 2 x 45min. Bo być może właczay sie 1 raz (np. noc) i wykorzysta grzanie 1,5h to potem już by w dzień nie grzała. Tak to rozumiem. teraz choć mam jeszcze wątpliwości. Termostat mam na podobnej zasadzie jak TY.

 

Zaraz lecę przestawić CWU z 2x1,5h na 2x45min.

Jeszcze tylko myślę czemu CO musi być na 6h a nie 7 czy 8h. A czy może nie ma to znaczenia skoro PC nie chodzi w pętli (Mode: heat+tank cały czas) a jedynie okresowo timer ma włączyć na 2x45min Heat + Tank.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zaraz lecę przestawić CWU z 2x1,5h na 2x45min.

Jeszcze tylko myślę czemu CO musi być na 6h a nie 7 czy 8h. A czy może nie ma to znaczenia skoro PC nie chodzi w pętli (Mode: heat+tank cały czas) a jedynie okresowo timer ma włączyć na 2x45min Heat + Tank.

 

6, 7,czy 8 raczej nie ma znaczenia. Mi instalator powiedział, że wartość dla Heat powinna być zawsze dużo wyższa niż dla Tank - żeby automatyka nie głupiała i nie myślała że jest pompą do CWU;) ale nie wiem czy dla takiej pracy jaką my jej zadajemy ma to jakieś znaczenie. Dla pracy w pętli jak sam zauważyłeś ma ogromne. Przyjrzyj się też temu podłączeniu czujnika i jago umiejscowieniu, bo to tez jest bardzo ważne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do osób, które posiadają w domy wentylację mechaniczną: czy pomieszczenie, w którym macie umieszczoną jednostkę wewnętrzną pompy ciepła PW jest pomieszczeniem z wentylacją grawitacyjną czy mechaniczną tak jak cały dom?

W instrukcji instalacji jednego z producentów jest napisane, że:

 

"W przypadku wycieku czynnika chłodniczego:

1. Nie używać otwartego ognia, nie palić, nie uruchamiać urządzeń elektrycznych (dzwonek, światło, silnik, dźwig itp.)."

 

Spotkałem się z opinią, że ww. wymaganie oznacza, że na wypadek wycieku musimy wyłączyć centralę wentylacyjną (urz. elektryczne) co uniemożliwi wentylację pomieszczenia gdzie nastąpił wyciek, w szczególności pomieszczenia z jednostką wewnętrzną pompy oraz innych pomieszczeń, przez które przechodzi przewód łączący jednostkę wewn. z wewn, w związku z czym zaleca/wymaga się stosowanie w tych pomieszczeniach wentylacji grawitacyjnej.

 

Osobiście nie podzielam tej opinii, bo przecież w przypadku wycieku można otworzyć okna, drzwi w domu i w ten sposób go przewietrzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co... Nie moze stac w garazu, pralni... Pomieszczeniu gospodarczym.

A co gdy jest GW ale z wentylatorem...

A oswietlenie?

 

Nie przejmowalbym sie ;)

 

Moje pytanie oczywiście dotyczy kotłowni umieszczonej w części domu tzw. mieszkalnej, a nie garażowo-gospodarczej. Poza tym warunki bezpieczeństwa dla pompy PW powinny być chyba identyczne jak dla klimatyzatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, zrozumialem ze chodzi o jedn. wewn.

I tak... Kazdy klimatyzator i.e PC P/P tez ma czynnik w domu... Tam gdzie jedn wewn.

Pralnia, ponieszczenie godpodarcze , to tez czesto juz czesc domu.

Dokładanie o to mi chodziło, że przecież klimatyzator też ma taki sam czynnik a umieszczany jest w dowolnym pomieszczeniu, czyli również z WM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...