Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Roczne zużycie ciepła to 18121kWh

Dzienne zapotrzebowanie średnio 4,3kW (przy mrozach 8,2kW)

 

Ale Ty szukasz kotła, czy pompy:confused: bo do pompy to komin niepotrzebny;)

Jeśli pompy to celuj w coś takiego jak moja, bo mamy podobne parametry budynków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JKJ

 

Ciekawą alternatywą dla popularnych i w rozsądnych cenach panasoniców 9kW może być hewalex pcco 13kW, producent twierdzi, że ma COP do 4,9 dla A7/W35 i pracuje do -25st więc parametry w mrozach powinny być podobne do panasoniców, zalety to cena 17kzł (jeżeli znajdziesz taniego instalatora, który ci ją sprzeda z 8% VAT na usługę to z montażem może wyjść jeszcze taniej) a jeszcze większa zaleta to 5 lat spokoju (gwarancja) czego próżno szukać u konkurencji.

Brak opinii użytkowników bo to dość świeży model, możesz zostać forumowym testerem ;)

 

Możesz jeszcze sprawdzić zapotrzebowanie na http://cieplowlasciwie.pl/start. Parę osób potwierdziło zgodność wyników z OZC lub nawet ich zawyżanie przez ten kalkulator.

Edytowane przez _olo_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JKJ

 

Ciekawą alternatywą dla popularnych i w rozsądnych cenach panasoniców 9kW może być hewalex pcco 13kW, producent twierdzi, że ma COP do 4,9 dla A7/W35 i pracuje do -25st więc parametry w mrozach powinny być podobne do panasoniców, zalety to cena 17kzł (jeżeli znajdziesz taniego instalatora, który ci ją sprzeda z 8% VAT na usługę to z montażem może wyjść jeszcze taniej) a jeszcze większa zaleta to 5 lat spokoju (gwarancja) czego próżno szukać u konkurencji.

Brak opinii użytkowników bo to dość świeży model, możesz zostać forumowym testerem ;)

 

Możesz jeszcze sprawdzić zapotrzebowanie na http://cieplowlasciwie.pl/start. Parę osób potwierdziło zgodność wyników z OZC lub nawet ich zawyżanie przez ten kalkulator.

 

Sprawdzałem właśnie na cieplowlasciwie... Ostatecznie wychodzi mi moc grzewcza 7,9kW - 38W/m2, 17428 kWh roczne zużycie ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JKJ

 

Ciekawą alternatywą dla popularnych i w rozsądnych cenach panasoniców 9kW może być hewalex pcco 13kW, producent twierdzi, że ma COP do 4,9 dla A7/W35 i pracuje do -25st więc parametry w mrozach powinny być podobne do panasoniców, zalety to cena 17kzł (jeżeli znajdziesz taniego instalatora, który ci ją sprzeda z 8% VAT na usługę to z montażem może wyjść jeszcze taniej) a jeszcze większa zaleta to 5 lat spokoju (gwarancja) czego próżno szukać u konkurencji.

A jakie są warunki tak długiej gwarancji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem właśnie na cieplowlasciwie... Ostatecznie wychodzi mi moc grzewcza 7,9kW - 38W/m2, 17428 kWh roczne zużycie ciepła.

 

Zarówno jedno jak i drugie zawyzone, zapotrzebowanie na ciepło wiecej, projektowe obciązenie cieplne mniej. To tylko kalkulator, a wyniki to szacunek i to zgrubny. Zawsze to lepiej cos, niz nic nie wiedziec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...trochę obawiam sie sprawności i awaryjnosci takiej pompy powietrznej w dłuższej perspektywie, temat nie jest chyba do końca sprawdzony...

zimą podobno traci dużo energii na częste odmrażanie powietrznego parownika zewnętrznego, a przy spadku temperatury bardzo spada moc grzewcza urządzenia i maleje efektywność COP...

Producenci zalecają jednak dla bezpieczeństwa połączenie takiej pompy z innym źródłem...co da spore oszczędności, jednak niski koszt takiej inwestycji trochę wzrośnie wlasnie przez to drugie zródło...

...nie wiem sam co myślec...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
...trochę obawiam sie sprawności i awaryjnosci takiej pompy powietrznej w dłuższej perspektywie, temat nie jest chyba do końca sprawdzony...

zimą podobno traci dużo energii na częste odmrażanie powietrznego parownika zewnętrznego, a przy spadku temperatury bardzo spada moc grzewcza urządzenia i maleje efektywność COP...

