Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Było pewnie nie raz, nie dwa, ale... przypomnijcie proszę, jaką mam moc/zabezpiecznie zamówić w Energii dla planowanego domu. Będzie prawdopodobnie T-Cap 9kW 1-fazowy z Galmetem 300 l, a reszta, jak wszędzie, m.in. indukcja w kuchni.

 

1-fazowy T-Cap wymaga zabezpieczenia przedlicznikowego 30A - musisz zamówić taką moc żeby minimum takie zabezpieczenie dostać. Ja dla mocy 11kW mam zabezpieczenie 20A to 30A pewnie będzie tak od 17kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa ciepła umieszczona w domu stanowi dokładnie takie samo ryzyko dla jego mieszkańców co lodówka. Ni mniej ni więcej:) Jeśli ktoś obawia się pompy to w takim samym stopniu powinien być przerażony pracą lodówki:D

 

Dokładnie:yes:

Wystarczy włączyć radio, telewizor i posłuchać. Codziennie w Polsce w okresie zimowym ktoś ginie od tlenku węgla, wybuchu gazu, pożaru związanego z ogrzewaniem paliwami stałymi.... A szczerze mówiąc nie słyszałem, ani nie znalazłem nawet na świecie przypadku żeby kogoś zabiła pompa ciepła:eek: Może nie są aż takie groźne:D

 

Proszę bardzo znów ten GAZ

http://www.tvn24.pl/mieszkancy-bloku-bez-gazu-przez-felerna-instalacje,499054,s.html

Będzie wypadek czy nie ? mozna obstawiać przyjmuję zakłady.

Map78 moze jakąs alternatywę w postaci pompy ciepła moze zaproponujesz. dla tego przypadku?

 

tak czy siak mają nowy smietnik i ogródki zamiast remontu instalacji gazowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę bardzo znów ten GAZ

http://www.tvn24.pl/mieszkancy-bloku-bez-gazu-przez-felerna-instalacje,499054,s.html

Będzie wypadek czy nie ? mozna obstawiać przyjmuję zakłady.

Map78 moze jakąs alternatywę w postaci pompy ciepła moze zaproponujesz. dla tego przypadku?

 

tak czy siak mają nowy smietnik i ogródki zamiast remontu instalacji gazowej.

 

Oj chyba nie czytałeś tego artykułu;) Z kontekstu można wywnioskować, że jest tam mowa jedynie o instalacji do kuchenek gazowych. Ogrzewanie pewnie mają miejskie - tak jak u moich rodziców. W tym wypadku niezmiennie mogę polecić indukcję. Przesiadłem się z gazu 5lat temu i już nigdy nie wróciłbym do tamtego rozwiązania i pewnie nie tylko ja....:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj chyba nie czytałeś tego artykułu;) Z kontekstu można wywnioskować, że jest tam mowa jedynie o instalacji do kuchenek gazowych. Ogrzewanie pewnie mają miejskie - tak jak u moich rodziców. W tym wypadku niezmiennie mogę polecić indukcję. Przesiadłem się z gazu 5lat temu i już nigdy nie wróciłbym do tamtego rozwiązania i pewnie nie tylko ja....:)

Fakt rzuciłem okiem tylko brak czasu na czytanie

ale smietnik mają fajnie nie ?

gorzej ze swiętami - ale kogo to ......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy jest jakiś -np: ustawienia serwisowe- próg kiedy Panasonic TCap zaczyna grzać CWU?

 

mam ustawione CWU na 49 st. Zazwyczaj po grzaniu na PC widać 51 st CWU, na zasobniku Galmet Maxi 300L jest 49-50 st. OK. Woda jest ciepła czy wręcz gorąca.

 

Jednak bywa tak, że PC mimo 2 okienek na grzanie CWU -u mnie to 13-14.30 i 2.30-4.00 wody się nie grzeje. Wydaje mi się, że jak zużyję dużo wody wieczorem (np: 2 wanny) to PC wodę w nocy nagrzeje. Ale jak wieczorem zużyję mało wody (to PC o 2.30 nie grzeje CWU) oraz rano jak zużyje mało wody to PC popołudniu (13.00) nie grzeje CWU, i wtedy wieczorem ok 20.00 wody ciepłej brakuje.

 

p.s. ustawione mam:

na PC: mode (tylko Heat)

na timerze:

2.30-4.00 - on - tank i heat

4.00 - on - heat

13.00 - 14.30 - on - tank i heat

14.30 - 16.00 - on - heat

 

Pompa się godzin trzyma -okienek- ale jak pisałem jak za mało zużyje wody to nie dogrzeje.

 

Jeśli na PC ustawię mode: Tank i Heat i takie same godziny jak powyżej to PC zawsze grzeje mi CWU poza wybranymi godzinami, okienkami. Także sądzę, że ustawienie powyżej jest ok, tylko czy można jakoś ustawić próg od którego PC zawsze CWU dogrzeje?

 

Algorytm grzania wody w kazdym razie w mojej wersji (nie wiem czy się to nie zmieniło) działa tak.

Podając Twój przykład jak masz ustawione 49 st to grzanie wody włączy sie jak temp. w zbiorniku spadnie o 3 stopnie czyli do 46.

