Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

Grzanie CO ma ustawione przez całą dobę na krzywej grzewczej (realnie 28 stopni płaska krzywa) oprócz dwóch godzin na CWU.

Podczas grzania CO cały układ pracuje według własnych algorytmów, a mój sterownik niestety nie wskazuje ilości godzin pracy.

W każdym bądź razie zawsze jak idę do kotłowni to urządzenie pracuje cały czas jest zasilanie 28. Na pewno czasami gaśnie gdy delta zasilanie-powrót się zmniejszy.

Z tych 605kWh ze 150 idzie na CWU (bo niskie temp i grzałka w zbiorniku).

Acha i jeszcze jedna ważna rzecz. Nie wiem czy pamiętacie w mojej SPC nigdy nie gaśnie pompka obiegowa i nawet jakbym sterował tylko do pracy w tanich taryfach to i tak w drogiej pompka pracuje ale bez sprężarki. Dlatego zwiększenie kosztów w moim przypadku jest bardzo małe w stosunku do pracy głównie w taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

 

I tu właśnie dla mnie nieco wychodzi słabość wykorzystania prądu w taniej taryfie popołudniu iż PC zanim dojedzie do przyzwoitej temperatury to taryfa się kończy a jak dołożyć CWU i skrócić jej wtedy czas na CO to w ciepłe dni jak teraz PC mi 0,2 st podbije, a w mróz -9-11 jedynie temperaturkę utrzyma (zatrzyma spadek). Ale to normalne w 100%.

 

a nie można podbić krzywej w taniej 2 czy 3h taryfie i dać na zasilanie 5 stopni więcej niż normalnie ? Jeśli pompa jest w stanie się rozpędzić do tej temperatury w ciągu 3h to powinno poprawić komfort cieplny na kilka godzin. Zatrzyma spadek temperatury na pewno ale ma szanse nawet podbić temperaturę w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzanie CO ma ustawione przez całą dobę na krzywej grzewczej (realnie 28 stopni płaska krzywa) oprócz dwóch godzin na CWU.

Podczas grzania CO cały układ pracuje według własnych algorytmów, a mój sterownik niestety nie wskazuje ilości godzin pracy.

W każdym bądź razie zawsze jak idę do kotłowni to urządzenie pracuje cały czas jest zasilanie 28. Na pewno czasami gaśnie gdy delta zasilanie-powrót się zmniejszy.

Z tych 605kWh ze 150 idzie na CWU (bo niskie temp i grzałka w zbiorniku).

Acha i jeszcze jedna ważna rzecz. Nie wiem czy pamiętacie w mojej SPC nigdy nie gaśnie pompka obiegowa i nawet jakbym sterował tylko do pracy w tanich taryfach to i tak w drogiej pompka pracuje ale bez sprężarki. Dlatego zwiększenie kosztów w moim przypadku jest bardzo małe w stosunku do pracy głównie w taniej.

 

Mam bardzo podobne doświadczenia z moim ogrzewaniem , jadę na sterowniku pokojowym , na którym mam ustawione dwie tem komfort i tem standart , jakoś specjalnie nie patrzę się na taryfy, aczkolwiek tem komfort mam ustawioną na tanią taryfę i co dwie godziny przeplataną komfort/standart w drogiej taryfie , jakoś przy takiej zimie nie zauważyłem załączania się pc przy tem standart , a odczucie ciepła jednak wyraźnie lepsze niż trzymanie PC w ,,kagańcu" taniej taryfy . W przypadku zużywania w skali sezonu ok 2 tyś kw na ogrzewanie , to te 25-30% drogiej taryfy jakoś kosztowo nie powala na kolana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wylewki anhydrytowe o grubości 4,5cm i dlatego nie ma takiej akumulacji jak u Ciebie.

 

Tak przy okazji pytanko: planując płytę fundamentową (20-25 cm betonu na XPS 25 cm), jak układa się podłogówkę, żeby max. wykorzystać akumulację i 2.taryfę ? tzn. czy między płytą, a rurkami kładzie się jeszcze cienką warstwę styro, czy pętle idą bezpośrednio na płytę i zalewamy je szlichtą posadzki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Tak przy okazji pytanko: planując płytę fundamentową (20-25 cm betonu na XPS 25 cm), jak układa się podłogówkę, żeby max. wykorzystać akumulację i 2.taryfę ? tzn. czy między płytą, a rurkami kładzie się jeszcze cienką warstwę styro, czy pętle idą bezpośrednio na płytę i zalewamy je szlichtą posadzki ?

Mam rurki bezpośrednio na płycie,nie narzekam na takie rozwiązanie z tym,że muszę mieć wyższą krzywą,żeby odpowiednio naładowac płyte,czyli grzeje mało a mocno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam rurki bezpośrednio na płycie,nie narzekam na takie rozwiązanie z tym,że muszę mieć wyższą krzywą,żeby odpowiednio naładowac płyte,czyli grzeje mało a mocno.

 

W międzyczasie znalazłem, że dla dużej akumulacji można podłogówkę rozciągać np.podwieszoną pod górną siatkę zbrojenia, ale czy warto komplikować - nie wiem. I tak w PF będzie kupa przepustów i instalacji. Jeżeli można pod siatką zbrojenia, to można i bezpośrednio w szlichcie bez dodatkowego styro, a nawet folii. Dobrze kombinuję ?