Producenci zalecają jednak dla bezpieczeństwa połączenie takiej pompy z innym źródłem...co da spore oszczędności, jednak niski koszt takiej inwestycji trochę wzrośnie wlasnie przez to drugie zródło...

...nie wiem sam co myślec...

Masz tutaj użytkowników takich pomp także zamiast mitów masz tutaj z życia wzięte obserwacje.

Są tutaj także tacy co nie posiadają żadnego innego źródła ciepła i na przekór niektórym nie marzna w domu ;)

Ja nie obserwuje defrostow ale map78 pisał że poszło na nie 9kWh co daje ok.30zl za sezon.

 

Podobno gdyby babcia miała wąsy byłaby dziadkiem. ..

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz tutaj użytkowników takich pomp także zamiast mitów masz tutaj z życia wzięte obserwacje.

Są tutaj także tacy co nie posiadają żadnego innego źródła ciepła i na przekór niektórym nie marzna w domu ;)

Ja nie obserwuje defrostow ale map78 pisał że poszło na nie 9kWh co daje ok.30zl za sezon.

 

Podobno gdyby babcia miała wąsy byłaby dziadkiem. ..

 

...30zł to żaden wydatek, gdybym płacił za to odmrazanie 100zł na sezon - nadal byłbym zadowolony, nie tego sie obawiam, obawiam sie konieczności rychłego ponoszenia dodatkowych wydatków związanych ze zużyciem takiej pompy...

Nasi lokalni instakatorzy tez nie maja jeszcze zdania na ich temat...

...dla mnie poprostu w tej chwili to duże ryzyko...dlatego dopytuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
...30zł to żaden wydatek, gdybym płacił za to odmrazanie 100zł na sezon - nadal byłbym zadowolony, nie tego sie obawiam, obawiam sie konieczności rychłego ponoszenia dodatkowych wydatków związanych ze zużyciem takiej pompy...

Nasi lokalni instakatorzy tez nie maja jeszcze zdania na ich temat...

...dla mnie poprostu w tej chwili to duże ryzyko...dlatego dopytuje

Dlatego masz forum gdzie od ładnych kilku lat sami użytkownicy wypowiadają się.

Kocioł po kilku latach jest do wymiany a jak nie będziesz grzal umiejętnie to komin także.

Tego nie bierzesz pod uwagę że to masa kasy wyrzucona w błoto ?

Pisałem ci w innym temacie,rozpoczynam 3 sezon i bez problemów żadnych do tej pory.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego masz forum gdzie od ładnych kilku lat sami użytkownicy wypowiadają się.

Kocioł po kilku latach jest do wymiany a jak nie będziesz grzal umiejętnie to komin także.

Tego nie bierzesz pod uwagę że to masa kasy wyrzucona w błoto ?

Pisałem ci w innym temacie,rozpoczynam 3 sezon i bez problemów żadnych do tej pory.

 

...wszystko rozumiem, tylko kociol (jezeli będzie wymagał całkowitej wymiany) to koszt ok 8000 (lub ewentualne naprawy mniej kosztowne) tyle wiem z doświadczenia sąsiadów...

...o komin sie tak nie martwię - będę palił umiejętnie (jezeli sie zdecyduje na kociol)

...w przypadku pompy koszty te mogą byc dużo wyższe - tego sie obawiam, a nie widzę opinii ludzi uzyskujących takie pompy od np 10 lat...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 letnia pompe widzialem inwestor wyslal do przegladu wygladala ok, sprawna, stare markowe rozwiazania sterowania siemens, w PC jak cos padnie to sprezarka koszt ok 2 tys lub wymiennik skraplacz lub parownik,

dzisiejsze PC to systemy modulowe, kazdy element jest dostepny, markowe prodykty maja solidnych dostawcow i sa porzadne, do tego pewne rozwiazania patentowe,

tanie PC maja polaczenia skrecane, fatalne sterowania, slabej jakosci podzespoly i rozwiazania techniczne, platanina rurek i brak czujnikow na poszczegolnych obwodach freonowych

Tak wiec inwestor wybiera jakosc czy cene, wyglad

Diabel tkwi w szczegolach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 letnia pompe widzialem inwestor wyslal do przegladu wygladala ok, sprawna, stare markowe rozwiazania sterowania siemens, w PC jak cos padnie to sprezarka koszt ok 2 tys lub wymiennik skraplacz lub parownik,

dzisiejsze PC to systemy modulowe, kazdy element jest dostepny, markowe prodykty maja solidnych dostawcow i sa porzadne, do tego pewne rozwiazania patentowe,

tanie PC maja polaczenia skrecane, fatalne sterowania, slabej jakosci podzespoly i rozwiazania techniczne, platanina rurek i brak czujnikow na poszczegolnych obwodach freonowych

Tak wiec inwestor wybiera jakosc czy cene, wyglad

Diabel tkwi w szczegolach

 

...na taka, produkowana od 10 lat pompę - pewnie i bym sie zdecydował... Boje sie tych nowych wynalazków...