Czyli jeśli nagrzewa Ci o 2 stopnie więcej to masz 51 i dopóki nie spadnie o 5 stopni to niezależnie od ustawień pompy nie włączy sie grzanie CWU - w każdym razie tak mi sie wydaje :)

 

To grzej wode tylko raz dziennie, po tym co piszesz wygląda, że powinno wystarczyć. Jak nie i masz intesishome to pokombinuj, żeby w nocy grzać do niższej temperatury trybem eco - u mnie się sprawdziło :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Algorytm grzania wody w kazdym razie w mojej wersji (nie wiem czy się to nie zmieniło) działa tak.

Podając Twój przykład jak masz ustawione 49 st to grzanie wody włączy sie jak temp. w zbiorniku spadnie o 3 stopnie czyli do 46.

Czyli jeśli nagrzewa Ci o 2 stopnie więcej to masz 51 i dopóki nie spadnie o 5 stopni to niezależnie od ustawień pompy nie włączy sie grzanie CWU - w każdym razie tak mi sie wydaje :)

 

To grzej wode tylko raz dziennie, po tym co piszesz wygląda, że powinno wystarczyć. Jak nie i masz intesishome to pokombinuj, żeby w nocy grzać do niższej temperatury trybem eco - u mnie się sprawdziło :)

 

cwu wyłączenie - tamp nastawy + 2oC + 3 minuty pracy agregatu po osiągnięciu nastawy z +2oC

ponowne załączenie okno - czasowe grzania cwu -2oC (albo 1 już nie pamiętam) od nastawy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cwu wyłączenie - tamp nastawy + 2oC + 3 minuty pracy agregatu po osiągnięciu nastawy z +2oC

ponowne załączenie okno - czasowe grzania cwu -2oC (albo 1 już nie pamiętam) od nastawy

 

Musze sprawdzić w praktyce ale w instrukcji serwisowej mam temperatura nastawiona -3 na załączanie grzania CWU:

"Case 1:

• THERMO OFF TEMP:

1. THERMO OFF TEMP = Heat pump tank target temperature + [+2C].

2. Tank temperature > THERMO OFF TEMP for continuous 3 minutes, switch 3 ways valve to room side. End Tank

heat-up interval and start count heating heat-up interval.

• THERMO ON TEMP:

1. THERMO ON TEMP = Heat pump tank target temperature + [-3C].

2. After Heating heat-up interval, always detect tank temperature. Switch to next tank heat-up interval when tank

temperature < THERMO ON TEMP.

Case 2:

• Heat pump THERMO OFF TEMP:

1. Heat pump THERMO OFF TEMP = 53

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj map 78

ogrzewam dom pompą ciepła Panasonic t-cap 9 kw,w najbliższym czasie będę miał zmianę taryfy na G12,steruję ogrzewaniem sterownikiem pokojowym Auraton 2025,na pompie mam ustawione grzanie tylko comoje pytanie jest takie jak mogę zmienić ustawienia jeżeli będę chciał grzać tylko w taniej taryfie,czy jeżeli zadam ustawienia na pompie to będzie to priorytetem przed sterownikiem pokojowym ,nie bardzo kumam jak to ustawić .

Dzięki za odpowiedzi

Edytowane przez Fam13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj map 78

ogrzewam dom pompą ciepła Panasonic t-cap 9 kw,w najbliższym czasie będę miał zmianę taryfy na G12,steruję ogrzewaniem sterownikiem pokojowym Auraton 2025,na pompie mam ustawione grzanie tylko comoje pytanie jest takie jak mogę zmienić ustawienia jeżeli będę chciał grzać tylko w taniej taryfie,czy jeżeli zadam ustawienia na pompie to będzie to priorytetem przed sterownikiem pokojowym ,nie bardzo kumam jak to ustawić .

Dzięki za odpowiedzi

 

Musisz zgrać oba sterowania ze sobą. Na pompie ustaw za pomocą programatora kiedy ma grzać CO a kiedy CWU - zdefiniuj mu okienka. Najczęściej daje się grzanie CWU w nocy w taniej taryfie lub w dzień w tanim okienku, lub 2x na dobę. Resztę czasu ustaw na CO. Potem ustaw priorytet dla CWU, żeby zawsze nagrzało i czasy trwania tych priorytetów. A na koniec ustaw termostat pokojowy tak aby wymuszać grzanie w taniej taryfie, czyli w godzinach tanich ustaw wyższą temp a w drogich niższą - ot i cała filozofia:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rob30, olej te algorytmy i zaprogramuj jedno lub dwa okienka dla CWU - to w zupełności wystarcza, a w ten prosty sposób oszczędzasz sprężarkę, bo nie włącza się tak często.

 

tak mam ustawione 2 razy dziennie aczkolwiek też na początku miałem problem, że woda nie wychładzała się do drugiego okienka i nie załączało się grzanie CWU - algorytmy opisywałem w odpowiedziach na posty lukasza o CWU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak mam ustawione 2 razy dziennie aczkolwiek też na początku miałem problem, że woda nie wychładzała się do drugiego okienka i nie załączało się grzanie CWU - algorytmy opisywałem w odpowiedziach na posty lukasza o CWU

 

Jak ustawisz priorytet CWU i odpowiednio wysoką temp to nie ma takiej opcji żeby się nie załączył w wyznaczonym czasie. Jeżeli się nie załącza to znaczy, że masz gorącą wodę w zasobniku - to i po co ma się wtedy załączyć:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...