Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

Pytanie, czy warto pchać się z takim metrażem (ok 60 mkw.podłogi na parterze) w pompę ciepła powietrze woda i jeśli tak to w jaką moc celować.

 

Może lepiej zamontować klimatyzatory typu multisplit które w funkcji pompy ciepła tanio nagrzeją w 2 taryfie, a latem będzie chłodzenie i żadnych innych instalacji nie będzie potrzeba.

 

Do ciepłej wody użytkowej 200-300 litrowy bojler elektryczny w 2 taryfie i to wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Cześć

 

No ze strony cieplowlasciwe.pl wyszło mi, że mój przyszły szkieletor (piwnica, parter i użytkowe poddasze) pi razy drzwi 8x8 metrów w obrysie, pochłonie właśnie 4.5 kWh w najzimniejszy dzień i około 2.7 kWh w normalny zimowy dzień.

 

A te pompy powietrze-powietrze, czy multisplity, nie będą czasem trochę za głośne i powietrze nie będzie za suche ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na 3,5kW byłem zdecydowany na Atlantica 8kW który przy -15st.C oferował 5,6kW także szukaj i myśl.

 

Powyższe zdanie to powienien być cytat miesiąca na temat pomp ciepa PW, a już na pewno oddaje istotę nieufności ludzi przed tymi urządzeniami z powodu nierzetelności opisu urządzeń

 

Tłumaczę: jak można komplikować proste opisy podstawowych rzeczy - parametry etc. i po co? Przecież skoro dom ma zapotrzebowanie 3,5kw jak domyślam się w Polsce, a nie Afryce, to trzeba szukać pompy ciepła, która 'na czole' ma napisane: oddaje moc 3,5kw przy -20stopniach. Ale niestety próżno takiej informacji szukać w opisach :(. To jest podstawowa informacja!

 

Po co, to pewnie oczywiste:

1) W mętnej rzece najlepiej się ryby łowi ?

2) Skoro pompa ma 8kw to się płaci jak za 8kw i można porównać np. do kotła o takich parametrach, a że ma 4kwh przy -20stopniach to już 'mało istotna rzecz'.

 

A przecież potencjalny klient zapewniam woli rzetelną informację.

 

pzdr

Bogdan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie zapomniałem dopisać.

 

 

Dom będzie budowany z oszczędności, więc nie możemy szastać pieniędzmi na prawo i lewo. Co by było w związku z tym lepsze;

 

-kominek z płaszczem dla ogrzewania podłogowego + pompa powietrze-powietrze

 

czy

 

-kominek bez płaszcza i pompa powietrze woda dla ogrzewania podłogowego.

 

Czy może jakaś jeszcze inna konfiguracja ? Bo PODEJRZEWAM, że kominek z płaszczem wytworzy zbyt wysoką temperaturę wody, żeby mógł współpracować z pompą ciepła powietrze-woda i tą samą instalacją ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiekszosc producentow podaje zazwyczaj moc przy 7*C na zewnatrz.

 

Zawsze mozna poprosic o dane przy np. -20*C... lub po prostu tabele ( capacity table )

 

Właśnie takiego podejścia do sprawy nie rozumiem "poprosic o dane przy np. -20*C", czy ja mam prosić o podstawową informację człowieka, któremu płacę 25tys. zł ?

 

Takie bierne przyzwolenie na wciskanie ludziom kitu. Oczywiście nie mówię, żeby zaraz 'strzelać', ale przecież tutaj podstawowe pojęcia się poprzekręcane. Mi się wręcz wydaje, że 90% dyskusji o pompach ciepła (np. ten wątek) sprowadza się do usystematyzowania podstawowych pojęć i parametrów pracy pompy ciepła PW. Jak można prowadzić fachową dyskuję lub zakup, jak bazuje się na tak niefachowych informacjach ?

 

Mnie to po prostu bulwersuje.

 

pzdr

Bogdan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem w jakich parametrach szukacie tych danych albo w jakie PC zaglądacie

normalnie kazda PC powinna mieć wykres pracy krzywa wydajności grzewczej -15 do +25, tabelka pracy z podstawowymi parametrami dla każdej temperatury wody wychodzącej : WG - wydaność grzewcza, PM - pobór mocy, COP

 

 

1.jpg

 

Wiekszosc producentow podaje zazwyczaj moc przy 7*C na zewnatrz.

 

Zawsze mozna poprosic o dane przy np. -20*C... lub po prostu tabele ( capacity table )

 

Swiadomy klient bedzie szukal urzadzenia ktore oddana potrzebna moc przy tej najnizszej temp ktora go interesuje... i.e spyta o ta wartosc.