...jest coś godnego polecenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtedy dolne zrodlo to byl tylko grunt

dzis jest to powietrze, ploty energetyczne, jeziorko lub staw, helix itd

czytam twoje posty i zastanawiam sie czego ty wlasciwie chcesz

masz gorne zrodlo niskotemperaturowe to dobierz zasilanie do tego zrodla

dzis moz to byc pc ale tez moze byc inne

zawsze zrodlo zasilania mozna zmienic

wazne aby koszty tego zrodla nie byly kosmiczne a eksploatacja przyjemna i tania

 

Nowych wynazazkow nie trzeba sie bac tylko trzeba zrozumiec procesy a uwazac trzeba bo zalewa rynek kupa szmelcu rozladowanego w Hamburgu ze statkow a wokolo pelno szopenfendziarzy

To tak jak z autami sa markowe audi bmw vw opel itd i sa tez auta tata, kia, hundai itd

nie da sie porownywac jednego z drugim chociaz oba jezdza a jak wgladaja po 10 latach z tym samym przebiegiem

A jak kupujesz nowe auto to markowe czy cos taniego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtedy dolne zrodlo to byl tylko grunt

dzis jest to powietrze, ploty energetyczne, jeziorko lub staw, helix itd

czytam twoje posty i zastanawiam sie czego ty wlasciwie chcesz

masz gorne zrodlo niskotemperaturowe to dobierz zasilanie do tego zrodla

dzis moz to byc pc ale tez moze byc inne

zawsze zrodlo zasilania mozna zmienic

wazne aby koszty tego zrodla nie byly kosmiczne a eksploatacja przyjemna i tania

 

Nowych wynazazkow nie trzeba sie bac tylko trzeba zrozumiec procesy a uwazac trzeba bo zalewa rynek kupa szmelcu rozladowanego w Hamburgu ze statkow a wokolo pelno szopenfendziarzy

To tak jak z autami sa markowe audi bmw vw opel itd i sa tez auta tata, kia, hundai itd

nie da sie porownywac jednego z drugim chociaz oba jezdza a jak wgladaja po 10 latach z tym samym przebiegiem

A jak kupujesz nowe auto to markowe czy cos taniego

 

...ostatnio mało używane markowe ;-)

...w rozsądnej cenie!

...jaka PW polecisz mi dla mojego ogrzewania, znasz jakiś konkretny model, mało awaryjny - który faktycznie pozwoli na bezobslugowe działanie ( Man tu na myśli bezserwisowe ) po jakim czasie moge spodziewać sie kosztów eksploatacji pompy tj. jakiejś wymiany elementów, podzespołów i jakiego rzędu sa to kwoty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po jakim czasie moge spodziewać sie kosztów eksploatacji pompy tj. jakiejś wymiany elementów, podzespołów i jakiego rzędu sa to kwoty?

A po jakim czasie możesz się spodziewać dodatkowych kosztów jak kupisz mercedesa?

Odpowiedź - może po dziesięciu latach a może zaraz po gwarancji. Może być również tak że i w trakcie będziesz się co chwilę bujał z serwisem.

Dobrze wiesz że w 95% przypadków będzie to te 10 lat ale zostaje Ci jeszcze te 5% na które możesz trafić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inna sprawa, że zadowoleni ze sprawnie działających pomp je chwalą np np jak inaczej a jak coś się zacznie sypać to większość złowa nie napisze no przyznać się do wtopy za 25kzł to głupio trochę ? A tak przy okazji w tym lub innym wątku nagle dwie osoby piszą, że miały uszkodzone płyty elektroniki w panasach, na gwarancji. O kosztach naprawy po gwarancji - bo równie dobrze wtedy mogły zaliczyć zgon - to już cisza. Więc ja bym obaw o kompresor takich nie miał bo można wymienić po 5-7 latach za 2 kzł, i tak będzie tanio a płyta za 5-7 lat może być nie dostępna i nienaprawialna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...