Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

Witam wszystkich,

Jestem użytkownikiem pieca na miał. Zastanawiam się na przejściem na PC powietrze bądź woda - woda. Pytanie moje będzie o koszty i co potrzebne. Poniżej info co aktualnie jest:

Dom z użytecznym poddaszem. Na górze dwie sypialnie. Jedna z łazienką i garderobą. W nich są grzejniki. Łazienka podłogówkę plus drabinka. Salon podłogówkę. W najwyższym jego miejscu około prawie 6m najniższy około 4,5 - 5m. Podłogówkę salon trzy obiegi w sumie około 120m. Przedpokój, kuchnia podłgówka. Dwa pokoje na dole grzejniki. W sumie wychodzi mieszkalnej około 160-170m2. Garaż 36m grzejnik.

Instalacja:

Podłogówkę i grzejniki na osobnych obiegach, CWU 300L Galmeta z dodatkową wężownicą pod solary (na razie brak), w salońie, kuchni, przedpokoju i łazienkach czujniki podłączone pod komputer do sterowania siłownikami. W tym momencie wyłączone, ale przygotowane do pracy. Ocieplenie 15 styropianu z podwyższonym współczynnikiem bo pierwotnie chcieliśmy 20. Wg OZC niby 27kWh/m2/rok.

Lokalizacja okolice Wrocławia. jeżeli coś więcej podać dajcie znać.

 

Temperatura w salonie 22-23, pokoje 21, łazienka 24-25.

Edytowane przez hoofik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

witam

PC PW 9kW powinna byc ok dla ogrzewania co i cwu i chłodzenia sypialni i salonu

max praca pompy w ciągu roku ok 2400 godzin * pobór prądu ok 2 kW= 4800 kW na prace pompy/rok

i tez wg twojego OZC tak wychodzi ale może po obliczeniach wyjdzie ze 12 kW mocy grzewczej trzeba

koszty ? w 20 zmiescisz sie za urzadzenie 9kW ogrzewanie+chłodzenie

+ buforek by sie przydał

+ dodatkowo montaż

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj jeszcze obciążenie cieplne, bo to kluczowy parametr przy doborze pompy. no i najważniejsze określ czego oczekujesz - czy chcesz to zrobić najniższym kosztem na chińskiej pompie, stany średnie, czy full wypas?:)

Ja przechodziłem podobną metamorfozę w zeszłym roku także jakby coś to służę doświadczeniem:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj jeszcze obciążenie cieplne, bo to kluczowy parametr przy doborze pompy. no i najważniejsze określ czego oczekujesz - czy chcesz to zrobić najniższym kosztem na chińskiej pompie, stany średnie, czy full wypas?:)

Ja przechodziłem podobną metamorfozę w zeszłym roku także jakby coś to służę doświadczeniem:)

 

A co to obciążenie cieplne?

Czego oczekuję? Będzie to jedyne źródło ciepła więc musi ono działać do -20. We Wrocławiu taka temperatura rzadko się zdarza ale chcę mieć pewność że przy takiej temperaturze będzie jeszcze ciepło. Dodatkowo czytałem że w lato może służyć jak klimatyzacja więc chciałbym jakoś podłączyć do sypialni na górze. Możliwość podłączenia jest (sąsiaduje z garażem)

Kasa? Mam propozycję na solary za 4,5 tyś (wiele z instalacji już mam). Czytałem ze przy PC solary nie są już potrzebne, chciałem rownież gaz z własnej butli, ale teraz jestem zainteresowany PC wiec koszt maksymalny to 25 tys.

 

Poczytałem trochę. Moje 27kWh/m2/rok to nie wg OZC tylko z świadectwa energetycznego.

A no i fajny bajer sterowanie przez tablet, smartfon, internet. To rownież chciałbym.

Edytowane przez hoofik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałem sie jeszcze nad pompa powietrzna wewnętrzna. Dopływ powietrza z zewnątrz zaizolowane wełna bądź styropianem. Pytanie tylko czy powietrze -10 jest wstanie sie ogrzać zanim dotrze do pompy. Hałas? Mam teraz piec tłokowy, pale miałem wiem raz na jakiś czas naprawdę coś huknie a i szum wentylatora słychać delikatnie w domu. Nie przeszkadza mi to wiec jak będzie mi szumieć tez nie problem. Pytanie tylko czy tak sie da.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie wychodzi mieszkalnej około 160-170m2. Garaż 36m grzejnik. Wg OZC niby 27kWh/m2/rok.

Temperatura w salonie 22-23, pokoje 21, łazienka 24-25.

 

hej, wynik zbyt optymistyczny jak na taki dom (metraż) i takie ocieplenie (15cm styro).. nie wiem jaki masz dach jak ocieplony, bardziej bym obstawiał 40 kWh/m2/rok lub więcej. tymbardziej że temp w domu chcesz mieć 21-22*C (standardowo w OZC przyjmuje sie 20*C). podaj maks obciążenie cieplne (maks straty jednostkowe) i na podstawie tego najlepiej dobrać PC czy inny system grzewczy. PC do CO w domu, trochę bez sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej, wynik zbyt optymistyczny jak na taki dom (metraż) i takie ocieplenie (15cm styro).. nie wiem jaki masz dach jak ocieplony, bardziej bym obstawiał 40 kWh/m2/rok lub więcej. tymbardziej że temp w domu chcesz mieć 21-22*C (standardowo w OZC przyjmuje sie 20*C). podaj maks obciążenie cieplne (maks straty jednostkowe) i na podstawie tego najlepiej dobrać PC czy inny system grzewczy. PC do CO w domu, trochę bez sensu.