 

nie solidny sprzedawca moze mu jej nie podac ;)

 

Tez bym chcial wiedziec ile samochod spala przy 140km/h.... nigdzie takiej informacji nie moge znalesc ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kominek z płaszczem wodnym do ogrzewania podłogowego to zły pomysł, lepiej do cwu jak juz

 

Najprościej i taniej to przy PC lepiej kominek bez płaszcza wodnego,

proponuje zapytać tych co mają razem kominek i PC ile razy palą wogóle palą przy włączonej PC

bo to że palą w kominku to fakt ale wtedy PC jest wyłączona

 

 

 

 

 

 

 

 

No właśnie zapomniałem dopisać.

 

 

Dom będzie budowany z oszczędności, więc nie możemy szastać pieniędzmi na prawo i lewo. Co by było w związku z tym lepsze;

 

-kominek z płaszczem dla ogrzewania podłogowego + pompa powietrze-powietrze

 

czy

 

-kominek bez płaszcza i pompa powietrze woda dla ogrzewania podłogowego.

 

Czy może jakaś jeszcze inna konfiguracja ? Bo PODEJRZEWAM, że kominek z płaszczem wytworzy zbyt wysoką temperaturę wody, żeby mógł współpracować z pompą ciepła powietrze-woda i tą samą instalacją ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WG podana dla PC a nie dla cwu, przestań mieszać

 

Prosze cie wez sięgnij głębiej po karte katalogową danego produktu a nie folder z MITSU

zobacz krzywą grzewczą całego zakresu pracy,

takie rzeczy jak najbardziej mozna dostac tylko trzeba sie postarac o nie

jutro mam spotkanie z MITSU to moge spojrzec głębiej jakies typy ?

 

 

 

+25 :o chyba ze wydajnosc grzewcza dla CWU ;)

 

Wiem ze sa producenci co maja i podaja tabele , P , D, S.... ale standardowe informacje nie zawsze tak wygladaja.

 

http://saturnsales.co.uk/images/products/editor/SRKZMX-S.pdf

 

http://www.saturnsales.co.uk/images/products/editor/Mitsi%20Ecodan.pdf

 

itd.

 

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich serdecznie,jak to w końcu jest z tymi PC p-w,dają radę w temp.-20,czy trzeba sie wspomagać dodatkowym żródłem ciepła.W planach budowa domu parterowego 90 m.wszędzie podłogówka,gazu ziemnego nie ma możliwości podłączenia,wungiel nie bardzo mi się widzi.Radzcie panowie co by dobrze było.Strefa klimatyczna okolice Szczecina,może jest ktoś z okolic kto ma zamontowana i można by obejrzeć i się poradzić
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w okolicach Szczecina nie ma -20 !

PC PW pracują przy takich temperaturach, a dodatkowe zródło ciepłą mają zamontowane w sobie od 3 do 9 kW

a PC PW to tam najwiecej chyba jest zamontowanych w PL

 

 

Witam wszystkich serdecznie,jak to w końcu jest z tymi PC p-w,dają radę w temp.-20,czy trzeba sie wspomagać dodatkowym żródłem ciepła.W planach budowa domu parterowego 90 m.wszędzie podłogówka,gazu ziemnego nie ma możliwości podłączenia,wungiel nie bardzo mi się widzi.Radzcie panowie co by dobrze było.Strefa klimatyczna okolice Szczecina,może jest ktoś z okolic kto ma zamontowana i można by obejrzeć i się poradzić
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w okolicach Szczecina nie ma -20 !

PC PW pracują przy takich temperaturach, a dodatkowe zródło ciepłą mają zamontowane w sobie od 3 do 9 kW

a PC PW to tam najwiecej chyba jest zamontowanych w PL

 

Ostatnimi czasy nie było ale zdarzały się,czyli według Ciebie jest to optymalne żródło ciepła w tym rejonie i przy w miarę dobrze ocieplonym domku?

Edytowane przez r0berto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rząd przyjął Plan Naprawczy dla Kompanii Węglowej SA

http://kwsa.pl/aktualnosci/z_zycia_firmy/1422,Rząd%20przyjął%20Plan%20Naprawczy%20dla%20Kompanii%20Węglowej%20SA%20.html

"zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego państwa poprzez dostawy krajowego węgla kamiennego do elektrowni w perspektywie kolejnych 30 lat"

Czy prąd będzie drożał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich serdecznie,jak to w końcu jest z tymi PC p-w,dają radę w temp.-20,czy trzeba sie wspomagać dodatkowym żródłem ciepła.W planach budowa domu parterowego 90 m.wszędzie podłogówka,gazu ziemnego nie ma możliwości podłączenia,wungiel nie bardzo mi się widzi.Radzcie panowie co by dobrze było.Strefa klimatyczna okolice Szczecina,może jest ktoś z okolic kto ma zamontowana i można by obejrzeć i się poradzić

 

Grzeję 3 razy większą powierzchnię niż planujesz PC PW ( woj,łódzkie ) i ani razu od 2 lat nie było potrzeby załączenia grzałek. I jest nas tu na forum całkiem sporo. :bye:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie zapomniałem dopisać.

