Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość Arturo72
chcę ogrzewać pc i boje się dużych strat ciepła idących w ziemię ,ale nie wiem może przy tym ociepleniu nie będzie tragedii?

Straty ciepła do gruntu są stosunkowo niskie z uwagi na małe różnice temperatur,15cm z lambdą 0,031 jest moim zdaniem ok,z tym,że niech to będzie układane w dwóch warstwach.

OZC powino dać Ci odpowiedź,czy straty energii przy 10cm satysfakcjonują cię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam szukam pompy ciepła powietrznej do domu ok 200m2 pow. grzanej ( mam kominek bez rozprowadzenia ale parter dogrzeje w razie potrzeby )

dom piętrówka, na ziemi ok 18cm styro , ściany z pustaka 24cm + 20 cm styro ( będzie nie wiem jaka lambda ) okna 3 szyby średnie U dla okna ok 0,8 - 0,9 ,dosyć duża powierzchnia okien gdyż na cały dom ok. 50m2, budowa w podlaskim

budżet do ok 30000 zł. na gotowo z montażem buforem itd max. , w całym domu podłogówka

co polecicie ?

i jeszcze jedno widziałem takie pompy meeting ( tanie ) oraz exoterm z jakimś systemem EVI czy warto, czy jednak lepiej jakieś sprawdzone marki ( pewnie sprawdzone nie musi znaczyć lepsze )

 

z góry dzięki za odpowiedzi

Edytowane przez ASANAK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w podlaskim to min 12 kW mocy grzewczej przy -20*

spezarka inwertorowa, z bypassem EZR i dochładzaczem czynnika oraz zwiększona wydajność parownika

na pewno zadne made in china rozładowane w Hamburgu ze statku

z tej meeting to wez zobacz najpierw charakterystykę pracy i podstawowe parametry : TZ, WG, PM, COP przy danej temeraturze np 35,40,45,50,55 zasilania układu a potem to samo zrob z innymi i wszystko jasne

 

 

 

 

Witam szukam pompy ciepła powietrznej do domu ok 200m2 pow. grzanej ( mam kominek bez rozprowadzenia ale parter dogrzeje w razie potrzeby )

dom piętrówka, na ziemi ok 18cm styro , ściany z pustaka + 20 cm styro ( będzie nie wiem jaka lambda ) okna 3 szyby średnie ( chyba) U ok 0,8 , budowa w podlaskim

budżet do ok 30000 zł. na gotowo z montażem buforem itd max. , w całym domu podłogówka

co polecicie ?

i jeszcze jedno widziałem takie pompy meeting ( tanie ) oraz exoterm z jakimś systemem EVI czy warto, czy jednak lepiej jakieś sprawdzone marki ( pewnie sprawdzone nie musi znaczyć lepsze )

 

z góry dzięki za odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

budżet do ok 30000 zł. na gotowo z montażem buforem itd max. , w całym domu podłogówka

co polecicie ?

 

Panasonic T-Cap 9kW lub Atlantic Tri 11kW - sprawdzone i zmieszczą się w budżecie. Żadnych buforów:no: Chińszczyznę i wynalazki też bym odpuścił, skoro budżet jest odpowiedni to po co ryzykować i eksperymentować;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warunki stosowania izolacji cieplnej w ogrzewaniu podłogowym regulują w Polsce dwa akty prawne, które między innymi podają wartości oporu cieplnego izolacji lub współczynnika przenikania ciepła dla całej konstrukcji podłogi. Jednym z nich jest Polska Norma PN-EN 1264 „Instalacje wodne grzewcze i chłodzące płaszczyznowe”, w której podaje się, że minimalny opór cieplny izolacji na przykład w przypadku, gdy poniżej jest pomieszczenie ogrzewane powinien wynosić R = 0,75 m2K/W, a w przypadku podłogi na gruncie R = 1,75 m2K/W. Drugim wymaganiem jest warunek określony w rozporządzeniu ministra infrastruktury, który podaje, że maksymalny współczynnik przenikania ciepła dla ogrzewanej podłogi na gruncie powinien wynosić U = 0,45 W/ m2K.

