Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

Jest odwrotnie ,ale tak jak napisałem ;-)

Co wiec proponujesz wykorzystać do doboru mocy PC OZC czy obciążenie cieplne budynku

Co nie oznacza jednak znaku równości pomiędzy mocą pompy i obciążeniem cieplnym budynku

 

Z mojej praktyki wynika ze ozc to nie SE i co do tego nie ma najmniejszych wątpilowsci. Po drugie ozc w sensie dosłownym to faktycznie obliczenia zapotrzebowania na ciepło, ale tak faktycznie wynikami obliczen ozc są :

zapotrzebowanie na ciepło

projektowe obciązenie cieplne budynku, czyli ozc=projektowe obciązenie cieplne budynku

straty dla poszczególnych pomieszczeń

struktura strat (podział procentowych dla poszczegolnych typów przegród i straty na wentylację).

Projektowe obciązenie cieplne automatycznie nie oznacza mocy pompy ale jest wazną wskazówką do jej doboru, kto chce miec wieksze lub prawie całkowite zuzycie w II taryfie i koszty doboru pompy o wiekszej mocy nie będą sie rózniły od pompy o mocy równej projektowemu obciazeniu cieplnemu to wybierze własnie taką pompę. Moze tez załozyc ze w najwieksze mrozy dogrzamy grzałkami, to wtedy niektórzy dobiorą pompę o mocy mniejszej niz projektowe obciązenie cieplne. Szkoły doboru są rózne a w ostatecznym doborze ma własnie pomóc znajomość wartosci i zapotrzebowania na ciepło i projektowego obciązenia cieplnego któego nie odczytamy z SE bo go tam po prostu nie ma, ale jest w ozc którego nie wykonuje sie dla urzedu. A przynajmniej ja o tym nic nie wiem, nie słyszałem tez aby w najblizszej przyszłosci było ono wymagane. Dla urzedu i tak wymagane jest coraz wiecej dokumentów, a są to :

charakterystya energetyczna i analiza nosników energii dla uzyskania PNB oraz

swiadectwo energetyczne (nie OZC) dla PINB dla odbioru budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Cześć Wam

 

Słuchajcie, sprawa wygląda tak:

 

Dom na wzniesieniu, garaż będący jednocześnie fundamentem "w ziemi", na fundamencie dom w technologii szkieletowej o powierzchni podłogi na parterze ok 60-70 m.kw.

 

Jaką pompę ciepła byście do takiego zastosowania polecili, zaznaczam od razu, że mój fundusz nie pozwala mi na inwestycję w głębinową, lub z poziomym wymiennikiem.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Cześć Wam

 

Słuchajcie, sprawa wygląda tak:

 

Dom na wzniesieniu, garaż będący jednocześnie fundamentem "w ziemi", na fundamencie dom w technologii szkieletowej o powierzchni podłogi na parterze ok 60-70 m.kw.

 

Jaką pompę ciepła byście do takiego zastosowania polecili, zaznaczam od razu, że mój fundusz nie pozwala mi na inwestycję w głębinową, lub z poziomym wymiennikiem.

 

Pozdrawiam

Hamerykanską ;)

Jeśli określisz lub podasz obciążenie cieplne domu to sam sobie polecisz najbardziej odpowiednią,bez tego to wróżenie z fusów bo tutaj nie ma czarnoksiężników podobnych do sprzedawców kotłów węglowych bazujących na naiwnościach ludzkich.

A co,wungielek przestał być już odpowiedni ?

Szybciutko :)

 

P.S.

Fundusz dzisiaj nie pozwala ale wcześniej pozwolił na bezsensowne wyrzucenie kasy w kominy,kotłownie i kocioł węglowy po to tylko,żeby teraz to wyrzucić w błoto...

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Wam

 

Słuchajcie, sprawa wygląda tak:

 

 

 

Jaką pompę ciepła byście do takiego zastosowania polecili, zaznaczam od razu, że mój fundusz nie pozwala mi na inwestycję w głębinową, lub z poziomym wymiennikiem.