 

 

Dom będzie budowany z oszczędności, więc nie możemy szastać pieniędzmi na prawo i lewo. Co by było w związku z tym lepsze;

 

-kominek z płaszczem dla ogrzewania podłogowego + pompa powietrze-powietrze

 

czy

 

-kominek bez płaszcza i pompa powietrze woda dla ogrzewania podłogowego.

 

Czy może jakaś jeszcze inna konfiguracja ? Bo PODEJRZEWAM, że kominek z płaszczem wytworzy zbyt wysoką temperaturę wody, żeby mógł współpracować z pompą ciepła powietrze-woda i tą samą instalacją ?

 

jeśli z oszczędności i bez szastania kasą

 

to buduj bez kominka. Kominek ładny z kominem do niego kosztuje tyle co mała pompa ciepła

 

zero łączenie kominka z układem PC - zero buforów czy mieszaczy

 

jak już na upartego dla bezpieczeństwa chcesz kominek to taki najprostszy, najtańszy i tylko aby grzał salon i był alternatywą na godzinę W - brak prądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli z oszczędności i bez szastania kasą

 

to buduj bez kominka. Kominek ładny z kominem do niego kosztuje tyle co mała pompa ciepła

 

zero łączenie kominka z układem PC - zero buforów czy mieszaczy

 

jak już na upartego dla bezpieczeństwa chcesz kominek to taki najprostszy, najtańszy i tylko aby grzał salon i był alternatywą na godzinę W - brak prądu.

 

Trzeba dodac, ze czesto w parze z Pci idzie WM i wtedy nie radzilbym kupowac najtanszego kominka. Lepiej zainwestowac w szczelny wklad.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba dodac, ze czesto w parze z Pci idzie WM i wtedy nie radzilbym kupowac najtanszego kominka. Lepiej zainwestowac w szczelny wklad.

 

pewnie tak i nie - jak kto podejdzie do tematu.

Bardziej chodziło mi oszczędność w sensie aby już ten kominek w układ CO nie pchać bo to znowu komplikacja i $$$ że całość może przerosnąć cenę PC.

 

Ja sam mam też tylko PC powietrzną i jakoś się tam nie boję braku kominka - czytaj nakładu finansowego równowartości drugiej PC bo żona lubi ładnie, nowocześnie, nie tanio. Poza tym nam łatwiej; mamy nietypowo polskie zboczenie: nie podobają nam się z żoną kominki i rolety na oknie. A PC bez nich nadal grzeje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich serdecznie,jak to w końcu jest z tymi PC p-w,dają radę w temp.-20,czy trzeba sie wspomagać dodatkowym żródłem ciepła.W planach budowa domu parterowego 90 m.wszędzie podłogówka,gazu ziemnego nie ma możliwości podłączenia,wungiel nie bardzo mi się widzi.Radzcie panowie co by dobrze było.Strefa klimatyczna okolice Szczecina,może jest ktoś z okolic kto ma zamontowana i można by obejrzeć i się poradzić

 

w szczecinie da rade bez wstawionych okien

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powyższe zdanie to powienien być cytat miesiąca na temat pomp ciepa PW, a już na pewno oddaje istotę nieufności ludzi przed tymi urządzeniami z powodu nierzetelności opisu urządzeń

 

Tłumaczę: jak można komplikować proste opisy podstawowych rzeczy - parametry etc. i po co? Przecież skoro dom ma zapotrzebowanie 3,5kw jak domyślam się w Polsce, a nie Afryce, to trzeba szukać pompy ciepła, która 'na czole' ma napisane: oddaje moc 3,5kw przy -20stopniach. Ale niestety próżno takiej informacji szukać w opisach :(. To jest podstawowa informacja!

 

Po co, to pewnie oczywiste:

1) W mętnej rzece najlepiej się ryby łowi ?

2) Skoro pompa ma 8kw to się płaci jak za 8kw i można porównać np. do kotła o takich parametrach, a że ma 4kwh przy -20stopniach to już 'mało istotna rzecz'.

 

A przecież potencjalny klient zapewniam woli rzetelną informację.

 

pzdr

Bogdan

 

 

proponuje najpierw sprawdzić ile u ciebie średniorocznie jest tego -20

myślę że jak z ostatnich 10 lat wyjdzie z 5 -10 h to będzie max

poniżej -15 około 20 h rocznie-ale tu przesadzam pewnie

-10 z 30 h rocznie

 

strach i mróz ma wielkie oczy

a procent tych -20 nawet w polsce jest pomijalny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...