Może to nie do końca w temacie tego wątku, ale dla planujących PC PW i PF zamiast tradycyjnej podłogi na gruncie - temat przydatny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko można, pytanie co chcesz osiągnąć, dla mnie wadą podłogówki (z opinii użytkowników) jest jej powolność tym większa im większa akumulacja podgrzewanego materiału (gruba płyta lub mury), dla innych to zaleta bo można więcej grzać w taniej taryfie z mniejszymi wahaniami temp. niż w przypadku cienkich wylewek odizolowanych styropianem. Jeżeli chcesz mieć szybsze ogrzewanie to 6-7cm betonu, jeszcze szybsze 4-5cm anhydrytu, dalej są fancoile.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko można, pytanie co chcesz osiągnąć, dla mnie wadą podłogówki (z opinii użytkowników) jest jej powolność tym większa im większa akumulacja podgrzewanego materiału (gruba płyta lub mury), dla innych to zaleta bo można więcej grzać w taniej taryfie z mniejszymi wahaniami temp. niż w przypadku cienkich wylewek odizolowanych styropianem. Jeżeli chcesz mieć szybsze ogrzewanie to 6-7cm betonu, jeszcze szybsze 4-5cm anhydrytu, dalej są fancoile.

 

Mi właśnie zależy na powolnym stabilnym grzaniu bez wahań temperatury, a jednocześnie - możliwie dużo w taniej taryfie. Dlatego też m.in. będzie silikat, a nie gazobeton. Poza tym u nas potrafi zniknąć prąd na np. dobę, a bywało i 70 godzin :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam rurki bezpośrednio na płycie,nie narzekam na takie rozwiązanie z tym,że muszę mieć wyższą krzywą,żeby odpowiednio naładowac płyte,czyli grzeje mało a mocno.

 

on musi wszystko więcej i mocniej i lepiej i taniej - jest po prostu the best

 

policz najpierw w czystości sumienia swoje koszty i dopiero wtedy pouczaj innych.

posłuchaj ,"oświecony ",bezczelny dupku,na pewno nie ty będziesz mnie uczył,co dla mnie i dla innych jest właściwym wyborem w kwestii ogrzewania i co się komu bardziej opłaca!

przypominasz mi najgorsze skojarzenia z ekoświrami i lewackimi awanturnikami,którzy tolerancję pomylili z akceptacją!

spadaj na swój wątek z pompami,bo zaczynasz śmierdzieć nawet wtedy,jak otwieram lodówkę.

 

i TY się kreujesz tu na eksperta??

 

Spoko,mi się mieści bo byłem przygotowany na zużycie 5000kWh a z tego co widzę,utrzymując komfortowe temperatury w domu jak teraz byłoby tego z 6000kWh i ponad i przy Kospelu byłbym z tego zadowolony ale jak się widzi u kogoś 2400kWh za cały sezon to jest to bardzo śmieszne i może wprowadzać błędne przekonanie,że kable są najlepsze i ekonomiczne i to jest standartowe zużycie przy kablach na ogrzewanie przy komfortowej temperaturze 22,5st.C.

 

P.S

te 6000kWh to plus jeszcze zyski bytowe z 3 osób ;)

 

2400 * COP 3,5 do 4 = 8400-9600

pow uz 118 m2

to dom 8l

i chciałeś grzać to kospelem? i zmieścić się w 5-6 MWh?

 

pochwal się jeszcze tym swoim OZC z obciążeniem cieplnym 3,5KW

ale na wszelki wypadek wstawiłeś klamota 3x większego - tak tak , wiemy , był za darmo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
on musi wszystko więcej i mocniej i lepiej i taniej - jest po prostu the best

 

 

 

i TY się kreujesz tu na eksperta??

 

 

 

2400 * COP 3,5 do 4 = 8400-9600

pow uz 118 m2

to dom 8l

i chciałeś grzać to kospelem? i zmieścić się w 5-6 MWh?

 

Na ogrzewanie 1900kWh poszło mi w poprzednim sezonie.

Miło że taki COP przewidujesz dla powietrznych ;)

 

Arturo72 za bardzo nacisnąl komuś na odcisk i psuje biznesik :)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W międzyczasie znalazłem, że dla dużej akumulacji można podłogówkę rozciągać np.podwieszoną pod górną siatkę zbrojenia, ale czy warto komplikować - nie wiem. I tak w PF będzie kupa przepustów i instalacji. Jeżeli można pod siatką zbrojenia, to można i bezpośrednio w szlichcie bez dodatkowego styro, a nawet folii. Dobrze kombinuję ?

Może to nie do końca w temacie tego wątku, ale dla planujących PC PW i PF zamiast tradycyjnej podłogi na gruncie - temat przydatny.

 

Ja mam podlogowke rozlozona bezposrednio na betonie, bez folii i innych wynalazkow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Przepraszam że się trochę wcinam ale chciałbym otrzymać odpowiedź na nurtujące już od jakiegoś czasu pytanie otóż czy pompa ciepła pw może pracować w instalacji grzewczej o układzie otwartym czyli z naczyniem przelewowym.

 

a po co ?

PC potrzebuje przepływ zgodny z charakterystyką czujnika i ciśnienie

jak zapewnisz to potem se mozesz przelewac w naczyniu jak lubisz te robote

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

ogrzewam dom pompą pw t-cap tylko co ,ale w nim nie mieszkam

zauważyłem że podgrzewanie w taniej taryfie w dzień nic nie daje

tzn.temperatura się nie podnosi w przeciągu 2 godzin,a występuje defrost,

czy nie lepiej będzie grzać tylko w nocy i podnieść trochę wyżej temperaturę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PC wymaga układu grzewczego zamkniętego, co za problem przerobić, dołozyć pompkę ?

co to znaczy przewymiarowane dokładnie poprosze?

do zadan specjalnych jest PC HT do budynków typu kamienica, bez ocieplenia, gdzie wymaga sie temp wyjsciowa 65 stopni

 

 

Chodzi oto że mam starą instalację z górnym naczyniem wzbiorczym i grzejniki panelowe przewymiarowane.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...