 

W przypadku najczęściej stosowanego materiału izolacyjnego, czyli polistyrenu ekspandowanego (styropianu) spełnienie obu tych warunków oznacza, że pod rurami ogrzewania podłogowego w pomieszczeniu usytuowanym na gruncie, minimalna grubość styropianu powinna wynosić 8 cm.

 

chcę ogrzewać pc i boje się dużych strat ciepła idących w ziemię ,ale nie wiem może przy tym ociepleniu nie będzie tragedii?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panasonic T-Cap 9kW lub Atlantic Tri 11kW - sprawdzone i zmieszczą się w budżecie. Żadnych buforów:no: Chińszczyznę i wynalazki też bym odpuścił, skoro budżet jest odpowiedni to po co ryzykować i eksperymentować;)

 

A co jak zabudowana obiegówka nie wyciśnie 1,5m3/h przepływu ma się pogodzić z niższą mocą pompy i niższym cop ?

Edytowane przez mkm silesia
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co jak zabudowana obiegówka nie wyciśnie 1,5m3/h przepływu ma się pogodzić z niższą mocą pompy i niższym cop ?

 

A spotkałeś się z takim przypadkiem na 200m2:confused: Ja mam 190m2 i przepływ w okolicach 1,7m3/h na 2-gim biegu zabudowanego standardowego grundfosa. Poza tym to wszystko można wcześniej policzyć i wtedy reagować, a zakładanie bufora (bo do tego pijesz;)) na tzw wszelki wypadek to zwykłe asekuranctwo instalatora i niepotrzebny wydatek dla inwestora. Takie jest moje zdanie i wielu użytkowników, jak i instalatorów się z nim zgadza, a Ty nie musisz - nie jesteś dla mnie żadnym autorytetem;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A spotkałeś się z takim przypadkiem na 200m2:confused: Ja mam 190m2 i przepływ w okolicach 1,7m3/h na 2-gim biegu zabudowanego standardowego grundfosa. Poza tym to wszystko można wcześniej policzyć i wtedy reagować, a zakładanie bufora (bo do tego pijesz;)) na tzw wszelki wypadek to zwykłe asekuranctwo instalatora i niepotrzebny wydatek dla inwestora. Takie jest moje zdanie i wielu użytkowników, jak i instalatorów się z nim zgadza, a Ty nie musisz - nie jesteś dla mnie żadnym autorytetem;)

 

Spotkałem się w budynku 180m2 parter rurociąg do rozdzielacza wew fi 32 zewn fi40 przepływ na granicy jak by było piętro to nie ma szans.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w podlaskim to min 12 kW mocy grzewczej przy -20*

spezarka inwertorowa, z bypassem EZR i dochładzaczem czynnika oraz zwiększona wydajność parownika

na pewno zadne made in china rozładowane w Hamburgu ze statku

z tej meeting to wez zobacz najpierw charakterystykę pracy i podstawowe parametry : TZ, WG, PM, COP przy danej temeraturze np 35,40,45,50,55 zasilania układu a potem to samo zrob z innymi i wszystko jasne

 

dzięki tylko trochę to za fachowo da się prościej pędziłem już kilkanaście godzin naczytaniu w necie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panasonic T-Cap 9kW lub Atlantic Tri 11kW - sprawdzone i zmieszczą się w budżecie. Żadnych buforów:no: Chińszczyznę i wynalazki też bym odpuścił, skoro budżet jest odpowiedni to po co ryzykować i eksperymentować;)

 

dzięki, ale nie są one za małej mocy czy nie okaże się, że przy -10 będę grzał tylko prądem, mam ofertę na tego Panasonica tylko chyba 12KW ale wychodzi ok 34tyś a znając życie zawsze coś dojdzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spotkałem się w budynku 180m2 parter rurociąg do rozdzielacza wew fi 32 zewn fi40 przepływ na granicy jak by było piętro to nie ma szans.

to chyba o mnie chodzi :) Panowie spokojnie mkm to nie miki :p co do bufora to tak jak pisze mkm w pewnych warunkach moze byc potrzebny., u mnie rzeczywiscie jest tak ze pompa cyrkulacyjna w pompie pracuje na 7. biegu (nowe pompy Panasonic maja 7 biegow) i przeplywy mam ok.1,5l/min n aobwodzie, choc wydaje mi sie ze troche sie poprawilo ostatnio. takze przy 18 obwodach jestesmy na granicy. moze jeszcze te przeplywy sie poprawia, jesli doszloby pietro to mogloby byc slabo.