 

Czy ja wiem czy zbyt optymistyczny? 15 styro o podwieszonym współczynniku tak jakby była 20. Dach 30 wełny. Okna drewno. Domek to Lipińscy LMP 04. Dlaczego PC do CO w domu bez sensu? 22'C dotyczy salonu, inaczej jest chłodno. To temp przy grzejnikach. Przy podłogówcę na pewno można obniżyć. 27kWh/m2/rok jak się już poprawiłem to z świadectwa a nie OZC. Jak mogę uzyskać to co chcecie czyli obciążenie cieplne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ja wiem czy zbyt optymistyczny? 15 styro o podwieszonym współczynniku tak jakby była 20. Dach 30 wełny. Okna drewno. Domek to Lipińscy LMP 04. Dlaczego PC do CO w domu bez sensu? 22'C dotyczy salonu, inaczej jest chłodno. To temp przy grzejnikach. Przy podłogówcę na pewno można obniżyć. 27kWh/m2/rok jak się już poprawiłem to z świadectwa a nie OZC. Jak mogę uzyskać to co chcecie czyli obciążenie cieplne?

 

Zbyt optymistycznie- wystarczy zerknac na moja stopke i porownac grubosci izolacji. Dom masz 160-170m2- metraz ogrzewanej podlogi bedzie bliski 200m2 czyli porownywalny do mojego. Obciazenie cieplne budynku uzyskasz po obliczeniach OZC.

Edytowane przez Tomaszs131
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ja wiem czy zbyt optymistyczny? 15 styro o podwieszonym współczynniku tak jakby była 20. Dach 30 wełny. Okna drewno. Domek to Lipińscy LMP 04. Dlaczego PC do CO w domu bez sensu? 22'C dotyczy salonu, inaczej jest chłodno. To temp przy grzejnikach. Przy podłogówcę na pewno można obniżyć. 27kWh/m2/rok jak się już poprawiłem to z świadectwa a nie OZC. Jak mogę uzyskać to co chcecie czyli obciążenie cieplne?

 

oj, to był komentarz do twojej wypowiedzi... 15cm styro nawet tego szarego to mało żeby uzyskac pon 30 kWh/m2/rok tymbardzej że chcesz mieć temp 22*C, mam mniejszy metraż niż ty, 20cm styro grafit na ścianach, 30cm wełny w tym 1 warstwa lepsza i wynik 45 kWh/m2/rok

PC zainstalowana jak pisałeś w domu/pomieszczeniu jest bez sensu do CO, będzie potrzebować dużo powietrza, skąd je weźmie, kanałami, jakiej średnicy? myślisz że to będzie w miarę ciche?po to takie PC PW do CO montuje się na zewnątrz.

obciążenie cieplne powinieneś mieć z obliczeń, bo skąd masz tą wartość ze świadectwo, a świadectwo opiera się na czym? na wyliczeniach.. chyba że to podana goła liczba do projektu domku, tego nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no bo tak będzie, spada temp posadzki.. zaczyna brakować promieniowania cieplnego które daje bardzo przyjemny efekt, i uczucie ciepła

temp w pomieszczeniu spadnie o 0,1-0,2 C ale odczucie jest mocniejsze jakby nagle przestało grzać.. szczególnie na to wyczulone są niewiasty :)

 

Trafne spostrzeżenie. Jak w salonie mam 20C i nahajcowany kominek to wszystko podobno OK, ale jak już kominek od paru godzin wypalony, ognia nie ma, a w pokoju 23C (!), to... Niewiasta twierdzi, że jakoś zimno w domu i trzeba napalić :) Masakra.

Swoją drogą, po 6 sezonach mam serdecznie dość kominka i pieca na ekogroszek/pellet. Doczekać się nie mogę nowego domu, gdzie wcale nie będzie komina, a ciepełko przyjdzie z PC PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak trzy to 12 - 15 powinno Ci wystarczyć. Zabezpieczenie jest zależne od zamówionej mocy.

 

Zamówiłem warunki przyłączenia na 3 fazy moc 14 kW. PC będzie max. 9kW, jednofazowa. Mam nadzieję, że "prądu" wystarczy. Najwyżej się zwiększy, bo do 16 kW dają to samo zabezpieczenie na skrzynce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem warunki przyłączenia na 3 fazy moc 14 kW. PC będzie max. 9kW, jednofazowa. Mam nadzieję, że "prądu" wystarczy. Najwyżej się zwiększy, bo do 16 kW dają to samo zabezpieczenie na skrzynce.

 

jak sensownie masz rozłożone obciązenie na poszczególne fazy to spoko wystarczy.. byle na 1 faze nie trafiła PC+ płyta+piekarnik+pralka i zmywarka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciała dałem, że nie doczytałem dokładnie, co pisaliście. Faktycznie zabezpieczenie na 3-fazowym przyłączu powinno być w takim razie 3x30A dla 1-fazowego T-Capa 9kW. Dobrze myślę ? Nie wiem, jakie dają "ampery" w skrzynce przy zamówionej mocy 14 kW. Dopytam w Energa i najwyżej będę drążył temat dalej, a nawet zmienię szybko wniosek o wydanie warunków. Ważne, bo wolę dopłacić za mocniejsze przyłącze parę stówek, niż się potem martwić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam zabezpieczenie 20A dla t-capa 1-fazowego 9kW. Przez 2 sezony jeszcze korki nie wystrzeliły (pompa podłączona pod oddzielną fazę bo powoduje zakłócenia jak każde urządzenie indukcyjne a ja lubię posłuchać dobrej muzyki). Jak strzeli korek to zwiększę do 25A i na pewno nic się nie stanie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...