 

Pozdrawiam

Z twoich warunków które postawiłeś to tylko powietrze-woda ,jak cię stać to Panasonic Aquarela ,t-cap .Dlaczego ? Bo całe forum je chwali ;).Ale konkrety to otrzymasz po dokładnym opisaniu technologi budowy .(najlepiej OZC)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Z twoich warunków które postawiłeś to tylko powietrze-woda ,jak cię stać to Panasonic Aquarela ,t-cap .Dlaczego ? Bo całe forum je chwali ;).

Nie tylko dlatego,ponieważ jest to najtańsza pompa z markowych,która ma stałą moc grzewczą do niskich temperatur.

Sądzę,że gdyby Atlantic TRI11 lub Daikin trójfazowy były tańsze,całe forum by je chwaliło bo to pompy tego samego typu co T-CAP :)

 

Ja bym wybrał np.Atlatica bo mi się bardziej podoba niż Panas ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem dopisać,, że dach dwuspadowy, poddasze użytkowe.

 

Nie podam Wam póki co OZC, bo to po prostu jak na razie sfera planowania, a że chciałbym całość inwestycji zamknąć w kwocie moich oszczędności, to pytam o takie rzeczy po prostu teraz, a nie jak już kupie projekt i się okaże, że lipa, dno i 3 metry mułu. Na sąsiednim forum o budowie domów, ktoś mi napisał, że taki dom jaki planuję powinien zamknąć się w 10 000 kWh na rok, a prawdopodobnie będzie to dużo mniej.

 

Ps. Węgiel mi się nie znudził, aktualnie mieszkam w domu ogrzewanym węglem i mi takie ogrzewanie jak najbardziej odpowiada. Niestety życie tak pokierowało moim losem, że musze mieć źródło ogrzewania "bezobsługowe" gdyż bardzo często nie ma mnie w domu przez dłuższy okres czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

Nie podam Wam póki co OZC, bo to po prostu jak na razie sfera planowania,

No i właśnie o to chodzi,żeby robić OZC jeszcze w sferze planowania ale już po wybraniu konkretnego projektu.

Wtedy się decyduje o systemie grzewczym,bo po budowie lub nawet po adaptacji to musztarda po obiedzie.

 

Ja dom 118m2 zamknąłem zużyciem 3300kWh za c.o+cwu z czego 1900kWh na c.o.

Gdybym grzał prądem na ogrzewanie poszłoby ok.5700kWh w pierwszym sezonie grzewczym.

OZC robiłem jeszcze przed budową i przed adaptacją i właśnie dlatego zdecydowałem się na ogrzewanie prądem bez kosztów na dodatkową kotłownię i komin.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

A OZC będzie ujęte gdzieś w opisie projektu ?

Nie,OZC to nie jest CE,w projekcie masz jedynie dane typowo projektowe czyli spełniające jedynie wytyczne i normy obowiązujące na dziś dzień a takie budowanie projektowe nie jest rozsądne i jest krótkowzroczne.

OZC pozwala określić jakiego zużycia energii możemy się spodziewać po zwiększeniu izolacji o 5cm czy może o 20cm albo po zmianie wentylacji itp.

I to determinuje wybór systemu grzewczego,czy mozliwosć rezygnacji z kotlowni i kominów jeśli zdecydujemy się na ogrzewanie bezobslugowe i oszczedza nam sporo kasy podczas budowy.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich! Dogonił nas etap instalacji ogrzewania domu, stad prośba o radę, co, wg Was - specjalistów w temacie kotłów będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem:

Dom murowany z bet.-kom 24cm

ocieplony styropianem 15cm

okna PCV 2 i 3 szybowe

podłogówka na całości

Drabinki w łazienkach i pralni

Dom 160m pow. Użytkowej

+ garaz i kotłownia = 200m pow. całkowitej

Komin 20cm średnicy rondo plus shiedla

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...