Pyxis nie wydaje mi sie ze jest duzo osob co narzeka na mkm, bo ja mam jak najbardziej pozytywne odczucia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki, ale nie są one za małej mocy czy nie okaże się, że przy -10 będę grzał tylko prądem, mam ofertę na tego Panasonica tylko chyba 12KW ale wychodzi ok 34tyś a znając życie zawsze coś dojdzie

 

Zleć policzenie OZC to będziesz miał pewność, ale już po opisie ocieplenia Twojego 200m2 domu można wywnioskować, że obciążenie cieplne będzie poniżej 9kW, nawet na Podlasiu. Te pompy, które Ci poleciłem zapewniają praktycznie stałą moc grzewczą do -15st bez grzałek, więc z dużym prawdopodobieństwem byłyby dobre, ale jak chcesz mieć pewność to wydaj te 300zł i zleć OZC:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugim wymaganiem jest warunek określony w rozporządzeniu ministra infrastruktury, który podaje, że maksymalny współczynnik przenikania ciepła dla ogrzewanej podłogi na gruncie powinien wynosić U = 0,45 W/ m2K.

 

Jezeli juz powołujesz sie na WT to aktualne WT2014 okreslają max wsp. przenikania ciepła dla podłóg na gruncie dla t> 16 oC na 0,3 W/m2K, która to wartosc będzie obowiązywała równiez w WT2017, oraz w WT2021

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie jeszcze raz Was zaproblemić:

 

Dom o konstrukcji szkieletowej, w obrysie circa 8x8m, dach dwuspadowy, podpiwniczony

 

Z TYM ŻE

 

piwnica będzie usytuowana w ziemi - to podobno ważne, gdyż na innym forum ktoś mi napisał, że to poprawia bilans cieplny. Ze strony ciepłowłaściwe.pl wyszło, że w najmroźniejszy dzień zimy będę potrzebował 4.5 kWh, w normalny dzień zimy ok 2.5 kWh. Nie wiem czy to ważne, ale z poziomu parteru będzie widoczna więźba dachowa - użytkowe poddasze będzie stanowiło jedynie 1/2 powierzchni parteru.

 

Pytanie, czy warto pchać się z takim metrażem (ok 60 mkw.podłogi na parterze) w pompę ciepła powietrze woda i jeśli tak to w jaką moc celować.

 

Nie za bardzo lubię glazurę w związku z czym chciałbym podłogi mieć drewniane. Czy pchać się w ogrzewanie podłogowe, czy grzejniki ścienne ?

 

Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

Jeśli grzejniki ścienne to nie pompa ciepła,podlogowka wodna grzeje również przez parkiet,kafle nie są dla niej niezbędne.

Jeśli obciążenie cieplne jest 4,5kW to musisz sprawdzić,które pompy oferują taką moc przy najnizszych mrozach,jeśli nie przeszkadza Ci dogrzanie w czasie największych mrozów w drozszej taryfie weź taką jesli chcesz grzać tylko w taniej weź mocniejszą.

Ja na 3,5kW byłem zdecydowany na Atlantica 8kW który przy -15st.C oferował 5,6kW także szukaj i myśl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie, czy warto pchać się z takim metrażem (ok 60 mkw.podłogi na parterze) w pompę ciepła powietrze woda i jeśli tak to w jaką moc celować.

 

Nie za bardzo lubię glazurę w związku z czym chciałbym podłogi mieć drewniane. Czy pchać się w ogrzewanie podłogowe, czy grzejniki ścienne ?

 

Pozdrawiam serdecznie

 

Moim zdaniem powinieneś rozważyć ogrzewanie nadmuchowe pompą PP. Rozwiązanie dużo tańsze od tradycyjnych systemów wodnych, a w szkieletorkach bardzo popularne i sprawdzone. Tym bardziej przy takim metrażu i niewielkim obciążeniu cieplnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...